fbpx
- Reklama -
NázoryRoman Michelko: O tom, ako slovenský exprezident Kiska urobil...

Roman Michelko: O tom, ako slovenský exprezident Kiska urobil medvediu službu očkovacej kampani na Slovensku

-

Roman Michelko: O tom, ako slovenský exprezident Kiska urobil medvediu službu očkovacej kampani na Slovensku

Stredná Európy sa zjavne stáva epicentrom šírenia delta variantu SARS-CoV-2, v počte infikovaných dosahuj svoje maximá. Najvyššia miera incidencie ochorenia je na Slovensku, ktoré tesne nasleduje Česko. Zlá situácia je aj v Rakúsku, ktoré ako prvé v stredoeurópskom regióne vyhlásilo lockdown, no veľmi postihnuté sú aj Poľsko, Maďarsko a Nemecko.

Je jasné, že za daných okolností sa, obrazne povedané, topiaci aj slamky chytá. Aj preto neprekvapilo, že na summite prezidentov V4 v zásade všetci, aj keď s rôznou intenzitou vyzývali svojich občanov k očkovaniu. Najsilnejšie alebo najexplicitnejšie sa za očkovanie, dokonca povinné vyslovil český prezident Miloš Zeman, ktorý sa však summitu zúčastnil len virtuálne, respektíve online kvôli svojmu zdravotnému stavu. Prekročil stredoeurópske politické tabu a vyzval na povinné očkovanie. Môže si to dovoliť, pretože už nikde kandidovať nebude, a teda nemusí kalkulovať s tým, či stratí, alebo nestratí dôveru. Nakoniec vo svojom prejave túto skutočnosť sám zdôraznil.

V snahe zmobilizovať všetky autority v prospech očkovania zrejme tvorcovia očkovacej kampane na Slovensku do nej zaangažovali aj trojicu slovenských exprezidentov. Pôvodnú iniciatívu vraj vyvinul exprezident Andrej Kiska, ale k jeho vyhláseniu sa pripojili aj exprezidenti Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster. 

- reklama -

Obávam sa však, že angažovanie krajne kontroverzného Kisku bude v konečnom dôsledku kontraproduktívne. Svoj prezidentský úrad zakončil sériou škandálov, čo sa premietlo aj do mizivých percent jeho strany v parlamentných voľbách. Navyše, je to osoba krajne polarizujúca a jeho odporúčanie je pre ľudí, ktorí sú skeptickí k očkovaniu, alebo sú doslova antivaxeri, priam príkazom, aby sa vyhli všetkému, čo odporúča. Angažovanie jeho osoby v kampani tak možno hodnotiť ako veľkú chybu v politickom marketingu, respektíve je chybou, že jeho angažovanie nebolo vyhodnotené ako niečo hlboko kontraproduktívne. Možno to tvorcovia očkovacej kampane brali ako povinnú jazdu, ale je vysoko pravdepodobné, že výzva trojice exprezidentov žiadne zásadnejšie posuny v ochote zaočkovať sa neprinesie.

Článok vyšiel na: cz.sputniknews.cz. Titulná foto: © AP Photo / TASR/Michal Svítok

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás