fbpx
EkonomikaR. TAKÁČ NA MATOVIČA: Našiel peniaze na nezmyselné celoštátne...

R. TAKÁČ NA MATOVIČA: Našiel peniaze na nezmyselné celoštátne testovanie či lotériu, pomôcť by mohol aj zmysluplne ľuďom

-

R. TAKÁČ NA MATOVIČA: Našiel peniaze na nezmyselné celoštátne testovanie či lotériu, pomôcť by mohol aj zmysluplne ľuďom

Znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané potraviny je jednou z pomoci slovenským domácnostiam v čase krízy rapídneho zdražovania. Slovenská poľnohospodárska a potravinová komora (SPPK) sa obáva, že zo zníženej DPH budú v konečnom dôsledku profitovať len reťazce. Práve preto od začiatku navrhujeme aj legislatívne zabezpečiť funkčný mechanizmus na kontrolu. V diskusiách parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie sa ako jeden z návrhov spomínali dvojité cenovky pri vybraných potravinách. Ruka v ruke ide znížená DPH na potraviny aj so zníženou DPH pre gastro.

Keď vláda v roku 2015 znížila DPH na vybrané potraviny na 10%, SPPK to vnímala pozitívne, vtedy by dokonca uvítali rozšírenie zoznam základných potravín, ktorých by sa znížená DPH dotkla. Dnes chceme zoznam základných potravín s dočasne zníženou DPH rozšíriť.

Zoznam by mal kopírovať novovytvorený register potravín, ktoré si Slovensko zadefinuje ako základné, v ktorých by mohlo byť potravinovo sebestačné. Samozrejme, Slovensko nemôže byť 100% potravinovo sebestačné, ale mali by sme si určiť potraviny, ktoré dokážeme produkovať a s ktorými vieme byť potravinovo sebestační. Zahrnuté by tam mali byť aj mlieko a mliečne výrobky, vajcia či ovocie a zelenina – strednopásmové, ktoré dokážeme vypestovať v našich klimatických podmienkach. Na tento zoznam potravín by mala platiť aj znížená DPH.

Ak Igor Matovič, minister financií hovorí, že znížená DPH bude štát stáť 200 miliónov eur, je to z jeho strany len alibizmus. Ak našiel peniaze na nezmyselné celoštátne testovanie či lotériu, pomôcť by mohol aj zmysluplne ľuďom. Nehovoriac o tom, že znížená DPH v konečnom dôsledku bude pozitívnym prínosom aj pre štátnu kasu. Zabráni sa nákupnej turistike do okolitých štátov, ktoré do cenotvorby zasiahli a v ktorých sú potraviny už dnes lacnejšie v porovnaní so slovenskými obchodmi.

Slová Igora Matoviča len potvrdzujú, že súčasná vláda nechce pomáhať slovenským domácnostiam, ale ani poľnohospodárom a potravinárom. Odignorovali covidovú pomoc a následne im v pláne obnovy vyčlenili nulu, teraz neriešia ani dôsledky zdražovania.

Znížená DPH by mala byť len jedným z opatrení, v tomto prípade krátkodobé. Platiť by mohlo už o 2 – 3 týždne, pričom treba zabezpečiť kontrolu v reťazcoch, aby zníženú DPH pocítili zákazníci v obchodoch a nie reťazce na maržiach.

Máme tu však aj strednodobé a dlhodobé opatrenia, ktoré pomôžu aj slovenským poľnohospodárom a potravinárom. Niekoľko mesiacov hovoríme napríklad o navýšení spolufinancovania európskych zdrojov či priamej štátnej pomoci, daňovo-odvodové zvýhodnenie pre potravinárov a poľnohospodárov, zníženie cien energií pre nich, ale aj zvýhodnenej úrokovej sadzby cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku.

Kým okolité krajiny podporujú svojich potravinárov, tí naši dostanú v aktuálnom období najmenšiu štátnu pomoc v histórii vôbec, čo potvrdila aj Potravinárska komora Slovenska. Vládna koalícia tak potvrdzuje nezáujem o slovenský poľnohospodársky a potravinársky priemysel, nezáujem o pomoc slovenským domácnostiam.

Zdroj: TO strany SMER – SD

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás