fbpx
- Reklama -
ZahraničnéŠvédska vládnuca strana podporila podanie žiadosti o vstup do...

Švédska vládnuca strana podporila podanie žiadosti o vstup do NATO

-

Švédska vládnuca strana podporila podanie žiadosti o vstup do NATO

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Štokholm 15. mája (TASR) – Švédski vládnuci sociálni demokrati premiérky Magdaleny Anderssonovej v nedeľu oznámili, že podporujú podanie žiadosti o vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Podanie takejto žiadosti schválilo v nedeľu vedenie Švédskej sociálno-demokratickej strany robotníckej (SAP), ktorej predsedníčkou je premiérka Anderssonová.

- reklama -

Sociálni demokrati však vo svojom vyhlásení zároveň zdôraznili, že sú proti tomu, aby sa na území Švédska umiestňovali jadrové zbrane alebo zriaďovali stále vojenské základne.

Švédsko, podobne ako susedné Fínsko, začalo vážne uvažovať o opustení tradičnej neutrality a vstupe do NATO v reakcii na vojenskú agresiu Kremľa voči Ukrajine. Obe krajiny začali mať v tejto situácii obavy o svoju bezpečnosť. Rusko vnímalo tieto úvahy s veľkou nevôľou.

Fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová už v nedeľu napoludnie oznámili, že ich krajina podá v nasledujúcich dňoch prihlášku do NATO.

Švédski sociálni demokrati sa pred ruskou inváziou na Ukrajinu celé desaťročia vyslovovali proti členstvu v NATO a vyzdvihovali výhody švédskej vojenskej neutrality. Naposledy túto svoju pozíciu potvrdili na svojom zjazde vlani v novembri.

Zmena ich postoja, ktorá odráža zmenu nálad švédskej spoločnosti, znamená, že za podaním žiadosti o vstup do NATO stojí pevná parlamentná väčšina. Z radov sociálnych demokratov sa síce v posledných týždňoch ozývali aj hlasy proti takémuto kroku, ale všeobecne sa očakávalo jeho schválenie.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg opakovane avizoval, že Fínsko aj Švédsko budú v Aliancii privítané „s otvorenou náručou“, ak sa o členstvo v nej obe rozhodnú požiadať. Rozšírenie však musia jednomyseľne schváliť všetky členské krajiny vrátane Turecka, ktoré má k vstupu Švédska a Fínska do NATO výhrady pre údajnú podporu tureckých a kurdských teroristických skupín. Podľa Stoltenberga však Ankara nebude vstup oboch krajín do NATO blokovať.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás