fbpx
ZahraničnéRiešenia vlád s pandémiou spôsobujú vo svete nepokoje. Kde...

Riešenia vlád s pandémiou spôsobujú vo svete nepokoje. Kde všade sú protesty?

-

Riešenia vlád s pandémiou spôsobujú vo svete nepokoje. Kde všade sú protesty?

Brazílčania protestovali proti liberálovi Bolsonarovi, hnevá ich jeho prístup k pandémii 

      Rio de Janeiro 25. júla (TASR) – Desaťtisíce Brazílčanov vyšli v sobotu do ulíc a žiadali obžalobu prezidenta Jaira Bolsonara z velezrady. Líder čelí čoraz silnejšiemu tlaku, pretože pandémia koronavírusu pripravila o život takmer 550.000 obyvateľov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


      Bol to už štvrtý víkend protestov, zvolaných ľavicovými politickými stranami, odbormi a spoločenskými organizáciami proti Bolsonarovi, ktorého vyšetrujú za údajné zatváranie očí nad spreneverou vládnych peňazí pri nákupe očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19.

- reklama -


      Protestné pochody boli plánované v 400 veľkých a menších mestách.


      V Riu de Janeiro pochodovali tisíce ľudí v červenom oblečení a s rúškami na tvári. Niesli pútače s heslami kritizujúcimi prezidenta Bolsonara. Na jednom pútači stálo „Už to nikto nedokáže znášať“ alebo „Odíď, skorumpovaný zločinec“.


      Organizátori uviedli, že pochody sú súčasťou dňa, ktorý má vyburcovať krajinu k tomu, „aby bránila demokraciu, životy Brazílčanov a dostala preč Bolsonara“.


        V Riu a na iných miestach sa protestujúci sťažovali na neskoré začatie očkovania v Brazílii a na vysokú nezamestnanosť – a žiadali viac núdzovej pomoci pre chudobných ľudí zápasiacich v pandémii o prežitie.


      „Je veľmi dôležité, aby každý, kto sa cíti pohoršený alebo utláčaný touto vládou, vyšiel do ulíc, pretože musíme bojovať o návrat demokracie,“ povedala AFP 65-ročná sociálna pracovníčka Laise.    
      Brazílske médiá priniesli v sobotu skoro popoludní fotografie a správy z ulíc, plných demonštrantov proti Bolsonarovi, v 20 z 26 brazílskych štátov.


      Bolsonara kritizujú za výroky v prospech ťažby v chránených oblastiach Amazonského pralesa, za jeho názory o zbraniach či za ambiciózny privatizačný program. Prezident je pod najväčším tlakom od nástupu k moci v roku 2019.


      Jeho preferencie sú rekordne nízke, iba 24-percentné, a prieskumy naznačujú, že v októbrových prezidentských voľbách by mohol prehrať s hlavným rivalom, ľavicovým bývalým prezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silvom. Práve jeho Strana pracujúcich bola jednou zo síl stojacich sa sobotňajšími demonštráciami.

Grécka polícia sa dostala do potýčok s protestujúcimi proti povinnému očkovaniu 

      Atény 24. júla (TASR) – Grécka polícia použila v sobotu slzotvorný plyn a vodné delo na rozohnanie ľudí, ktorí sa zhromaždili v centre hlavného mesta Atény na protest proti povinnému očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.


      Pred gréckym parlamentom sa už tretíkrát tento mesiac zišlo vyše 4000 ľudí a vyjadrovali svoj nesúhlas s povinným očkovaním určitých zamestnancov, napríklad pracovníkov v zdravotníctve a opatrovateľských službách.


      Policajný predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že niektorí protestujúci hádzali zápalné fľaše, čo políciu donútilo reagovať slzotvorným plynom.


      Zhromaždenie v stredu bolo tiež poznačené násilím.


      Nedávne prieskumy verejnej mienky ukázali, že väčšina Grékov sa dá zaočkovať proti covidu, ktorý si v Grécku od vlaňajšieho začiatku pandémie vyžiadal 12.890 životov. Približne 45 percent z 11 miliónov obyvateľov krajiny je už úplne zaočkovaných.


      Grécko nariadilo očkovanie pracovníkom zdravotníctva a opatrovateľských služieb, pretože počty prípadov nákazy rastú. Vláda vyzvala aj učiteľov, aby sa dali zaočkovať dostatočne včas pred septembrovým začiatkom školského roka.

Taliansko: Povinné covidpasy v gastre, kultúre či športe vyvolali protesty 

      Rím 24. júla (TASR) – Proti novým opatreniam talianskej vlády zameraným na tých, čo sa nedali zaočkovať proti koronavírusu, protestovali v sobotu vo viacerých mestách krajiny tisíce ľudí. Informovali o tom agentúry APA a AFP.


      Protest, ktorý organizátori nazvali „pochodom za slobodu“, sa týkal prísnejších pravidiel návštevy vnútorných priestorov reštaurácií, kín, múzeí, divadiel, fitness štúdií či plavární, ktoré tento týždeň schválila vláda premiéra Maria Draghiho vzhľadom na stúpajúci počet nakazených covidom.


      Zmeny začnú platiť od 6. augusta – od tohto termínu bude vstup do menovaných lokalít možný len s covidpasom. Ten bude potvrdzovať, že osoba dostala najmenej jednu dávku vakcíny proti covidu, alebo prekonala chorobu v predchádzajúcom polroku. Návšteva prevádzok bude možná aj s negatívnym testom na koronavírus nie starším ako 48 hodín. 

      Na námestí Piazza del Popolo v centre Ríma demonštranti skandovali „Sloboda, sloboda!“ a vykrikovali, že odmietajú „zdravotnícku diktatúru“. Zelený pas kritizovali ako nástroj vlády, ako prinútiť dať sa zaočkovať i tých ľudí, ktorí o vakcinácii nie sú presvedčení. V Ríme sa podľa agentúry ANSA zišlo zhruba 3000 odporcov prijatých protipandemických obmedzení. Ďalšie protestné akcie sa konali okrem iného v Miláne, Florencii, Turíne či v Neapole. 

      Usporiadatelia protestného zhromaždenia avizovali tiež, že podniknú právne kroky voči rozhodnutiu vlády predĺžiť núdzový stav v krajine do konca roka.


      Draghiho vláda chce v nasledujúcich dňoch ohlásiť ďalšie reštriktívne opatrenia v boji proti pandémii COVID-19, ktoré sa majú týkať prostriedkov verejnej dopravy a pracovísk. Taliansko zvažuje tiež zavedenie povinného očkovania proti covidu pre učiteľov, ktoré už od mája platí pre zdravotnícky personál.

Austrália: Na protestoch proti lockdownu v Sydney a Melbourne došlo k potýčkam 

      Sydney/Melbourne 24. júla (TASR) – Na nepovolených protestoch proti pandemickým opatreniam v dvoch najväčších austrálskych mestách došlo v sobotu k násilným potýčkam medzi demonštrujúcimi a políciou.


      Ako píše agentúra AFP, v Sydney vyšli do ulíc tisíce odporcov tvrdého lockdownu, ktorý v tomto mesta trvá už mesiac. Desiatky z nich bezpečnostné zložky zadržali po tom, čo niektorí na policajtov hádzali kvetináče a fľaše vody.


      Tisíce protestujúcich tiež zaplnili niekoľko ulíc v meste Melbourne. Demonštranti, z ktorých väčšina nemala nasadené rúška, porušovali zákazy verejného zhromažďovania a vychádzania deň po tom, čo austrálske úrady naznačili, že lockdown možno potrvá až do októbra.


      „Som absolútne znechutená nelegálnymi demonštráciami a ľuďmi, ktorí sa ich zúčastnili. Ich sebecké činy ohrozili bezpečnosť nás všetkých,“ povedala premiérka štátu Nový Južný Wales (NSW) Gladys Berejiklianová. „Demonštranti prejavili úplné pohŕdanie svojimi spoluobčanmi,“ ktorí pravidla dodržiavajú, dodala.


      Na protest v metropole NSW Sydney dohliadali stovky policajtov, ktorí udelili dokopy takmer 100 pokút a zadržali 57 osôb. V Melbourne, hlavnom meste zväzového štátu Viktória, zadržala polícia šesť ľudí.


      Minister NSW pre políciu David Elliott avizoval, že tím detektívov bude v najbližších dňoch skúmať kamerové záznamy s cieľom identifikovať a obviniť čo najviac účastníkov týchto nezákonných protestov.

Protesty proti pandemickým opatreniam v Paríži prerástli do stretov s políciou 

      Paríž/Londýn 24. júla (TASR) – Tisíce ľudí v sobotu vo Francúzsku protestovali proti návrhu zákona, ktorý vstup do reštaurácií a na iné miesta podmieňuje predložením dokladu o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo negatívnym výsledkom testu na covid. Agentúra Reuters informovala, že zhromaždenie v centre Paríža prerástlo do potýčok jeho účastníkov s políciou, ktorá proti davu použila slzotvorný plyn.


      Protestné zhromaždenia proti očkovaniu, „obmedzovaniu slobody“ a vládnym opatreniam súvisiacim s covidovou epidémiou sa v sobotu konali aj v Británii – v Londýne a Manchestri, kde sa účastníci protestu pokúsili zaútočiť na jedno z testovacích centier. Ako na svojom webe informovala denník The Sun, polícia im v tom zabránila.   

      Demonštranti vo Francúzsku, medzi ktorými boli aj prívrženci krajnej pravice a aktivisti protivládneho hnutia žltých viest, kritizovali aj nariadenie o povinnom očkovaní proti covidu týkajúce sa od septembra všetkých zdravotníkov a personálu v domovoch pre seniorov vo Francúzsku.


      O návrhu tohto zákona v sobotu začal rokovať francúzsky Senát. Dolná komora parlamentu ho schválila už v piatok.


      Počet ľudí infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 vo Francúzsku i v Británii v poslednom čase opäť stúpa a počet hospitalizovaných sa tiež zvyšuje. Vláda v Paríži sa snaží urýchliť tempo očkovania s cieľom chrániť zraniteľné obyvateľstvo i nemocnice pred náporom pacientov a zabrániť ďalšiemu lockdownu, konšttaovala agentúra AFP.


      Väčšina dospelých Francúzov je plne zaočkovaná a prieskumy verejnej mienky naznačujú, že väčšina Francúzov podporuje nové vládne opatrenia na boj s covidom.


      Protesty proti vládnym opatreniam sa vo Francúzsku konali aj minulý víkend, keď do ulíc mnohých miest vyšlo viac  ako 100.000 ľudí. 
      Medzi nimi boli aj politici a aktivisti krajnej pravice a odporcovia politiky prezidenta Emmanuela Macrona vrátane sympatizantov hnutia žltých viest, ktorí využívajú vládne protipandemické opatrenia, aby oživili svoje protestné aktivity.


      Hnutie žltých viest vzniklo v roku 2018 na protest proti vládnym opatreniam v ekonomike, ktoré jeho sympatizanti vnímali ako voči sebe nespravodlivé. 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás