fbpx
ZahraničnéSlávna CIA mala vedieť, čo Hamas pripravuje a to...

Slávna CIA mala vedieť, čo Hamas pripravuje a to je zrejme odpoveď komu trieskanie sa Izraela a Palestínčanov vyhovuje

-

Slávna CIA mala vedieť, čo Hamas pripravuje a to je zrejme odpoveď komu trieskanie sa Izraela a Palestínčanov vyhovuje

BRATISLAVA 15. októbra (SITA) – Spravodajské služby Spojených štátov mali dávno pred rozsiahlym minulotýždňovým útokom militantnej skupiny Hamas na Izrael informácie, že hnutie pravdepodobne niečo pripravuje. Referuje o tom web spravodajskej televízie CNN s odvolaním sa na nemenované zdroje.

Americká rozviedka vydala najmenej dve hodnotenia, čiastočne založené na spravodajských informáciách z Izraela, varujúce Biely dom pred rastúcim rizikom eskalácie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Správa z 28. septembra podľa spomenutých zdrojov tvrdila, že Hamas sa pripravuje na odpálenie rakiet na Izrael. Správa z 5. októbra od CIA zasa varovala pred narastajúcou pravdepodobnosťou nejakého násilného činu Hamasu.

Americkí predstavitelia dostali v piatok 6. októbra informáciu o nezvyčajnej aktivite skupiny, ktorá, ako sa neskôr ukázalo, bola poslednou prípravou na útoky zo 7. októbra. Žiadna zo správ však neobsahovala taktické detaily alebo náznaky rozsahu o nadchádzajúcom útoku. Nie je taktiež s istotou známe, či boli tieto spravodajské hodnotenia zdieľané s izraelskou stranou.

Nemenovaná arabská krajina údajne opakovane signalizovala Izraelu a Spojeným štátom narastajúcu nespokojnosť medzi Palestínčanmi a skutočnosť, že hnutie Hamas disponuje silnými zbraňami, ktoré by mohlo použiť, ale signály údajne nebrali dosť vážne. V spravodajských kruhoch sa predpokladá, že izraelská strana napriek dostupným informáciám podcenila hrozbu, ktorú by Hamas mohol predstavovať.

https://edition.cnn.com/2023/10/13/politics/us-intelligence-warnings-potential-gaza-clash-days-before-attack/index.html

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás