fbpx
- Reklama -
KomentáreRoman Martiška: Matovičova daňová revolúcia: Dokument diletantstva a šialenstva

Roman Martiška: Matovičova daňová revolúcia: Dokument diletantstva a šialenstva

-

Roman Martiška: Matovičova daňová revolúcia: Dokument diletantstva a šialenstva

Prológ

V októbri 2020 prišiel vtedajší premiér Igor Matovič za vtedajšou kancelárkou Nemecka, aby jej oznámil plán spustenia “atómovej bomby” na Slovensko. Minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak namiesto toho, aby riešil ekonomickú situáciu zhoršenú nekonečne dlhými opatreniami vlády si obliekol maskáče a skákal pri celonárodnom znásilňovaní nosov, ktoré pomenoval druhým SNP.

Po roku, síce už Matovič na stoličke ministra, ale vláda takmer totožná, prichádza Matovič s “Daňovou revolúciou”, ktorú opäť víta len Krajniak, namiesto toho, aby vysvetľoval 24 miliónov eur v schránkach a riešil opäť sociálnu núdzu spôsobenú vládou! Hoci už neznásilňujú nosy Slovákov, tak znásilňujú slobodu, a to paradoxne v čase spomienky a Dňa slobody a demokracie. Vznikajú dve skupiny ľudí, zo zdravotníkov sa stávajú nevoľníci a Matovič oznamuje daňovú revolúciu, ktorá má priniesť poriadok, podporu rodiny, podnikania a zvýšenie legálnej práce! Bez respirátora s odôvodnením, že sa natáča dokument prezentuje minister financií s ukradnutým diplomom “ekonomické” rovnice s veľmi veľkým počtom neznámych a so slovami: “Slovensko potrebuje veľkú a zásadnú zmenu.”

- reklama -

Štátna podpora rodiny alebo bezbrehé rozdávanie spoločných peňazí?

Dedko a babka, ktorí sú neodmysliteľnou súčasťou väčšiny slovenských rodín už druhý rok počúvajú o prázdnej špajzy, v ktorej bývalé vládne garnitúry nenechali dostatok financií na trináste dôchodky. Rodiny postihnuté chudobou si vypočuli, že nezmyslom sú obedy zadarmo, v ktorých slovo “zadarmo” bolo druhoradé a školská jedáleň mohla byť súčasťou výuky, nakoľko aj dospeláci, teda väčšina z nich nevie na čo slúžia “gastráče” a slovo obedná pauza pre nich znamená káva a lepeňák! Matovič a jeho sebranka nevideli výchovnú funkciu obedov, ale oči im klalo slovo zadarmo… Po roku a pol, ktorý Matovič venoval daňovej revolúcii, našiel financmajster v štátnej kase 1,2 miliardy eur, ktoré chce a je ochotný minúť ročne na deti! Kde a komu ich vzal?

Matovič, ktorý rok klame, že “dobre bude” nemá problém predložiť návrh pre rodiny s deťmi, v ktorom časť peňazí len popresúva, aby sa jedno číslo expresne rýchlo zvýšilo, toto sa stalo napr. v prípade vysokoškolákov, kde Matovič, zrušil daňový bonus a presunul ho do prídavku na dieťa, takouto primitivnou lžou “vyčaroval” prídavok vo výške 50 eur! Ak sa poctivo študovaní ekonómovia chytajú za hlavu, tak napríklad aj pri tom, že Matovič zatiaľ mlčí o nastavení zvyšovania týchto príspevkov! Alebo 200 eur na dieťa bude stačiť aj o 5 rokov? Ekonomika sa na úsudky a pocity nehrá…

Zo sto eur, ktorými chce rezort financií podporiť rozvoj talentu detí tzv. služby deťom a rekreačný poukaz sa má štátu okamžite vrátiť 39% ako paušálna daň, čiže v podstate štát na službu dieťaťu neminie 100 eur ale 61 eur, ktoré by, ale v brožurke tak pekne neukázali! Ďalším zdrojom na financovanie tejto časti revolúcie majú byť financie z rezortu obrany, čo na Slovensku asi zamrzí málokoho… Zníženie počtu zamestnancov verejnej správy o 2%, čo v krátkom prepočte znamená viac ako 8 800 ľudí už nepoteší minimálne podobný počet rodín po celej krajine! Argument, že ide o šikovných ľudí, ktorí si rýchlo nájdu prácu je v čase blížiacej sa hospodárskej krízy scestný, mimoriadne lacný a arogantný! Zvyšné zdroje príjmu ako vyšší odvod hazardu, milionárska daň, obmedzenie zisku poisťovní, vyššia efektivita štátnych podnikov a zrušenie poistiek štátneho majetku sú body, resp. výkrik do pléna, ktoré si zaslúžia diskusiu, nielen emočný výkrik šaša na čele jedného rezortu! Napr. Prečo taká nízka milionárska daň? Čo majú spoločné zdravotné poisťovne a podpora rodiny? apod.

Nielen diskusiu, ale absolútne prehodnotenie zdroja financovania tejto časti revolúcie prichádza v bode Nižší rast podielových daní, ktorý má priniesť až 200 miliónov pre účely revolúcie! Z čoho chce Matovičov rezort uchmatnúť milióny obciam, mestám a samosprávny krajom, ak už dnes budú mať problém mnohé platiť napr. účty za energie? Aký prínos bude mať pre rodinu s deťmi vyšší príjem na dieťa, ak bude rodina žiť v nefungujúcej obci, či meste? Marketingovo najpríťažlivejší bod, ktorý Matovič najradšej spustil už v budúcom roku vyvoláva viac otázok ako potešenia…

Rozprávka o jednoduchom zdanení práce

Veľká daňová revolúcia sa má dotknúť aj zdanenia práce. Nie nejde o zníženie odvodov, dokonca ani o zníženie dane z príjmu, hlavným Matovičovým snom je, aby si z hlavy vedel čistú mzdu vypočítať aj človek “naložený v liehu”. Práca účtovníka, ktorých mnohí obdivujú a nechápe, týmto krokom stratí zmysel – odrátať zo mzdy 39 % za zamestnávateľa a 19 % za zamestnanca predsa dokáže každý argumentuje ekonóm s ukradnutým diplomom…

Jeden odvod a jedna daň je, ale v konečnom dôsledku cesta do pekla! Na Slovensku máme účtovníkov a účtovníčky, ktoré nie sú mentálne zaostalé a súčasný systém im v konečnom dôsledku až tak komplikovaný nepripadá, pričom problém je zasa na strane štátu! Dane a odvody miznú, buď v schránkach alebo sú neefektívne rozdeľované, čo nie je problém pre Matoviča komplikovaného systému mzdového účtovníctva.

Ďalším argumentom potreby revolúcie je veľké množstvo výnimiek! Výnimky vraj zneprehľadňujú systém a štát prichádza o miliony eur. Zrušením odvodových a daňových výniek chce Matovič priniesť do revolúcie dohromady 550 miliónov eur, ktoré majú zaplatiť napr. pracujúci študenti a dôchodcovia, ktorých sa súčasné výnimky bytostne dotýkajú! Hodiť do koša všetky výnimky a označiť ich za zlo daňovej politiky štátu je absurdné a mimoriadne povrchné, a to najmä z dôvodu, že Matovič nepriniesol víziu čím ich nahradiť…

Matovičova veľmi škaredá rozprávka o ceste do pekla s jedným odvodom a jednou daňou, má v rovnici toľko neznámych, že je problém ju definitívne rozlúštiť! Bude po tejto revolúcie existovať pojem brigáda, či práca na dohodu? Aké výhody získa pracujúci dôchodca a študent, teda okrem pocitu, že niečo robí pre spoločnosť? Práca s číslami je aj v tomto bode revolúcie mimoriadne “efektná”, pričom napr. počíta so zvýšením legálnej práce o 2%, čo má priniesť do štátneho rozpočtu 200 miliónov eur! Žeby Matovičova daňová revolúcia riešila aj problém exekúcií a alimentov? Alebo vari Matovič presvedčí dlžníkov a neplatičov alimentov, že za jeden odvod a jednu daň sa oplatí legálne zamestnať?

Predsalen musí existovať nejaké ale, ktoré prinesie aj zlepšenie systému! V Matovičom systéme a svete prekvapivo nemusí! Ak má byť jedinou výhodou tejto revolúcie v zdaňovaní práce to, že zamestnanec s hrubou mzdou okolo 700 eur zarobí v čistom o 8 eur viac, alebo s hrubou mzdou 1400 eur o 34 eur viac, tak je to veľmi malá náplasť za zrušenie výnimiek, a to ad hoc bez rozmyslu. Treba, ale pripomenúť, že toto zvýšenie čistej mzdy je len na Matovičovo dobré slovo, ktorý momentálne sľubuje “čarovný vzorec”, ktorým toto zvýhodnenie určite vyjde pri každej mzda. Kto, ale Matovičovi po dvoch rokoch verí, že áno? Absolútne trápnym “bonusom” je tzv. odvodový bonus pre zamestnávateľa, ktorý zamestná študenta alebo ZŤP nad 50% vo výške 10% a v prípade ZŤP nad 70% vo výške 20%! Toto má byť odškodné za aktuálne platné výnimky v odvodovom a daňovom systéme?

Epilóg

Padajúce pierko z filmu Forest Gump, to je prvá myšlienka, ktorá padla pri konci Matovičovho dokumentu o Daňovej revolúcii! Padlo pierko a nič, koniec titulky! Matovičova revolúcia nemá ani na titul reforma. Brožúry síce vytlačené, ale stále je to papier, ktorý veľa znesie. Nápady a návrh, niektoré lepšie, niektoré slabšie iné odtrhnuté od reality ako celý život Matoviča v koalícii.

Jedna atómová bomba, ktorú Matovič na Slovensko pustil priniesla tisícky mŕtvych, ktorí sa premorili na znásilňovačke nosov! Po roku od atómovky prichádza ten istý Matovič s návrhom daňovej revolúcie, v ktorej je veľmi veľa neznámych a sľubov “dobre bude”! Revolúcia prichádza v čase blížiacej sa hospodárskej krízy spojenej s vysokými cenami energií a vysokou infláciou, čo by mala byť hlavná téma ministerstva financií, ktorá, ale Matovičovi neumožní “natáčanie dokumentu” a odštartovanie predvolebnej kampane.

Ak boli 13. dôchodky prijaté pred voľbami 2020 volebnou korupciou, tak daňová revolúcia je volebná korupcia nasledujúcich volieb! Matovičov odhad aplikovania revolúcie do prace je január 2023, avšak to by štát musel ignorovať aktuálne ekonomické problémy a riešiť len revolúciu. Matovič síce prezentoval zatiaľ len dve tretiny revolúcie, ale ak bude aj zdaňovanie firiem plné neznámych čísel, odhadov a dohadov, tak celá revolúcia bude výstrahou toho, čo môžu aktálni páni Slovensku priniesť…

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

1 komentár

  1. Je úplne jedno, čo ten kretén popísal a prezentoval. Základom celej komédie je, že občan si všetko zaplatí aj dvakrát, trikrát… Máme o tom skúsenosť už teraz: štát nakúpil za naše peniaze testy aj tie vraj vakcíny. Ak sa chceš testovať, musíš si test znova zaplatiť.
    Celá táto banda klame. Ale, pri ich nedokončenom vzdelaní ani nie sú schopní prísť na to, že sú to obyčajné drísty.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás