NázoryScholz v Číne: Nemecká ekonomika potrebuje Peking

Scholz v Číne: Nemecká ekonomika potrebuje Peking

-

Scholz v Číne: Nemecká ekonomika potrebuje Peking

Nemecký kancelár Olaf Scholz pristál v Šanghaji, aby pokračoval vo svojej trojdňovej návšteve Číny v sprievode troch svojich ministrov životného prostredia, poľnohospodárstva a dopravy, ako aj vedúcich osobností nemeckého podnikateľského sveta, ako sú vedúci pracovníci veľkých spoločností ako Siemens, BMW a Mercedes-Benz.

Ide o Scholzovu druhú návštevu Číny od nástupu do funkcie kancelára a prvého lídra veľkej západnej krajiny, ktorý navštívi Čínu v roku 2024. Cesta pritiahla veľkú pozornosť svetových médií.

Nemecké médiá poukázali na to, že ako premiér nikdy nenavštívil krajinu tak dlho. Hongkonské médiá citovali odborníkov, podľa ktorých Scholzova cesta ukazuje, že „Nemecko aj EÚ chcú pochopiť skutočnú situáciu čínskej ekonomiky.“

Podľa správy hongkonských anglických médií South China Morning Post zo 14. apríla, nemecký kancelár Scholz pricestoval v nedeľu do mesta Čchung-čching na juhozápade Číny na prvú časť trojdňovej návštevy Číny.

V Čchung-čchingu Scholz najprv navštívil spoločnosť Bosch Hydrogen Power Systems (Chongqing) Co., Ltd., ktorá má zázemie financované Nemeckom a pozrel sa na vodíkové energetické produkty a riešenia vodíkových palivových článkov, vyvinuté a vyrobené spoločnosťou. Správa poukazuje na to, že Chongqing a susedná provincia Sichuan v posledných rokoch tento sektor intenzívne rozvíjajú.

Pang Zhongying, profesor medzinárodnej politickej ekonómie na Sichuanskej univerzite, verí, že Scholzova cesta ukazuje, že „Nemecko aj EÚ chcú pochopiť skutočnú situáciu čínskej ekonomiky“.

Pang Zhongying povedal, že Scholzova návšteva by mohla pomôcť nemeckým spoločnostiam ďalej rozvíjať ich podnikanie v Číne, najmä v sektore nových energetických vozidiel. „Juhozápadná Čína bývala ekonomicky zaostalým regiónom, ale teraz sa stala novým centrom hospodárskeho rastu,“ uvádza čínska Guancha.

Podľa článku v nemeckom denníku Bild z 13. apríla Scholz ako premiér nikdy nenavštívil krajinu tak dlho. Jeho cesta je o budúcnosti Nemecka, ekonomike, pracovných miestach a raste. Na ceste ho sprevádzali najvýznamnejší nemeckí obchodní lídri.

Nemecké médiá tiež uviedli, že hoci nemecká vláda a spoločnosti radi hovoria o „snahe znížiť nadmernú závislosť od jednej krajiny“, realita je taká, že priame investície nemeckých spoločností v Číne dosiahli vrchol v roku 2023. Pri rokovaniach s Čínou sa Scholz dostal pod tlak Spojených štátov, Francúzska, Európskej komisie a Zelených, aby prijali prísnejšie opatrenia voči Číne. Na druhej strane však nemecká ekonomika dúfa, že kancelár bude dostatočne inteligentný na to, aby vyjednal dobré podmienky pre nemecké spoločnosti.

WallStreet Journal uviedol, že vlažné hospodárske oživenie, obavy z Ruska a možnosť, že Trump vyhrá americké voľby, zbližujú Európu a Čínu.

Európska verzia americkej webovej stránky „Politico“ hovorí, že Scholz potrebuje Čínu. Do ďalších národných volieb zostáva len niečo vyše roka a vedúcim predstaviteľom európskej hospodárskej veľmoci dochádza čas na to, aby urobili zázraky, aby zvrátili katastrofálne postavenie svojej vlády medzi nemeckou verejnosťou.

Scholzova návšteva predstavuje z určitého hľadiska návrat do normálu v bilaterálnych vzťahoch, ktoré sa vyznačujú intenzívnymi výmenami názorov na všetkých úrovniach. Pozornosť médií a viaceré interpretácie však tiež zdôrazňujú neistotu a nejasnosti prítomné v európskej verejnej mienke v súvislosti s Čínou.

Najmä v Nemecku existujú zmiešané očakávania, pokiaľ ide o pozíciu, ktorú treba zaujať v citlivých otázkach, ako je rusko-ukrajinský konflikt, Taiwanský prieliv a ľudské práva.

Napriek tomu má potreba praktickej spolupráce medzi Čínou a Nemeckom prednosť pred nesúhlasnými hlasmi.

V tejto súvislosti noviny Global Times poukazujú na to, že Nemecko je najväčším obchodným partnerom Číny v Európe už 49 rokov, zatiaľ čo Čína je hlavným globálnym partnerom Nemecka už osem rokov. V roku 2023 dosiahli nemecké investície v Číne historické maximum.

Napriek konkurencii v niektorých odvetviach, často zdôrazňovanej západnými médiami, existuje dostatočný priestor pre racionálnu a pragmatickú spoluprácu medzi Čínou a Nemeckom. Obe strany majú múdrosť a schopnosť nájsť riešenia kontroverzných otázok.

Scholzova návšteva sa časovo zhoduje s desiatym výročím komplexného strategického partnerstva medzi Čínou a Nemeckom. Význam tejto interakcie medzi dvoma najväčšími hospodárstvami je nepopierateľný, a to nielen pre bilaterálne vzťahy, ale aj pre vzťahy medzi Čínou a Európou.

Na záver Scholzova návšteva zdôrazňuje dôležitosť dialógu a komunikácie aj v ťažkých časoch a zmenách. Vzájomný rešpekt a pragmatická spolupráca by mali naďalej usmerňovať rozvoj vzťahov medzi Čínou a Nemeckom, uzatvára čínsky denník.

L ´Antidiplomatico

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás