fbpx
- Reklama -
Názory(video) R. Fico posiela otvorený list predsedovi Najvyššieho súdu...

(video) R. Fico posiela otvorený list predsedovi Najvyššieho súdu SR J. Šikutovi 

-

(video) R. Fico posiela otvorený list predsedovi Najvyššieho súdu SR J. Šikutovi 

Bratislava 28. mája (TASR) – Vážený pán predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky,


      obraciam sa na Vás otvoreným listom ako predseda najsilnejšej parlamentnej opozičnej strany, ktorá považuje za legitímne poukazovať na hrubé zneužívanie trestného práva na politické účely. Dňa 26. mája 2022 ste vyhlásili, že NS SR nesmie byť používaný ako nástroj politického boja. Udalosti, ktoré sledujeme, nás však musia viesť k záveru, že niektorí sudcovia NS SR sú priamo zapájaní do zneužívania trestného práva na politické perzekúcie. Existuje celý rad rozhodnutí Ústavného súdu SR potvrdzujúcich, že sú to práve konkrétni sudcovia SR, ktorí najčastejšie porušujú ľudské práva osôb obvinených v citlivých politických kauzách.

- reklama -


      Vážený pán predseda,
      musím vysloviť osobitné obavy v súvislosti s postupom sudcov NS SR J. Klimenta a P. Štifta. Sudca NS SR J. Kliment bol nominantom predsedu najsilnejšej vládnej strany (ten otvorene hovorí o nevyhnutnosti pozatvárať predstaviteľov opozície) na funkciu generálneho prokurátora SR, vláda SR ho zvolila za člena Súdnej rady SR. Sudca NS SR P. Štift absolvoval justičnú skúšku a stal sa sudcom bez toho, aby strávil jeden jediný deň v justičnej praxi na súde, čo mu umožnila jeho podriadenosť súčasnému špeciálnemu prokurátorovi SR D. Lipšicovi. Rozhodovanie týchto sudcov v citlivých kauzách je tak frekventované, že vyvoláva oprávnené dojmy, že okrem senátu 5T neexistuje na NS SR iný trestný senát. Situácia dokonca musí vyvolávať oprávnené obavy, že pri prideľovaní spisov na NS SR dochádza k cieleným manipuláciám. Za náhodný potom nemožno považovať ani fakt, že sú to títo istí sudcovia, ktorí sa najčastejšie objavujú v rozhodnutiach ÚS SR ako zodpovední za porušovanie základných práv a slobôd.


      Vážený pán predseda,
      Vašu osobitnú pozornosť chcem upriamiť na rozhodovanie sudcu NS SR J. Klimenta v prípade prominentného obhajcu M. Paru, t.č. vo výkone väzby. Ako politik si osvojujem právo vyhlásiť, že za väzobným stíhaním obhajcov ako je M. Para alebo R. Kaliňák musíme vidieť záujem oslabiť výkon práva na obhajobu v mnohých citlivých prípadoch kriminalizácie opozície a ľudí účelovo spájaných s opozíciou. Situácia v prípade rozhodnutia NS SR (senát 5T, J. Kliment, P. Štift, P. Hatala) o väzbe advokáta M. Paru naberá na absurdnosti a vedie k vážnym podozreniam z manipulácií na NS SR. Proti rozhodnutiu, že sudca J. Kliment nie je vylúčený z konania, podala obhajoba sťažnosť, o ktorej mal rozhodnúť päťčlenný senát NS SR pod vedením sudcu P. Hatalu. Ten sa vylúčil pre pomer k veci. Rovnako sa vylúčil aj ďalší sudca z tohto päťčlenného senátu M. Piovartsy. O jeho vylúčení rozhodoval opäť „náhodne“ vybraný trojčlenný senát 5T v zložení J. Kliment, P. Hatala a P. Štift a samozrejme, že (v rozpore s doterajšou praxou senátu 5T) sudcu M. Piovartsyho vylúčil.


      Vážený pán predseda,
      neviem ako mienite pomenovať absurdnú situáciu, kedy sudca NS SR J. Kliment priamo tvorí zloženie päťčlenného senátu, ktorý má rozhodnúť o jeho zaujatosti a ako mienite vyvrátiť mimoriadne vážne podozrenia, že na Vašom súde dochádza k manipuláciám. Nepotrebujem za dôležité pripomínať, aké právne dôsledky by malo rozhodnutie päťčlenného senátu, že sudca NS SR J. Kliment bol pri rozhodovaní o vzatí do väzby advokáta M. Paru zaujatý.


      Vážený pán predseda,
      plne rešpektujem nezávislosť súdnej moci, ale sú neprehliadnuteľné okolnosti potvrdzujúce, že právny štát na Slovensku trpí mimoriadne vážnymi defektmi, dokonca na jeho najvyšších poschodiach. Prirodzene preto očakávam a súčasne Vás týmto otvoreným listom žiadam, aby ste po Vašom vyhlásení, že NS SR nemôže byť súčasťou politického boja, prijali okamžite opatrenia na Najvyššom súde SR, ktoré vylúčia evidentnú angažovanosť niektorých Vašich sudcov v tomto politickom boji.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás