TV VVTB strany SMER - SSD: Schválený Trestný zákon

TB strany SMER – SSD: Schválený Trestný zákon

-

TB strany SMER – SSD: Schválený Trestný zákon

SMER-SD: Zásadné zmeny trestného práva nás vracajú zo stredoveku do modernej Európy, tvrdí minister Susko

BRATISLAVA 9. februára (SITA) – Zásadné zmeny trestnej politiky štátu vracajú Slovensko zo stredoveku do modernej Európy. Povedal to dnes na tlačovej besede minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) v reakcii na to, že poslanci koalície vo štvrtok večer v parlamente schválili vládnu novelu Trestného zákona. Zároveň sa poďakoval poslancom koalície za to, že nepodľahli tlaku opozície. Trestný zákon podľa jeho slov pretavili do moderného trestného práva tým, že sa dal dôraz na alternatívne tresty a prevýchovu páchateľov. Susko je presvedčený, že zákon bol doteraz príliš prísny. „Máme druhé najvyššie, alebo ak nie aj najvyššie trestné sadzby v celej Európe,“ povedal.

Ako Susko ďalej uviedol, na základe schválených zmien zaniká Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) ako samostatný organizačný útvar generálnej prokuratúry (GP) a všetky kompetencie prevezme generálna prokuratúra. Prokurátori ÚŠP zostanú prokurátormi GP a ďalej budú dozorovať tie veci, ktoré sú už podané obžaloby, resp. sú tesne pred podaním obžaloby. Ostatné veci sa rozdelia na jednotlivé krajské a okresné prokuratúry. Žiadne konanie sa podľa Suska nepreruší alebo nezastaví. Táto zmena sa podľa ministra udiala z dôvodu, že „tu prichádzalo k masívnemu porušovaniu ľudských práv a slobôd práve pod dozorom ÚŠP, na čo poukazovala aj petícia 400 právnikov za právny štát.“

Ministra mrzí, že sa v rámci rozpravy v parlamente aj v mediálnom priestore začal vyvolávať strach v občanoch. „Začali sa tu šíriť nejaké polopravdy, resp. zavádzanie v tom, akým spôsobom ideme znížiť premlčacie doby, osobitne pri trestnom čine znásilnenia. Myslím si, že v tomto prípade je premlčania doba absolútne v poriadku vzhľadom k tomu, že po desiatich rokoch je práve pri tomto trestnom čine veľmi problematické zabezpečiť vyšetrovanie,“ povedal a zdôraznil, že zníženie premlčacej doby sa netýka trestných činoch pri maloletých. Doteraz bola premlčacia doba pri znásilnení 20 rokov. Susko dodal, že nezasahovali do trestných sadzieb v rámci trestných činov proti životu a zdraviu. Poslanec za Smer-SD Tibor Gašpar chce podľa svojich slov iniciovať rokovanie s ministerstvom vnútra a „nastaviť systém dôvery ženy v nejaký konkrétny orgán, kde môže prísť a povedať, čo sa jej stalo“. Poslanecký klub Smeru-SD vydá tiež metodiku, kde všade sa žena po znásilnení môže obrátiť.

Opozícia upozorňuje na to, že vražda študenta Daniela Tupého môže zostať nepotrestaná, keďže polícia obvinila advokáta Adama Puškára až 18 rokov od spáchania činu. Minister Susko reagoval, že to je dezinterpretácia, no nechce sa vyjadrovať k „živým veciam“, v ktorých prebieha trestné konanie. Povedať dnes, či bude alebo nebude tento konkrétny prípad premlčaný, je podľa neho veľmi komplikované.

Opozícia označuje novelu Trestného zákona za „promafiánsky balíček“ a hovorí, že Ficovej vláde ide o beztrestnosť alebo premlčanie prípadov, v ktorých figurujú samotní koaliční politici alebo im blízki ľudia. Kritizuje, že novela Trestného zákona zásadným spôsobom znižuje trestné sadzby pri korupcii a ekonomických trestných činoch a zároveň znižuje premlčaciu dobu pri viacerých trestných činoch vrátane znásilnenia. Už od minulého roka organizujú opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS a KDH protestné zhromaždenia na námestiach slovenských miest, ktorých sa zúčastňujú desaťtisíce ľudí. Proti novele namieta aj prezidentka Zuzana Čaputová a európske inštitúcie vrátane európskej prokuratúry.

Zdroj: eReport

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 Komentáre

  1. … včera v parlamente sa zasa predviedli vyspelí zastupiči slušnoobčanov, prekypujúci kultivovanou odbornosťou a oxfordskou vzdelanosťou zozápadnených slovenských moriakov. Pan Blaha ma nasral svojou nepripravenosťou čeliť krčmovým útokom pobehujúcich opo-opičiakov a fantazmagorov riadeného chaosu. Bezvýsledné výzvy od predsedajúceho ako niesi v zoo alebo v niesi v psychoklietke sú dobré, ale neúčinné. Po označeniu predsedajúceho za úchyla mala matovičovi následovať taká po paluli, že by pár dní raňajkoval indiánskym brčkom. A aj ostatným cirkusantom treba ubrať kyslík, alebo platby v dolároch, pretože na šašov sa chodí k Humbertovi. Akademik fitšportu pročko v parlamente ziapal ako meteresku bleskom trafený. Murár nebankoviek hlina menoval predsedajúcého parlamentu plnokrvným fotrom a veriacim bratom – her comandant. Beznohavičková xantipa behala po parlamente neobutá a rozširovala dvojaký smrad. Daniarovi a mater kilometrovníkovi zasa včera večer behala po covidovom mozgu socialistická Kuba. Asi sa vrátil od jenkio kapitalistov cez nacistickú ukroruinu s ruským očkovacím Sputnikom. Dokopy kočovný ansámbel zralý vycestovať na identickú bizár diskusiu do natovského bruseľu k rovnako dengľavých a militarismom potrafených eurokumpánov.

  2. Pozorne som počúvala:👍👍👍
    Holečková plakala, zaujímalo by ma, či vyronila slzičku po smrti generála Lučanského -otca malej dcérky, manželky, matky…s týmito ženami necítila??? 🤢Odporné hysterické divadlo, ktorého účelom je asi vyhnať ženy do ulíc.
    A pána Gašpara nemá súdiť ulica, ani Matovič, ktorý o sebe tvrdil, že nemusí pracovať do konca svojho života, ani jeho deti, ani ostatní premotivovaní poslanci, ani…

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás