fbpx
PodcastyTo najlepšie z Debaty na telefón s Romanom Michelkom na rádiu...

To najlepšie z Debaty na telefón s Romanom Michelkom na rádiu Frontinus (celý audiozáznam)

-

To najlepšie z Debaty na telefón s Romanom Michelkom na rádiu Frontinus (celý audiozáznam)

Celý audiozáznam:

https://frontinus.sk/relacie/debata-na-telefon

To najlepšie z Debaty na telefón s Romanom Michelkom:

Dominik Papala: Príjemnú nedeľu všetkým poslucháčom rádia Frontinus. Aktuálne dnes, 15.10.2023 si ladíte politickú reláciu rádia Frontinus, politickú reláciu a komentáre, Debata na telefón s Dominikom Papalom. O aktuálnej politickej situácií, o voľbách a možno aj o tom, čo bude dnes, sa porozprávame s politológom, vydavateľom, spisovateľom, ale zároveň aj novozvoleným poslancom do NR SR, Romanom Michelkom. Dobré ráno.

Roman Michelko: Dobré ráno, pozdravujem Vás, samozrejme aj poslucháčov.

Dominik Papala: Skúste rozanalyzovať kampaň.

Roman Michelko: Kampaň bola veľmi ostrá, kontaktná. Predovšetkým ju definoval alarmizmus. Bola tu kampaň: Poď voliť, lebo nevyjde slnko. Mimovládky sa do nej zapájali a vytváral sa dojem, že Slovensko môže byť čierna diera Európy. Ráno nakoniec slnko vyšlo, neprehliadnuteľná časť kampane bola, keď Matovič prišiel na tlačovku Smeru s ampliónom. Tento guerilla marketing mu nakoniec, bohužiaľ pomohol asi. Po voľbách sme zistili ,,záhadné“ čísla OĽaNO v osadách, výzva pre konkurentov OĽaNA, dávajte si na to pozor. Tie rôzne kampane typu ,,Poď voliť, lebo“ vytvárali konflikty v spoločnosti, niekedy až generačné v rodinách.

Dominik Papala: Ste spokojný s výsledkom volieb, že vyhral SMER – SSD?

Roman Michelko: Som spokojný, že môže vzniknúť národne a sociálne orientovaná vláda. Bolo by lepšie, ak by SNS mala viac, a ak by preliezla aj Republika. Nakoniec tie prieskumy, ktoré dávali do popredia PS pritiahli viac voličov Smeru, a to sa stalo osudným aj Republike. Okrem toho aj vymedzenie sa Hlasu voči Republike. Prezidentka si nedovolila obísť ústavné zvyklosti a Fico využil svoje schopnosti, a dal dokopy pravdepodobnú budúcu koalíciu, ktorá by mala byť stabilná. Je dobré, že tam nie je rozbíjač Sulík, bol by som ale radšej, keby sme mali viac mandátov, ale dá sa s tým žiť.

Dominik Papala: Myslíte si, že táto vláda vydrží 4 roky?

Roman Michelko: To som už vravel, myslím si, že áno. Sú tam programovo konzistentné strany a Róbert Fico je skúsený politik. V Hlase sú aj ľudia programovo rozdielni, ale vedenie strany je konzistentné. Myslím si, že to Fico ukočíruje.

Dominik Papala: V mainstreame sa hovorí o tom, že vláda by mohla padnúť na SNS.

Roman Michelko: Každý z poslancov za SNS si hlboko uvedomuje, že vyjednávacia sila SNS je ďaleko väčšia, ako vyjednávacia sila jedného, dvoch, troch. Danko s každým z nich prešiel ich programové priority. Vidím to optimisticky, nejaké problémy môžu byť, ale nemyslím si, že SNS bude slabým článkom budúcej koalície.

Dominik Papala: Čo chcete Vy osobne presadiť?

Roman Michelko: Na svojej web stránke mám jednotlivé tézy, ktorým sa chcem venovať v oblastiach médiá, kultúra, veda a školstvo. Dlhodobo sa tomuto venujem, som 20 rokov riaditeľom vydavateľstva, poznám ľudí z kultúrnej brandže, je mi to blízke.

Dominik Papala: Aký je Váš názor na Radu pre mediálne služby, boli by ste za jej zachovanie?

Roman Michelko: Túto Radu vnímam ako dôležitú súčasť systému médií. V niektorých ohľadoch by som bol aj za posilnenie jej postavenia. Chápem ale zlé a šikanózne rozhodnutia Rady, aj voči vášmu rádiu, avšak problém nie je v systéme, ale skôr v ľuďoch. Do budúcna za seba môžem povedať, že budeme do týchto Rád vyberať ľudí s veľmi silnou integritou a vzdelanosťou.

Dominik Papala: Keby sa začala riešiť volebná korupcia Igora Matoviča, tak by museli byť na novo vyhlásené voľby.

Roman Michelko: Keby sa mu dokázalo, že dával v hotovosti za hlas, keby bol prichytený pri čine, tak by sa spochybnil výsledok OĽaNA. Potom by súd zisťoval, či tá miera je taká, že to mohlo ovplyvniť voľby. Viem si predstaviť, že by to z 8,8% mohlo padnúť na 6,9%, a potom by súd mohol zrušiť výsledky pre túto stranu a tie by sa prerozdelili. Bolo asi zlyhanie politických konkurentov, že si nedali pozor na to, čo sa dialo v tých osadách. Je to hlboko nechutné, ale ak nemáte dôkazy, tak to nestačí. Vo všeobecnosti, zodpovednosť za činy, ktoré vykonala vláda v minulosti, ich skôr, či neskôr dobehne. Čakať, že teraz, kedy ešte nie je ani nová vláda, keď do 30. októbra je Hamran na čele polície, keď Ďurka je na čele Inšpekcie, je príliš predčasné. Božie mlyny spravodlivosti melú pomaly, ale isto, a raz sa im to vráti. Budú sa zodpovedať za všetky trestnoprávne pochybenia, ktoré urobili. Nikto nebude držať nad nimi ochrannú ruku. Ak budú vážne podozrenia na pochybenia, tak nikto OČTK brzdiť nebude.

Dominik Papala: Prečo si myslíte, že Boris Kollár skončil s tak katastrofálnym výsledkom?

Roman Michelko: Jeho základňou sú ženy  30-49 rokov. A tie videá Ferusovej a Richterovej z neho strhli masky. Jeho vytvorili dva segmenty a to bulvár a alternatíva. Je známe, že nalial 57 000 eur ročne do Hlavných správ. Pritom jeho poslanci hlasovali za zákon, ktorý umožnil vypínať alternatívne médiá na základe nejakej komisie na NBÚ. Ten imidž, že je aký je, ale sa vie postarať, tak to skončilo. Tie videá tomu strhli masku a zafungovalo to. Z tých jeho 25 000 bytov sa všetci iba smiali, a už aj jeho voličky pochopili, že on ako starostlivý otec je iba trápna póza, ktorá je iba hraná.

Na otázku od poslucháčky ohľadom spomenutia si na dôchodcov odpovedal Roman Michelko nasledujúco:

Roman Michelko: Štát je síce v zlom stave, to čo tu spôsobila vláda Igora Matoviča a jeho kamarila nasledovníkov nie je ani že grécka cesta, ale grécka diaľnica. Škrtanie sa však nedotkne bežných ľudí, dôchodcov, pracujúcich, ale prostriedky sa budú hľadať u bánk, monopolov, oligopolov.  Banky majú enormné zisky oproti materským krajinám, tiež aj rafinérie. Čo sa týka dôchodcov, tak Erik Tomáš bude pravdepodobne ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny. Môžeme očakávať valorizáciu dôchodkov, možno aj trináste a štrnáste dôchodky, nakoľko Erik Tomáš má sociálne cítenie. Trinásty dôchodok bude samozrejme v plnej výške, nie 100 eur. Ale sociálna pomoc musí byť cielená, nie choré a zvrhlé atómovky.  Nebudeme nejako brutálne škrtať, ako keby tam bola SASKA.

Na otázku poslucháča, ohľadom názoru pána Danka, na to pracujúcich dôchodcov, ohľadom práce dôchodcov, výsluhových dôchodcov a dôchodkov odpovedal Roman Michelko nasledujúco:

Roman Michelko: Tento rezort bude mať v moci Hlas, tam sa treba obracať. Čo sa týka pracujúcich dôchodcov, nevidím zmysel, prečo by mali platiť odvody, ak už majú dôchodok. Tie odvody u pracujúcich dôchodcov vedia len o smiešne sumy navýšiť dôchodok. Čo sa týka brania práce mladým, tak sme v situácií, kedy máme nedostatok pracovných síl. Som za dôstojné dôchodky jednoznačne, som aj za indexáciu aj pri najnižších dôchodkoch, že by aj tam bolo nejakých 60% priemernej mzdy. Ak to ekonomika dovolí, tak by mal byť valorizačný mechanizmus mix miezd a rastu inflácie.

Na názor poslucháča smerujúci k otázke slobody slova odpovedal Roman Michelko nasledujúco:

Roman Michelko: Mojím snom je presadiť ústavný zákon, kde by sa do ústavného článku, kde je napísané, že cenzúra sa zakazuje, tam by sa doplnila veta, že nie je možné vypnúť žiadne médium bez právoplatného a vykonateľného rozhodnutia súdu. Spoločnosť znesie aj hlúpe názory a je neprijateľné trestnoprávne stíhať názory. To nemá nič spoločné s demokraciou.

Na otázku poslucháča, či by sa nemali zakázať strany, ktoré presadzujú veci, proti veciam zakotveným v Ústave a o tom, že Šimečka dostal za úlohu rozvracať štát, odpovedal Roman Michelko nasledujúco:

 Roman Michelko: V Ústave je, že manželstvo je zväzok muža a ženy, a na prelomenie tohto nebudú mať ústavnú väčšinu. Môžu to skúšať cez registrované partnerstvá, ale keby to malo všetky náležitosti manželstva, tak by to tiež neprešlo. Nie som za zákazy strany,  nech každý, kto má akýkoľvek názor a získa podporu tých 150 000 voličov, nech má šancu ho prezentovať. Nech príde do parlamentu, nech presvedčí, či nepresvedčí. Nebuďme ako liberáli, majme to sebavedomie, verme si. Presvedčme ľudí argumentačne. Druhá strana sa obáva, že je argumentačne slabá, preto cenzuruje.

Na otázku od poslucháča, ako sa bude Robert Fico prezentovať na európskej pôde, či bude trvať na svojich postojoch aj ohľadom Ukrajiny, ako bude reagovať, odpovedal Roman Michelko nasledujúco:

Roman Michelko: Samozrejme, že Robert Fico sa posúva. Vždy mával iné vyjadrenia v európskych štruktúrach ako doma. Myslí si, že už aj na európskej pôde si uvedomili, že konflikt na Ukrajine bude zmrazený a nemá vojenské riešenie. Vieme ako bolo chladné prijatie Zelenského v Kongrese, ani ho nepustili rečniť. V podstate už všetky západné systémy boli dodané na Ukrajinu. Už je únava z konfliktu a čaká sa na nejaký kompromis. 50 rokov je zmrazený konflikt Severný a Južný Cyprus, 30 rokov Podnestersko, Južné Osetsko, Abcházsko. Nikdy nebude Fico žiaden radikál, ale oproti NATO hújerom a obskúrnym figúrkam ako Heger, tak to bude rozdiel. Nebude súhlasiť so stratou jednomyseľnosti, nebude súhlasiť so zrušením práva veta.

Na otázku pomoci našim občanom po zemetrasení odpovedal Roman Michelko nasledujúco:

Roman Michelko: Vláda Ódora neurobila nič. Je to výraz úbohosti a neschopnosti pochopiť, o čom je správa veci verejných. Ak príde nová vláda, tak určite urobí výjazdové zasadnutie vlády, a na mieste bude pomáhať ľuďom, či už pri sanácií domov, alebo nejaká humanitárna pomoc. Alebo sa urobí zákon na podporu ľudí, aby si mohli ľudia opraviť domy, a aby mali kde bývať.

Na otázku, prečo neodstúpila Hegerova vláda po vražde na Zámockej, odpovedal Roman Michelko nasledujúco:

Roman Michelko: Lebo nevznikli 40 000-vé demonštrácie. Čaputová to od nich nepožadovala, sú to klasické dvojité metre. V tom čase bola tá vláda v absolútne menšinovom postavení. Je veľmi príjemné, že strana Demokrati skončila ako skončila, a že ľudia typu Šeliga a Naď dostali to, čo si zaslúžili.  

Na otázku poslucháčky ohľadom podvodu OĽaNO vo voľbách odpovedal Roman Michelko:

Roman Michelko: Ja sa obávam, že mu tento podvod prejde. Som naštvaný na iné politické strany, už napríklad SASKA, kde Sulík ho neznáša. Že si nechal takto vypáliť rybník. Aj iné opozičné strany, alebo aj koaličné dnes už, si mali dať lepší pozor na tieto osady.

Na otázku ohľadom poukazov, že sú iba nad 50 zamestnancov, odpovedal nasledujúco:

Roman  Michelko: No je to najmä pre väčších a stredných. Vznikne ministerstvo cestovného ruchu, takže táto pomoc by sa mala prehĺbiť. Určite sa tým budeme zaoberať. Tie spätné väzby sú, určite sa to bude vylepšovať.

Na otázku poslucháča ohľadom tlačovky Smeru ohľadom ,,čurillovcov“ a ich spoluprácu s niektorými médiami, odpovedal nasledujúco:

Roman Michelko: Musím povedať, že ma to absolútne neprekvapilo. Pre mňa je dôležité to, aby sa podarilo zachrániť dôkazy na ,,čurillovcov“, aby sa Inšpekcia znovu obnovila, aby sa obnovil tím Oblúk. Proste, aby bola nesená za tieto ich činy zodpovednosť, aj ako vraví Smer, nech prídu aj o výsluhy.

Na otázku, či nerozmýšľajú dať 0% daň na potraviny, odpovedal Roman Michelko nasledujúco:

Roman Michelko:  Určite toto bude veľká téma, ako kompenzovať tieto zdražovania. Viem, že predaj z dvora je v programe, buď úplne oslobodený od DPH, alebo s veľmi zníženou DPH. Taktiež treba všetko urobiť preto, aby bol aj benzín cenovo prístupný, ale treba to robiť citlivo.

Na otázku, či PS malo podporu od USA, odpovedal Roman Michelko nasledujúco:

Roman Michelko: Ambasády sú vplyvné inštitúcie, taktiež mimovládky výrazne podporovali určité strany a skupiny názorové.  Naši voliči, napriek podpore mimovládok rozhodli, ako rozhodli. Môžem vám garantovať, že Ficova vláda sa na americkej ambasáde neskladá. 

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás