fbpx
- Reklama -
DomáceVo veku 90 rokov zomrel dlhoročný pracovník Matice slovenskej...

Vo veku 90 rokov zomrel dlhoročný pracovník Matice slovenskej Juraj Chovan-Rehák

-

Vo veku 90 rokov zomrel dlhoročný pracovník Matice slovenskej Juraj Chovan-Rehák

Ružomberok 30. novembra (TASR) – Vo veku 90 rokov zomrel 27. novembra v Ružomberku slovenský literárny vedec, múzejník, náboženský aktivista a dlhoročný vedecký pracovník Matice slovenskej (MS) Juraj Chovan-Rehák. TASR o tom informovala hovorkyňa MS Veronika Grznárová.

Juraj Chovan-Rehák sa narodil 3. januára 1931 v Hubovej pri Ružomberku. „Po maturite na gymnáziu v Ružomberku začal študovať katolícku teológiu vo veľkom seminári v Spišskej Kapitule až do jeho násilného zrušenia komunistickým režimom roku 1950. Potom musel pracovať v robotníckom povolaní. V rokoch 1952 až 1957 študoval filológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po krátkom učiteľskom pôsobení v Trnave, Ružomberku a Ľubochni bol v rokoch 1965 až 1990 pracovníkom MS v Martine a vedúcim jej Literárneho múzea,“ uviedol Pavol Parenička zo Slovenského literárneho ústavu MS.

- reklama -

Pripomenul, že v rokoch 1990 až 1993 viedol Chovan-Rehák Slovenský historický ústav v Ríme a v rokoch 1993 až 1995 zastával funkciu šéfredaktora Katolíckych novín. „Od roku 1995 žil na odpočinku v Hubovej, kde sa naďalej venoval literárnej a prekladateľskej tvorbe, osobitne biblistike,“ dodal Parenička.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás