Skip to content
Menu

(Rozhovor) Karol Farkašovský: Najväčšou cnosťou a umením politika je schopnosť vedieť dosiahnuť konsenzus

Pre udržanie koalície musela Slovenská národná strana prijať ťažký kompromis a vzdať sa politického vplyvu na Ministerstvo športu a cestovného ruchu SR. Nielen o tom sme sa rozprávali s jej poslancom Karolom Farkašovským.

Ako vy osobne vnímate priebeh koaličnej krízy?

Koaličný problém nemusel vôbec nastať. Stačilo udržať na uzde egá niekoľkých  tvrdohlavých politikov a poslancov. Koalícia nie je manželstvo z lásky, ale pragmatický partnerský vzťah z rozumu, v ktorom treba zosúladiť predstavy, ciele a komunikáciu. Práve komunikácia bola najväčší problém. Predpokladom dobrej a zmysluplnej komunikácie je ochota vzájomne a s rešpektom sa počúvať a hľadať cestu k porozumeniu a kompromisu. V politike nie je dôležité kto a ako nahlas vie kričať, alebo kto nad kým dokáže zvíťaziť. Najväčšou cnosťou a umením politika je schopnosť vedieť dosiahnuť konsenzus. A to bez toho aby hádkami a mediálnymi odkazmi sa zbytočne traumatizovala verejnosť. Politici dostali vo voľbách od občanov to najcennejšie – dôveru. A zrelý politik by si ju mal nadovšetko vážiť a nie s ňou hazardovať.

Momentálne preferencie SNS sa už dlhšie pohybujú pod piatimi percentami. Akým spôsobom chcete získať naspäť stratenú dôveru svojich bývalých voličov? 

Slovenská národná strana je najstaršou politickou stranou a má nielen historický potenciál byť aktívnym hráčom na politickej scéne. Napriek tomu, že je z pohľadu volebných výsledkov najslabším koaličným partnerom, je dôležitým jazýčkom na váhach. Pomohla vzniku súčasnej koalície. A má sa aj čím pochváliť. Mnohé témy však nie sú v parlamente dotiahnuté pre postoje koaličných partnerov. Ako príklad uvediem návrh zákona o mimovládnych organizáciách. Ukazuje sa, že SNS má pravdu keď dlhodobo tvrdí, že činnosť viacerých je v rozpore so zákonom. Že je to vážny problém a treba tomu dať jasné a transparentné pravidlá. Napriek všetkému strana Hlas-SD túto tému doteraz blokuje. Rovnako aj personálne riešenie Rady STVR stojí na bojkote Hlasu-SD atď. Ale názorové rozdiely treba vyriešiť v „kuchyni“ a na verejnosť prísť s hotovým a dohodnutým riešením. Čo sa preferencií týka, sú istým signálom pre vedenie SNS, aby kládlo väčší dôraz na prácu s členskou základňou, využívalo kapacity vlastných osobností na zlepšovanie svojho obrazu u verejnosti. Ľudia chcú vidieť doriešenie problémov súvisiacich s covidom. Ľudia chcú vedieť a vidieť ako sa vysporiadame s osobnou  zodpovednosťou predstaviteľov „najlepších vlád všetkých čias“ za šafárenie v rokoch 2020-2023. Ľudia chcú pokoj, istoty a bezpečie. Našou povinnosťou je im to vytvoriť.

Veríte, že súčasná koalícia vydrží do riadnych parlamentných volieb?  

Ja odjakživa verím vo víťazstvo zdravého rozumu. A som presvedčený, že súčasná koalícia vydrží. Nemá totiž inú alternatívu. Dôležité je však ukázať verejnosti, že plníme to, čo sme ľuďom pred voľbami sľúbili. Že koalícia bude konať rozumne, jednotne a efektívne. Platí to samozrejme aj o koaličnej komunikácii vo vnútri aj smerom von.  V stávke je dôvera občana. Získava sa ťažko, udržiava ešte ťažšie, ale stratiť ju možno veľmi ľahko a veľmi rýchlo. Nech je toto memento pre všetky „horúce“ hlavy a pre všetkých, ktorí nedokážu rešpektovať a uprednostniť celospoločenský záujem pred svojimi osobnými ambíciami.

V prípade nástupu Rudolfa Huliaka na post ministra športu a cestovného ruchu bude novým poslancom Národnej rady Miroslav Radačovský, ktorý kandidoval za SNS. Do akej miery bude podľa vás lojálny súčasnej koalícii? 

Pána Radačovského poznám ako človeka, ktorý je názorovo vyzretý, politicky konzistentný a vie čo je korektnosť, lojalita a zodpovednosť. Verím, že na týchto hodnotách môže byť naša spolupráca v parlamente úspešná a zmysluplná.

Nástupom Donalda Trumpa späť do prezidentského úradu sa zmenila pozícia USA voči konfliktu na Ukrajine. Očakávate jeho skoré vyriešenie?

Svet je rozdelený aj v postojoch voči konfliktu na Ukrajine. Ale svet sa nástupom novej administratívy USA mení. Slovo „Mier“, ktoré bolo donedávna v Európskej únii tabu, začína byť legálne a denne používané. Dokonca aj tými, ktorým roky nešlo z úst. Problémom je Európska únia a jej politická slepota. EÚ sa nedokáže pozrieť do zrkadla a priznať si chybu. A preto robí ďalšie a ďalšie chyby. Namiesto toho, aby priznala svoj omyl, vyvoláva konflikt s novým americkým prezidentom. EÚ sa vyčerpala – finančne, vojensky, hospodársky, ale najmä ideovo a politicky. Nemá čo ponúknuť a nemá v rukách karty, ktoré by Únii zaručovali pozíciu „vážneho“ hráča vo svetovej politike. Únia tvrdošijne trvá na politicky naivných riešeniach a na podpore vojny. Sama sa odsúva do politického ofsajdu a nie je schopná sa spamätať. Vedenie EÚ je bábkové a tak ho vníma aj Donald Trump. Preňho nie je EÚ vážnym hráčom. Čím zúfalejšie sa EÚ snaží, tým amatérskejšie to pôsobí. Skrátka EÚ je na nesprávnej strane, nie je jednotná, je roztrasená na vedľajšej koľaji a okrem planých sľubov Ukrajine sa nezmôže na nič. Myslím si, že je na najlepšej ceste zostať mimo hlavného rokovacieho stola. Tam totiž slabých nechcú. Tam sa napokon dohodne USA, Rusko a Ukrajina

Európske štáty sa nie úplne stotožňujú s mierovým riešením Donalda Trumpa „územie za mier“. Nemôže tento precedens podľa vás po určitom čase ohrozovať aj územnú celistvosť Slovenskej republiky?

To je naratív, ktorý tu roky šíri EÚ a Ukrajina. Hrozba je najlepší spôsob ako strašiť a manipulovať verejnú mienku. To sa tu v rokoch 2020-2023 celkom darilo. Lenže zdravý rozum sa ideologickými naratívmi ubiť nedá. Nevidím žiadny reálny dôvod na obavy z akéhokoľvek ohrozenia Slovenska. My sa prezentujeme zahraničnou politikou na všetky štyri svetové strany a to je pre Slovensko dobré. Sme malá krajina a potrebujeme mať dobré vzťahy aj so silnými mocnosťami. Zatiaľ sa to darí a ako vidieť neuniká to ani pozornosti amerického, ruského, čínskeho a iných prezidentov a politických lídrov.

Otázka na záver. Posledné dni postupne vypláva na povrch pofiderné financovanie mnohých slovenských mimovládnych organizácií  s významným politickým vplyvom prostredníctvom Americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID).  O čom vypovedá táto skutočnosť? 

Táto skutočnosť vypovedá o tom, že SNS mala pravdu keď kritizovala mnohé – zdôrazňujem nie všetky, ale mnohé – mimovládky, že vyvíjajú aktivity, ktoré sú nezlučiteľné so zákonom. Je najvyšší čas ukázať verejnosti kto je kto, kto akú činnosť vyvíja a odkiaľ na to berie financie. Treba tento problém eliminovať a zaviesť jasné a transparentné pravidlá pre fungovanie mimovládok. Oddeliť celospoločensky osožné od tých, ktoré majú iné úmysly hraničiace s rozvracaním štátu a manipuláciou verejnosti a celej spoločnosti. Na takomto zákone nevidím nič zlé. A verím, že posledné udalosti a informácie z amerických zdrojov presvedčia aj našich koaličných partnerov o potrebnosti zákonom revidovať aktivity mimovládneho sektora na Slovensku.

Zhováral sa: Matej Mindár

Foto: Karol Farkašovský

Podporte nezávislé spravodajstvo! Podporte Veci Verejné!

Ďakujeme Vám za akúkoľvek podporu, ktorá pomôže v našej spravodajskej činnosti.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za Vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.