fbpx
TV VVR.FICO: SUDCA ŠTS ZRUŠIL OBŽALOBU R. KALIŇÁKA. DÚFAM, ŽE...

R.FICO: SUDCA ŠTS ZRUŠIL OBŽALOBU R. KALIŇÁKA. DÚFAM, ŽE MÉDIÁ O TOM BUDÚ ROVNAKO HOVORIŤ, AKO KEĎ OSLAVOVALI TÚTO ABSURDNÚ OBŽALOBU

-

R.FICO: SUDCA ŠTS ZRUŠIL OBŽALOBU R. KALIŇÁKA. DÚFAM, ŽE MÉDIÁ O TOM BUDÚ ROVNAKO HOVORIŤ, AKO KEĎ OSLAVOVALI TÚTO ABSURDNÚ OBŽALOBU

Predseda strany SMER – SSD Robert Fico dnes na tlačovej besede povedal, že minulý týždeň v piatok na tlačovej besede bolo vyslovené pohoršenie nad obžalobou Roberta Kaliňáka a definoval niekoľko prehreškov na adresu vyšetrovateľky Barčákovej a prokurátora špeciálnej prokuratúry a pýtali sa, ako je možné, že je dnes možné vzniesť obžalobu bez vypočutia a bez toho, aby bolo možné doplniť návrhy na doplnenie dokazovania. R. Fico vidí jasný cieľ, že sa dá opozíciu pozatvárať a pred voľbami vytvoriť obraz, že oponentom súčasnej koalície v politickej súťaži sú obvinení ľudia. „Ja som neveril vlastným očiam, akú obrovskú pozornosť slovenské médiá venovali obžalobe Roberta Kaliňáka. Prihováram sa všetkým médiám, prosím vráťte sa o niekoľko dní späť a pozrite sa, ako ste prezentovali podanie obžaloby na Roberta Kaliňáka. Podali ste to ako obrovské víťazstvo nad opozíciou. Konečne významný predstaviteľ politickej strany SMER – slovenská sociálna demokracia bol až obžalovaný a mal byť postavený pred súd,“ uviedol predseda strany.

Robert Fico ukázal rozhodnutie sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý odmietol obžalobu prokurátora špeciálnej prokuratúry na adresu R. Kaliňáka. Sudca túto žalobu odmietol ešte skôr, ako stihol obžalovaný podať akékoľvek návrhy. Podľa procesných pravidiel totiž platí, že k odmietnutiu obžaloby prichádza vtedy, keď sú tu zásadné pochybenia. Poprosil médiá, ktoré venovali energiu okydávaniu R. Kaliňaka, aby si prečítali toto rozhodnutie a zverejnili všetky výhrady, ktoré má sudca na adresu prokurátora špeciálnej prokuratúry. Toto rozhodnutie podľa jeho slov jednoznačne hovorí, že sú to špinavci a zvery, ktorí sú schopní čohokoľvek, aby sa zbavili opozície.

„Odmietnuté preto, lebo R. Kaliňák nebol vypočutý. Odmietnuté preto, lebo nebol oboznámený s výsledkami vyšetrovania. Odmietnuté preto, lebo nemal možnosť podať návrh na doplnenie dokazovania. Odmietnuté preto, lebo sa mu zvláštnym spôsobom doručovalo. Priamo je tu atakovaný prokurátor špeciálnej prokuratúry. Tak prosím vás všetkých v tej iste miere energie, to isté urobte dnes večer, to isté urobte zajtra v novinách a napíšte slovenskej verejnosti, čo za zvery sú na NAKA, čo za zvery sú na špeciálnej prokuratúre, ak sú schopní vyrobiť takúto obžalobu, ktorá neprešla ani v jedom jedinom bode a bola odmietnutá,“ priblížil.

Robert Fico ďalej povedal, že samozrejme eviduje, že v prezidentskom paláci sa čím ďalej tým častejšie hovorí o úradníckej vláde. Potvrdil, že Smer je pripravený zahlasovať za vymenovanie úradníckej vlády s podmienkou, že voľby sa budú konať na prelome júna a júla. R. Fico ďalej uviedol že v nadväznosti na minulotýždňové stretnutie s prvovýrobcami a spracovateľmi potravín a s obchodnými reťazcami došlo k ďalším krokom. Predstavitelia inštitúcií, ktorí sa na rokovaní zúčastnili, určili okruh 50 potravín, kde Smer – SSD navrhuje, aby došlo k dohode pokiaľ ide o ceny týchto výrobkov. „Včera som absolvoval komunikáciu s predstaviteľmi Európskej komisie, zasielame do jej štruktúr oficiálnu požiadavku pokiaľ ide o výklad právnych predpisov EÚ, že či akékoľvek stanovenie maximálnej ceny nejakého výrobu alebo iná forma pomoci verejnosti je porušením práva EÚ alebo nie. Rovnako sa pozeráme na aplikáciu zákona o cenách nášho slovenského, ktorý umožňuje priamu reguláciu a stanovenie cien určitých druhov výrobkov, vtedy to môže štát urobiť sám, môže to urobiť bez akýchkoľvek rozhovorov s kýmkoľvek. Ale my si myslíme, že by mala vzniknúť dohoda medzi zainteresovanými inštitúciami. Je samozrejme vôľa pokračovať po Veľkej noci v rokovaniach.

Robert Kaliňák povedal, že rozhodnutie ŠTS, kde sa konštatuje viac ako dvanásťnásobné hrubé porušunie Trestného poriadku je zrkadlom úrovne úradu špecialnej prokuratúry. Myslí si, že je tento úrad možné premenovať na úrad politickej prokuratúry. „Toto uznesenie o odmietnutí obžaloby v mojej veci svedčí o tom, že to je politický prípad na objednávku v zásade aj prokurátora Repu, ktorý cíti, že v tých kauzách, ktoré žaluje mu my ako advokáti robím zásadné problémy, cíti sa dotknutý, že sa mu tie veci rozpadajú, tak organizuje takéto smiešne naháňačky advokátov a politikov,“ doplnil R. Kaliňák. Podľa jeho slov platí, že ŠTS už nebude tolerovať zavádzanie a klamanie ÚŠP vo vzťahu k Špecializovanému trestného súdu.

Sudca ŠTS odmietol obžalobu prokurátora ÚŠP na Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela

Bratislava 4. apríla (TASR) – Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici odmietol v pondelok (3. 4.) obžalobu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na exministra vnútra Roberta K. a podnikateľa Jozefa B. st. za zločin podplácania. Vec vracia prokurátorovi, pretože zistil závažné procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu. TASR to potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. Rozhodnutie súdu nie je právoplatné.

O rozhodnutí ŠTS informoval na utorkovej tlačovej konferencii šéf Smeru-SD Robert Fico. „Podľa procesných pravidiel platí, že odmietnutie obžaloby prichádza vtedy, keď sú zásadné pochybenia,“ skonštatoval. Hovorí o pošpiňovaní opozície. Sudca mal podľa Fica obžalobu odmietnuť, pretože Kaliňák nebol vypočutý ani nebol oboznámený s výsledkami vyšetrovania. Fico tiež tvrdí, že exminister nemal možnosť podať návrhy na doplnenie dokazovania. Na rozhodnutie upozornil Plus 7 dní.

Kaliňák na tlačovej konferencii povedal, že rozhodnutie ŠTS konštatuje viac ako 12-násobné porušenie Trestného poriadku. Považuje to za zrkadlo úrovne ÚŠP. Uznesenie o odmietnutí obžaloby svedčí podľa neho o tom, že ide o politický prípad.

Prokurátor ÚŠP podal na ŠTS obžalobu na Roberta K. a Jozefa B. st. 28. marca. Národná kriminálna agentúra dvojicu obvinila ešte začiatkom februára. Polícia vtedy priblížila, že mala poskytnúť úplatok osobe v riadiacej funkcii Finančnej správy SR. Obaja vtedy označili obvinenie za politicky motivované.

Video na Youtube:

Smer-SD je pripravený podporiť úradnícku vládu, ak budú voľby do konca júna

Bratislava 4. apríla (TASR) – Opozičný Smer-SD je pripravený podporiť úradnícku vládu, ak by po jej vymenovaní a ešte pred hlasovaním o dôvere upravila pravidlá a umožnila konanie parlamentných volieb ešte do 30. júna. Vyhlásil to šéf Smeru-SD Robert Fico.

Fico tvrdí, že v Prezidentskom paláci sa hovorí o úradníckej vláde ako jednej z alternatív. „V poriadku, Smer-SD je pripravený podporiť a vysloviť dôveru úradníckej vláde len vtedy, keď by táto vláda po vymenovaní ešte do hlasovania o dôvere v skrátenom konaní upravila pravidlá na konanie parlamentných volieb tak, aby sa mohli konať na prelome júna a júla,“ vyhlásil Fico.

Prezidentka Zuzana Čaputová opakovane hovorí, že je pripravená vymenovať úradnícku vládu, ak dôjde k zásadnému zlyhaniu dočasne poverenej vlády. Dodala, že jej vymenovanie by nebolo pre Slovensko najlepšie riešenie s ohľadom na vyjadrenia politikov, ktorí tvrdia, že by takáto vláda nemala v parlamente podporu.

O možnosti úradníckej vlády hovorila prezidentka aj v súvislosti s prípadom dočasne povereného ministra vnútra Romana Mikulca. „Ak má prezidentka vyvodiť zodpovednosť, potrebuje mať istotu, či k nejakému porušeniu zákona v súvislosti s oboznamovaním sa s utajovanými skutočnosťami na ministerstve vnútra prišlo a kto a v akej miere pochybil,“ uviedol v utorok hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Od Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) si preto prezidentka vyžiadala protokol o vykonaní kontroly. „Oboznámi sa tiež so stanoviskom ministerstva vnútra aj ďalšími stanoviskami, ktoré má v tejto veci k dispozícii. Svoj postoj prezidentka oznámi po ich dôkladnom preštudovaní a zvážení všetkých okolností prípadu. Žiadne čiastkové informácie dovtedy nebude komentovať,“ uzavrel.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

1 Komentár

  1. … spoza atlantika spoločenstvá albiónov a jenkiovcov kolektívno vytvárajú železnú oponu pre juristúdov a ich vyspelé švindle, oporu pevnejšiu než záhradné zvare u graasaľkoviča, ktorá je nádejou pre všetkých režimistov aj zuzu, že ich do doby, než američan konečne pristane na Mesiaci, ochráni. Teda na večnosť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás