NázoryVIDEO: Dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda o odpočúvaní...

VIDEO: Dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda o odpočúvaní Kočnerových advokátov a fackách právnemu štátu: „Žijeme v policajnom štáte!“

-

VIDEO: Dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda o odpočúvaní Kočnerových advokátov a fackách právnemu štátu: „Žijeme v policajnom štáte!“

Marian Kočner má povesť arcilotra, ani to však orgány činné v trestnom konaní neoprávňuje, aby prekračovali zákon a odpočúvali jeho porady s advokátmi. „Právny štát dostáva najväčšie facky od čias únosu prezidentovho syna,“ hovorí dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda.

Orgány činné v trestnom konaní odpočúvali a nahrávali obraz a zvuk v miestnosti, kde sa obvinený Marian Kočner radil so svojimi advokátmi.

Tieto praktiky, ktoré sú v príkrom rozpore s výkonom práva na obhajobu, vyvolali množstvo ďalších otázok nielen o tomto jednom konkrétnom prípade, ale aj o stave právneho štátu, ktorý dostáva za uplynulé tri roky zásadné trhliny.

Prípad odpočúvania porád obvineného Kočnera s jeho advokátmi je ďalším kamienkom do mozaiky, ktorý ukazuje, akým spôsobom sa mohlo manipulovať pri vyšetrovaní zložitejších trestných vecí a ako sa porušovali kľúčové pravidlá definujúce právny štát.

„V zásade treba povedať, že právny štát treba chrániť a všade sa nejaké porušenia nájdu. Ale u nás sa tieto veci akosi kopia. Je ich pomerne dosť a sú už aj preukázané, len nie sú ešte zasadené do aktuálneho kontextu trestných konaní. Obávam sa, že to, čo sa tu deje za posledné roky, sú najväčšie facky právnemu štátu, aké sme tu kedy mali od čias únosu syna prezidenta Michala Kováča,” skonštatoval dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského a expert na trestné právo Eduard Burda.

Dodal, že je presvedčený, že sa s tým musíme vysporiadať a odkryť, čo sa tu deje: “Schovávať sa za nezmyselné floskuly o rozviazaných rukách – na jednej strane to môže mať pozitívny efekt, ale na strane druhej to má zasa efekt absolútnej svojvôle. A toto naozaj neobstojí. Tu sa musí preveriť a zistiť, čo sa tu v posledných rokoch v rámci orgánov činných v trestnom konaní, obzvlášť v týchto exponovaných kauzách, dialo.”

O závažných zisteniach a manipuláciách pri vyšetrovaní Kočnerovej kauzy, ale aj o používaní praktík typických pre totalitné policajné štáty hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského docent Eduard Burda.

Viac vo videu:

Zdroj: pluska.sk / YouTube TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou, InfoVojna

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás