ZahraničnéRUSKO: Rubeľ posilnil po Putinovom dekréte o povinnom predaji...

RUSKO: Rubeľ posilnil po Putinovom dekréte o povinnom predaji devízových príjmov

-

RUSKO: Rubeľ posilnil po Putinovom dekréte o povinnom predaji devízových príjmov

BRATISLAVA 13. októbra (SITA) – Rubeľ 12. októbra posilnil voči hlavným menám o 3 až 3,5 % po tom, ako ruský vodca Vladimir Putin deň predtým podpísal dekrét o vrátení povinného predaja devízových príjmov. Dekrét, ktorého cieľom je stabilizovať rubeľ, sa zameriava na vybraných významných exportérov – 43 skupín spoločností a bude platiť šesť mesiacov. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda.

Vo štvrtok dosiahla ruská mena úroveň 96,46 rubľa za dolár, a teda získala 3,3% v porovnaní s úrovňou z predošlého dňa ešte pred podpísaním dekrétu. Stalo sa tak po prvý raz od 27. septembra.

V porovnaní so spoločnou európskou menou rubeľ stúpol o 3,5% a dostal sa na úroveň 102,81 rubľa za euro. Na túto úroveň ruská mena posilnila po prvý raz od 29. septembra.

Odborníci, ktorých počas dňa citovali ruské médiá, uznali účinok Putinovho dekrétu, nikto z nich sa ale nevyjadril za to, že povinný predaj devízových príjmov v budúcnosti radikálne ovplyvní kurz rubľa.

Mena však podľa nich bude v druhej polovici októbra mať na svojej strane fiškálny faktor – okrem jednotnej platby dane, ktorá zahŕňa daň z ťažby ropy, platia ropné spoločnosti štvrťročnú daň z pridanej hodnoty, čo zvyšuje pravdepodobnosť zvýšenia predaja devízových príjmov z exportu na rozpočtové vyrovnanie. Zároveň existuje šanca, že na domácom trhu sa čoskoro výrazne zvýši prílev devíz z rekordného ruského vývozu ropy v septembri. Medzinárodná agentúra pre energetiku ho odhadla na 8,8 miliardy dolárov.

Pozitívnemu efektu povinného predaja môže brániť technický faktor mimo administratívnej kontroly vlády, ako sú výrazné dočasné oneskorenia pri návratnosti príjmov v cudzej mene v dôsledku rastu logistických nákladov v podmienkach západných obmedzení, špecifická menová legislatíva vo viacerých krajinách, do ktorých bol export presmerovaný, a ďalšie.

(1 EUR = 1,0619 USD)

https://www.pravda.com.ua/eng/news/2023/10/12/7423896/

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás