ZahraničnéRUSKO: Ústredná volebná komisia oficiálne zaregistrovala Putina ako prezidentského...

RUSKO: Ústredná volebná komisia oficiálne zaregistrovala Putina ako prezidentského kandidáta

-

RUSKO: Ústredná volebná komisia oficiálne zaregistrovala Putina ako prezidentského kandidáta

MOSKVA 29. januára (SITA/AP) – Ruská Ústredná volebná komisia v pondelok formálne zaregistrovala vodcu Vladimira Putina ako kandidáta do marcových prezidentských volieb. Stalo sa tak po tom, čo skontrolovala 315-tisíc hlasov zozbieraných jeho kampaňou vo všetkých regiónoch Ruska. Putin kandiduje ako nezávislý kandidát, preto potreboval podľa zákona komisii predložiť prinajmenšom 300-tisíc podpisov.

Ústredná volebná komisia už schválila aj ďalších troch kandidátov nominovaných politickými stranami v parlamente, ktorí nemuseli odovzdávať podpisy. Za Komunistickú stranu Ruskej federácie je to Nikolaj Charitonov, ďalej Leonid Sluckij z Liberálno-demokratickej strany Ruska a Vladislav Davankov zo strany Noví ľudia. Všetky strany zväčša podporujú politiku Kremľa.

O kandidatúru sa usiluje aj 60-ročný liberálny politik Boris Nadeždin, ktorý otvorene vyzýva na zastavenie vojny na Ukrajine a začatie dialógu so Západom. Tisícky ľudí sa rozhodli podpísať Nadeždinovu kandidatúru, aby sa mohol zúčastniť vo voľbách, čo je nezvyčajný prejav sympatií k opozícii v prísne kontrolovanom politickom prostredí Ruska. Ústredná volebná komisia by podľa očakávaní mala preveriť Nadeždinove dokumenty neskôr počas tohto týždňa, a potom rozhodne či mu umožní kandidovať.

Je takmer isté, že ruské prezidentské voľby, ktoré sa uskutočnia 15. až 17. marca, Putin vyhrá. Stále si udržiava pevnú kontrolu nad ruským politickým systémom, ktorý vybudoval za ostatných 24 rokov pri moci, a jeho prominentní kritici sú buď v zahraničí alebo vo väzení. Jeho podpora sa pohybuje okolo 80 percent. Vďaka nedávnej reforme pritom môže Putin zostať pri moci až do roku 2036.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás