fbpx
TV VVTB strany SMER - SD: R.FICO: MUSÍME ZASTAVIŤ VLÁDU...

TB strany SMER – SD: R.FICO: MUSÍME ZASTAVIŤ VLÁDU V DEMISII, ABY NÁS NEZATIAHLA DO VOJNY. VOĽBY MUSIA BYŤ UŽ V JÚNI

-

TB strany SMER – SD: R.FICO: MUSÍME ZASTAVIŤ VLÁDU V DEMISII, ABY NÁS NEZATIAHLA DO VOJNY. VOĽBY MUSIA BYŤ UŽ V JÚNI

R.FICO: MUSÍME ZASTAVIŤ VLÁDU V DEMISII, ABY NÁS NEZATIAHLA DO VOJNY. VOĽBY MUSIA BYŤ UŽ V JÚNI

Dnes na deviatu hodinu bola zvolaná mimoriadna schôdza Národnej rady SR (NR SR), ktorú iniciovala strana SMER – SD. Ten chcel na schôdzi presadiť uznesenie, ktorým parlament vysloví nesúhlas s posielaním zbraní na Ukrajinu z dôvodu protiústavnosti. Poslanci NR SR však neschválili program. Dôvod na odmietnutie schôdze bol argument Naďa,  že je na rokovaniach v zahraničí a  požiadal, aby sa v utorok o téme stíhačiek v parlamente nerokovalo. Schôdza však podľa slov R. Fica mohla byť otvorená, program schválený a mohlo sa počkať na príchod ministra obrany v demisii alebo predsedu vlády v demisii. Robert Fico v tejto súvislosti podotkol, že neotvorením schôdze, na ktorej sa malo rokovať o právomociach odvolanej vlády, ktorá nemá mandát na prevod vojenského majetku,  je plným potvrdením toho, že nás nasilu ťahajú do vojny. „Ťahajú nás do vojny, lebo si za to kupujú odpustky. Vedia, že tu môžu páchať akékoľvek zločiny, môžu tu zatvárať nevinných ľudí, môžu kradnúť, že nikto ich za to nebude kritizovať, pretože jediným merítkom ich imidžu v zahraničí je to, či posielajú alebo neposielajú zbrane, či sú pioniermi v zásielkach špecializovanej vojenskej techniky,“ uviedol.

Ďalej zopakoval, že ústava hovorí jasne, že vláda, ktorá bola odvolaná nemôže prijímať rozhodnutia v zásadných záležitostiach. Zároveň prízvukoval, že lietadlá Mig-29 nie je letka starých ruských lietadiel. Tieto lietadlá boli modernizované a bola do nich namontovaná najmodernejšia vojenská technika. A tieto lietadlá chce len tak Slovensko odovzdať krajine s technikou Severoatlantickej aliancie, ktorá ani nie je členským štátom NATO.

R. Fico povedal, že po tom, ako v NR SR predviedli aroganciu moci a ich túžbu zatiahnuť nás do vojny mu nezostáva iné, iba urobiť dva kroky. „Prvým krokom je zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorej bodom programu bude nové uznesenie o voľbách v júni 2023. Nie je možné za týchto podmienok, kedy si robí vláda v demisii čo chce, keď je krytá prezidentkou, keď je krytá ruinami v Národnej rade Slovenskej republiky, aby sme toto tolerovali až do septembra. Čo keď naozaj príde rozhodnutie, že má byť vyslaná vojenská jednotka smerom na Ukrajinu z územia Severoatlantickej aliancie? Samozrejme, že Naď, Čaputová, Heger to podporia s plnou vervou, bez akéhokoľvek zaváhania.“ Druhým krokom bude podanie ďalšieho návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze, kde budú žiadať vládu SR, aby nekonala v rozpore s Ústavou SR, pokiaľ ide o vývoz vojenského materiálu.

Bratislava 14. februára (TASR) – Smer-SD bude iniciovať ďalšie mimoriadne schôdze. Prvá sa má týkať termínu predčasných volieb, strana navrhne ich konanie v júni. Druhá mimoriadna schôdza sa má opätovne týkať stíhačiek MiG-29 a ústavných otázok posielania zbraní na Ukrajinu v aktuálnej situácii. Vyplýva to z vyjadrení predsedu Smeru-SD Roberta Fica na utorkovej tlačovej konferencii.

Alternatívne video:

Video na Youtube:

Fico zdôraznil, že nemôžu tolerovať aktuálne dianie, kedy si „vláda robí, čo chce“. Preto považuje za legitímne v parlamente opäť otvoriť tému termínu predčasných volieb. September je podľa jeho slov z hľadiska bezpečnosti Slovenska najhorší termín. Avizoval, že už počas dňa podajú návrh na zvolanie schôdze s potrebnými 30 podpismi poslancov.

Čo sa týka diskusie o dodávke zbraní a stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu, Smer-SD chce opäť iniciovať mimoriadne rokovanie. „Tu je vláda, ktorá ignoruje ústavu,“ podotkol Fico. Mimoriadna schôdza, ktorej program v utorok poslanci neschválili, sa mala podľa jeho slov týkať dôležitej otázky zahraničnej politiky a ústavnosti posielania zbraní na Ukrajinu v čase, kedy máme len dočasne poverenú vládu s oklieštenými právomocami. Kritizoval, že poslanci neschválili jej program.

Zdroj: Topky.sk, TASR.TV

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás