fbpx
- Reklama -
DomáceVo veku 90 rokov zomrel dlhoročný pracovník Matice slovenskej...

Vo veku 90 rokov zomrel dlhoročný pracovník Matice slovenskej Juraj Chovan-Rehák

-

Vo veku 90 rokov zomrel dlhoročný pracovník Matice slovenskej Juraj Chovan-Rehák

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Ružomberok 30. novembra (TASR) – Vo veku 90 rokov zomrel 27. novembra v Ružomberku slovenský literárny vedec, múzejník, náboženský aktivista a dlhoročný vedecký pracovník Matice slovenskej (MS) Juraj Chovan-Rehák. TASR o tom informovala hovorkyňa MS Veronika Grznárová.

Juraj Chovan-Rehák sa narodil 3. januára 1931 v Hubovej pri Ružomberku. „Po maturite na gymnáziu v Ružomberku začal študovať katolícku teológiu vo veľkom seminári v Spišskej Kapitule až do jeho násilného zrušenia komunistickým režimom roku 1950. Potom musel pracovať v robotníckom povolaní. V rokoch 1952 až 1957 študoval filológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po krátkom učiteľskom pôsobení v Trnave, Ružomberku a Ľubochni bol v rokoch 1965 až 1990 pracovníkom MS v Martine a vedúcim jej Literárneho múzea,“ uviedol Pavol Parenička zo Slovenského literárneho ústavu MS.

- reklama -

Pripomenul, že v rokoch 1990 až 1993 viedol Chovan-Rehák Slovenský historický ústav v Ríme a v rokoch 1993 až 1995 zastával funkciu šéfredaktora Katolíckych novín. „Od roku 1995 žil na odpočinku v Hubovej, kde sa naďalej venoval literárnej a prekladateľskej tvorbe, osobitne biblistike,“ dodal Parenička.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás