ZahraničnéVo Fínsku sa dnes konajú prezidentké voľby

Vo Fínsku sa dnes konajú prezidentké voľby

-

Vo Fínsku sa dnes konajú prezidentké voľby

HELSINKI 28. januára (SITA/AP) – Vo Fínsku sa v nedeľu konajú prezidentské voľby. O priazeň voličov sa uchádza deväť kandidátov, pričom podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky má najväčšie šance bývalý premiér Alexander Stubb a exminister zahraničných vecí Pekka Haavisto.

Približne 4,5 milióna voličov si vyberá nástupcu populárneho Sauliho Niinistöa, ktorému v marci vyprší druhé šesťročné funkčné obdobie a už nie je spôsobilý na opätovné zvolenie. Volebné miestnosti v celej krajine sa otvorili o 9:00 (7:00 SEČ) a zatvoria sa o 20:00 miestneho času (19:00 SEČ).

Na rozdiel od väčšiny európskych krajín má prezident Fínska výkonnú moc pri formulovaní zahraničnej a bezpečnostnej politiky, najmä pri rokovaniach s krajinami mimo Európskej únie, ako sú Spojené štáty americké, Rusko a Čína.

Neočakáva sa, že niektorý z kandidátov získa v nedeľňajšom prvom kole hlasovania viac ako 50 % hlasov, čím sa súboj o post hlavy štátu s najväčšou pravdepodobnosťou dostane do februárového druhého kola.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás