fbpx
- Reklama -
DomáceV roku 2020 vybavoval Európsky súd pre ľudské práva...

V roku 2020 vybavoval Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) 289 sťažností voči Slovenskej republike

-

V roku 2020 vybavoval Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) 289 sťažností voči Slovenskej republike

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Bratislava 15. marca (TASR) – V roku 2020 vybavoval Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) 289 sťažností voči Slovenskej republike, vláde SR notifikoval 71 sťažností. Takisto vydal 12 rozsudkov, ktoré sa týkali 14 sťažností, rovnako sedem rozhodnutí o zmieri v prípade 12 sťažností. Vyplýva to zo Správy o činnosti zástupcu SR pred ESĽP, ktorú Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

„Súd desiatimi rozsudkami týkajúcimi sa 12 sťažností konštatoval porušenie niektorého z článkov Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd zo strany Slovenskej republiky. V 2019 to bolo päť rozsudkov týkajúcich sa siedmich sťažností,“ informovali predkladatelia materiálu. Najčastejšie, v siedmich prípadoch, išlo o porušenie práva na spravodlivé súdne konanie. Súd takisto identifikoval v dvoch prípadoch porušenie zákazu mučenia. Ďalšie porušenia sa týkali práva na osobnú slobodu a bezpečnosť, práva na účinný vnútroštátny prostriedok nápravy, práva na pokojné užívanie majetku a zákaz diskriminácie.

„V jednom prípade súd rozhodol v merite veci výlučne v prospech Slovenskej republiky. V jednom prípade, ktorý sa týkal SR a Ukrajiny, súd rozsudkom vyhlásil námietky proti Slovenskej republike za neprijateľné,“ uviedli v materiáli.

- reklama -

V minulom roku bolo vláde notifikovaných 71 sťažností, ich počet sa oproti roku 2019, keď súd notifikoval 55 sťažností, zvýšil. Všetky patria do kategórie individuálnych podnetov.

V priebehu roka 2020 bola sťažovateľom celkovo vyplatená suma 108.538,12 eura, z čoho bolo 41.750 eur vyplatených v rámci uzavretých zmierov.

V roku 2020 zastupovala SR v konaní pred ESĽP Marica Pirošíková, ktorá vykonávala funkciu zástupkyne do 31. júla 2020, a následne Miroslava Bálintová, ktorá od roku 2007 vykonáva funkciu spoluzástupkyne. V kancelárii zástupcu ďalej pracovali štyria odborní zamestnanci – právnici a jeden zamestnanec zabezpečujúci administratívu.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás