fbpx
- Reklama -
Top udalosťVIDEO: Čaputová po návrate spolu s Miklošom vysvetľuje, ako...

VIDEO: Čaputová po návrate spolu s Miklošom vysvetľuje, ako citlivo vníma problémy Ukrajiny. Matovičov balíček bude riešiť na týždeň

-

VIDEO: Čaputová po návrate spolu s Miklošom vysvetľuje, ako citlivo vníma problémy Ukrajiny. Matovičov balíček bude riešiť na týždeň

Bratislava 1. júna (TASR) – Mier na Ukrajine je v bytostnom záujme Slovenska. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla v stredu po návrate z návštevy Ukrajiny. Návštevou chcela podľa svojich slov opätovne vyjadriť podporu krajine, ktorá sa bráni. O posilnení spolupráce a pomoci Slovenska rokovala s najvyššími predstaviteľmi krajiny a vystúpila v parlamente.

- reklama -

„Ak sa Rusko nezastaví na Ukrajine, tak sa nezastaví pred ničím. Práve preto sa o to musíme zaujímať a pomáhať Ukrajine, aby sa ubránila,“ vyhlásila prezidentka. Slovákom odkázala aj slová vďaky.

Čaputová o utorkovej (31.5.) návšteve hovorí ako o jednom z najemotívnejších dní svojho života. „Videla som veľké utrpenie a veľkú bolesť. Navštívili sme predmestie Kyjeva a videli sme množstvo zbombardovaných civilných budov. Z toho miesta bolo jasné, že to nie sú náhodné strely, ktoré sa zatúlali, ale je to cielené ničenie zo strany Ruska,“ priblížila. Podvečer navštívila tiež nemocnicu.

Na Ukrajinu by už čoskoro mohli dodať slovenské húfnice Zuzana, potvrdila prezidentka. „Je to komerčný kontrakt medzi Ukrajinou a firmou na Slovensku. Práve včera sa posledné veci dohodli a doladili,“ skonštatovala. Naznačila tiež, že Slovensko by mohlo krajine poslať ďalšiu vojenskú pomoc. Odkázala pritom na rokovanie vlády.

Prezidentka počas návštevy rokovala s ukrajinským predsedom parlamentu Ruslanom Stefančukom, prezidentom Volodymyrom Zelenským aj premiérom Denysom Šmyhalom. Okrem vojenskej pomoci hovorili aj o pomoci pri rozšírení vývozu tovarov a obilia či nákupoch pohonných hmôt. Vysvetlila tiež slovenskú pozíciu pri ropnom embargu. Slovensko s ďalšími krajinami Európskej únie podľa prezidentky podporuje myšlienku pomoci pri obnove Ukrajiny, jej konkrétna podoba však nie je dohodnutá.

S použitím termínu genocída v súvislosti so situáciou na Ukrajine je prezidentka opatrná. „Použitie tohto pojmu by mal skonštatovať súd. Ale môžem povedať, že všetky znaky, ktoré na Ukrajine vidíme, sa javia, ako keby sa tam naozaj diala genocída,“ poznamenala.

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámi budúci týždeň, či sa rozhodla podpísať tzv. protiinflačný balík. Chce využiť čas na to, aby sa správne rozhodla.

„Budem mať v nasledujúcich dňoch viaceré rokovania k tejto legislatíve a svoje rozhodnutie oznámim budúci týždeň,“ povedala v stredu novinárom po prílete z Ukrajiny. Prezidentka má 15 dní od doručenia zákona na to, aby legislatívu podpísala, alebo vrátila Národnej rade (NR) SR.

Hlava štátu nepovedala, či dá novú legislatívu posúdiť Ústavnému súdu SR. „Bude to súčasťou rozhodnutia,“ povedala v tejto súvislosti.

NR SR schválila protiinflačnú pomoc z dielne Ministerstva financií SR ešte 24. mája. Opatrenia v rámci zákona o financovaní voľného času dieťaťa zahŕňajú 60 eur mesačne na voľnočasové aktivity detí, zvýšenie sumy daňového bonusu a prídavku na dieťa.

Zástupcovia samospráv kritizujú protiinflačný balík, mesto Bratislava už vyzvalo prezidentku, aby zákon nepodpísala. Koaličné strany avizovali, že v prípade vrátenia legislatívy do parlamentu svoj postoj nezmenia. Tie, ktoré ho podporili, by za zákon hlasovali opäť.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 COMMENT

  1. som zvedavý,keď sa vyzbiera vyše milióna hlasov v petícii za predčasné voľby,ako toto budeš citlivo vnímať.ale radšej to vnímaj v tom skafandri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás