EkonomikaR. Takáč: SLOVENSKÝ MED JE PRE POLITIKU POSLANCOV OĽANO...

R. Takáč: SLOVENSKÝ MED JE PRE POLITIKU POSLANCOV OĽANO V OHROZENÍ

-

R. Takáč: SLOVENSKÝ MED JE PRE POLITIKU POSLANCOV OĽANO V OHROZENÍ

Podpredseda strany SMER – sociálna demokracia a člen výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Richard Takáč kritizuje politiku vládneho hnutia OĽaNO, ktorá smeruje k likvidácii chovu včiel a produkcie medu na Slovensku.

„Slovenský med je zárukou kvality a mnohí „falšovatelia“ sa snažia dostať na obal práve slovenský symbol. V čase, keď sa ľudia v obchodoch snažia hľadať slovenskú kvalitu, prichádza návrh poslancov OĽaNO, aby sa počet včelstiev na Slovensku zredukoval. Slovenská medová veľmoc tak padne na kolená,“ uvádza R. Takáč.

Takáč ďalej kritizuje aj spôsob, akým sa chcú poslanci OĽaNO obmedziť priestor na chov včiel. Vládni poslanci podľa neho útočia na včelárov prostredníctvom úpravy zákona i ochrane zvierat. 

„Pod rúškom zákona o ochrane zvierat chcú poslanci z koaličného hnutia obmedziť chov včelstiev na kilometer štvorcový. Zo súčasných  ‪350 000 včelstiev by na Slovensku ubudlo až 72% z nich, po novom by ostalo v chove len 98 000 včelstiev. Keď sa pozrieme na ľudskú silu, z 22 tisíc aktívnych včelárov by sa ich počet znížil len na pár tisíc. Tu už hovoríme o negatívnom vplyve na zamestnanosť vo včelárskom odvetví, priam jej likvidácii,“ konštatuje R. Takáč

Čo je podstatné, rapídny pokles by sme pocítili v produkcii samotného medu. „Sebestačnosť Slovenska by sa prepadla na historické minimum, na chabých 17%. V praxi by to znamenalo, že v prieme by sa na jedného Slováka ušlo len 250 gramov slovenského medu. Týmto krokom by poslanci dopomohli jedine dovozu nekvalitného medu,“ informuje člen parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie R. Takáč.

Redukcia včelstiev by znamenala aj vplyv na životné prostredie, keďže menej včiel znamená menej opeľovania, čo by malo dopad na biodiverzitu. Navrhovateľom zákona je preto potrebné pripomenúť výrok A. Einsteina: „Keď vymrú včely, ľudstvu nezostáva viac, než štyri roky života.“ Včela bola dokonca v roku 2019 vyhlásená za najdôležitejšiu bytosť na svete.

„Na tento návrh treba upozorniť, aby sa v rámci novely zákona potichu neschválil a neohrozil tak včelárov, včelstvá a samotnú produkciu kvalitného slovenského medu vôbec. Podobné potichu schvaľované zákony má súčasná koalícia v obľube a pod dobre znejúcim návrhom zákona sa často nachádzajú podobné neakceptovateľné veci,“ uzatvára tému R. Takáč.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás