fbpx
TV VVVeci Verejné Romana Michelka: Memorandum o porozumení alebo aká bude...

Veci Verejné Romana Michelka: Memorandum o porozumení alebo aká bude nová koalícia?

-

Veci Verejné Romana Michelka: Memorandum o porozumení alebo aká bude nová koalícia?

Dnes je už jasné, aký bude formát budúcej koalície. Bude ju tvoriť Smer, Hlas a SNS. Čo je trocha prekvapivé, je pomer rezortov, ktoré budú jednotlivé strany mať. Pomer 7:7:3 jednoznačne zvýhodňuje Hlas, ktorý získal vo voľbách o osem percent menej, ale má paritný počet členov vlády ako jeho silnejší partner. Dosiahol to predovšetkým vďaka tomu, že druhá strana, teda opozícia, mu dala maximálnu muníciu, aby pri vyjednávaniach uspel. Michal Šimečka hneď povedal, že urobia všetko pre to, aby zastavili Roberta Fica. Najprv prišla neoficiálna a potom aj oficiálna ponuka na post premiéra, aby vzápätí strana SAS zvýšila Pellegriniho váhu tým, že odkázala Šimečkovi, aby mu dal aj vnútro. Nakoniec vďaka babráctvu opozície získal Peter Pellegrini podstatne viac, než na čo mal nárok.

Dobre je však predovšetkým to, že vznikne hodnotovo a programovo blízka koalícia, ktorá nebude zradou na voličoch, ale posunie Slovensko z pekla diletantizmu a chaosu. Naopak, druhá alternatíva, teda štvorkoalícia PS, Hlas, KDH a SAS by bola zradou na voličoch a to ako programovou, tak i hodnotovou. Strany Hlas a SAS sú na opačnom konci ohľadom ekonomiky a silného, resp. slabého štátu, KDH je zase na opačnom hodnotovom poli ako Progresívne Slovensko. Vratkosť štvorkoalície by bola zakódovaná, takpovediac, už v jej genetickom kóde. No a keď k tomu všetkému prirátame fenomén Sulík, teda permanentný povaľovač vlád, šanca, že by sa táto koalícia dožila štyroch rokov, sa limitne blíži nule.

Nová vláda sa však bude musieť vysporiadať aj s aktivistickou prezidentkou. Je možné, že sa pokúsi niektoré nominácie premiéra vetovať, na čo, samozrejme, nemá ústavné kompetencie, ale skúsiť to môže. Je tak možné, že bude čeliť ústavným žalobám, ale jej blokácia istých osôb môže byť aspoň dočasne úspešná. No a v neposlednom rade je pred novou vládou nastolenie právneho štátu. Štefan Hamran pochopil, že definitívne skončil. Človek, ktorý fatálne zlyhal pri výberovom konaní, sa policajným prezidentom stal len vďaka lex Hamran. Prišiel a mal urobiť špinavú prácu ako poslušný kôň tých najskompromitovanejších politických síl. Dnes vie, že jeho hra vabank skončila. Ľudia z jeho partie sa pokúšajú pozametať stopy, ale už sa im to asi, a v to treba  dúfať, nepodarí. Inštalácia obvineného a trestne stíhaného Pavla Ďurku na vysokú pozíciu na inšpekcii mala jediný cieľ: zničiť dôkazy, ktoré ľudí z NAKA, tzv. čurillovcov usvedčovali z hrubých nezákonností. Zdá sa, že na to je len jediný liek: obnovenie vyšetrovacieho tímu Oblúk a plná podpora majorky Diany Santusovej, ktorá privedie čierne ovce z policajného zboru až k spravodlivému súdu.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás