fbpx
NázoryŠéfovia Európskeho parlamentu blokujú verejnú kontrolu von der Leyenovej...

Šéfovia Európskeho parlamentu blokujú verejnú kontrolu von der Leyenovej v súvislosti so zmluvou so spoločnosťou Pfizer

-

Šéfovia Európskeho parlamentu blokujú verejnú kontrolu von der Leyenovej v súvislosti so zmluvou so spoločnosťou Pfizer

Transparentnosť v súvislosti s úlohou predsedníčky Komisie o dodávkach vakcín sa budú riešiť za zatvorenými dverami.

Zákonodarcovia v osobitnom výbore Európskeho parlamentu pre COVID-19 navrhli vyzvať von der Leyenovú, aby odpovedala na otázky o najväčšej zmluve EÚ o vakcínach.

Najvyššie predstavitelia Európskeho parlamentu zabuchli dvere pred verejným krížovým výsluchom predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyenovej v súvislosti s jej osobnou úlohou pri rokovaniach o dohode o vakcínach v hodnote niekoľkých miliárd eur so spoločnosťou Pfizer.

Minulý mesiac zákonodarcovia v osobitnom výbore Parlamentu pre COVID-19 navrhli vyzvať von der Leyenovú, aby odpovedala na otázky o najväčšej zmluve EÚ o vakcínach, ktorá bola podpísaná na vrchole pandémie. Práve pred touto zmluvou si údajne vymenila textové správy s generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom.

Na štvrtkovej schôdzi Konferencie predsedov za zatvorenými dverami, na ktorej sa zúčastnili predsedovia všetkých politických skupín a predseda Parlamentu, však vedúci predstavitelia odmietli žiadosť o verejné grilovanie. Namiesto toho sa rozhodli požiadať von der Leyenovú, aby niekedy v budúcnosti odpovedala na otázky v súkromí, čím oslabili pozvanie takmer na nič.

„Bolo dohodnuté, že CoP bude môcť zvýšiť obavy parlamentného výboru pre COVID-19 na ich ďalšom pravidelnom stretnutí s predsedníčkou Komisie,“ uviedol predstaviteľ EÚ, ktorý je oboznámený s dôvernými diskusiami.

Je to ironický zvrat vzhľadom na to, že kontroverzia okolo rokovaní von der Leyenovej so spoločnosťou Pfizer sa sústredila práve na nedostatok transparentnosti. Teraz sa všetky diskusie, ktoré sa nakoniec uskutočnia, uskutočnia pred vysokopostavenými poslancami EP a mimo dohľadu verejnosti.

Poslanec Európskeho parlamentu za Ľudovú stranu Siegfried Mureșan odmietol tvrdenie, že skupina chráni von der Leyenovú,  tiež pridruženú k poslaneckému klubu PPE: „Široký konsenzus bol, že s ňou vedieme dialóg a že by to malo pokračovať vo formátoch, ktoré doteraz fungovali a ktoré sme vytvorili,“ povedal pre POLITICO.

Zodpovednosť alebo nie ?

Toto rozhodnutie je porážkou osobitného výboru Európskeho parlamentu pre COVID-19 pod vedením belgickej socialistickej poslankyne EP Kathleen Van Bremptovej, ktorý v súvislosti s pozvaním von der Leyenovej tlačil na predsedníčku Európskeho parlamentu Robertu Metsolovú. Objavilo sa množstvo rôznych predstáv o tom, ako by predsedníčka Komisie mohla vystúpiť, a to od verejného zasadnutia pred výborom až po spoločné vypočutie na Konferencii predsedov.

Van Bremptovej vlastná skupina S&D však podľa hovorcu podporila tlak na to, aby sa diskusie viedli iba za zatvorenými dverami na konferencii zmluvných strán. Renew Europe, tretia najväčšia sila, sa tiež stotožnila s pozíciou PPE a S&D.

Dve skupiny – pravicová skupina Európskych konzervatívcov a reformistov a krajne pravicové skupiny Identita a demokracia – presadzovali väčšiu zodpovednosť pre von der Leyenovú tým, že ju žiadali, aby buď vystúpila priamo v pléne alebo vystúpila pred špecializovaným panelom COVID. Po stretnutí hovorca skupiny uviedol: „Je dobré, že o tom prišla hovoriť na konferencii zmluvných strán, ale myslíme si, že Parlament by mal mať na túto tému uskutočniť aj verejné vypočutie s von der Leyenovej, teda nielen s Konferenciou predsedov.“

Reakcia poslancov Európskeho parlamentu vo výbore pre COVID-19, ktorá bude teraz úplne vyradená, je jasná: nie sú spokojní.

Politico 17.02.2023

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás