fbpx
DomáceZDRAVOTNÍCTVO: Dolinkovej ministerstvo zasypali viac ako 600 pripomienkami k...

ZDRAVOTNÍCTVO: Dolinkovej ministerstvo zasypali viac ako 600 pripomienkami k reforme nemocníc, štvrtina je zásadná

-

ZDRAVOTNÍCTVO: Dolinkovej ministerstvo zasypali viac ako 600 pripomienkami k reforme nemocníc, štvrtina je zásadná

BRATISLAVA 18. novembra (SITA) – Ministerstvo zdravotníctva dostalo k návrhu na novelizáciu vyhlášky o kategorizácii ústavnej starostlivosti 633 pripomienok, z ktorých je 152 pripomienok zásadných. Ide o vykonávací predpis k optimalizácii siete nemocníc. Len Asociácia nemocníc Slovenska adresovala rezortu zdravotníctva k jednotlivým medicínskym programom cez 150 odborných pripomienok. Ďalších takmer 100 pripomienok voči novelizácii vyhlášky vzniesla Asociácia štátnych nemocníc SR.

Aktívna bola počas pripomienkového konania aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, ktorá ministerstvu pod vedením Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) zaslala cez 150 pripomienok. Zdravotná poisťovňa Dôvera pridala 18 pripomienok, Slovenská lekárska komora 21 pripomienok a Všeobecná zdravotná poisťovňa 6 pripomienok.

Rezort zdravotníctva v zmysle zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti vydáva každoročne do 30. novembra vyhlášku, ktorou sa stanovuje tzv. kategorizácia ústavnej starostlivosti. Aktuálne znenie vyhlášky je účinné od 30. septembra minulého roka, zákon však predpokladá novelizáciu vyhlášky v prípade doručených návrhov na jej zmenu.

Ministerstvo zdravotníctva ešte pred pripomienkovým konaním obdržalo 290 návrhov na úpravu tejto vyhlášky. Návrhy rezortu doručili Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia štátnych nemocníc, Slovenská spoločnosť pre chirurgiu štítnej a prištítnej žľazy, Všeobecná zdravotná poisťovňa, zdravotná poisťovňa Dôvera, Slovenská spoločnosť detskej chirurgie, traumatológie a endoskopickej chirurgie a Združenie ambulantných očných lekárov. Zároveň aj ministerstvo zdravotníctva spolu s odbornými pracovnými skupinami pre kategorizáciu ústavnej zdravotnej starostlivosti predložili návrhy na úpravu jednotlivých medicínskych programov. Tieto návrhy následne posudzovala kategorizačná komisia pre ústavnú starostlivosť.

Legislatívny návrh stanovuje zoznam medicínskych programov pre konkrétnu úroveň nemocnice.Upravuje tiež zoznam medicínskych služieb so zaradením do medicínskych programov, indikátory kvality, podmienky poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti v nemocnici, ako aj špeciálne personálne zabezpečenie a špeciálne materiálno-technické vybavenie. Rezort zdravotníctva navrhuje programový profil pre každú úroveň nemocnice. Navrhované programové profily pre jednotlivé úrovne nemocníc počas júna až augusta tohto roka schválila spomínaná kategorizačná komisia pre ústavnú starostlivosť zriadená ministrom zdravotníctva.

V súčasnosti je rozsah poskytovanej ústavnej zdravotnej starostlivosti v nemocnici v plnej miere na rozhodnutí nemocnice, prípadne na zmluvnej dohode so zdravotnou poisťovňou. „To môže viesť k tomu, že niektoré nemocnice sa rozhodnú určité služby neposkytovať a tým nie je zabezpečená dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre poistencov,“ upozorňuje ministerstvo zdravotníctva. Programové profily určujú zoznam a úroveň programov, ktoré má prevádzkovateľ nemocnice určitej úrovne poskytovať povinne. Rovnako pre každú úroveň nemocnice určujú aj zoznam doplnkových programov, ktoré môže prevádzkovateľ nemocnice poskytovať na základe žiadosti a schválenia ministerstvom zdravotníctva. Ako nepovinné sú označené tie programy, ktorých poskytovanie je ponechané na zmluvnú dohodu medzi poskytovateľom a zdravotnou poisťovňou.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás