fbpx
- Reklama -
ZahraničnéSi Ťin-pching: Čína a USA musia nájsť spôsob, ako...

Si Ťin-pching: Čína a USA musia nájsť spôsob, ako spolu vychádzať

-

Si Ťin-pching: Čína a USA musia nájsť spôsob, ako spolu vychádzať

Peking 27. októbra (TASR) – Čína a Spojené štáty musia „nájsť spôsob, ako spolu vychádzať“, aby zaistili svetový mier a rozvoj. Vo štvrtok to vyhlásil čínsky prezident Si Ťin-pching, ktorý si v nedeľu zaistil tretie päťročné funkčné obdobie vo funkcii generálneho tajomníka Komunistickej strany Číny. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

- reklama -

Vzťahy medzi Čínou a Spojenými štátmi sa v uplynulých rokoch zhoršili, a to najmä v dôsledku nárokov Pekingu na Taiwan, zásahov proti aktivistom v Hongkongu a porušovania ľudských práv v provincii Sin-ťiang.

Washington tiež obvinil Peking, že Rusku v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu poskytuje diplomatické krytie.

„V dnešnom svete nie je mier ani pokoj,“ napísal Si Ťin-pching v liste adresovanom americkej neziskovej organizácii Národný výbor pre vzťahy medzi USA a Čínou (NCUSCR).

Podľa čínskeho prezidenta „vzájomná komunikácia a spolupráca Číny a USA ako hlavných mocností prispeje k zaisteniu globálnej bezpečnosti, stability, svetového mieru a rozvoja“. Dodal, že Peking je „ochotný pokojne spolunažívať so Spojenými štátmi a nájsť spoločnú reč i v novej ére“.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v októbri uviedla, že Čína predstavuje pre USA „jedinú konkurenciu, keďže obe krajiny majú za cieľ pretransformovať medzinárodný poriadok a s tým súvisiacu ekonomickú, diplomatickú, vojenskú a technologickú silu“.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás