fbpx
TV VVR. FICO: ŽIADAME ZRUŠENIE VOJENSKÉHO CVIČENIA SABER STRIKE, PRETOŽE...

R. FICO: ŽIADAME ZRUŠENIE VOJENSKÉHO CVIČENIA SABER STRIKE, PRETOŽE JASNE PRISPIEVA K ESKALÁCII NAPÄTIA V REGIÓNE

-

R. FICO: ŽIADAME ZRUŠENIE VOJENSKÉHO CVIČENIA SABER STRIKE, PRETOŽE JASNE PRISPIEVA K ESKALÁCII NAPÄTIA V REGIÓNE

Strana SMER – SD sa bude už šiestykrát snažiť otvoriť mimoriadnu schôdzu k extrémne sa zvyšujúcim cenám energií a potravín. Poslanci vládnej koalície neumožnili opozícii už päťkrát otvoriť mimoriadnu schôdzu NR SR, na ktorej by slovenskej verejnosti predstavili plán, ktorý by mal viesť k zmierneniu dopadov zdražovania na životy bežných ľudí a rodín. 

Pokiaľ sa vláda nespamätá a nezačne pomáhať ľuďom zvládať ťažké životné situácie spojené so zdražovaním energií, potravín, palív a liekov, môžeme na Slovensku už v dohľadnom čase očakávať sociálne nepokoje, za ktoré bude v plnom rozsahu zodpovedať vláda pod vedením OĽaNO. Aby sme na tento problém upozornili a vzbudili dostatočný verejný tlak, bude strana SMER – SD podporovať každý zákonný protest, ktorý Slovákom priblíži oblasti, v ktorých vláda zlyháva a nepomáha ľuďom.

Vládni predstavitelia, ako napríklad minister zahraničných vecí I. Korčok alebo minister obrany J. Naď, spoločne s prezidentkou SR Z. Čaputovou hazardujú s budúcnosťou Slovenska a zahrávajú sa s ohňom. Aby prekryli svoje vlastné zlyhania, šíria strach, plašia verejnosť a ohlasujú príchod vojny. V skutočnosti však ide len o to, že na Slovensku máme nefunkčnú vládu, ktorá nedokáže reagovať na to, čo ľudia potrebujú k reálnemu životu a strašením spoločnosti len zakrývajú svoju vlastnú neschopnosť.

Na Slovensku sme dnes svedkami extrémneho nárastu cien energií, pokiaľ ide o elektrinu, teplo a plyn. Napríklad pre mesto Banská Štiavnica stúpil mesačné zálohové platby za elektrinu z približne 3 tisíc eur na približne 11 tisíc eur. Ďalej je na Slovensku takmer 100 tisíc domácností, ktoré využívajú systém menších plynových kotolní, týmto domácnostiam stúpnu náklady o približne 30 eur až 50 eur na mesiac za teplo. A nakoniec tu napríklad máme veľkého slovenského výrobcu Slovalco, hlinikáreň v Žiari nad Hronom, ktorá bude musieť na základe vyšších cien energií obmedziť výrobu len na 60% svojho potenciálneho výkonu.

Kým bola strana SMER – SD vo vláde, vždy riešila podobné krízové situácie už na ich začiatku, aby tak pomohla ľuďom odvrátiť dopady zdražovania na ich každodenný život. „My sme reagovali, keď sme boli vo vláde. Znížili sme DPH na základné potraviny, robili sme plynové vratky, veľmi aktívne sme pracovali s úradom pre reguláciu a hľadali sme také rozhodnutia, aby boli ceny energií stabilné,“ hovorí predseda strany SMER – SD Robert Fico. 

Práve preto sa strana SMER – SD obracia na vládu, aby ukázala ľuďom, ako chce riešiť problémy so zdražovaním, ktoré vznikli aj ich pričinením. „Opätovne žiadame vládu, aby prestúpila pred NR SR a povedala, čo ide urobiť so zvyšovaním cien energií, v prípade obrovského zvýšenia zálohových platieb za elektrinu, čo ide robiť v prípade tepla a čo ide robiť v prípade plynu. Budeme očakávať od vlády SR, že príde do parlamentu a niečo poslancom ponúkne,“ konštatuje R. Fico. 

Druhou podstatnou témou, na základe ktorej podáva strana SMER – SD uznesenie do NR SR je vojenské cvičenie Saber Strike medzi slovenskou a americkou armádou, ktoré by malo byť kvôli narušeniu bezpečnostnej situácie v regióne strednej a východnej Európy zrušené, pretože významným spôsobom prispieva k eskalácii napätia v regióne. 

Na vojenskom cvičení Saber Strike má byť prítomných viac ako 3 tisíc vojakov americkej armády, ktorí na Slovensko prinesú 4,5 tisíc ručných zbraní a tiež tisíc kusov techniky, z ktorej bude väčšia časť kolesová a menšia časť pásová, teda tanky. Len pre porovnanie je treba uviesť, že Slovensko disponuje približne 16 bojaschopnými tankami a Američania k nám prinesú tisíc kusov techniky, ktorá už Slovensko, v súvislosti s podpisom obrannej dohody s USA, nemusí opustiť. 

Najmä kvôli zvyšujúcemu sa napätiu na Ukrajine nie je náhoda, že predstavitelia vlády a prezidentka tak intenzívne tlačia na podpis obrannej dohody s USA priamo vo Washingtone a doma v NR SR. Keď bude strana SMER – SD opäť súčasťou vládnej koalície, od tejto zmluvy SR odstúpi. 

Strana SMER – SD považuje vojenské cvičenie Saber Strike za podujatie, ktoré povedie k ďalšej eskalácii napätia v regióne. „Načo potrebuje Slovensko eskalovať napätie? Toto nie je cvičenie NATO. Toto je cvičenie medzi slovenskou a americkou armádou, pričom slovenská armáda len vytvára americkej armáde predpoklady, aby mohli pôsobiť na území SR,“ uvádza predseda strany SMER – SD Robert Fico. 

Kvôli narušenej bezpečnostnej situácii v strede a na východe Európy a eventuálnom ohrození SR navrhuje strana SMER – SD toto vojenské cvičenie zrušiť alebo presunúť. „Považujeme za správne, aby bolo takéto vojenské cvičenie odložené. Pretože toto je eskalácia napätia, ku ktorému by SR nemala pristupovať takýmto štýlom. Teraz sa môžeme stať terčom, keďže bude na území SR takáto obrovská vojenská sila, do čoho zapadá aj myšlienka vojenskej dohody USA a SR,“ tvrdí Robert Fico. 

Robert Fico na záver tlačovej besedy dodáva, že v mene strany SMER – SD „budeme žiadať vládu SR a prezidentku, ako vrchnú veliteľku ozbrojených síl, aby prijali rozhodnutie o odložení tohto podujatia a vojenského dobrodružstva, lebo toto cvičenie je len obyčajné vojenské dobrodružstvo, ktoré pripravujú ľudia, ktorí nikdy nič neriadili.“

Zdroj: Smer – SD

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás