TV VVVIDEO: NR SR: Odvolávanie Ministra vnútra Šutaja Eštoka -...

VIDEO: NR SR: Odvolávanie Ministra vnútra Šutaja Eštoka – prerušené do utorka 28.11.2023 09:00

-

VIDEO: NR SR: Odvolávanie Ministra vnútra Šutaja Eštoka – prerušené do utorka 28.11.2023 09:00

NR SR: V rozprave vystupuje opozícia, v pléne nie je žiadny člen vlády

BRATISLAVA 28. novembra (SITA) – Popoludní pokračuje mimoriadna schôdza Národnej rady SR rozpravou k návrhu opozície na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD). Podpredseda parlamentu Michal Šimečka (PS) pred vystúpením poslankyne Martiny Holečkovej z KDH upozornil na to, že v rokovacej sále nie je prítomný žiadny člen vlády.

Holečková v rozprave vytkla ministrovi vnútra Šutajovi Eštokovi, že jeho sľuby o tom, že ukončí vojnu v polícii, zostali len na papieri a v skutočnosti situáciu neupokojuje, ale práve naopak, útočí na inú štátnu inštitúciu – Úrad na ochranu oznamovateľov. Podľa nej mu stačilo pár dní na to, aby svojimi prvými krokmi a arogantným správaním presvedčil verejnosť, že sa nikdy nemal stať ministrom. „Minulý týždeň nám tu pán minister verejne povedal, že sa snaží o stretnutie s predsedníčkou Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzanou Dlgošovou, no nakoniec to dopadlo tak, že sa nestretli a podal trestné oznámenie. Z úst ministra sú to opäť len klamstvá a nesplnené sľuby a pýtam sa, či je toto ten sľubovaný pokoj a poriadok, o ktorom hovorila vláda pred voľbami,“ povedala Holečková. Programové vyhlásenie vlády je podľa jej slov pre Šutaja Eštoka len zdrapom papiera, pretože jeho správanie je presne opačné. „Namiesto obnovy riadnej spolupráce medzi inštitúciami je tu len neúcta k pravidlám,“ skonštatovala.

Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak (PS) povedal, že k svojmu vystúpeniu v pléne sa dostal až po troch dňoch čakania. Zdôraznil, že Šutaj Eštok by mal okamžite odstúpiť a ak nie, premiér Robert Fico (Smer-SD) by ho mal odvolať. „Od samého počiatku vo funkcii porušuje programové vyhlásenie vlády skoro vo všetkých bodoch, ktoré sa týkajú jeho činnosti. Konal zbrklo, nepremyslene a pochybne,“ vyhlásil Spišiak.

NR SR: Pokračuje mimoriadna schôdza k odvolávaniu Matúša Šutaja Eštoka

BRATISLAVA 28. novembra (SITA) – V Národnej rade SR dnes od 9:00 pokračuje mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD). Dnes v rozprave ako prvý vystupuje spravodajca Tibor Gašpar (Smer-SD). Ide už o jeho tretie 20-minútové vystúpenie v rozprave v rámci tejto mimoriadnej schôdzi. Minister Šutaj Eštok mal už dve vystúpenia. Opozícia tvrdí, že koalícia schválne naťahuje čas, aby sa opozícia nedostala k slovu.

Mimoriadna schôdza k vysloveniu nedôvery ministrovi vnútra sa začala vo štvrtok 23. novembra o 13:00. Do rozpravy sa prihlásilo vyše 70 poslancov, zväčša koaličných. Prvý opozičný poslanec vystúpil v rozprave až o 19:00. Opoziční poslanci odmietli nočné rokovanie a o 20:20 oznámili, že opúšťajú rokovaciu sálu. V rokovaní sa pokračovalo v piatok ráno. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) v piatok okolo obeda schôdzu prerušil. Dôvodom bola neprítomnosť spravodajcu Tibora Gašpara (Smer-SD) v rokovacej sále a rovnako ďalších koaličných poslancov, ktorí by ho mohli zastúpiť – Samuel Migaľ (Hlas-SD), Marián Saloň (Smer-SD), Peter Šuca (Smer-SD), Michal Moško (Hlas-SD), Michal Bartek (Hlas-SD) a Ivan Ševčík (SNS). Migaľ pritom niekoľko minút pred prerušením schôdze vystupoval v pléne s faktickou poznámkou.

Jedným z dôvodov na odvolanie ministra je pozbavenie výkonu funkcie štátnej služby policajtov, ktorí majú status chráneného oznamovateľa. Nedôveru podľa viacerých opozičných strán na čele s Progresívnym Slovenskom vzbudzuje napríklad aj „hanebné“ odvolanie z funkcie bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana a jeho prevelenie do Popradu bez osobného stretnutia a tri dni pred jeho avizovaným odchodom do civilu. Opozícii sa nepáči ani nominácia Branislava Zuriana na post riaditeľa Úradu inšpekčnej služby.

NR SR: Predseda parlamentu Pellegrini prerušil schôdzu k vysloveniu nedôvery ministrovi vnútra do utorka

Dôvodom prerušenia bola neprítomnosť spravodajcu Tibora Gašpara v rokovacej sále a rovnako ďalších koaličných poslancov, ktorí by ho mohli zastúpiť.

BRATISLAVA 24. novembra (SITA) – Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) prerušil schôdzu k vysloveniu nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD) do utorka 28. novembra 9:00. Dôvodom prerušenia bola neprítomnosť spravodajcu Tibora Gašpara (Smer-SD) v rokovacej sále a rovnako ďalších koaličných poslancov, ktorí by ho mohli zastúpiť – Samuel Migaľ (Hlas-SD), Marián Saloň (Smer-SD), Peter Šuca (Smer-SD), Michal Moško (Hlas-SD), Michal Bartek (Hlas-SD) a Ivan Ševčík (SNS). Migaľ pritom niekoľko minút pred prerušením schôdze vystupoval v pléne s faktickou poznámkou.

„Vyzerá to tak, že sa nám tu stalo to, čo vo štvrtok, keď rokovaciu sálu opustili navrhovatelia, aj napriek dohode a schválenému procesu, že Národná rada SR bude rokovať do skončenia bodu s hlasovaním dnes o 10:00. Navrhovatelia sa rozhodli nedodržať túto dohodu, opustili sálu a nebolo možné rokovať ďalej. Keďže nemám spravodajcu, prerušujem schôdzu,“ informoval Pellegrini. V utorok ako prvý v rozprave vystúpi Tibor Gašpar, a to v rámci tejto schôdze už tretíkrát. Jeho vystúpenia v rozprave trvali zakaždým 20 minút.

NR SR: Parlament pokračuje v rokovaní o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Šutajovi Eštokovi

BRATISLAVA 24. novembra (SITA) – Parlament dnes pokračuje v schôdzi o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Mátúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD). Návrh na odvolanie podali opozičné strany – Progresívne Slovensko (PS), hnutie Slovensko, Kresťanskodemokratické hnutie a Sloboda a Solidarita (SaS). Schôdza sa začala o 13:00, prvý opozičný poslanec Juraj Krúpa (SaS) vystúpil v rozprave po 19:30. Dovtedy vystupovali len koaliční poslanci a ministri.

Podpredseda parlamentu Andrej Danko (SNS) v štvrtok o 21:00 prerušil schôdzu do piatka 9:00. Poslanci si v úvode schôdze odhlasovali, že rozprava bude prebiehať až do prerokovania bodu a hlasovať sa bude v piatok o 10:00, avšak predseda poslaneckého klubu hnutia PS Martin Dubéci vystúpil v štvrtok okolo 20:30 v pléne parlamentu s procedurálnym návrhom, ktorým žiadal, aby schôdza pokračovala v piatok od 9:00.

Jedným z dôvodov na odvolanie ministra je pozbavenie výkonu funkcie štátnej služby policajtov, ktorí majú status chráneného oznamovateľa. Nedôveru podľa strán vzbudzuje aj napríklad „hanebné“ odvolanie z funkcie bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana a jeho prevelenie do Popradu bez osobného stretnutia a tri dni pred jeho avizovaným odchodom do civilu. Opozícii sa nepáči ani ministrova nominácia na post riaditeľa Úradu inšpekčnej služby v podobe Branislava Zuriana.

Návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Šutajovi Eštokovi považuje vláda Roberta Fica (Smer-SD) za neopodstatnený. Kabinet zároveň jednomyseľne prijal rozhodnutie, že nesúhlasí s návrhom opozičných poslancov. Ako ďalej uviedol predseda vlády Fico v pléne parlamentu, na interpretáciu právnych predpisov spomínaných v návrhu má vláda iný pohľad. Odmieta, aby sa „iný pohľad“ označoval za pomstu, pričom slovné spojenie: „pozor na slovo pomsta“ zopakoval v pléne viackrát. Premiér zároveň tvrdí, že rezort vnútra nemá prečo čeliť pokute, keďže sa riadil zákonom.

Minister vnútra vo svojom vystúpení v pléne najmä kritizoval opozíciu a bývalú vládu. Hnutie PS kritizoval za to, že sa pri zbieraní podpisov pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze spojilo s hnutím Slovensko Igora Matoviča, ktoré podľa Šutaja Eštoka predstavuje najväčšie zlo. Vo svojom vystúpení hovoril o prešľapoch vlády Igora Matoviča, ktorá podľa neho robila hon na vtedajšiu opozíciu a má navyše na svedomí 21-tisíc nadúmrtí na COVID-19. Ohradil sa voči slovám opozície o politickej pomste novej vlády, a vyhlásil, že politická pomsta sa skončila parlamentnými voľbami.

NR SR: Politická pomsta sa skončila parlamentnými voľbami, tvrdí odvolávaný Šutaj Eštok

BRATISLAVA 23. novembra (SITA) – Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), ktorý dnes na mimoriadnej schôdzi parlamentu čelí pokusu opozície o odvolanie, vo svojom vystúpení v pléne najmä kritizoval opozíciu a bývalú vládu. Hnutie Progresívne Slovensko kritizoval za to, že sa pri zbieraní podpisov pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze spojilo s hnutím Slovensko Igora Matoviča, ktoré podľa Šutaja Eštoka predstavuje najväčšie zlo. Vo svojom vystúpení hovoril o prešľapoch vlády Igora Matoviča, ktorá podľa neho robila hon na vtedajšiu opozíciu a má navyše na svedomí 21-tisíc nadúmrtí na COVID-19. Ohradil sa voči slovám opozície o politickej pomste novej vlády, a vyhlásil, že politická pomsta sa skončila parlamentnými voľbami.

Zdôraznil, že od historicky najrýchlejšieho návrhu na odvolávanie ministra očakával aj historickú kvalitu, no po jeho prečítaní „pochopil, že zostane len pri tej rýchlosti“. „Gro návrhu tvoria neprávoplatné rozhodnutia súdov k môjmu kroku, ktorým som postavil mimo službu šiestich vyšetrovateľov, mediálne známych aj ako čurillovci,“ povedal. Zopakoval svoj argument, že „zákon o štátnej službe policajtov jasne hovorí, že policajt musí byť v prípade podozrenia zo spáchania úmyselného trestného činu postavený mimo službu“.

NR SR: Návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra považuje Ficova vláda za neopodstatnený

BRATISLAVA 23. novembra (SITA) – Návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD) považuje vláda Roberta Fica (Smer-SD) za neopodstatnený. Kabinet zároveň jednomyseľne prijal rozhodnutie, že nesúhlasí s návrhom opozičných poslancov. Ako ďalej uviedol predseda vlády Fico v pléne parlamentu, na interpretáciu právnych predpisov spomínaných v návrhu má vláda iný pohľad. Odmieta, aby sa „iný pohľad“ označoval za pomstu, pričom slovné spojenie: „pozor na slovo pomsta“ zopakoval v pléne viackrát.

Taktiež sa počas rozpravy niekoľkokrát obrátil na predkladateľa návrhu, podpredsedu parlamentu a predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. Odkázal mu, že vyjadrovať sa k článku uverejnenom v Denníku N je bezpredmetné a právne neodôvodnené. „Médiá neodrážajú skutočnosť, iba subjektívnym pohľadom vyjadrujú svoj názor,“ povedal Fico a opäť označil Denník N za nepriateľské. Premiér zároveň tvrdí, že rezort vnútra nemá prečo čeliť pokute, keďže sa riadil zákonom.

Poslanci Národnej rady SR otvorili schôdzu k vysloveniu nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD). Návrh na odvolanie podali opozičné strany – Progresívne Slovensko, hnutie Slovensko, Kresťanskodemokratické hnutie a Sloboda a Solidarita. Dôvodov na odvolanie je podľa opozície viacero. Jedným z nich je pozbavenie výkonu funkcie štátnej služby policajtov, ktorí majú status chráneného oznamovateľa. Šutaj Eštok taktiež podľa opozície svojím konaním porušil zákon o štátnej službe príslušníkov policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, zboru väzenskej a justičnej stráže a železničnej polície. Poslanci si v úvode odhlasovali, že budú rokovať až do prerokovania bodu a hlasovanie sa uskutoční v piatok o 10:00.

VLÁDA: Vládny kabinet nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery ministrovi Šutajovi Eštokovi

BRATISLAVA 23. novembra (SITA) – Vládny kabinet nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady (NR) SR na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD). Ako vyplýva z materiálu, ktorý vláda schválila, návrh považuje za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach. „Minister vnútra postupoval vo všetkých náležitostiach, ktoré vykonal od svojho menovania, plne v súlade so zákonom. Týka sa to aj jeho personálnych opatrení, ktoré prijať musel, pretože, ak by ich neprijal, porušil by zákon,“ uvádza sa v predmetnom materiáli. Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu vnútra predložila 22. novembra skupina poslancov parlamentu predsedovi NR SR Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD). K vysloveniu nedôvery Šutajovi Eštokovi je zvolaná schôdza parlamentu.

NR SR: Začala sa schôdza k odvolaniu Šutaja Eštoka z funkcie ministra vnútra

BRATISLAVA 23. novembra (SITA) – Poslanci Národnej rady SR otvorili schôdzu k vysloveniu nedôvery ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD). Návrh na odvolanie podali opozičné strany – Progresívne Slovensko, hnutie Slovensko, Kresťanskodemokratické hnutie a Sloboda a Solidarita. Dôvodov na odvolanie je podľa opozície viacero. Poslanci si v úvode odhlasovali, že budú rokovať až do prerokovania bodu a hlasovanie sa uskutoční v piatok o 10:00.

Jedným z dôvodov je pozbavenie výkonu funkcie štátnej služby policajtov, ktorí majú status chráneného oznamovateľa. Podľa opozície tak opomenul rozhodnutie prokurátora. „Ak minister vnútra dospel k názoru, že rozhodnutie prokurátora je nezákonné, bolo jeho povinnosťou v prvom rade preskúmať možnosti podania opravného prostriedku proti takému rozhodnutiu alebo návrhu na preskúmanie jeho zákonnosti príslušným orgánom. Rozhodol sa však pre svojvoľný výklad,“ argumentujú strany. Šutaj Eštok podľa opozície svojím konaním porušil zákon o štátnej službe príslušníkov policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, zboru väzenskej a justičnej stráže a železničnej polície.

Nedôveru podľa strán vzbudzujú aj ďalšie kroky šéfa rezortu vnútra. Patrí medzi ne napríklad „hanebné“ odvolanie z funkcie bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana a jeho prevelenie do Popradu bez osobného stretnutia a tri dni pred jeho avizovaným odchodom do civilu. Opozícii sa nepáči ani ministrova nominácia na post riaditeľa Úradu inšpekčnej služby v podobe Branislava Zuriana.

VIDEO:

Zdroj: TV NR SR, SITA

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. … dnešná úvodná reč tamagočiho pri odvolávaniu víťazného ministra vnútra sa niesla v progresívnej vlne fanúšikov kabaretu pokrytcov a euroluhárov niečo podobného ako keď na RTVS v relácii o pať minút dvanáct od progresívnej hračky bruseľskej hydry, vírusa umelej inteligencie chapadla robotického šimečka, infantilného, dreveného nedorasta, bol do verejného priestoru vypustený veľmi humorný argument neomyľného bruseľského mysliteľa, že guru otvorenej stajne soroš šimľov, ktorý erdže za zločinecké víťazstvá nasbíjaného majetku gangu pokryteckých klamárov v podvodnej demogratúre kosmopolitných korporátov, je už prestarnutý, nemohúci, komótný starček so sklonmi k neškodnému muzikanstvu, bývajúci v emerike, tisícky kilometrov od slovákov, bezvýznamný, neaktívno letargický, osamocený jedinec, obyčajný, jednoduchý indiferent, ktorý za svinstvá otvoreného ansámbla vlastne ani neje zodpovedný a nemá s svinstvami migračnej multikulti, barevných pučov, genderisnu, prajdov buzíkov, škoľskej inklúzie, nepotrestaných kurzových podvodov, podpory farmaceutov a iných zvrhlostí nič spoločné. Je to iba maďarský židuško. Já teda kladiem otázku. Čo taký Putin ? On nieje jednotlivec, starší moskovský deduško ? Druhotriedný muzikant Alexandrovcov. Obyčajný, jednoduchý, bezvýznamný jedinec. Lebo, že by bol zauraľný trojjedinec ?

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás