fbpx
Top udalosťVyslanie sovietskych tankov do Maďarska a Československa bola chyba,...

Vyslanie sovietskych tankov do Maďarska a Československa bola chyba, vyhlásil Putin

-

Vyslanie sovietskych tankov do Maďarska a Československa bola chyba, vyhlásil Putin

Šéf Kremľa v tejto súvislosti poukázal na to, že USA sa v súčasnosti dopúšťajú rovnakých chýb ako svojho času Sovietsky zväz.

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok označil za chybu rozhodnutie Sovietskeho zväzu vyslať v čase studenej vojny tanky do Maďarska a Československa. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Bola to chyba,“ uviedol Putin vo Vladivostoku v odpovedi na otázku o vnímaní Ruska ako koloniálnej mocnosti v dôsledku rozhodnutia Moskvy poslať v roku 1956 tanky do Maďarska a v roku 1968 do Československa.

„V zahraničnej politike nie je správne robiť nič, čo poškodzuje záujmy iných národov,“ vyhlásil podľa Reuters Putin, ktorý pritom v roku 2022 vyslal na Ukrajinu desaťtisíce vojakov, čím vyvolal najväčšiu pozemnú vojnu v Európe od druhej svetovej vojny.

Šéf Kremľa tiež tvrdil, že Spojené štáty sa v súčasnosti dopúšťajú rovnakých chýb ako svojho času Sovietsky zväz.

„Západ, a predovšetkým USA, vo svojej zahraničnej politike stúpa na tie isté hrable ako svojho času ZSSR,“ vyhlásil ruský prezident. Dodal, že Washington nemá „žiadnych priateľov, iba záujmy“.

Reuters pripomenul, že povstanie v Maďarsku v roku 1956 potlačili sovietske tanky a vojaci. V bojoch zahynulo najmenej 2600 Maďarov a 600 sovietskych vojakov. Československý pokus o reformu socializmu v roku 1968 ukončila invázia vojsk Varšavskej zmluvy pod vedením Sovietov. Podľa českých historikov v dôsledku invázie zahynulo približne 137 Čechov a Slovákov.

Putin sa v utorok vo Vladivostoku zúčastňuje na plenárnom zasadnutí tzv. Východného ekonomického fóra.


Zdroj: cas.sk, InfoVojna

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

3 Komentáre

 1. Trošku by som poopravil citáciu, myslím, že to je dôležité:

  I. Doronov: Keďže sme sa už tejto témy dotkli, môžem sa opýtať: čo tí, ktorí si to nemyslia? Napríklad toto sú pobaltské krajiny, toto je Česká republika, toto je Maďarsko, ktoré hovoria, že Rusko sa správalo ako kolonialista, keď napríklad do Prahy alebo Budapešti zaviedlo tanky.

  Vladimir Putin: Už dávno sme uznali, že táto časť politiky Sovietskeho zväzu bola chybná a viedla len k napätiu vo vzťahoch. V oblasti zahraničnej politiky nemôžete robiť nič, čo je v jasnom rozpore so záujmami iných národov, to je všetko.

  Ale presne na tieto hrable, ak hovoríme o tých istých hrablách, dnes šliapu popredné západné krajiny a predovšetkým Spojené štáty americké. Drvia svojich spojencov aj takzvaných partnerov, nemajú priateľov, majú len záujmy. Toto je pokračovanie slávneho britského vzorca.

  И.Доронов: Если уж затронули эту тему, можно я задам такой вопрос: а как быть с теми, кто не считает так? Например, это страны Прибалтики, это Чехия, это Венгрия, которые говорят, что Россия себя вела как колонизатор, когда вводила, например, танки в ту же Прагу или в Будапешт.

  В.Путин: Мы давно признали, что эта часть политики Советского Союза была ошибочной и вела только к напряжению отношений. Нельзя ничего делать в сфере внешней политики, что идёт в явное противоречие с интересами других народов, вот и всё.

  Но именно на эти грабли, если уж говорить о граблях, наступают сегодня ведущие страны Запада, и прежде всего Соединённые Штаты. Они давят и своих союзников, и своих так называемых партнёров, у них нет друзей, у них есть только интересы. Это продолжение известной британской формулы.

 2. Môj názor a nechcem vkladať dakomu slová, ktoré nepoužil. Dôležité je pochopiť, alebo skúmať, čo ktorá myšlienka znamená. Netrvám na tom, že to chápem správne, ale:
  1. prezident Putin povedal, že ,,že táto časť politiky Sovietskeho zväzu bola chybná“ – to vôbec nemusí znamenať, že odsudzuje vstup vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR,
  2. udalosť z Maďarska, s ČSSR a zároveň dnešná SVO sú úplne iné udalosti – ,,operácie“, za úplne iných podmienok a okolností. No zároveň sú dôsledkom (pozn. zahraničnej) politiky Sovietskeho zväzu,
  3. otázka Doronova bola postavená dosť konšpiratívne a preto je mopžno nutné brať do uvahy celý kontext
  X… veľmi si vážim Váš ,,informačný portál“, prácu, ktorú odvádzate a svoj názor som doplnil len pre možnosť diskusie…

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás