fbpx
- Reklama -
DomáceNRSR: P. Pellegrini (video) chce novelou umožniť skoršie rokovanie...

NRSR: P. Pellegrini (video) chce novelou umožniť skoršie rokovanie o zmene pri referende

-

NRSR: P. Pellegrini (video) chce novelou umožniť skoršie rokovanie o zmene pri referende

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR okolo Petra Pellegriniho chcú, aby plénum o odmietnutých návrhoch zákonov mohlo rokovať opätovne aj skôr, ako o pol roka. Ale len vo výnimočných situáciách. Takto chcú dosiahnuť, aby sa čo najskôr dalo opätovne rokovať o zmenách ústavy v súvislosti s referendom o predčasných voľbách, a nie až v decembri. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) priznal, že ide o dobrý návrh. Keďže je však z dielne opozície, v zmysle koaličnej dohody zaň ale hlasovať nebude.

Ak by navrhovaná zmena rokovacieho poriadku prešla, predseda parlamentu by vo výnimočných situáciách mohol zaradiť na schôdzu aj taký návrh, od ktorého predchádzajúceho odmietnutia neuplynula stanovená šesťmesačná lehota na jeho opätovné prerokovanie. Poistkou pred prípadnou svojvôľou šéfa NR SR má byť schvaľovanie programu schôdze poslancami.

„Pevne verím, že návrh nájde podporu, lebo je to normálne logické riešenie,“ skonštatoval Pellegrini. Referendum o predčasných voľbách považuje za jediné riešenie aktuálnej situácie. Kabinet je podľa neho neschopný a nedokáže vládnuť. Iný spôsob jeho odstavenia nevidí.

- reklama -

„Musíme sa vrátiť k myšlienke referenda, nesmieme ho opustiť, a to referendum musíme umožniť vyhlásiť,“ dodal.

„Pellegrini nejde bojovať za to, aby som ja mal väčšie kompetencie. Hľadí si len svoje politiky,“ reagoval Kollár. V prípade, že by taká legislatíva platila, chcel by referendum čo najskôr a nečakal by na uplynutie polročnej lehoty. Podčiarkol, že si váži vôľu občanov a rešpektuje názor tých, čo sa pod vyhlásenie referenda podpísali. Za opozičný návrh ale hlasovať v pléne NRSR nebude. Poukázal na platnosť koaličnej dohody.

Ústavný súd SR nedávno rozhodol, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia NR SR je protiústavná. Petíciu za referendum o predčasných voľbách iniciovala opozícia s odborármi, podporilo ju viac ako 585.000 ľudí.

Legislatívny návrh na zmenu ústavy v súvislosti s referendom do NR SR predložil už opozičný Smer-SD. Ústavnoprávny parlamentný výbor však skonštatoval, že o návrhu možno rokovať až v decembri. Návrh je totiž podľa výboru v tej istej veci ako návrh nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu, ktorý poslanci odmietli v júni. Do decembra tak plynie polročná lehota, počas ktorej o podobnom návrhu nemožno rokovať.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás