fbpx
- Reklama -
KomentáreRoman Michelko: Slovenský parlament znova odmietol vyhlásiť 30. september...

Roman Michelko: Slovenský parlament znova odmietol vyhlásiť 30. september za pamätný Deň mníchovskej zrady

-

Roman Michelko: Slovenský parlament znova odmietol vyhlásiť 30. september za pamätný Deň mníchovskej zrady

Slovenský parlament znova odmietol vyhlásiť 30. september za pamätný Deň mníchovskej zrady

Okrem udalostí, ktoré poznačili dejiny štátu pozitívne, sú však aj udalosti, ktoré si treba pripomínať ako akési memento. Preto do istej miery prekvapuje, že v našom kalendári má svoje miesto 21. august, ktorým si pripomíname Deň obetí okupácie Československa vyhlásený ako pamätný deň v súvislosti s inváziou spojeneckých vojsk v roku 1968, v prípade Mníchovskej dohody však koaliční poslanci akosi iracionálne váhajú.

Iste aj preto poslanci Smeru už druhýkrát po sebe predložili návrh, aby sa pamätným dňom Slovenskej republiky stal aj 30. september, keď vstúpila do platnosti takzvaná Mníchovská dohoda. Ako vieme, táto dohoda bývalých spojencov Československej republiky mala pre náš štát ďalekosiahle negatívne dôsledky – znamenala stratu značnej časti územia a de facto nás zbavila možnosti vojensky sa brániť. Na druhej strane je pre Slovensko ešte dôležitejší iný dátum, a to 2. november, keď bola vo Viedni roku 1938 podpísaná Viedenská arbitráž, ktorá pre nás znamenala stratu vyše 10-tisíc kilometrov štvorcových územia.

- reklama -

Iste, bez Mníchovskej dohody by nebolo ani Viedenskej arbitráže, ale tá sa dotkla Slovenska takpovediac priamo, a zároveň bola prvým hmatateľným dôsledkom dlhodobej revizionistickej politiky Maďarska a jeho diplomacie, ktorá sa nikdy nezmierila s Trianonskou zmluvou. Tento pamätný deň je o to dôležitejší, že skrytý revizionizmus je v maďarskom diskurze stále prítomný i dnes a má rôzne prejavy, či už cez aktivity zduženia 64 žúp, alebo cez činnosť ďalších revizionistických či iredentistických síl.

Pamätné dni majú svoj význam a ich odmietnutie parlamentom nemá žiadne logické opodstatnenie. Zrejme sa teda pamätného dňa, či už to bude 30. september ako Deň mníchovskej dohody alebo 2. november ako Deň výročia Viedenskej arbitráže nakoniec dočkáme, ale to bude musieť vládnuť koalícia, ktorá si ctí historickú pamäť a udržiava ju v národnom povedomí.

Zdroj: cz.sputniknews.com

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás