NázoryPutin o útoku: „Vieme, kto ho spáchal, ale chceme...

Putin o útoku: „Vieme, kto ho spáchal, ale chceme zistiť, kto ho nariadil“

-

Putin o útoku: „Vieme, kto ho spáchal, ale chceme zistiť, kto ho nariadil“

Ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s vládou a bezpečnostnými silami povedal, že piatkový útok na koncertnú sálu radnice Crocus na okraji Moskvy vykonal Islamský štát, ale Kremeľ má záujem poznať podnecovateľov.

„Vieme, kto spáchal toto zverstvo na Rusku a jeho ľude. Zaujíma nás, kto si ho objednal,“ povedal podľa správ ruských médií a dodal, že je potrebné „dostať odpovede na množstvo otázok“.

Podľa ruského prezidenta ide o „akt zastrašovania“. „Otázka, ktorá okamžite vyvstáva, je: kto má z toho prospech? Toto zverstvo by mohlo byť len jedným článkom v sérii pokusov tých, ktorí od roku 2014 vedú vojnu proti našej krajine v rukách neonacistického režimu v Kyjeve,“ poznamenal Putin. Naznačil tiež, že už nie je žiadna diskusia o tom, či ukrajinská protiofenzíva zlyhala.

„Ruské ozbrojené sily udržiavajú iniciatívu na frontovej línii, zatiaľ čo pokusy nepriateľa stabilizovať front sú neúspešné,“ povedal prezident a dodal, že z toho vyplývajú „ich pokusy vstúpiť a zostať na našich pohraničných územiach“, „raketové útoky na Krymský most a samotný polostrov“, ako aj ostreľovanie civilných štvrtí a civilnej a energetickej infraštruktúry. A v tejto súvislosti zdôraznil, že „krvavé zastrašovacie činy, ako je útok na Moskvu, logicky zapadajú“.

Predovšetkým sa musí zistiť, či islamské organizácie majú skutočný záujem zaútočiť na Rusko a prečo vykonávajú teroristické útoky „počas moslimského svätého mesiaca ramadán,“ dodal.

Putin tiež poznamenal, že strojcovia útoku chceli zasiať paniku a nezhody do ruskej spoločnosti, ale stretli sa s jednotou a odhodlaním čeliť tomuto zlu. „Naša spoločnosť je v týchto ťažkých časoch príkladom skutočnej solidarity, súdržnosti a vzájomnej podpory.“

Ruská hlava štátu okrem iného zdôraznila, že napriek túžbe potrestať páchateľov útoku musí byť vyšetrovanie objektívne a nestranné. „Napriek nášmu všeobecnému smútku, súcitu a oprávnenej túžbe potrestať všetkých páchateľov tohto zverstva, vyšetrovanie musí byť vedené s najvyšším stupňom profesionality a objektivity, bez akejkoľvek politickej zaujatosti,“ povedal.

Pokiaľ ide o vyšetrovania, naďalej prebiehajú. Šéf vyšetrovacieho výboru Alexander Bastrykin uviedol, že orgány činné v trestnom konaní „vytvorili kompletnú chronológiu udalostí“.

„Všetci obžalovaní počas výsluchu a na súde priznali svoju vinu a poskytli podrobné svedectvo o okolnostiach trestného činu a ľuďoch, ktorí spolupracovali na príprave teroristického útoku,“ uviedol šéf vyšetrovacej komisie.

Bastrykin na stretnutí hovoril aj o zadržaní ďalších troch ľudí. Pomohli teroristom pripraviť sa na útok: dali im byt na bývanie, zabezpečili auto a prepravili peniaze.

„Počas inšpekcie boli na mieste nehody nájdené a zaistené dve útočné pušky AK-74, viac ako 500 nábojov, 28 zásobníkov s nábojmi a fľaše so zvyškami benzínu.“ Inšpekcia miesta činu pokračuje za účasti forenzných špecialistov a odborníkov z Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie, poznamenal vedúci vyšetrovacieho výboru.

Poznámka: Cesta do Crocus Center v Moskve sa začala v Turecku, priznal sa jeden z útočníkov, ktorý v piatok večer zabil 143 návštevníkov koncertu a zranil viac ako 150 ľudí. Rusko uviedlo, že všetkých útočníkov chytili na ceste na Ukrajinu pri pokuse o útek. Správa na sociálnych sieťach Telegram sa prihlásila k zodpovednosti za útok Islamského štátu Chorasán (IS-K). Americké médiá uvádzajú, že americká vláda varovala Rusko pred možným plánovaným útokom IS-K.

Jeden z útočníkov sa priznal, že prišiel do Ruska z Turecka a tam ho radikalizoval islamský duchovný. Spovedník je občanom Tadžikistanu v Strednej Ázii. Turecko bolo sekulárnou vládou, ktorá nasledovala politickú ideológiu, obhajovanú tureckým otcom Atatürkom, ktorý po prvej svetovej vojne požiadal svoj národ, aby sa pozrel na Západ a stal sa moderným, odklonil sa od Východu a starých tradícií, ktoré Atatürk považoval za prekážku kultúrneho a hospodárskeho pokroku.

Ale Erdogan bol stúpencom politickej formy islamu, nazývanej radikálny islam (Moslimské bratstvo). Počas desaťročí Erdoganovej vlády v Turecku sa spoločnosť obrátila na východ a prijala nesekulárny trend. Erdogan povedal, že turecký ľud pochádza zo starovekých etnických skupín v strednej Ázii. Miesta ako Tadžikistan boli uznané ako „bratia“ Erdoganovho režimu.

Členovia IS-K a al-Káidy zo stredoázijských republík môžu legálne bývať a pracovať v Turecku, čím úspešne infiltrujú miestnu spoločnosť. Trpezlivo čakajú na rozkazy svojich duchovných, aby vykonali teroristické útoky a šikovne žonglovali s bezpečnostnými opatreniami. Istanbulský Basaksehir je preferovaným útočiskom pre uzbeckých, tadžických a turkménskych migrantov.

Útok USA a NATO na Sýriu sa začal v roku 2011 s cieľom zmeniť režim. Erdogan, dlhoročný spojenec Spojených štátov, bol požiadaný, aby bol partnerom vo vojne, vedenej Obamom proti sekulárnej Sýrii, aby vytvoril štát priateľský k Moslimskému bratstvu v Damasku, ktorý by mohol byť dokonalým partnerom pre Erdoganovu vládnucu stranu v Ankare. Obama spustil podobný plán v Líbyi aj Egypte s rôznym úspechom. Moslimské bratstvo prosperovalo v Spojených štátoch a Spojenom kráľovstve a na oboch miestach bolo zastúpené na kľúčových pozíciách vo vláde a spoločnosti. Bola to skupina, ktorá nasledovala radikálny islam, ale nosila oblek a kravatu a zdala sa byť produktívnym členom spoločnosti, otvorene plánujúc postupne dekonštruovať demokratické vlády, aby realizovala svoj sen o islamskom štáte s islamským právom ako jeho jedinou ústavou.

Rusko v priebehu desaťročí utrpelo početné radikálne islamské teroristické útoky, pri ktorých zahynuli desiatky z nich. Prezident Putin videl, ako USA, Veľká Británia a Turecko sponzorujú teroristov v Sýrii a v roku 2015 sa rozhodol zachrániť Sýriu pred tým, aby sa stala islamským štátom tým, že vstúpil na bojisko proti teroristom, ktorí sa zmocnili územia.

Ako vtedy mnohí odborníci vysvetľovali: Rusko by mohlo zastaviť pochod radikálneho islamu v Sýrii alebo počkať a bojovať proti nemu v uliciach Moskvy.

Erdogan a Putin boli vojnou medzi USA a NATO považovaní za nepriateľov v Sýrii. Po tom, čo Turecko zostrelilo ruské lietadlo nad Sýriou a turecký bezpečnostný dôstojník chladnokrvne zabil ruského diplomata, vzťahy medzi oboma hlavnými krajinami dosiahli svoj najnižší bod.

USA však ustúpili od svojho verného spojenca, Turecka, v Sýrii. Washington sponzoroval Kurdov, ktorí sú nepriateľmi Turecka. PKK je teroristická skupina, ktorá za 30 rokov zabila viac ako 30 000 ľudí. Kurdi v Sýrii vytvorili ozbrojené milície, SDF a YPJ, ktoré sú priamo napojené na PKK a zdieľajú rovnakú komunistickú politickú ideológiu. Pentagon vzal SDF a YPJ pod svoje krídla a poskytol všetko, čo moderná armáda mohla chcieť, vrátane dolárových platov. Erdogan sa sťažoval Obamovi, Trumpovi a Bidenovi, ale všetky jeho sťažnosti na Kurdov padli vo Washingtone na hluché uši.

Dr. KamalJafa, geopolitický expert v Aleppe, uviedol, že na vojenskej základni Al Shadade v Sýrii pod okupáciou americkej armády, sa uskutočnilo stretnutie medzi SDF a ukrajinskými predstaviteľmi, ktorí hľadali ozbrojených teroristov ISIS na boj proti Rusom na Ukrajine. Bola dosiahnutá dohoda o presune niektorých rusky hovoriacich teroristov ISIS, zadržiavaných vo väzniciach SDF v Sýrii, na Ukrajinu.

Ukrajina pripravovala plány na spoluprácu s SDF pri útokoch na ruské jednotky v Sýrii. Koncom decembra 2022 však ukrajinský prezident VolodymyrZelenskyj toto plánovanie zastavil, ako informoval denník Washington Post s odvolaním sa na uniknutý americký dokument z januára 2023. Dokument tiež diskutuje o postoji tureckej vlády, ktorá vedela o ukrajinskom pláne zasiahnuť ruské ciele v Sýrii.

Niekoľko hodín po útoku v Moskve hovorca Rady národnej bezpečnosti prezidenta Bidena John Kirby verejne vyhlásil, že Ukrajinci s útokom nemajú nič spoločné. Ľudia sa pýtali: „Ako viete, kto je alebo nie je zapojený, keď sa útok práve stal a nikto nebol zatknutý?“ Iní komentovali: „Ak viete, kto nie je zapojený, potom musíte vedieť, kto je zapojený.“

Z viacerých zdrojov

Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás