PodcastyPREPIS Podcastu Veci Verejné: Podcast s Romanom Michelkom a Pavlom Nemcom

PREPIS Podcastu Veci Verejné: Podcast s Romanom Michelkom a Pavlom Nemcom

-

PREPIS Podcastu Veci Verejné: Podcast s Romanom Michelkom a Pavlom Nemcom

30. 1. 2023

Druhé kolo prezidentských volieb v Česku a aktuálne  domáce udalosti

  • Prečo Andrej Babiš prehral až o sedemnásť percent?
  • Aké boli jeho hlavné pochybenia?
  • Extrémne vyhrotená kampaň sa mu nakoniec nevyplatila.
  • Hra s vojnovou kontra mierovou rétorikou nevyšla. Rétorika vojna kontra mier mu nevyšla.
  • Aké  bude Česko po voľbách?
  • Slovenské udalosti.
  • Kedy bude termín predčasných volieb na Slovensku: v máji, v júni či až na konci septembra?
  • Prečo chce Richard Sulík podporovať Hegerovu vládu celách deväť  a pol mesiaca po páde? Nie je to iracionálne?
  •  Kde sa končí arogancia súčasnej vlády? Mienia takmer desať mesiacov po vyslovení nedôvery vládnuť a ešte chcú mať plné kompetencie? Je možné, že toto im Richard Sulík odmáva?
  • Pre svojich nástupcov však chce súčasná vláda zakotviť limit šesť mesiacov, teda ak padne vláda, do šiestich mesiacov musia byť voľby. Samozrejme, pre Hegera a spol. to neplatí.
  • Kde skončí Eduard Heger? V KDH, v Modrej koalícii, alebo to skúsi s vlastnou stranou?
  • Je pokus o koalíciu Progresívneho Slovenska, SaS, a KDH znakom Dzurindovej senility alebo extrémnej straty súdnosti?
  • Ako sa zachovajú v KDH?
  • Kto nakoniec skončí v Modrej koalícii?
  • Aké sú šance Mikuláša Dzurindu na návrat?

Podcast na Spotify:

PREPIS PODCASTU:

Roman Michelko: Vážení poslucháči, dovoľte, aby som vás privítal pri pravidelnom podcaste  Veci Verejných. Dnes s pravidelným hosťom, Pavlom Nemcom. Vitaj.

Pavol Nemec: Ďakujem pekne, pekný deň prajem našim poslucháčom, aj tebe Roman.

Roman Michelko: Pred dvoma týždňami sme riešili ako hlavnú tému prezidentské voľby v Českej republike, bolo prvé kolo. Bolo by dobre to aspoň v skratke uzavrieť. Dnes jasne vieme, že Pavel vyhral a Babiš prehral so stratou takmer milión hlasov, čo je veľmi veľká strata. Ale samozrejme to obdobie medzi prvým a druhým kolom bolo poznačené veľmi brutálnou kampaňou, riešila sa tam otázka vojny. Musel demobilizovať, alebo chcel demobilizovať voličov Pavla. Asi to celkom nevyšlo, ako ty vnímaš tie naratívy, že ja som za mier, on je za vojnu. Malo to vôbec šancu prejsť?

Pavol Nemec: Čo sa týka tých prezidentských volieb, tak naša predikcia a náš odhad bol správny. Teda, že favoritom je Peter Pavel. Že vyhrá s rozdielom viac ako 10%, čo sa aj potvrdilo, boli ešte aj nejaké percentá navyše. To je odpoveď na tú tvoju otázku, že prečo boli navyše. No proste tá kampaň Andreja Babiša bola zle nastavená od začiatku. Keď sa vrátime k číslam, tak v prvom kole dostali obidvaja do tých dvoch miliónov hlasov, plus mínus, tesne pod, boli veľmi pri sebe. A v rámci tej aktivizácie toho voliča v druhom kole, tak Petr Pavel dostal približne o 1 300 000 hlasov navyše a Andrej Babiš okolo 450 000 hlasov navyše, takže tá mobilizácia bola jednoznačne v prospech Petra Pavla. Tam vznikol ten percentuálny rozdiel 16%, je pravda, že traja významní ľudia z prvého kola, ktorí mali viacej hlasov, to bola tretia Danuše Nerudová, potom Pavel Fischer a Marel Hilšer. Tí dali podporu do druhého kola Petrovi Pavlovi, aj fyzicky sa zúčastňovali, dali billboardy, chodili na kampane. To bol tiež významný aspekt mobilizácie voliča v prospech Petra Pavla, a samozrejme celá kampaň, kedy sa pripravovalo, kto bude tými politickými kruhmi nasadený, lebo sa predpokladalo, že Andrej Babiš bude protikandidát. Peter Pavel aj z hľadiska psychologického profilu najlepšie zodpovedal, ako taký antagonista, z hľadiska rétoriky, z hľadiska vyjadrovania, z hľadiska spôsobu myslenia. Takže mali veľmi dobre markéteri Babiša prečítaného. Na to nastavili celú rétoriku kampane, kde Peter Pavel veľmi dobre pôsobil aj v diskusiách a vzájomných dueloch. Veľmi pokojným štýlom vystupovania, chladnokrvným uvažovaním a takým britským suchým humorom. Zopárkrát sa mu veľmi pekne takýmto spôsobom podarilo odvrátiť tie neustále ataky Andreja Babiša. Babiš mal v duchu svojej osobnosti veľmi militantne nastavenú tú kampaň. Niečo iné je rétorika parlamentná a exekutívna, niečo iné je prezidentský post, kde sa očakáva iná rétorika. Veľmi nie dobre tam marketéri Babiša našili tu stratégiu na tú komunikáciu, použili slameného panáka, kedy sa vlastne urobil imaginárny problém.  Kde použili taktiku mieru a vojny, ale ukázalo sa, že to prepálili. Že to je vnútorná záležitosť Českej republiky, z hľadiska mierových rokovaní, mierový proces to bolo vyslovene robené len z hľadiska kampane, nie z hľadiska skutočných cieľov zahraničnej politiky. No a takýmto spôsobom, to ako slamený panák zhorelo, neprinieslo to ten efekt. Prinieslo to opačný efekt, že vlastne tá mobilizácia voliča v prospech Petra Pavla bola ešte výraznejšia, ako sme predpokladali. Tých 10% a bolo to nakoniec až 16%-tný rozdiel, čiže jednoznačné víťazstvo.

Roman Michelko: Tam treba jednoznačne povedať jednu vec. ich stratégia  hneď od začiatku bola jasná. Prvá vec demobilizovať voličov Pavla, tie klasické naratívy komunista, oportunista, rozviedčík a tak ďalej. Toto malo Pražskú kaviareň demobilizovať, aby neprišli, druhá vec boli tie billboardy. Dokonca aj také hoaxy, že sa má niekto hlásiť na vojenskú správu, toto bolo podľa mňa cez čiaru. Oni toto prepískli, ak si počúval posledný duel v Českom rozhlase tesne pred voľbami, niekedy o 10-tej, 11-tej a o druhej boli voľby. Tam aj Babiš povedal, že toto prepálili. Prchalovo kúzlo vyprchalo, to bol jeho hlavný marketér, hrali to na hulváta, realita nemala žiaden zmysel, bolo možné klamať do bezvedomia. Kiežby toto tu začalo fungovať aj na slovenských voličov. Potom kampaň bude aj zo strany Matoviča, dlhodobo bez ostychu klamať a vymýšľať si brutálne veci, ktoré nemajú nič s realitou, klasický príklad volebný systém, ktorý teraz vytiahol. Treba jednu vec povedať, 70% účasť bola, mobilizácia bola obrovská, Česko je rozdelená spoločnosť, na rozdiel od iných krajín Babiš uznal porážku, zagratuloval Pavlovi, žiadna ďalšia eskalácia napätia. Nebude tu žiadna repríza Bolsonarovho odchodu a inagurácia Lulu de Silva, alebo 6. január. Toto predanie moci tam prejde bez zásadnejších problémov, otázka je perspektíva Babiša. Či bude ďalej fungovať v rámci strany, či sa bude pripravovať na návrat a či bude líder opozície. Niektorí ľudia hovoria, že sa vzdá mandátu, čo si ty myslíš o perspektívach Babiša?

Pavol Nemec: Ja by som sa vrátil k tomu Prchalovi, tak Marek Prchal ako šéf marketér Babiša. Bol z etických dôvodov vylúčený zo združenia reklamných profesionálov v Českej republike. To sú vlastne marketéri zo všetkých možných oblastí, bol vylúčený práve za to, že neeticky viedol tú kampaň. Samozrejme boli tam iné hulvátske metódy ku  ktorým sa nikto nepriznával, nábojnica došla manželke Andreja Babiša, na druhej strane bol Peter Pavel vyhlásený za mŕtveho. To išlo za hranu etiky, použili sa rôzne veci, veľmi často sa tam skloňovalo to komunistické pozadie a pozadie spravodajských zložiek, s ktorými obidvaja mali dočinenia, osobne som si myslel, že to je troška zbytočné najmä zo strany Andreja Babiša, lebo on sa snažil poukázať na komunistickú a spravodajskú minulosť svojho protivníka, on mal tak isto tieto problémy. Bolo zvláštne, že na to kládli taký dôraz v tej kampani sa to minulo účinkom, keby tam bol človek z úplne iného tábora, tak by to malo nejaký efekt, ale v tomto prípade si oni boli seberovní. Čo sa týka iných rozdielov, ja som sa pozeral, že aké vlastne boli medzi nimi iné rozdiely. Aby mali poslucháči predstavu, tak napríklad prijatie eura, tam Petr Pavel povedal, že on je za prijatie eura. Tu treba povedať, že výhľadovo je aj Fialova vláda a Andrej Babiš je zásadne proti. Potom čo sa týka Green dealu, to je vec celej EÚ, ktorý sa snaží konzervatívny segment zracionalizovať. Lebo tá podoba, čo presadzujú európski socialisti a liberáli je veľký problém pre ekonomiky jednotlivých členských krajín, a o mnoho viacej pre tie v strednej Európe. Takže proti Green dealu sa vyslovil Andrej Babiš, Petr Pavel by ho podporoval. Potom z hľadiska kultúrnych a etických otázok, tam je zásadný problém len v eutanázii, čo sa týka jej legalizácie, tak Petr Pavel by bol za to z hľadiska slobodného rozhodnutia pacienta pri jeho diagnóze. Andrej Babiš bol proti zavedeniu eutanázie v Českej republike a ešte jedna otázka vnútropolitická pre Českú republiku, či by ste podporili zánik Senátu. To je druhá komora parlamentu, ktorá vznikla po rozpade federácie Československej.

Roman Michelko: Nie nie, pozor až v 96-tom roku. Tam nešli vôbec automaticky, len sa urobila druhá komora, tá bola v Ústave z roku 1993 predikovaná. Ale až v roku 1996 boli prvé voľby a neprešli tam ľudia z federálu, to im iba sľúbili, aby to odhlasovali. Tam išlo o to, poriešiť týchto federálnych poslancov.

Pavol Nemec: Čo sa na Slovensku nikdy nestalo treba povedať. Čo sa týka Andreja Babiša, tak on by podporil zrušenie Senátu a Petr Pavel povedal že nie.

Roman Michelko: To sú také doslova, že drísty. To by musel ústavnou väčšinou aj Senát zrušiť, to by sa nikdy neudialo.

Pavol Nemec: Tam naozaj okrem antikampane neboli veľké rozdiely v politike.

Roman Michelko Babiš urobil jeden veľký prešľap, kde prekvapivo prišiel do diskusie. Ohlasovali, že bude tam prázdna stolička, v tej debate na to, či bude akceptovať ten článok 5. Či by v prípade napadnutia Poľska poslal vojakov, tak povedal, že v žiadnom prípade nie. Všetci hovorili, že je nie seriózny, a on to potom žehlil. On bol nastavený v tom naratíve, že Pavel je vojna a ja som mier. Tá predikcia, že on urobí medzinárodnú konferenciu, kde on dohodne mier s Ukrajinou, to je neskutočný blaf. Rusko je možno ochotné rokovať o mieri s Ukrajinou možno na úrovni Turecka, ktoré je ako keby neutrálne. Česko je extrémne jednostranne orientované, nikdy sa takéto rokovania neurobili na inej ako neutrálnej pôde. Mne to urážalo inteligenciu, tam bolo toľko lží, toľko klamstiev. Pre kritickejšieho voliča to muselo byť krajne znepokojujúce a toto mu otrepávali na hlavu. Sám to nakoniec priznal, že mu to zle nastavili, že to prepískol.

Pavol Nemec: Presne to som chcel povedať, že táto vec tam bola, bolo to v rámci priameho prenosu v rámci, kde v rámci diskusie, kde Andrej Babiš nie je až tak rétoricky zdatný, to by sa nestalo Milošovi Zemanovi. Takýmto spôsobom sa pomýlil a potom to musel žehliť, lebo tam boli dopyty z Pobaltia a z poľskej strany. Takže sa to uzrozumelo, treba povedať, že tie radary sa rozlaďujú aj v rámci okolia. Vždy v rámci volebných kampaniach, vo volebnej kampani odznie všeličo. Skončí to dňom volieb a tam sa optika vráti do pôvodného pohľadu.

Roman Michelko: Pre kritického voliča je to dosť vyrušujúce, toto podľa mňa veľmi poškodilo. Čo povieš na jezulátko a veľmi veriaci človek v tej debate povedal, že rozhodol sa preto keď bol na omši arcibiskupa Graubnera, a že chce odpustiť. Nebol to až strašný gýč? Na mňa to pôsobilo krajne neautenticky, krajne vypočítavo. Mohlo to svojim spôsobom osloviť nejakých voličov niekde na Morave.

Pavol Nemec: Pozri sa. Sú to komunikačné barličky, najprv tam nechcel byť nakoniec tam bol, tak potreboval vyrobiť nejakú komunikačnú barličku, aby to zdôvodnil. Aby to prinieslo potenciál pre nejakého voliča, takže takýmto spôsobom treba k Jezuliatku pristupovať. Je to šikovnosť tých marketérov, či to má nejaký dopad, no zrejme nie taký, aby bol víťazom druhého kola. Zaujímavým faktom bolo, či podporí Tomio Okamura ako strana Andreja Babiša a musím povedať, že ho nepodporil. To v rámci budúcnosti českej parlamentnej politiky z ktorej si myslím, neviem či Andrej Babiš fyzicky, ale určite jeho strana neodíde.

Roman Michelko: Tam ide aj o to, že je to jediný prijateľný partner pre ANO.

Pavol Nemec: Relevantný, parlamentný.

Roman Michelko: Poďme k tej slovenskej téme, je to ošemetné, lebo v tejto chvíli stále nevieme, či náhodou SaSka nezmení názor a nebude aj za voľby niekedy v júni. Z logiky veci  vyplýva, že by nemala podporovať túto vládu do septembra, nie je v tej vláde, nemá na nej participáciu. Navyše vznikajú tu konkurenčné projekty, čím dlhšie im nechá šancu na etablovanie sa, tým ide viac proti sebe. Ale samozrejme Sulík má X iracionálnych vecí, môže to byť ošemetné, lebo ak skončíme tento podcast, už môže byť všetko jasné. Čo ty povieš, máš takú nádej, alebo ako povieš, či by SaSka mohla prehodnotiť svoj postoj k 30. septembru a mávla by povedzme na ten jún.

Pavol Nemec: V prvom rade mne sa nepáči na tom to, že tu chýba nejaká politická kultúra. A to chýba aj na strane opozície, ale najmä koalície, lebo tá je teraz na ťahu. Proste sú tu určité danosti demokracie, aj písané aj nepísané, ktoré by sa mali dodržiavať, hlavne po takých veciach ako je pád vlády. Ak nejaká vláda stratí dôveru, a nevznikne nová väčšina, tak by mala byť elementárna snaha všetkých zúčastnených, aby sa znova rozdali karty. V čo najbližšom čase, aby to bolo čo najrelevantnejšie a musíme sledovať záujem štátu. Sú tu nejaké spoločenské, ekonomické, kultúrne nastavenia, ktoré sa nesmú narušiť a ktoré sa narušujú. Nám tu naozaj vládne partokracia. Úzkoprsé záujmy jednotlivých aktérov, veď to už len čo si povedal, SaSka má nejaký záujem, Sme Rodina má nejaký záujem, OĽaNO má nejaký záujem, Smer má nejaký záujem.

Roman Michelko: Nebuďme naivní, že máme nejakých vyspelých politikov.

Pavol Nemec: Ale treba to povedať takto, že to je problém Roman. Aby si to ľudia uvedomili, ako sa to komunikuje a je problém aj to, že sa dávajú do parlamentu tri termíny predčasných volieb. Že tam máš systém omyl a pokus, lebo sa nevieme dohodnúť, hovorí sa o nejakom máji, o nejakom júni  a hovorí sa o nejakom septembri a bude sa per partes o tom hlasovať. Už len toto je problém a potom aj pani prezidentka, ak niečo povie, že máme nejaký deadline v januári, tak po tom deadline má nejakú páku, prečo ak sa to nesplní, čo urobí a to znamená vymenovanie takzvanej Rizmanovej vlády, ale úradníckej vlády. Toto je vec aby sa urýchlil ten proces, to by to rýchlo urobili, keby padla Hegerova vláda.

Roman Michelko: Ona už nemôže padnúť, ona je padnutá, ona môže byť vymenená.

Pavol Nemec: Tam sú iné procesy, okrem toho, že sa tu rozmýšľa o troch termínoch predčasných volieb. Druhá vec sa rozmýšľa, ako by sme kompetenčne upravili padnutú vládu. Kúriť a svietiť sa nám nezdá dosť pohodlné, veď tu máme X iných biznisových záujmov, a troška nám vadí kontrasignácia pani prezidentky. To sú dve veci, ktoré sú veľmi zlé pre tú demokraciu, pre ten štát, pre štábnu kultúru v politike.

Roman Michelko:  Ja to doplním, aby bolo jasné, neslýchaná drzosť tejto partie, ktorá je bez dôvery sa prejavuje nie len v tom, že 15. Decembra, a oni si dali na koniec septembra predčasné voľby, čo je 9 a pol mesiaca. Ale im sa nepáči, že majú obmedzené právomoci, prezidentka musí im odobrovať veci, žiadne koncepčné vízie a projekty. A oni chcú celé kompetencie, bez dôvery, to je horšie ako v demisii. Prvá  vec, absolútna neslýchaná arogancia, ak je padnutá vláda, tak má byť do dvoch, do troch mesiacov nájdené riešenie, či už predčasné voľby, dočasné poverenie. V podstate padla Radičovej vláda niekedy v októbri, a predčasné voľby boli vo februári, takže to išlo najrýchlejšie ako sa mohlo dať. Títo, absolútna drzosť, už ani nie sú slová na tú drzosť. Druhá vec je, že oni to chcú lámať ústavným zákonom. Ukázalo sa, že vláda nemá väčšinu na bežné veci, ale na podlosti sa vie 92-ka dohodnúť, ta prvá bola fakultatívna možnosť na skrátenie volebného obdobia, uznesením parlamentu ústavnou väčšinou na rozpustenie, alebo referendom. Toto vyhodilo, čo znamená, že sú de facto tri možnosti ako sa dá rozpustiť parlament. Buď tri mesiace je nie uznášania schopný, alebo ak pol roka po voľbách sa trikrát odmietne dať dôvera vláde, tretia je ústavnou väčšinou rozhodnutím pléna NR SR . S najväčšou pravdepodobnosťou, že vyhodili referendum ako možnosť, tak to skončí. Ak by dala prezidentka na posúdenie Ústavnému súdu, tak s najväčšou pravdepodobnosťou povie, že nie.  Samozrejme zaregistrovali, ak pôjde Pčolinského návrh, že chce to umožniť s limitmi, že prvý a posledný rok nie. Inak sa im čudujem, že pri takomto kvóre sú tak vykakaní a boja sa referenda. Druhá vec je, že chcú 9 a pol mesiaca rabovať ďalej, tak chcú mať plné kompetencie. Je neskutočná drzosť, nulová sebareflexia, že oni bez dôvery chcú mať plné kompetencie a vyšachovať z toho prezidentku. Chcem ale vysvetliť dve veci, ktoré si možno ľudia ani neuvedomujú, tá prvá základná je tá, že ústavný zákon nemôže prezidentka vetovať. Druhá vec, ktorú treba povedať a v tom je to zúfalstvo, asi rok a pol už máme právnu úpravu, ktorá znemožňuje podávať ústavné zákony na Ústavný súd. Ústavný súd nemá kompetencie posudzovať ústavné zákony, čiže keby takýto paškvil prešiel, tak s tým nikto nič neurobí, ani Ústavný súd, ani prezidentka. Tretia vec a to je podstatné, jediná vec, ktorá môže urobiť, ak by takýto zákon išiel do parlamentu, tak môže okamžite odvolať túto vládu. Ona je odvolaná, ale menovať novú, tým pádom by tie nové kompetencie neboli pre Hegerovu vládu, ale pre inú vládu.

Pavol Nemec: Pre Rizmanovu vládu, to je ten bič, ktorý má pani prezidentka, že by vymenovala Rizmanovu vládu. Tým by skončili tie špekulácie týchto odvolaných.

Roman Michelko: Ja si myslím, že ak uvidí, že niečo také ide do parlamentu, okamžite by to mala urobiť.  Mala by si Edka Hegera zavolať a povedať mu, ani to neskúšajte, lebo ste skončili. Posledná vec je, hovorí sa o takej veci, že má sa prijať limit na trvanie vlády bez dôvery na 6 mesiacov. Bohužiaľ iba v budúcnosti, oni, ktorí padli budú 9 a pol mesiaca, teoreticky do konca. Ale do budúcna, ak by bola vyslovená nedôvera, tak do 6 mesiacov musia byť voľby, čo je absolútny nonsens a arogancia tak neskutočná, ja už na to nemám slov skrátka. Skúsme sledovať myšlienkové pochody Sulíka, prečo mal on podporiť kompetencie vlády na ktorú nemá žiaden vplyv, lebo nikto zo SaS, nie je v tejto vláde. Druhá vec, ten argument je pre mňa nepochopiteľný, ešte minulý vec sa zdalo, že do 30. septembra, lebo oni sa dohodli, a on drží dohody. Akú motiváciu má Sulík, aby držal túto vládu, na ktorú nemá žiaden vplyv do konca septembra? Počas víkendu začala byť taká debatka, či SaSka nepodporí aj júnový termín.  Sulík je absolútne natvrdlý, ako sa toto dá vysvetliť, prečo by on mal držať túto vládu?

Pavol Nemec: Tam treba povedať, že za ten termín skorších volieb je strana SMER – SD a HLAS –SD a vlastne za ten septembrový termín sú OĽaNO a SaS pôvodne. Obidve skupiny potrebujú 90 hlasov, SaSka lavíruje, môže mať rôzne dôvody na to. My by sme uprednostnili júnový termín, bez tých exekutívnych zmien, to by bolo najnormálnejšie. Ale my sa nemôžeme baviť o normálnosti pri takomto panoptiku, aké tu máme. Tam môžu byť aj také hry, že tie subjekty, ktoré sú už etablované sú za skorší termín, alebo za čo najskorší termín volieb. Nechcú, aby sa im nejaká konkurencia narodila z tých projektov v rámci politickej scény. Tí, ktorí chcú nanovo vyskladať nejaké subjekty tak im vyhovuje septembrový termín. Čo sa týka SaS, to je hotová strana, nepôjde do žiadnej koalície, to Sulík X krát deklaroval, je zvláštne, prečo by rozmýšľal nad tým septembrom.

Roman Michelko: Teraz mi chodia nejaké smsky, je v tejto chvíli nejaká tlačovka. Matovič nakladá SaS, že vraj niečo na Sulíka má, či Plačková, nejaký biely prášok snehu na ich centrále. Buď je Sulík mimo, alebo je ťažko vydieraťeľný, Matovič ohlásil kompro na Sulíka, a bude ho chvieť vydierať. Inak naozaj neviem, ale ak SaSka podporí iba septembrový termín, tak pre mňa, a nechcem byť žiaden konšpirátor, ale tá možnosť, že je vydierateľný a vydieraný je podľa mňa realistická, inak je padlý na hlavu.

Pavol Nemec: Ako v rámci špekulácii môžeme takto špekulovať, ale ja by som rád ostal v politickej rovine, lebo tých kompro materiálov za 30 rokov tú bolo X.

Roman Michelko: Niekedy stačí len vytiahnuť a strašiť tým.

Pavol Nemec: Ale kto nič zlé neurobil, nemá sa čoho báť. To je základná premisa.

Roman Michelko: Môžeme byť naivní a ukájať sa tou predstavou, že krištáľovo čistý charakter. Poďme k tomu, čo si nakúsol, a to je zamiešanie kariet pred voľbami, lebo sú tu nejaké strany, ktoré sú konštanty a stálice a je vysoká miera pravdepodobnosti, že prejdú do parlamentu. A sú také fakultatívne, že môžu a nemusia, a ktoré nejakým spôsobom budú rozhodovať o výsledku volieb, či sa to preklopí na jednu, alebo na druhú stranu.  Ty si začal hovoriť o žetónoch, ktoré dnes sú už v hre jasné a sú také, ktoré sú možné a nemusia byť. Poďme sa pozrieť, ako to oni chcú skladať.

Pavol Nemec: V podstate, čo sa týka tých prognóz, ktoré vychádzajú z jadra tých strán, tých voličov, je jedno, či sa to uskutoční v máji, júni, alebo septembri, to je na rok 2023 tá projekcia robená. S vysokou pravdepodobnosťou strany, ktoré budú v parlamente, nebudeme sa baviť o percentách, to je ešte v hre. Z hľadiska jadra voličov sú to strany SMER – SD, HLAS –SD, Republika, OĽaNO a P.S. Táto pätica z hľadiska jadrového voliča, k tomu môže byť šiesta strana, sú tam strany, ktoré sú veľmi blízko, je ich tam viac, uvidíme ako bude predvolebná kampaň robená. Robí sa tu aj veľký pohyb. Tieto strany z tej pätice nebudú potrebovať nejakého koaličného partnera na spájanie ešte pred voľbami. To znamená ako volebná strana, alebo koalícia, skôr volebná strana. Aj to rétorizujú, že pôjdu samostatne. Potom máme ten veľký pohyb ostatných, tam sú také zvláštnosti, ten pohyb sa deje v súčasnosti okolo strany Spolu, čo je taká mikro strana Miroslava Kollára. V prvých voľbách 2020 išli v rámci koalície s P.S.

Roman Michelko: Takú faktickú, už je premenovaná.

Pavol Nemec: Dobre, k tomu sa vrátime. Teraz je to Modrá koalícia. Pôvodne sa Spolu s Progresívnym Slovensko ako dvojkoalícia nedostali do parlamentu, mali podmienku kvórum 7%. Mali tesne pod tým nejakých pár tisíc hlasov, ale dostali zo štátneho príspevok. Takže majú financie na tú kampaň, pôvodne tam bol predseda Beblavý, on sa nejakým spôsobom vzdal funkcie, došiel tam pán Hipš, taký zelený aktivista, veľmi radikálny. Zrejme sa tá strana s tým nestotožnila, jedno krídlo strany odišlo ešte počas neho. To je pán generál Macko, ktorý teraz tak často vystupuje ohľadom rusko-ukrajinského konfliktu v médiách a založili Občianski demokrati Slovenska.

Roman Michelko: On mimochodom aj kandidoval na predsedu proti Hipšovi, vtedy odišiel a pozor medzi zastávku mal ešte v SaSke, kde mal byť team leader pre obranu, ale nejako si nesadol so Sulíkom . Tak po nejakom čase si založil tú ODS, tak oni draftovali Krúpu, akože nemajú experta na obranu, tak teraz je Krúpa.

Pavol Nemec: Pôvodne pán Miroslav Kollár kandidoval v Kiskovej strane Za ľudí, bolo to v tom čase, primátor Hlohovca, medzi časom, už nie je primátorom, lebo v komunále prehral. Medzi časom odišiel zo strany Za ľudí a stal sa predsedom tejto strany Spolu. Po príchode Mikuláša Dzurindu ako jednotlivca, sa zmenili na Modrú koalíciu a robia hry.

Roman Michelko: Pozor, tam bolo 30 ľudí, tá chránená dielňa. V podstate Dzurinda tam prišiel so svojou dcérou, však treba poriešiť dcérušku, potom tam boli Hortovi synovia Schwarzbacher, potom tam bol spolupracovník Ruda Kusého.

Pavol Nemec: Došli ako jednotlivci.

Roman Michelko: To bola skupinka, nebudeme dvojkrokovo to riešiť, že založíme vlastnú stranu a potom sa zlúčime, prídeme už hneď a on má akože 30 ľudí, z ktorých sú väčšina skrachovaní politici, alebo absolútne neznámi, aj tí Hortovi synovia, to bol človek, ktorí bol päťka na kandidátke a nedostal sa, lebo ho dvanásti ľudia prekrúžkovali, a tí jeho synovia sú úplne, že nuloví.

Pavol Nemec: Toto je jedna záležitosť, táto Modrá koalícia s pánom Mikulášom Dzurindom, ktorý bol penzionovaný viac ako trinásť rokov.

Roman Michelko: V roku 2011-2012 boli vo vláde, potom padli, potom sa dostali 6, niečo a do 16-teho roku boli.

Pavol Nemec:  Ale on už v 12-tom roku skončil.

Roman Michelko: Nebol ako predseda, ale bol poslanec. Do konca volebného obdobia až potom v roku 2016 Frešo získal 0,00. Po Gorile bola volebná líderka Žitňanská, vtedy sa dostal ako poslanec s odretými ušami, už nebol predseda. Potom tam bolo, že kto bude predseda Frešo, alebo Žitňanská. Nakoniec to vyhral Frešo, to je majster likvidácie strany, lebo niekto to nedal zo 6, niečo na 0,24.

Pavol Nemec: V rámci Modrej koalície, že tam rozmýšľajú nad tým Mackom. Potom je tam pani Nicholsonová so svojou stranou Jablko, to je tiež nejaká imaginárna vec. Skôr si myslím, že sa potrebuje nejakým spôsobom začleniť. Otázku, či ju stihne založiť, ak rozhodne pán Sulík, že budú už  v júni voľby.

Roman Michelko: No Sulík nemôže, Kollár môže.

Pavol Nemec: V symbióze, pomôže nazbierať 90-tku na júnový termín. Tam budú tri nezávislé hlasovania, sekundárne možno jeden z dôvodov bude, aby sa táto pani Nicholsonová nedostala so samotnou stranou, iba ako niekde pridružená persóna. To je ďalšia ambícia tých politických molekúl.

Roman Michelko: Ešte Dobrá voľba, Rado Baťo, sa do toho tiež ťahá.

Pavol Nemec: Dobrá voľba je veľmi silný politický subjekt z hľadiska vízii,  keď si zvolila pána podpredsedu Kusého. Pán podpredseda Kusý išiel do volieb a bol aj kandidátom Dobrej voľby, ktorá mu dala 150 000 na kampaň, prehral voči Vallovi, a po troch dňoch ho zbalila NAKA za korupciu, doteraz je obvinený z toho, a vyšetrovaný samozrejme. Takže to sú veľmi prezieravé typy politikov, medzičasom v Dobrej voľbe skončil pán Drucker, ktorý mal svoju anabázu ešte za vlád Roberta Fica, bol asi jediný minister, ktorého odvolal policajný prezident. Pána Baťu ešte budú musieť formálnym spôsobom zvoliť za toho predsedu, ale chápem, že má na to nakročené, je to bývalý Kiskov poradca.

Roman Michelko: A poradca Radičovej.

Pavol Nemec: On je taký jemnocitný človek, ako pán Matovič z hľadiska verejných vyjadrení. To je navnímavajúci typ človeka.

Roman Michelko: Možno by bolo dobre povedať, že on mal takú vulgárnu výmenu, ale na hrubú dieru hrubá záplata. Keď jeho manželka Zuzana Baťová nechcela uznať Sputnik, a vtedy mali, že ak ho stretne, tak mu vpáli. On bol paradoxne jeho podriadený, lebo robil na ministerstve financií. Potom odišiel preč.

Pavol Nemec: Z toho pramení ešte jedna zaujímavá vec, že jedna zo špekulácii ľudí okolo Dzurindu, že by bolo dobre získať Hegera do tohto projektu. Tam je krásna vec ohľadom Baťu, ktorý povedal, že Eduard Heger, ak by mal ísť do tohto projektu, a mal by som byť aj ja tam, tak sa musí dištancovať od Igora Matoviča. Takže toto je taká konotácia, že je tu strašne veľa integrátorov, ale nakoniec sú strašne antagonistickí a strašne málo vojakov majú.

Roman Michelko: Tak, veľa náčelníkov, málo indiánov. Ja ešte chcem povedať, že jediný, kto bol explicitne vylúčený bola Veronička, lebo Miro Kollár, však kandidovali proti sebe. On jasne a na tvrdo povedal, že Veronička je kvintesencia dilentatizmu spolu s Matovičom, to sú dvaja najväčší diletanti v tejto vláde. Takže do Modrej koalície ona nepôjde, aj keď Miki Dzurinda ju vraj lámal, ale tam zase povedala Nicholsonová, že v žiadnom prípade.

Pavol Nemec: V poriadku Roman, treba povedať, že Miroslav Kollár, čo je vlastne predseda tej Modrej koalície, tak má len 2000 preferenčných hlasov.

Roman Michelko: 2800.

Pavol Nemec: Zo 150 000, ktoré myslím získala strana Za ľudí. A Veronika Remišová mala v podstate viacej preferenčných hlasov, takže z jeho strany je tam aj druhá vec, že kandidoval voči nej ako konkurent z hľadiska predsedníctva Za ľudí. Takže tam sú aj osobné antagonizmy, treba to takto brať, takže oni si navzájom nemajú čo vyčítať, ešte prehral na primátora.

Roman Michelko: Mňa len vyrušuje, ak nejakí moderátori hovoria, že by tam mohla ísť, lebo on to explicitne a jednoznačne vylúčil. Tak mali by mať načítané a ani nehrať s touto kartou, ale dobre. Poďme teraz k úplne brutálnemu scifi, lebo Dzurinda povedal, že jeho vízia je spojiť tri bloky. Teda KDH, SaS a Progresívne Slovensko do jedného volebného bloku a skoro by som povedal, že aj mu naozaj šibe, alebo ako. Aké myšlienkové pochody má ten človek, doba SDK je dávno preč. Samozrejme vtedy tam boli iné divočiny, boli tam KDHáci, bola tam sociálna demokracia. Ale vieme, že SDK bola extrémne umelá, liberáli, konzervatívci. V roku 1998 bola jediná spoločná vec anti-Mečiar. Keď povie dnes niekto, kto chce, aby ho brali vážne takúto sprostosť, kedy jasne a bez pochýb Sulík povedal, že pôjdu sami, nevidím ani milimeter predstavu, že by progresívci chceli ísť s KDHákmi a naopak. Prečo to hovorí, on je naozaj mimo reality, je to senilita, je to Alzheimer, on si uvedomuje, že je na smiech. Vieš toto pochopiť medicínsky, ani nie politologicky, čo si o tom myslíš?

Pavol Nemec: Treba povedať poslucháčom jasne, že teraz sa bavíme o politických molekulách, mimo tých piatich strán hlavného politického prúdu. SMER – SD, HLAS – SD, Republika, OĽaNO, P.S. budú hlavný prúd politiky v akýchkoľvek voľbách, či už máj, jún alebo september. Teraz sa bavíme o tej šiestej strane, čo by išla do parlamentu, a tam je tá koncepcia Mikuláša Dzurindu a Miroslava Kollára. Ale oni majú zatiaľ tých 0,3 dajme tomu, a teraz prišiel na tú tlačovku, neviem, aký si mal ty z toho dojem, pre mňa to bol človek minulosti, celou rétorikou, ešte redizajnom toho loga, čo tam mal. To bola ako časová schránka mínus 20 rokov, lebo jeho hlavné politické obdobie boli roky 1998-2006. Jeho dve vlády, ktoré nejakým spôsobom boli top vrchol jeho kariéry a to ostatné bolo už dožívanie. V tom roku 2016 bol v parlamente nenápadný, to bolo v období, kedy mal Smer absolútnu väčšinu v parlamente, 84 poslancov. To bola absolútna porážka a on má tú nepetičnú drzosť sa tu nejakým spôsobom vracať a reinkarnovať z politického hrobu a ísť robiť nejakú tlačovku, ktorá vyzerala ako retro. Viktor Serebjakov mu dal dve logické otázky a vyviedol ho totálne z konceptu. On ma všelijaké kauzy. Ja keď chodím okolo Braniska a ten jeden tunel, vždy si na Mikiho spomeniem. Máš vláčiky, máš Gorilu celú, tam sa dá strašne veľa hovoriť o týchto veciach.

Roman Michelko: Prečo sa ho žiaden z novinárov, ktorí majú v dispozícií prepis a audiozáznam Gorily nespýtal, že tam sa veľakrát vyskytuje formulácia Palacka vypláca Dzurindu alebo Mikloša, explicitná vec, lebo on povedal, že možno sa niečo stalo za mojej vlády. Ja som za to nemohol, ja som o tom nevedel, no ak ho Palacka vyplácal, tak asi vedel. To, že on nemá sebareflexiu je v pohode, táto garnitúra súčasných 40-tnikov, 50-tnikov sú takí dilentanti, takí šialenci, že aj krajne sporná vláda, toxická je lepšia ako títo, lebo my sme aspoň robili ,,reformy“ a preto funguje spomienkový optimizmus. Druhá vec je, že má megalomanské metódy, on zlúči všetky antificovské sily. Čo je úplne mimo reality,  a poďme teraz k tým záchranárskym prácam, to, čo ja nazývam chránená dielňa pre skrachovaných politikov, ešte si zabudol aj Šeligu aj Žitňanskú, lebo aj títo sa tam chcú pichnúť. Tam chodia na tlačovky, chodia na snem. Stále sa dáva taký opar, taká hmla, nikto nedokáže pochopiť myšlienkové pochody, že OĽaNO 2, kde ten Heger má skončiť. Jedna vec je, že by šiel ku KDH, že charizmatický kresťan. Charizmatická myslím, salarabanda, nie že má charizmu, že dokáže osloviť voličov. Alebo on bude ako keby volebný líder tej Modrej koalície, keď si čítal Lexman, tak ona povedala, keby ten Heger prišel, tak možno aj hej, ale Jarko Naď nie. A vôbec ten základný koncept spojenia konzervatívcov a liberálov. Nemáme informácie, možno ty máš, poznáš ľudí z KDH, ktorá cesta je realistickejšia. Heger pôjde akože robiť lídra do Modrej koalície, alebo pôjde do KDH a jeho osobná budúcnosť sa tým možno vyrieši, alebo by bol vítanejší, ak by strhol Kresťanskú úniu. Lojzo Hlina spôsobil, že sa dostali pod 5%, môžeme si od Záborskej myslieť čo chceme, ale viaže 30 000, 40 000 hlasov. Ale Záborská povedala, že je verná Igorovi až za hrob, takže KÚ neprejde, ako ty vidíš tú predstavu?

Pavol Nemec: Ja to poviem v svojom pohľade, a tam bude aj tvoj, že máme tu tú Modrú koalíciu, čo je koncept hlavne Mikuláša Dzurindu a Miro Kollár poskytol to podhubie k tomu. Ja to považuje za projekt Kiska 2, veľmi antagonistické sily, on ako mesiáš a jeho vyjadrenia, sú proste upletené z vody.

Roman Michelko: Kto má byť ten Kiska, akože Heger?

Pavol Nemec: Nie Kiska2 je Dzurinda, to je to isté, máš prezidentskú stranu, a všetci, ktorí tam prišli, tak prišli počas môjho života do styku, ale nič ich ideologicky nespája. Krásne to bolo vidieť, keď pán prezident Kiska odišiel z tej strany, lebo mal výtlak 5,77. Rozdúchli sa a snažili sa svoj politický osud zobchodovať v úplne antagonistických stranách. Teraz chce Mikuláš Dzurinda robiť koncept, nejaký liberálno-konzervatívny, čo je dávno prežitý. Tá doba sa niekde posunula, a nie len v Európe, v USA, v celom slobodnom svete. Sú veľmi polarizované spoločnosti na dva segmenty, a tam vzniká neustály súboj, čo je aj dobré, veď tu máme demokraciu. Ten súboj ženie spoločenské procesy dopredu, tu nemá zmysel robiť mačkopsov, potom sa stane taká vec, že voliči sú prekvapení, čo sa stane, keď sa takíto politici ujmu exekutívy, táto doba, aj doba Mikuláša Dzurindu skončila.  Čiže takto skončí aj tento politický projekt, myslím si, že ho neberú vážne aj tí ostatní hráči, ktorí ho synergizujú, lebo my sa bavíme o vyskladaní šiestej politickej strany. Ten celý proces, čo sa o tom bavíme, je vlastne toto fórum. To KDH sa mi zdá podstatne lucidnejší projekt, to znamená prijať na kandidátku KDH nejakých ľudí ako divoké karty, a tam je priestor pre Hegera, čo je exces, Veronika Remišová ako persóna, tam si viem predstaviť aj pani Záborskú.

Roman Michelko: Nie pozor, toto už je pasé.

Pavol Nemec: Viem, ale viem si to predstaviť. Čo má KDH pomôcť, tak získať ľudí, ktorí sú identifikovaní s tými konzervatívnymi hodnotami. Lebo, keby sme mali pokoj od Dzurindu, tak dáme do KDH na 150-te miesto Miroslava Kollára. Ale ten nie je konzervatívec, je to kovaný liberál, tak sa celý čas prezentoval. Prečo by šiel do hnutia, aby popieral sám seba. Ak na KDH chce ísť niekto, tak to musí byť človek, ktorý sa v týchto hodnotách plus mínus, pohybuje. Potom je tam ešte vec okolo Jána Budaja, aby sme mali málo integrátorov a Budaj v rámci svojej platformy. V rámci OĽaNO tam zobral nejakých 11 ovečiek, a potom má depozitnú stranu. Zmena zdola, ktorú teraz ponúka, že na tejto strane ,by sme sa mohli nejakým spôsobom…A dokonca by uvítal pána Hegera.  Koľko má tento človek ponúk….., chce ho Dzurinda, možno KDH, chce ho možno pán Budaj do Zmeny zdola. Čo je najviac pravdepodobné, ako to čítam, ale uvidíme, aká bude budúcnosť, a potom ešte veľmi zaujímavá aktivita Andreja Danko. Andrej Danko, ako veľký integrátor má ambíciu, zjednotiť sa so socialistami a komunistami.

Roman Michelko: Ešte aj s Huliakom, Národná Koalícia.

Pavol Nemec: Ako mladý medik som praxoval v Pinelovej nemocnici, ale musím povedať, že kreativita Pinelovej nemocnice ďaleko zaostáva za kreativitou Andreja Danka. S touto Rázusovou stranou si myslí, že sa spojí s komunistami, a dostane sa do parlamentu. Chcel by som vidieť program tej strany, čo tam chce ten človek vlastne dať. Od hviezdy stránky Zomri, aký iný program by si chcel? Ale musíme to povedať, že aj takáto strana, v rámci tej šiestej strany parlamentnej tu je.

Roman Michelko: Netreba sa zaoberať vecami, ktoré sú jednoznačne vyvrátené. V rozhovore, ktorý dala Záborská povedala, že bude bezbreho verná Igorovi. KÚ ku KDH, to by dávalo logiku a synergiu, že  KDH má vždy 4,4%, 4,6%, naozaj tam sú radovo tisícky hlasov, ak by sa im niečo také podarilo, tak by tých 5% dali. Druhá vec je, že Matovič má iný koncept, on potrebuje Hegera na likvidáciu liberálov. To, aby poslal SaSku mimo parlament a oslabil P.S., to, aby on odišiel s konzervatívcami, keď on sa teraz prezentuje ako sociálno-konzervatívne hnutie, tak takým spôsobom to od neho schytá, a bude najväčším nepriateľom, bude ho likvidovať, tak ako likvidoval Lojza Hlinu. Užitočný idiot Heger, má za  cieľ oslabiť liberálov, a vytvoriť mu koaličného partnera. Pre mňa najsmiešnejšie je, že si niektorí myslia, že Heger ako najneschopnejší premiér v histórii, má výtlak na vytvorenie parlamentnej strany. To je najväčšia chyba tohto konceptu. Druhá vec je, že on je nemohúcnosť sama. Šanca, že ako antilíder, že dá 5´+ je smiešna. Ak chce prežiť, tak pravdepodobne pôjde ako volebný líder na KDH, tam ho chcú, že mať úradujúceho premiéra je nejaký bonus, dokonca je nominálny kresťan. To pekne povedali, že tu je vytváranie krotkých konzervatívcov.

Pavol Nemec: Umiernených.

Roman Michelko: Áno, lebo esencia farizejstva boli KDHáci, ak som čítal Lexman, tak to je úplne presné bruselizmi, spôsob jej naratív. Strašne ma pobavil výrok Dzurindu, že on nie je konzervatívec, on je kresťanský demokrat.

Pavol Nemec: Miešal hrušky s jablkami.

Roman Michelko: Poviem to takto. Čo chce bratislavská kaviareň, ľudia z pozadia, ľudia z politického marketingu. Máme tu nejakých konzervatívcov, sme civilizovaná krajina, nie je tak jednoduché ich vykántriť, treba ich nejakým spôsobom osočiť. Ideálny kresťan je taký, že je aj praktizujúci kresťan a chodí aj do modlitebných krúžkov, ale ak mu dajú dúhovú vlajku na Zámockej, tak vždy ju zoberie a máva. To je esencia Edka Hegera, takýchto ľudí oni chcú, nechcú ľudí ako je Kuriak, ako je Taraba, Kuffovci, Vašečka, Záborská. Toto je nejaký pokus oklamať ľudí, na toto je veľmi vhodné KDH. V jednom rozhovore, ak sa Matovič zmýli, aj pravdu povie, že KDH je liberálna úderka. KDH nikdy nijakým spôsobom nebránila excesom liberálov, vždy fungovala pri nich. Ďalší plán o ktorý sa hrá, je urobiť bezpohlavnú, impotentnú, pseudo konzervatívnu stranu s ľuďmi ako  Majerský, Lexman a Heger. Cieľ je vychytať voličov a oslabiť fundamentalistov, otázka je ako to ty vnímaš. Aké sú teraz debaty v rámci KDH, bola republiková rada, dali echo v tom zmysle, že idú sami. Otvoria kandidátku maximálne niekomu, otázka je koho tam príjmu, určite nie Budajovu jedenástku. Ten proces odchádzanie Hegera je nekonečný príbeh, už od prijatia rozpočtu sa o tom hovorí. Ak by zobrali KDH Veronu, tak nemám na to slov, keď som si vypočul Lexman, tak som si myslel, že to jej sesternica. Toto dáva logiku, ale inak nič.

Pavol Nemec: Ako bude vyzerať tej šiestej strany kvázi, musíme brať do úvahy tie interaxie, s tými piatimi stranami a ich šikovnosti, lebo oni majú svoje jadrá isté. Teda SMER –SD, HLAS – SD, Republika, OĽaNO, P.S. Ide o to, ako nastavia svoju rétoriku voči tomu, aby získavali nerozhodnutých voličov. Tam sa bude rozhodovať, že koľko z týchto piatich strán získa percent. Lebo musím povedať, že tam nie je teraz žiaden jednoznačný víťaz. Tam strana, ktorá má 19%, napriek tomu, že prieskumy to hovoria v realite, neexistuje. Druhá vec, potom sa musíme baviť o molekulách, ktoré sa združujú, tá šiesta strana je reálna, že do toho parlamentu natečie. Nemyslím si, že by to mal Majerský zabaliť s tým konceptom, ktorý má, že by si to mal vyskladať tými divokými kartami.

Roman Michelko: Koho okrem Hegera, Záborská nie, tým pádom ani Vašečka, Tarabu asi tiež nezoberú.

Pavol Nemec: Treba povedať, že Majerský bude súťažiť, o to šieste miesto so SaSkou, so SME RODINA, možno s tou Modrou koalíciou. Modrá koalícia možno pôjde vyslovene s ambíciou, len na štátny príspevok. Pokiaľ zostane Mikuláš Dzurinda s Miroslavom Kollárom sám, plus, mínus, tie molekuly zoberie, tento Macko, to je nič, pokiaľ tam nedostane synergiu s KDH, alebo také dačo, tak ten projekt skončí.

Roman Michelko: Sám si povedal, že synergia s KDH je nemožná. Budajova jedenástka, Nicholsonová a Jarko Naď, nie sú kompatibilní s KDH. Predstava konzervatívno-liberálneho spojenectva definitívne padla v NOVE, kde Lipšic zobral skokanov. Tých odídencov zo SaSky, a bol to výbuch, jedny voľby absolvovali, eurovoľby, kedy sa Žitňanská stala europoslankyňa, prekrúžkovala Fera Kollára. Na Orave, Na Kysuciach dostali takú ,,hubovú polievku“, keď robil Procházka Sieť, tak pochopil, že to je cesta zarúbaná. Liberálno-konzervatívne koalície sú absurdná vec. Ak by do toho išli KDH, tak nemajú milimeter rozumu.

Pavol Nemec: Títo liberáli, konzervatívci, majú jasné strany v prvej päťke, ak sa podľa toho rozhoduješ, tak je tam jasná voľba. Ak sa bavíme o mieste pre šiestu stranu, tak tam bude bojovať SaS, SME RODINA a KDH, tam nie je miesto Modrej koalície, alebo Budajov projekt, ani Nicholsonová. To šieste miesto bude medzi tými tromi stranami. KDH vystužené nejakými divokými kartami, SME RODINA, možno obohatená o Tarabovcov a SaSka.

Roman Michelko: Ja len perličku, lebo čas sa napĺňa, keď sa pýtali Romany Tabak, či je konzervatívka, alebo liberálka, tak povedala, že je liberálna konzervatívka. To je Romana Tabak, takže medzi nami v pohode.

Pavol Nemec: Ináč tenisti majú veľmi dobrý cit pre politiku, v parlamente ich je viac, a sú úžasní.

Roman Michelko: To hej, jeden lepší ako druhý. Už len posledná poznámka, ak by naozaj KDHáci zobrali Veronu, tak to naozaj nechápem. Ona im nijakým spôsobom nepomôže, to je esencia neschopnosti a dilentatizmu. Ak chcú, ja za nimi plakať nebudem.

Pavol Nemec: Mohla by ísť aj do OĽaNA na kandidátku, a tam by mala istú parlamentnú budúcnosť.

Roman Michelko: Áno, voliči OĽaNA sú blízki jej IQ. Ale ona už bola šéfka, a byť zázrak materiálového  inžinierstva a kolenačkovať pred Matovičom. Dobre, asi sme oveľa viac otázok otvorili ako zodpovedali, ale veď nevadí. Viac menej sme si povedali, ako sú rozdané karty, budeme to sledovať možno že o 14 dní, možno už dneska večer, alebo zajtra bude jasné, či táto agónia bude do júna, alebo až do septembra. Každopádne ďakujem ti za účasť v dnešnom podcaste, a teším sa znovu o 14dní.

Pavol Nemec: Ďakujem pekne, dopočutia.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás