fbpx
NázoryProfesor Jeffrey D. Sachs: Brífing pre Bezpečnostnú radu OSN...

Profesor Jeffrey D. Sachs: Brífing pre Bezpečnostnú radu OSN o plynovode Nord Stream

-

Profesor Jeffrey D. Sachs: Brífing pre Bezpečnostnú radu OSN o plynovode Nord Stream

Univerzitný profesor na Kolumbijskej univerzite

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o zničení plynovodu Nord Stream

Februára 21, 2023

Volám sa Jeffrey D. Sachs. Som univerzitným profesorom na Kolumbijskej univerzite. Som špecialista na globálnu ekonomiku vrátane globálneho obchodu, financií, infraštruktúry a ekonomického štátu. Vo svojom mene predstupujem pred Bezpečnostnú radu OSN. Nezastupujem žiadnu vládu ani organizáciu vo svedectve, ktoré prednesiem.

Zničenie plynovodov Nord Stream 26. septembra 2022 predstavuje akt medzinárodného terorizmu a predstavuje hrozbu pre mier. Je zodpovednosťou Bezpečnostnej rady OSN zaoberať sa otázkou, kto mohol tento čin vykonať, s cieľom postaviť páchateľa pred medzinárodnú spravodlivosť, domáhať sa odškodnenia poškodených strán a zabrániť takýmto činom v budúcnosti.

Dôsledky zničenia plynovodu Nord Stream 2 sú obrovské. Zahŕňajú nielen obrovské hospodárske straty, súvisiace so samotnými plynovodmi a ich budúcim potenciálnym využitím, ale aj zvýšenú hrozbu pre cezhraničnú infraštruktúru všetkého druhu: podmorské internetové káble, medzinárodné plynovody na plyn a vodík, cezhraničný prenos energie, veterné parky na mori a ďalšie. Globálna transformácia na zelenú energiu si bude vyžadovať značnú cezhraničnú infraštruktúru, a to aj v medzinárodných vodách. Krajiny musia mať plnú dôveru v to, že ich infraštruktúru nezničia tretie strany. Niektoré európske krajiny nedávno vyjadrili obavy o bezpečnosť svojej infraštruktúry na mori.

Zo všetkých týchto dôvodov je vyšetrovanie výbuchov v plynovode Nord Stream Bezpečnostnou radou OSN vysokou globálnou prioritou.

Zničenie plynovodov Nord Stream si vyžadovalo veľmi vysoký stupeň plánovania, odborných znalostí a technologických kapacít. Plynovody Nord Stream 2 sú zázrakom inžinierstva (pozri napríklad tu a tu). Každá časť potrubia je valcovaná oceľ s hrúbkou 4,5 cm a s vnútorným priemerom potrubia 1,15 metra. Potrubie je obalené betónom s hrúbkou 10,9 cm. Hmotnosť každej časti betónom obalenej rúry je 24 ton. Plynovody Nord Stream 2 s dĺžkou približne 1 200 kilometrov obsahujú približne 200 000 potrubí. Potrubia sedia na morskom dne.

Zničenie potrubia z ťažkej valcovanej ocele, obaleného betónom, v hĺbke 70-90 metrov, si vyžaduje vysoko pokročilé technológie na prepravu výbušnín, potápanie na inštaláciu výbušnín a detonáciu. Ak to nezistíme, vo výlučných hospodárskych zónach Dánska a Švédska, výrazne to zvyšuje zložitosť operácie. Ako potvrdili viacerí vysokí úradníci, opatrenie tohto druhu musel vykonať aktér na štátnej úrovni.

Len hŕstka aktérov na štátnej úrovni má technické kapacity a prístup k Baltskému moru, aby mohli vykonať túto akciu. Patrí medzi ne Rusko, Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Poľsko, Nórsko, Nemecko, Dánsko a Švédsko, a to buď jednotlivo, alebo v nejakej kombinácii. Ukrajine chýbajú potrebné technológie, ako aj prístup k Baltskému moru.

Nedávna správa denníka Washington Post odhalila, že spravodajské agentúry krajín NATO súkromne dospeli k záveru, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že Rusko vykonalo túto akciu. To súvisí aj so skutočnosťou, že Rusko nemalo žiadny zjavný motív na vykonanie tohto teroristického činu na svojej vlastnej kritickej infraštruktúre. Rusko bude pravdepodobne znášať značné náklady na opravu plynovodov.

Tri krajiny údajne vykonali vyšetrovanie terorizmu Nord Stream: Dánsko, Nemecko a Švédsko. Tieto krajiny pravdepodobne vedia veľa o okolnostiach teroristického útoku. Najmä Švédsko má azda najviac povedať svetu o mieste činu, ktoré vyšetrovali jeho potápači. Švédsko však namiesto toho, aby tieto informácie zdieľalo globálne, utajilo výsledky svojho vyšetrovania pred zvyškom sveta. Švédsko sa odmietlo podeliť o svoje zistenia s Ruskom a odmietlo spoločné vyšetrovanie s Dánskom a Nemeckom. V záujme celosvetového mieru by Bezpečnostná rada OSN mala od týchto krajín požadovať, aby okamžite odovzdali výsledky svojho vyšetrovania Bezpečnostnej rade OSN.

K dnešnému dňu existuje len jedna podrobná správa o zničení plynovodu Nord Stream, ktorú nedávno predložil investigatívny novinár SeymourHersh a ktorá je zdanlivo založená na informáciách, ktoré  Hershovi poskytol nemenovaný zdroj. Hersh pripisuje zničenie plynovodu Nord Stream rozhodnutiu, ktoré nariadil americký prezident JoeBiden a ktoré vykonali americkí agenti v tajnej operácii, ktorú Hersh podrobne opisuje. Biely dom opísalHershovu správu ako „úplne a úplne nepravdivú“, ale neposkytol žiadne informácie, ktoré by boli v rozpore s Hershovým tvrdením a neponúkol žiadne alternatívne vysvetlenie.

Vysokí americkí predstavitelia vydali vyhlásenia pred a po zničení plynovodu Nord Stream, ktoré ukázali nevraživosť USA voči plynovodom. 27. januára 2022 námestníčka ministra zahraničných vecí Victoria Nulandovátweetovala: „Ak Rusko tak či onak napadne Ukrajinu, Nord Stream 2 sa nepohne vpred.“ 7. februára 2022 prezident Biden povedal: „Ak Rusko napadne … opäť, potom už nebude Nord Stream 2. Ukončíme to.“ Na otázku reportéra, ako by to urobil, odpovedal: „Sľubujem vám, že to zvládneme.“

30. septembra 2022 bezprostredne po teroristickom útoku na plynovod minister zahraničných vecí AntonyBlinkenvyhlásil, že zničenie plynovodu je „tiež obrovskou príležitosťou. Je to obrovská príležitosť raz a navždy odstrániť závislosť od ruskej energie a vziať tak Vladimírovi Putinovi zdroje energie ako prostriedok na presadzovanie jeho imperiálnych návrhov. 28. januára 2023 námestníčka ministra Nuland vyhlásila senátorovi TedoviCruzovi: „Som presvedčená a myslím si, že administratíva je veľmi potešená, keď vie, že Nord Stream 2 je teraz, ako chcete povedať, kus kovu na dne mora.“

Takýto jazyk nie je vôbec vhodný vzhľadom na medzinárodný terorizmus. Dúfam, že USA spolu so všetkými ostatnými členmi Bezpečnostnej rady odsúdia tento ohavný čin medzinárodného terorizmu a spoja sa v naliehavom vyšetrovaní tohto medzinárodného zločinu pod vedením BR OSN s cieľom zistiť pravdu. Pravdu svet ešte nepozná, ale je poznateľná.

Viac ako kedykoľvek predtým závisí svet od Bezpečnostnej rady OSN, aby vykonala svoju prácu na zastavení eskalácie do novej svetovej vojny. Svet bude v bezpečí len vtedy, keď stáli členovia budú diplomaticky spolupracovať na riešení globálnych kríz vrátane vojny na Ukrajine a rastúceho napätia vo východnej Ázii. Bezpečnostná rada OSN poskytuje jedinečné globálne miesto pre túto prácu na potvrdzovaní mieru. Viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme zdravú, fungujúcu Bezpečnostnú radu OSN, ktorá bude vykonávať misiu, ktorá jej bola pridelená Chartou OSN.

Objektívne vyšetrovanie terorizmu Nord Stream v rámci Bezpečnostnej rady OSN, v rámci ktorého všetky krajiny prispievajú tým, čo vedia, je dôležité pre globálnu dôveru v tento orgán, a čo je najdôležitejšie, pre celosvetový mier a trvalo udržateľný rozvoj.

Celá verzia:

                                     

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás