NázoryViktor Orbán: Brusel už roky vedie ideologickú vojnu proti...

Viktor Orbán: Brusel už roky vedie ideologickú vojnu proti Maďarsku

-

Viktor Orbán: Brusel už roky vedie ideologickú vojnu proti Maďarsku

Viktor Orbán poskytol rozhovor francúzskemu denníku Le Point, v ktorom sa vyjadril k správe Financia lTimes, že Brusel je pripravený ekonomicky potrestať Maďarsko, ak neprijmeme návrh päťdesiat miliardovej pomoci pre Ukrajinu.

Rozhovor, ktorý bol zverejnený aj na premiérovej webovej stránke, maďarský premiér povedal:

Nič sa nezmenilo. Pozícia Maďarska teda zostáva jasná: postupom času naďalej veríme, že vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie. Bohužiaľ, ostatných 26 strán stále verí, že existuje vojenské riešenie. Ich návrh smeruje k vojenskému riešeniu, ktoré nepodporujeme. Sme presvedčení, že jediným riešením je diplomatické riešenie. To znamená prímerie a mierové rozhovory.

Premiér dodal, že „v tejto súvislosti sa od maďarskej vlády žiada, aby poskytla Ukrajine päťdesiat miliárd eur v priebehu štyroch rokov. Keďže sa nám nepáči eskalácia vojny a nemyslíme si, že riešenie príde na bojisku, tento návrh sa nám nepáči.“

„Zásadnou otázkou v tomto prípade je otázka suverenity. Maďarsko ako suverénny štát je proti tomuto pozmeňujúcemu a doplňujúcemu návrhu k rozpočtu. Bohužiaľ, toto právo nezávislej krajiny dvadsiata šestka neakceptuje, preto na nás vyvíjajú tlak a potom nás vydierajú, aby sme sa k nim pridali,“ povedal premiér. V súvislosti s kompromisnou ponukou Maďarska pán Orbán zdôraznil:

Maďarsko nesúhlasí s tým, aby sme mali dať päťdesiat miliárd eur, čo je obrovská suma. Nesúhlasíme s tým, že by sme to mali poskytovať na štyri roky a ďalej. Ale nech je to akokoľvek, Maďarsko je pripravené podieľať sa na riešení dvadsiatich siedmich, ak bude zaručené, že každý rok sa rozhodneme, či budeme pokračovať v posielaní týchto peňazí alebo nie.

„Naša pozícia je taká, že tu nejde o vydieranie vetom, ale o obnovenie a udržanie jednoty Európskej únie,“ povedal premiér. Povedal: „Ak niekoho nútime, aby bol súčasťou niečoho, čo sa mu nepáči, je spravodlivé a rozumné dať mu každý rok príležitosť podieľať sa na rozhodovaní o tom, či v tom bude alebo nebude pokračovať. To by bol kompromis. Toto je naša pozícia,“ dodal premiér.

Premiér Viktor Orbán k článku pre Financial Times odpovedal, že Európska rada je pripravená ekonomicky potrestať Maďarsko, ak neprijmeme päťdesiat miliardovú pomoc určenú pre Ukrajinu: „Toto je druh manuálu vydierania“. Dodal, že „ak sa dokument odvoláva na dokument, ktorý je scenárom vydierania proti nám, môžeme si byť istí, že takýto dokument existuje“.

Na názor členských štátov, že ročný plán, schválený ročne, neumožní Ukrajine plánovať svoje výdavky na štyri roky, maďarský premiér odpovedal:

„Toto je argument, ktorý by sa mal brať vážne, ale ja s ním nesúhlasím.

Po prvé, nevieme, čo sa stane na Ukrajine v nasledujúcich troch alebo štyroch mesiacoch. No, a o štyri roky… Po druhé, nikto nevie, či budú v hre Američania, či už teraz alebo po novembrových voľbách v USA. Po tretie, kto urobil dodatok, kto to počítal? Prečo päťdesiat miliárd eur? Nevieme presne, čomu táto suma zodpovedá,“ dodal.

Na otázku, či talianska premiérka Giorgia Meloniová podporuje maďarský návrh, Orbán pripustil: „Nie, sme sami. Pre nás je to principiálna záležitosť, ale ostatných 26 krajín z toho robí mocenskú otázku. Bohužiaľ, je to ťažká situácia.“

Podľa maďarského premiéra nemôže ako demokrat ignorovať stanovisko, že o päť mesiacov sa v Európe uskutočnia voľby. „Úplne by sme ignorovali názor Európanov. Akoby názory ľudí boli irelevantné bez ohľadu na výsledok júnových volieb do Európskeho parlamentu. Ak sa chce Európa správať ako demokratické spoločenstvo, založené na zásadách právneho štátu, takéto rozhodnutie jednoducho nemôžeme urobiť,“ povedal premiér.

Rozumieme Ukrajincom. Chcú záruku obrovskej sumy čo najdlhšie. Chápem, ale nie je to v európskom záujme. V Európe sa musíme správať inak. Toto je množstvo peňazí, ktoré Európania potrebujú.

V odpovedi na otázku o amerických voľbách Orbán zdôraznil: „Jasne som povedal, že v Európe potrebujeme Donalda Trumpa. Pretože keď Trump povie: „Urobme Ameriku opäť veľkou,“ legitimizuje nás to v „Urobme Európu opäť veľkou.“ Premiér v rozhovore povedal, že Trump je jedným z najúspešnejších prezidentov Spojených štátov, ktorý vykonáva zahraničnú politiku.

Nezačal ani jednu vojnu. Abrahámske dohody boli jedinou vážnou šancou priniesť mier, rovnováhu a prijateľný spôsob života do veľmi zložitého regiónu Blízkeho východu. Môj osobný názor zostáva, že ak by sa americký prezident vo februári 2022 volal Donald Trump, v Európe by už nebola vojna.

„Dnes nevidím v Európe alebo Amerike nikoho iného, kto by bol dostatočne silným vodcom na to, aby zastavil vojnu.“

Maďarský premiér tiež poukázal na skutočnosť, že pred tromi mesiacmi Európska komisia jasne vyhlásila, že nie je problém s nariadeniami, ktorými sa riadi maďarské verejné obstarávanie. „Výbor tiež uviedol, že maďarské súdnictvo je tiež v poriadku,“ dodal.

Keďže je však komisia politicky motivovaná ideologickou vojnou proti Maďarsku, predsedníčka EK von der Leyenová musí vytvoriť nové sťažnosti na útoky a vydieranie Maďarska. Nová sťažnosť sa týka migrácie a rodovej rovnosti.

Je preto zrejmé, že právny štát nie je skutočným argumentom proti Maďarsku, zdôraznil Orbán a dodal, že ide o pokus o vydieranie, ktoré hovorí, že ak Maďarsko nedá Ukrajine päťdesiat miliárd eur, pripravíme ho o právo hlasovať v Rade.

Je to jednoznačne nespravodlivé správanie, pretože hlasovanie o odobratí volebného práva krajine sa môže uskutočniť len vtedy, ak sa vyskytne problém s právnym štátom. Mali by sme byť rešpektovaní ako ľudské bytosti a ako krajiny, čo sa Maďarsku nespravodlivo odopiera. Napriek tomu si stále myslím, že európska jednota je dôležitá.

Je dôležité, aby Európania pochopili, že ak sa členské štáty nezhodnú v otázkach, ako sú vojna, migrácia a rodová rovnosť, okamžite zažijú imperialistickú reakciu z Bruselu a vystavia ich forme vydierania, zdôraznil maďarský premiér v rozhovore. V Bruseli musíme dosiahnuť zmenu. Nie je šanca presvedčiť progresívnu liberálnu elitu.

Pokiaľ ide o hospodársky vplyv vstupu Ukrajiny do EÚ, povedal: Musíme byť veľmi opatrní, pretože Ukrajina je obrovská krajina a okamžitý vstup Ukrajiny do Európskej únie by mal katastrofálny vplyv na hospodárstva jednotlivých štátov, najmä v odvetví poľnohospodárstva.Ukrajinská poľnohospodárska produkcia je oveľa lacnejšia ako produkcia francúzskych, maďarských a ostatných poľnohospodárov, a to nie je udržateľné. Komisia musí brániť európske záujmy pred ukrajinskými, nie ukrajinské záujmy pred európskymi poľnohospodármi.

Magyar Nemzet

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás