fbpx
DomáceSMER podá návrh na odvolanie Mikulca. NR SR nebude...

SMER podá návrh na odvolanie Mikulca. NR SR nebude rokovať v septrembri zmenu Ústavy na podnet SMERu

-

SMER podá návrh na odvolanie Mikulca. NR SR nebude rokovať v septrembri zmenu Ústavy na podnet SMERu

R. Fico: Smer podá v piatok návrh na odvolanie ministra vnútra R. Mikulca

      Bratislava 22. júla (TASR) – Opozičná strana Smer-SD podá v piatok (23. 7.) návrh na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Okrem iného strana kritizuje aktuálne rozhodnutie pozastaviť činnosť vyšetrovateľke Diane Santusovej, vedúcej tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), ktorý vyšetruje podozrenia zo zneužívania právomocí príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Predseda strany Robert Fico o tom informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii.


      „Neželáme si na pozícii ministra vnútra človeka, ktorý je korupčný, ktorý zneužíval svoje postavenie ako riaditeľ vojenského spravodajstva,“ načrtol Fico ďalšie dôvody. Hovorí tiež o využívaní udavačov v manipulácii trestných konaní v neprospech opozície, ale aj hrubom zneužívaní právomoci verejného činiteľa a rozklade právneho štátu.  

- reklama -


      V súvislosti so Santusovou Fico povedal, že od rána mali správy, že sa minister vnútra rozhodol prostredníctvom dočasne povereného riaditeľa inšpekcie proti nej „arogantne, bezprecedentne zakročiť“. Poukázal na to, že Santusovej tím mal prvé výsledky. Preverovali sa napríklad bezpečnostné previerky niektorých policajtov a obvinili troch profesionálnych udavačov.


      Úrad inšpekčnej služby vykonával tento týždeň úkony v súvislosti s kauzami Očistec a Judáš. V tejto súvislosti zadržali Csabu D. zo zločineckej skupiny takáčovci. Dôvodom má byť manipulovanie svedeckých výpovedí vyšetrovateľmi v týchto prípadoch. Vyšetrovatelia ÚIS sa pokúšajú zadržať aj ďalších svedkov, ktorí vypovedajú v týchto kauzách. Vyhlásili preto pátranie po Matejovi Z. zo zločineckej skupiny takáčovcov a podnikateľovi Petrovi P. Portál aktuality.sk informoval aj o stredajšom (21. 7.) zásahu inšpekcie voči vyšetrovateľom NAKA. Operatívcom z tímu Očistec prehľadali auto cestou na Úrad špeciálnej prokuratúry v Pezinku. Príslušníci NAKA po zásahu podali trestné oznámenie.


      Dočasne poverený riaditeľ ÚIS Peter Scholtz pozastavil vo štvrtok činnosť Diany Santusovej, vedúcej špecializovaného tímu ÚIS, ktorý prešetruje podozrenia zo zneužívania právomocí príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Dôvodom sú pochybnosti o objektivite a nestrannosti vykonávaných úkonov. Činnosť tímu pozastavená nie je.

NRSR:O návrhu Smeru zmeniť ústavu sa nemá rokovať v septembri, skonštatoval výbor

      Bratislava 22. júla (TASR) – Návrh novelizácie Ústavy SR z dielne opozičného Smeru-SD, aby ústava umožňovala konanie referenda aj o skrátení volebného obdobia Národnej rady (NR) SR, by nemal prísť na septembrovú schôdzu parlamentu. Návrh je totiž v tej istej veci ako návrh nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu, ktorý poslanci odmietli v júni. Keďže neuplynulo šesť mesiacov, podľa rokovacieho poriadku NR SR sa o návrhu nemôže rokovať. Rozhodli o tom členovia Ústavnoprávneho výboru NR SR. Ich rozhodnutie je odporúčaním pre predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina).


      Otázka skrátenia volebného obdobia a zániku mandátu poslanca, ako to navrhoval Taraba, sú podľa šéfa výboru Milana Vetráka (OĽANO) dve strany jednej mince. Člen výboru Ondrej Dostál (SaS) si myslí, že v oboch prípadoch ide o to, aby bolo možné umožniť referendum o skrátení volebného obdobia. Ak sa návrh objaví v decembri, keď uplynie lehota, Vetrák nepredpokladá, že by to koaličné strany podporili.


      Smer-SD s rozhodnutím nesúhlasí. Podľa podpredsedu výboru Borisa Suska (Smer-SD) rieši ich návrh úplne iný právny vzťah, ako riešil Taraba. „My riešime v prvom rade kompetenciu referenda, v čom môže referendum rozhodovať,“ dodal s tým, že predmet je úplne iný a nedá sa v žiadnom prípade povedať, že je v tej istej veci.


      Smer-SD chce do ústavy doplniť ustanovenie, že referendom možno skrátiť volebné obdobie NR SR. Chceli tiež, aby súčasťou ústavy bolo aj to, že ak je platným výsledkom referenda skrátenie volebného obdobia NR SR, toto obdobie by končilo dňom uverejnenia návrhu prijatého v referende v Zbierke zákonov SR a predseda NR SR by mal povinnosť vyhlásiť parlamentné voľby do siedmich dní od uverejnenia v zbierke zákonov.


      Poslanci NR SR koncom júna odmietli Tarabov návrh, aby ústava obsahovala ustanovenie, že mandát poslanca NR SR zaniká uplynutím skráteného volebného obdobia na základe platného referenda o skrátení volebného obdobia NR SR.


      Pokiaľ ide o to, aby ľudia mohli rozhodovať v referende, treba ho podľa Vetráka urobiť funkčnejším a záväzným. „Nechajme ľudí rozhodnúť, či chcú takú novelu ústavy, ktorá by znamenala, že môžu v referende skrátiť volebné obdobie,“ povedal Vetrák novinárom s tým, že následne by sa dalo občanov spýtať, či chcú skracovať toto volebné obdobie.


      Ústavný súd SR nedávno rozhodol, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia NR SR je protiústavná. Petíciu za referendum o predčasných voľbách iniciovala opozícia s odborármi, podporilo ju viac ako 585.000 ľudí.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás