Skip to content
Menu

Súdy riešili premlčanie rozdielne, Najvyšší súd priniesol jasné pravidlá

28.11.2024 (SITA.sk) – Trestnoprávne kolégium Najvyššieho súdu SR na svojom štvrtkovom zasadnutí prijalo stanovisko k zjednoteniu výkladu v otázke týkajúcej sa posudzovania účinkov úkonov prerušujúcich premlčanie trestného stíhania v súvislosti so skrátením doby premlčania trestného stíhania.

Ako informoval hovorkyňa súdu Alexandra Važanová, podľa rozhodnutia kolégia z Trestného zákona vyplýva povinnosť posúdiť trestnosť činu a uložiť trest podľa neskôr účinného zákona, ak je pre páchateľa priaznivejší než zákon účinný v čase, keď bol čin spáchaný.

Osobitná úprava pre trestné činy poškodzujúce EÚ

„Imanentnou súčasťou trestnosti činu je premlčanie trestného stíhania, čo v prípade skrátenia premlčacích dôb zmenou zákona (ich samotnou úpravou alebo ako dôsledok zmeny inej časti zákona) znamená, že hmotnoprávne účinky prerušenia premlčania trestného stíhania spočívajúce v začatí novej premlčacej doby zostávajú zachované iba vtedy, ak k úkonom alebo skutočnostiam spôsobujúcim prerušenie premlčania trestného stíhania došlo pri ich spätnom posudzovaní v skrátenej, a teda pre páchateľa priaznivejšej premlčacej dobe,“ citovala hovorkyňa uznesenie trestnoprávneho kolégia.

Doplnila však, že toto ale neplatí pri trestných činoch, ak ich spáchaním dochádza k poškodzovaniu finančných záujmov Európskej únie, keďže toto zákonné ustanovenie v súlade Ústavou SR reflektuje judikatúru Súdneho dvora Európskej únie presadzujúcu požiadavku európskeho práva na ochranu finančných záujmov Európskej únie.

Rozdielne prístupy súdov spôsobili právnu neistotu

„Takáto osobitná úprava (lex specialis) nemá širší presah a nemení obsah a rozsah inštitútu premlčania trestného stíhania,“ doplnila Važanová.

Sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko ešte v októbru upozornil, že súdy momentálne pristupujú pri riešení otázky plynutia a prerušenia premlčacej doby v dôsledku zmeny zákona diametrálne rozdielne, čo má podľa neho významné následky pre neskončené trestné stíhania, a to nielen v konaní pred súdom, ale aj v prípravnom konaní.

„Rozdiely v rozhodovaní súdov ohľadne premlčania trestného stíhania po zmene Trestného zákona účinného od 6. augusta sú často nielen na rôznych súdoch, ale dokonca aj v rámci jedného súdu,“ zdôraznil sudca.

Viac k témam: Európska únia, hovorkyňa súdu, premlčanie, Súdy, Trestnoprávne kolégium, Trestný zákon, Ústava SR, zjednocujúce stanovisko
Zdroj: SITA.sk – Súdy riešili premlčanie rozdielne, Najvyšší súd priniesol jasné pravidlá © SITA Všetky práva vyhradené.