NázoryZa 3 roky ostali po nich mŕtvoly: Konečne sa...

Za 3 roky ostali po nich mŕtvoly: Konečne sa idú robiť poriadky so “špeciálnymi” katmi

-

Za 3 roky ostali po nich mŕtvoly: Konečne sa idú robiť poriadky so “špeciálnymi” katmi

Vláda chce riešiť špecializované inštitúcie,opozícia: Je to obmedzenie

Ministerstvo spravodlivosti pre TASR potvrdilo, že chce riešiť systémovú zaujatosť špecializovaných inštitúcií, no odmieta, že cieľom je zastaviť trestné stíhania.

BRATISLAVA 1. decembra (SITA) – Vláda plánuje podľa Progresívneho Slovenska oslabiť Úrad špeciálnej prokuratúry. Predseda vlády Robert Fico podľa predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku o svojich plánoch už rokoval v Bruseli a chce ich presadiť v skrátenom legislatívnom konaní. Chystá podľa Šimečku „frontálny útok“ na právny štát na Slovensku. Fica na tlačovej konferencii vyzval, aby ihneď zverejnil návrh, ktorý Európskej komisii predložil. Druhou jeho požiadavkou je, aby v diskusiách o špeciálnej prokuratúre nevynechával Benátsku komisiu, čo by podľa názoru hnutia určite požadovali aj zástupcovia Európskej komisie. Treťou požiadavkou PS je odmietnutie skráteného legislatívneho konania v tejto veci. Progresívci budú tiež iniciovať rokovanie s predstaviteľmi EK.

Podľa podpredsedníčky hnutia Lucie Plavákovej podľa návrhu novely chce vláda Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) oslabiť tým, že dajú do rúk právomoci generálnemu prokurátorovi. „Ten bude mať v rukách možnosť zabezpečiť, aby konkrétne veci, ktoré spadajú pod ÚŠP, boli pridelené jemu podriadenému prokurátorovi, a nie ÚŠP, ako to vyplýva zo zákona. Mal by takisto rozhodovať o námietkach zaujatosti voči špeciálnym prokurátorom, a tým zabezpečiť, aby bol prípad pridelený jemu podriadenému prokurátorovi. Ak schvália návrh novely, ktorú som videla, bude to znamenať priame ohrozenie právneho štátu na Slovensku,” uviedla Plaváková.

Vláda sa podľa Plavákovej pokúsi presadiť aj zníženie trestných sadzieb pre všetky majetkové trestné činy a zároveň zavedie aj možnosť prehodnotenia prípadov, ktoré boli už odsúdené. To by v praxi znamenalo, že niektorí odsúdení za takéto trestné činy by sa mohli dostať spoza mreží skôr.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. Samozrejme, že toto veľmi vadí progresívcom. Veď čo iné by sa dalo od nich očakávať ak nie to, že všetko čo bude správne a zákonne robiť pronárodná vláda, im bude vždy vadiť, lebo oni slúžia cudzím mocnostiam a našu vlasť majú v paži, oni nemajú národné cítenie a zmysel pre spravodlivosť. Oni sú kúpení aby rozbíjali a zrádzali Slovensko a slovákov. Ja im želäm, aby odišli za veľkú mláku, veď Korčok zajúpil už dávno letenky za vyše 30 míľ. €, tak nech zmiznú a nás, ktorí milujeme a vážime si svoju vlasť Slovensko, nechajú na pokoji.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás