fbpx
- Reklama -
NázoryRoman Michelko: Daňová „revolúcia“ Igora M.

Roman Michelko: Daňová „revolúcia“ Igora M.

-

Roman Michelko: Daňová „revolúcia“ Igora M.

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Daňová reforma, na poslednú chvíľu marketingovo premenovaná na „daňovú revolúciu“, už pomaly dostávala povesť Columbovej ženy: všetci o nej hovorili, ale nikto ju nevidel. Niekedy na jar 2021 Matovič ohlásil, že ide deťom rozdávať po dvesto eurách a pomimo to preblesklo, že to bude kompenzovať zvýšením DPH. Následne sa spustila veľká mela a strana SaS jednoznačne deklarovala, že pod niečo také sa nikdy nepodpíše. A, samozrejme, niečo také bude aj vetovať. Minister financií Matovič dal teda spiatočku, zaprisahával sa, že on DPH nikdy nechcel zvyšovať. Iste, veriť Igorovi Matovičovi je skôr príznakom kognitívnej nedostatočnosti, ale po „reforme“ sa na čas zľahla zem.

- reklama -

Druhú novembrovú nedeľu sme sa ale stali svedkami veľkého teátra – prezentácie reformy, súčasťou ktorej bolo aj natáčanie dokumentárneho filmu a ktorá sa medzitým premenovala priam na revolúciu. No a, samozrejme, plne v matovičovskom štýle sa ohlasovanie jeho mentálnych skvostov deje postupne, ako v seriáli, lebo absorpciu toľkých „skvostných“ myšlienok a riešení naraz by tento nehodný národ „nedal“. Obsahom tohto komentára nemá byť dôkladná analýza reformy (revolúcie), na to rozsah komentáru nestačí, ide len o vypichnutie niektorých vecí, ktoré naozaj udreli do očí a nedajú sa neokomentovať.

Začnime tým, čo potešilo. Ukazuje sa, že Igor Matovič nepozná brata. Svojmu prvému pretoriánovi, ktorý už roky predvádza extrémne úkony rektálneho alpinizmu, Jaroslavovi Naďovi, zobral dvesto miliónov eur. To naozaj poteší! Uvidíme, čo tento hulvát par excellence na to. Naozaj len úslužne sklopí uši a ďalej bude pokračovať v hlbokom úklone pred svojím bossom? Inak, veľmi ma pobavilo, že si Matovič neodpustil poznámku, že niekto, rozumej prezidentka Zuzana Čaputová, Peter Pellegrini a asi aj Robert Fico sa kasali, že dve percentá HDP na obranu musia ísť, pretože je to náš spojenecký záväzok, ale on, Igor Matovič to tak nevidí a jeho priority sú ľudia… Asi nepočul krajne sebavedomé a hlasné vyjadrenia svojho ministra obrany. No a ten teraz dostal poriadne po „čumáku“! Igor Matovič naozaj nepozná brata a aj tých najvernejších s neuveriteľnou ľahkosťou zradí, či obetuje. Je to síce ťažký charakterový nedostatok, ale taká je už skutočnosť, s ktorou sa musia vysporiadať jeho spolupracovníci.

Milionárska daň poteší, aj keď 0,1 % zo sumy nad milión je skôr karikatúrou dane. De facto to znamená, že z milióna to bude akurát tak tisíc eur. To si naši milionári a miliardári ani nevšimnú. Každopádne, strana SaS o tomto kroku nemá ani tušenia, tak sa teším, ako bude Richard Sulík skákať dva metre do výšky s argumentom brutálneho populizmu a „trestania úspešných“. Aj keď pri takej smiešnej sume by si mohol šetriť sily na vážnejšie spory.

Ďalšia perlička – prepustia 2 % štátnych úradníkov. Ešte stále dokáže prekvapiť, s akou ľahkosťou Igor Matovič hovorí o tom, že 8800 ľudí skončí na dlažbe. No pekné! Tí ľudia majú rodiny, známych, ten dopad na spoločnosť sa bude multiplikovať… Už dnes má vláda viac než 80 % nedôveryhodnosť. Po tomto Matovičovom prešľape, verím, že pokoria hranicu 90 %.

No a nakoniec minister financií zoberie samosprávam akýchsi dvesto miliónov eur. To je naozaj dar z nebies pre opozíciu. Rok pred komunálnymi a regionálnymi voľbami takto brutálne pustiť žilou samospráve, to je naozaj ťažký politický majsterštuk… Združenie miest a obcí (ZMOS) je radikálne proti. Ak by sa takéto prostriedky použili na spolufinancovanie europrojektov, tak by sa z tých peňazí dalo vynoviť a zrekonštruovať celé Slovensko. Naposledy sa pokúsil podobne pustiť samospráve žilou Ivan Mikloš v roku 2011. Dlhé trvanie to však nemalo, ešte predtým než Radičovej vláda skončila, skončil aj tento podlý útok na samosprávy. Erika Jurinová v Žiline a Jozef Viskupič v Trnave sa zrejme už v duchu lúčia so svojím úradom: „Bolo to pekné, no všetko pekné raz skončí. Vďaka Igorovi nadobro končíme, rovnako ako všetci nominanti koalície.“

No a nakoniec čerešnička na torte v rámci daňovej revolúcie prišla v podobe masakru na živnostníkov. Nečakali sme nič dobré, ale skutočnosť hlboko predčila aj tie najhoršie očakávania. Matovič znova prerazil dno. Prečo? Ide likvidovať živnostníkov, lebo klamú, respektíve podvádzajú. No a kto to povedal? Igor M., ten najväčší podvodník, človek, ktorý kradol úplne na hulváta a mľaskal pri tom blahom, on ktorý s mamičkou urobil 260-tisíc km ročne, on si do svojej špinavej papule berie iných? On chce likvidovať podvodníkov? Práve on? Existuje väčší gýč? Ak by „reformou“ riešil skutočnosť, že živnostníci pri súčasnom nastavení majú extrémne nízke dôchodky a „donutil ich odkladať si viac na dôchodok, bolo by to nepopulárne, ale dalo by sa to pochopiť. Dnes je systém nastavený tak, že živnostníci majú extrémne množstvo nevýhod – už spomenuté nízke dôchodky, žiadnu dovolenku, veľmi nízku nemocenskú, žiadne garancie príjmu a tieto nevýhody boli kompenzované možnosťou zjednodušiť si účtovníctvo a platiť o niečo nižšie dane. A čo urobil Matovič ? Chce im zrušiť paušálne odpisy a zdaniť ich krvavou 29 % daňou teda o 10 % väčšou, ako nadnárodné korporácie. Milionárov zdaní smiešnou 0,1 % daňou z majetku a živnostníkov nechá ťažko krvácať. Matovič sa chválil, že platil, ako živnostník veľké dane. Ale to bolo v čase, boli oproti firemným úplne malé a ešte aj to sa mu zdalo veľa, tak podvádzal, extrémne primitívne a masívne. A keďže kradol ako nikto, veľmi dobre vie, čo robí extrémne malá časť živnostníkov, podvodníkov jeho rangu a teraz ich chce zdaniť krvavou daňou. Ak by niečo také urobil Fico, tak je to koniec sveta, ak to robí on je to v poriadku ? Toto už naozaj nedávam. To, že okolo neho nešla slušnosť ani na kilometer, vieme, že je blázon a psychopat, všetci vieme, ale kde je obranca všetkých podnikateľov Sulík? Naozaj sa už o nič nestará? Už sa nevie dočkať, kedy sa táto hrôza skončí, sníva len o ranči v Austrálii a nič iné ho nezaujíma? Dokoná kolosálnu zradu živnostníkov, alebo predsa len dá stopku? Uvidíme. Ale ak to prejde, je to stopka pre značnú časť slovenských živnostníkov (350- až 400-tisíc).

Ak toto prejde, bude to ozajstný danajský dar koaličným stranám… . Naopak pre opozíciu to bude voda na mlyn a je vysoko pravdepodobné, že toto rozhodnutie vládnucej koalícii riadne pustí žilou. Aj keď zase až tak by som to nepreceňoval. Nie na celom Slovensku to musí znamenať pre koalíciou katastrofu. Tento Matovičov experiment asi ustojí Bratislava. Obávam sa, že predvolebné kartely o koordinovanom postupe kedy si koaličníci podelili korisť Juraj Droba ( župa) aj Matúš Valo ( mesto) zabezpečia, že aj naďalej môžu pokojne správať. Chvalabohu, Bratislava však nie je celé Slovensko, takže tento Matovičov ťah predsa len môže koalícii citeľne poškodiť. Koalíciu ničí arogancia a nekompetentnosť. Daňová „revolúcia“ je vsadením na istotu, ak by predsa len voliči váhali. Po tejto „revolúcii“ v tom hádam budú mať všetci jasno.

Zdroj:

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás