PodcastyPrepis Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Pavlom...

Prepis Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Pavlom Nemcom o výsledkoch prvého kola prezidentských volieb v Českej republike

-

Prepis Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Pavlom Nemcom o výsledkoch prvého kola prezidentských volieb v Českej republike

Foto: TASR/AP, koláž Veci Verejné

Volebný výsledok Petr Pavel: 35,4%, Andrej Babiš: 34,99

Krátký komentár ku kandidátom Zimovi, Divišovi a Hilšerovi.

Kandidáti strednej úspešnosti Bašta, Fischer, a Nerudova

Finálová dvojica Pavel a Babiš.

Kedy a prečo začala Nerudova strácať podporu ?

Aký bol vplyv oslobodzujúceho rozsudku v kauze Čapí hnízdo na preferencie Babiša ?

Aké sú silné a slabé stránky finalistov ? Aká bude stratégia v druhom kole.

Hilšer, Nerudová a Fischer, odporučili svojim voličom nech podporia Pavla, je to spolu cca 1,3 milióna hlasov.

Bude to stačiť ?

Paradox volieb, Česko je veľmi antikomunistická krajina a obaja finalisti majú nielen komunistickú minulosť, ale majú aj minulosť spojenú so spravodajskými službami ?

Podcast:

Prepis Podcastu:

Roman Michelko: Vážení priatelia, dovoľte aby som vás privítal  pri ďalšom pravidelnom podcaste Veci Verejných. Dnes bude pravidelný hosť Pavol Nemec, vitaj! Budeme hovoriť o českých voľbách.

Pavol Nemec: Ahoj a príjemný deň prajem naším poslucháčom.

Roman Michelko: Samozrejme, myslím prvé kolo českých prezidentských volieb, ktoré dopadlo do istej miery trošku prekvapujúco. Minimálne  vtom zmysle, že do poslednej chvíle sa hovorilo, že sú traja rovnakí kandidáti. Nakoniec, prvá dvojica odbehla od tretej kandidátky Nerudovej. Ale poďme pekne chronologicky, aby nepovedali, že preskakujeme ten planktón, tak treba niečo k ním povedať. Do počtu boli bývalý rektor Zima, Diviša Hilšer. Čo by si mohol k nim povedať, aká bola ich motivácia vôbec kandidovať?

Pavol Nemec: Tak ja by som povedal, že Marek Hilšer, ktorý je lekár, ten kandidoval aj minule prezidentské voľby, rovnako ako Pavel Fischer. Ten model tých českých volieb, kde teraz boli realizované tretie v poradí, tie dve predchádzajúce, vyhral úradujúci prezident Miloš Zeman, čo sa týka priamych volieb. Je tam taká jedna náväznosť, na voľby senátne. Ja čo čítam, tak, že títo prvolezci si chcú v tomto modeli urobiť PR v rámci prezidentskej voľby do Senátu. Boli úspešní obaja už v minulých voľbách, pretože treba povedať, že obaja sa zúčastnili. Neuspeli v tých prezidentských voľbách, ale následne sa dostali do Senátu, tak predsa len je to zaujímavé PR, je to sledované, zúčastňuješ sa rôznych diskusií. Máš poskytnutý mediálny priestor, takže si myslím, že podobný model bude aj tento rok. Môže sa to rozšíriť o ďalších ľudí, ktorí z tejto zostavičky budú mať ambíciu kandidovať do toho Senátu a predpokladám, že aj pán Pavel Fischer a Marek Hilšer to zopakujú. Dostali celkom dobré výsledky z hľadiska počtu.

Roman Michelko: Pri Hilšerovi by som nepovedal, on mal v minulých voľbách 8,8%, teraz mal 2 a niečo %, takže toto bol debakel. To ani náhodou neposilní jeho postavenie. Padol aj Fischer, ale tam to bola taká dôstojná porážka, ten mal cez 10 % niečo. Takže tam sa právo hovorilo, že dostal sa do Senátu, ale nijak nezažiaril. Jednoducho Hilšerovi ten zámer nevyšiel. Čo sa týka Fischera, tak áno, on je šéf zahraničného výboru, posilnil si štátnické správanie, má istý vplyv. U Hilšera to bola veľmi nešťastná vec. Čo sa týka Diviša, je to podnikateľ, skúsil všetko, je to bývalý športový komentátor. Jeho kolegovia hovoria, že budeme si hovoriť krstným meno, veď sme sedeli v jednej redakcii. Takže fajn, ale oveľa úspešnejší bol v biznise. Ale úspech v biznise neznamená úspech v politike. Skôr je to výnimočné. O Zimovi ani nehovoria. Niekto, kto si myslel, že je raz rektor, a v akademických kruhoch má nejakú pozíciu, že to už stačí aj na prezidenta. Tak toto určite nie, to bol debakel.

Pavol Nemec: Tak on bol rektor Karlovej univerzity. To je už čo povedať. To nie je ako pani Nerudová.  Ale nestačí, musíme si  povedať jednu vec, ako ja  vnímam tých ľudí, ktorí majú nejaké akademické vzdelanie, tak  samo o sebe to vzdelanie nestačí na to, aby si oslovil tých ľudí. Proste ten politik, alebo ten človek, ktorý má záujem sa prezentovať verejne, musí mať aj troška iné veci v sebe, ako samotné vzdelanie, a musím povedať, že pán Tomáš Zima bol veľmi fádny vo vyjadreniach a nepriniesol ani nejakú tému, a nebol výrazný z hľadiska dynamickosti, rétoriky a formy správania v tých diskusiách. Dostal len 30 000 hlasov, čo je veľmi máličko, z hľadiska prezidentských volieb. V týchto voľbách sa jednalo o 8 300 000 voličov v ČR, a účasť bola rekordná. Prišlo 68% voličov. Ešte nikdy nebola takáto vysoká účasť ani v prvom kole, takže treba povedať, že je to veľmi máličko hlasov. Marek Hilšer dostal 142 000 hlasov a Pavel Fischer dostal 375 000 hlasov. Ty si hovoril, že nie je to dosť na druhé zvolenie v senátorských voľbách, ale ja si myslím, že je to slušný základ, aby nejako tie senátorke voľby skúsili a poprípade uspeli.

Roman Michelko: To, že skúsia je v poriadku, ale vieš, tam máš jeden okrsok, a ak niekto v celom Česku mal niekto 140 000 hlasov, tak v tom jednom okrsku to nebude bohvie čo, je to v Prahe. Traja sa dostali do Senátu, aj finalista v minulých voľbách Drahoš. Traja bývalí neúspešní prezidentskí kandidáti sa stali senátormi, dokonca v prvom kole niektorí. Ale, čo je podstatné, kým Fischer si udržiava všeobecné povedomie, chodí do debát, je viditeľný, počuteľný, tak Drahoš a Hilšer sú neviditeľní, nepočuteľní. Fischer tiež padol z 10% na nejakých 6%, ale jednoducho to bola čestná porážka. Pre Hilšera neviem, ale ak hovoríme o novej kariére, tak si myslím, že má veľmi dobre nakročenéNerudová. Ak sa rozhodne kandidovať do Senátu, tak je veľmi vysoká šanca, že bude zvolená Otázka je, či bude chcieť fungovať vo verejnom priestore, len tu troška preskakujeme.

Pavol Nemec: Ja sa ešte vrátim k tomu Pavlovi Fischerovi, pre našich poslucháčov, aby sme to mali ucelené. Tak Pavol Fischer je dinosaurus Havlového obdobia, takzvaný havloid. Predsa to je 30 rokov toto obdobie a vyrastá nová generácia pre ktorú toto nie je nejaký veľký dokaz. Aby to bolo predajné v rámci volieb, tak si myslím, že Pavel Fischer pomaly odchádza a pokiaľ by neuspel v tých senátorských voľbách, tak predpokladám, že už ďalšie prezidentské voľby nebude absolvovať.

Roman Michelko: Od začiatku sa hovorilo, že nepatrí medzi top kandidátov. On bol niekedy v prezidentskej kancelárií u Havla. Bol na zahraničnom odbore, neskôr aj veľvyslanec, má skúseností, nesporne je kvalifikovaný, vie o čom to je. Druhá vec je, že zastáva veľmi radikálne, také tie jastrabie postoje aj voči Rusku, čo sa týka zbrojenia. Je tvrdý odporca vyjednávania ohľadne vojny na Ukrajine, a vždy bol takzvaný jastrab. Pri kultúrnych vojnách, je ako keby konzervatívny, čo spôsobuje, že mladú generáciu nemôže osloviť,na rozdiel od Nerudovej. Prejdime na jedného antisystemového politika a to Jaroslav Bašta, bývalý sociálny demokrat, veľvyslanec v Moskve, minister pre spravodajské služby. Tuším chvíľku aj minister vnútra  a jeden z trojice sociálnych demokratov, ktorí sú dnes v SPD. On zjavne cielil na antisystémových voličov. Mňa osobne vyrušila, tá super prezidentská debata, kde sa verejne prihlásil k tomu, že bude ignorovať ústavný systém a vládu, s podporou mieni ju nejako odvolať. Čo jasne povedalo, že ide s témou konfliktu. Nakoniec išiel pod úroveň SPD, SPD má cca 10%, on mal 4,5%, takže to fakt nebola veľká sláva. Ako vnímaš nasadenie takéhoto typu?

Pavol Nemec: Bašta bol sociálny demokrat. Takého zemanovského razenia, a odišiel do SPD Tomia Okamuru, ktorý je taký jemný antisystém. Má svoje témy, ktoré prezentuje v mainstreame, kde je často nasadzovaný, lebo spolu s hnutím ANO, tvorí opozíciu parlamentnú v ČR. Takže ten mediálny priestor má dostatočný. Jaroslav Bašta bol súčasťou určitej technológie moci, a má tie skúsenosti, ale už je troška za zenitom, čo bolo vidieť aj v tých diskusiách. Nevedel dobre reagovať, nebol pohotový, ten vek je vidieť, aj z hľadiska kognitívnych schopností. Nové témy nevedel poňať, ale dostal 250 000 hlasov, otázka je čo s tým spraví do budúcna, či pôjde do toho Senátu skúsiť, ako Tomio Okamura na tlačovke povedal, že buduje nové osobnosti. Čo je úsmevné, sedemdesiatnici ako nová osobnosť, ale dobre však treba predávať tieto kádre, aj tie staršie. Ja si myslím, že ho bude nominovať do toho Senátu, a uvidíme ako dopadne. Ale z hľadiska prezidentských volieb to bol taký planktón, taká molekula, ale v rámci súťaže molekúl, si obsadil čestné piate miesto.

Roman Michelko: Tam chcem ešte dodať zopár poznámok. On dvadsať rokov bol mimo politiky. Okolo roku 2002 skončil, takže ho potom reinkarnovali, našli po určitom čase. Druhá vec, že on je na polovici podpory SPD, Babiš sa naopak chválil tým, že išiel 500 000 nad preferencie ANO, takže Babiš išiel na úroveň, a Bašta pod úroveň. V senátnych voľbách nemá áno ani jedného senátora, tam funguje dvojkoľová voľba. Ja si myslím, že ísť môže, ale zvolený nebude.

Pavol Nemec: Ale Tomio Okamura ho prezentoval na svojej tlačovke s veľkým potleskom.

Roman Michelko: Treba povedať, ktorý z kandidátov povedal, bol to debakel, nemal som do toho ísť. Taký jemný náznak sebareflexie bol u Diviša, keby som aspoň nad tým Hilšerom bol, som sklamaný.

Pavol Nemec: Tak je to šporťák, ktorý má zmysel pre fair play.

Roman Michelko: Hilšer povedal, že nebude na hrade ale v podhradí, ale čo už mal teda povedať. Povedať, že Bašta dosiahol úspech, je ťažko pritiahnuté za vlasy, je to taká hurá, rétorika povinná. Ak si sadnú pokojne nad tým, tak zistia, že to zas taká osobnosť nie je. Viem prečo išiel Bašta, lebo nechcel ísť Okamura. Lebo bolo by jasné, že by neprešiel, chcel tam dať niekoho takého, že ktorý má aj nejaké skúsenosti. On nemá veľa ľudí, ktorí by mali nejakú exekutívnu činnosť, alebo skúsenosť. V tomto zmysle v poriadku.

Pavol Nemec: V podstate treba povedať, že za to SPD okrem TomiaOkamury.

Roman Michelko: No Fiala keby išiel, to je v pohode, šéf poslaneckého klubu. Vie debatovať, dokonca sa hovorilo, že za podpredsedu poslaneckej snemovne, by mal väčšiu šancu ako Okamura. Ja si myslím, že Fiala by urobil lepší výsledok.

Pavol Nemec: Mediálne a percentá strany SPD tvorí TomioOkamura. Ak bude budovať nejaké mediálne známejšie osobnosti a nezávislejšie, nie len tých, čo sú pod jeho krídlami, tak v poriadku.

Roman Michelko: Veľakrát sa vysmievali a dávali ironisitické poznámky, lebo Bašta sa prezentoval, že bude aktivistický prezident. Ale konštatovali, že veľmi aktivistický poslanec nie ste, on v tej snemovni nie je žiadna hviezda. Dobrí znalci vedeli, že tam je, ale to je asi tak všetko. Troška chápem, prečo ho postavili, ale som presvedčený, že očakávania boli väčšie než realita.

Pavol Nemec: Osobne si myslím, že také rétorické prejavy z jeho strany, ktoré nesúvisia s tými kompetenciami prezidenta, boli podľa marketingového vzoru SPD, že týmto upúta. Ak povieš úplný nezmysel, ale získa to priestor, aj negatívna reklama je reklama. Nemyslím si, že by nevedel, že na to nesiahajú kompetencie prezidenta, ale hovoril to v marketingovom zmysle.

Roman Michelko: To sa ho práve pýtali, či ho Okamura naviedol, aby takto vystúpil. Keby bol mladší, že mu uvalí, že on nie je žiadna figúrka a podobne, nemôže to priznať. Ja už len poslednú vec.

Pavol Nemec: Chcel som troška vylepšiť jeho obraz.

Roman Michelko: Nejako to nevyšlo. Čo je vtipné, že on má disidentskú minulosť, on je aj signatár Charty 77. Ráta sa s tým, že väčšina jeho voličov to dá Babišovi, ale on striktne odmietol, že by podporil kohokoľvek. Veľmi tvrdo zaútočil, ako na Babiša, tak aj na Pavla. Samozrejme väčšina jeho voličov ak pôjde do druhého kola, tak to dá Babišovi, ale rozhodne tam nebude žiadne verejné odporúčanie.

Pavol Nemec: Áno, ale nechal by som dvierka otvorené. Nie zo strany Baštu, ale zo strany Okamuru s pánom Foldínom, z kampane pána Babiša. Je možné, ak to neurobí Jaroslav Bašta osobne, tak možno strana SPD by podporila v druhom kole pána Babiša. Nechajme to ešte otvorené.

Roman Michelko: Je to možné, ale bude to ešte rozchytávať. Bude to také nekorektné, a trošku aj zbytočné voči Baštovi, keď už budú chcieť chodiť voliť, tak asi Pavla nebudú. Dobre poďme k postave, ktorá bola aj na prvom mieste, a potom padla s odstupom na tretie miesto, to je DanušeNerudová. Ako rektorka Mendelejovej univerzity, oproti rektorovi Karlovej univerzity, urobili 20 -krát lepší výsledok.

Pavol Nemec: Ale, aby sme to poslucháčom priblížili, nepovedal by som, že Mendelejová univerzita je také Sládkovičovo, to tak nebudeme hovoriť. Ale bolo tam určité nadšenie smerom k pani Nerudovej. Hovorilo sa , že za 25 000, 30 000 eur sa dá táto škola vyštudovať, načo sa ona nevedela nijakým spôsobom brániť. Treba povedať, že túto diskusiu smerom k týmto veciam otvoril pán prezident Zeman jedným svojím vyjadrením a potom sa toho ujala tlač. Samozrejme aj protivníci sa toho chytili, je to jeden z faktorov, prečo pani Nerudová začala klesať. Ale nie je to jediný z faktorov. Ty určite k tomu niečo povieš, ale čo nadhodím, je problém prieskumov verejnej mienky. Nie je to problém len v ČR ale aj u nás, treba povedať, že prieskumy, ktoré sa robia na tisícoch ľudí, sa zdajú byť nedostatočne presné. Povedal by som, že majú skríningovú hodnotu takých 65-tich %, pripomína mi to validitu testov na Covid. Naozaj sa dajú cez tieto prieskumy odhadovať len hrubé trendy a, nie reálne výsledky. Ja som si porovnával jednu mediálnu agentúru Kantar, ktorá robí výhradne pre ČT a táto uvádzala 22% v určitom modeli, pre pani DanušeNerudovú a Petrovi Pavlovi, ktorého favorizovala dávala 27,5% a pánovi Babišovi dávala 26%, a nadhodnotila aj všetkých ostatných. Pán Fischer mal 8%, Jaroslav Bašta 7%, Marek Hilšer 3,5 %  a JosefStředula, človek, ktorý odstúpil, bývalý odborár, taký sociálny demokrat, by som povedal mal nejaké 3%. Tak tie výsledky reálne  a tieto z hľadiska štúdie Kantaru, ktorá bola robená na 1265 respondentoch, by som povedal, že sa veľmi zásadne líšila, aj čo sa týka víťazov volieb, pretože Peter Pavel, dostal v konečnom sumáre 35% a Andrej Babiš 34,99%. To bol kúsok za ním a potom pani DanušeNerudová dostala 14%. To boli dramatické rozdiely, a myslím si, že nebolo to len touto jednou vecou. Musím povedať aj v ČR, aj u nás,  tie určité progresivistické prúdy, tá radikálna ľavica, proste v tých štátoch nadhodnocuje. Jej reálny politický výtlak je zásadne iný, aký má mediálny priestor, ako sú témy, ktoré forsírujú a ako sú prieskumy verejnej mienky tohto skríningového typu, čo sa robí na tých 1000 respondentov, v Česku, na Slovensku, a  treba povedať vo všetkých štátoch v Strednej Európe. Tá metóda prieskumov v Západnej Európe nie je skríningová, ale robí sa inými metódami, najmodernejšie cez sociálne siete, ale to sú iné balíky peňazí. Ale je niečo iné skríning cez algoritmy v krajine, ktorá 8,3 milióna voličov a tých robíš raster 7,6 milióna, ktorí sú na sociálnych sieťach, ako keď robíš na 1000 ľudí.

Roman Michelko: Dobre, že si pripomenul Strědulu, lebo ten sa vzdal kandidatúry, paradoxne, v prospech Nerudovej. Nejako zvlášť jej to nepomohlo. Bolo to extrémne prekvapivé, lebo Strědula bol v istej fáze kandidátom Zemana, ako odborársky boss. On to potom vysvetľoval tak, že vlastne senátori mu dali v podstate hlas. Keby to dal Babišovi, bola by to potupa, sklamal by ich dôveru. Z hrubo antikomunistických pozícií sa vymedzil voči dvom kandidátom, že rozhodne nemieni podporiť niekoho, kto bol v rozviedke a komunista, a ešte dokonca komunista eštebák. Čo u ľavicového kandidáta nie je až tak typické, ale samozrejme Česi majú úplne inú mieru antikomunizmu, ako na Slovensku. Problém bol v tom, pritom keď si hovoril o ľavici, tak Nerudová verejne povedala, že vždy volila pravicu. Keď bola super debata, tak povedala, že volila Spolu, takže povedať, že ona je nejaká ľavičiarka, ekonomická, určite nie. Ona je liberálka, a čo je pre mňa zaujímavé, že ona dokázala extrémnym spôsobom zmobilizovať mládež, pravdepodobne najviac pirátskych voličov, volilo DanušuNerudovú, volebný štáb, to boli všetci, pod tridsať.  Treba si povedať hlavné leitmotívy jednotlivých kandidátov, tak ten prvý Pavel hovorí o stabilite, že ideme do ťažkých časov.

Pavol Nemec: Ja by som ešte ak môžem Nerudovú dokončil.

Roman Michelko: Ja sa k nej vrátim, ja chcem povedať, teda dať ju do kontrastu s tými dvomi úspešnými. Neodbiehame od nej. Pavel oslovoval viac staršiu generáciu, teda ľudí nad 40,45, ťažká doba, vojna. Líder, ktorý rozumie obrane, pokojný človek, krízový manažér, nebojí sa, vie veci riešiť s chladnou hlavou. Tam boli také tie vtípky, keď predbehol vo finiši kampane Babiša, tak všetci tam začali vrieskať, a on s kamennou tvárou, že som rád, je to na mne vidieť, pritom úplne kamenná tvár. Samozrejme Babiš tak isto fungoval, prebral absolútnu väčšinu Zemanových voličov, istoty, pomáhame ľuďom a tak ďalej. Samozrejme necielil na mládež  a v jeho elektoráte ľudia do 35 do 40 rokov sú mizivé percento. Pravé Danuše Nerudová hovorila, že ona je politička novej generácie, nové prístupy, nové riešenia. Tak isto s pohlaviami, že nie sú len dve pohlavia a tak, strašne to nemala rada, že česká Čaputová, ale mali veľa podobných liniek, ktoré tam dávali. Bol jeden prieskum, kde bola na prvom mieste, dokonca boli predikcie, ak by sa dostala s Pavlom, tak to ona vyhrá. Potom urobila veľkú chybu, keď sa vytiahla tá kauza okolo Mendelejovej univerzity, tak robila mŕtveho chrobáka namiesto toho aby išla do informačnej ofenzívy. Pavel povedal, čokoľvek sa urobilo v armáde, ja som za to bral zodpovednosť. Ale ona povedala, že armáda má úplne iné postupy ako akademické kruhy. Tam je samospráva, tam nemôže rektor urobiť čokoľvek, má tam akademický senát, má vedeckú radu. Univerzita nie je monokratický orgán.

Pavol Nemec: Ona povedala, že ona o ničom nevedela. Je to uveriteľné? Že by v rámci všetkých tých orgánoch, ktoré si menoval nevznikol takýto šum?

Roman Michelko: Keby to od začiatku začala riešiť, tak to mohla uhrať, ale nerobila nič. Kto mlčí, ten svedčí, toto nezvládla a potom nastal prudký pokles, dostala sa do defenzívy.  Od začiatku roka bolo jasné, že nie je favoritka, vypadla z prvej dvojice, čakala, že dá 20%, bola to ťažká frustrácia, ako sama povedala. Mala nakoniec 14%, tam sa ukázalo, že jej tím nezvládol krízovú komunikáciu. Ona má šancu byť senátorkou, keby chcela ísť do politiky má šancu, otázka je že kde, lebo robiť klon Pirátov nemá zmysel. Nemalo zmysel, že Strědula ako odborár, ktorý má ľavicových a konzervatívnych voličov, tak sa z jeho rezervoára k nej nedostalo a toto bolo vidieť a to je by som povedal najväčšie zlyhanie. Z favoritky sa stala  s veľkým odstupom tretia.

Pavol Nemec: Súhlasím s tým, čo si hovoril o Danuši Nerudovej. To bol liberálny prúd, ale na európskej úrovni takéto stanoviská majú socialisti. Jednoznačne pretraktovala tie progresivistické témy k tej svojej cieľovej skupine, preto mala toľko tých mladých ľudí. Aj keď v Českej republike v rámci salámovej metódy sú troška inde legislatívne, lebo tam majú legislatívne upravené registrované partnerstvá. A ten verejný diškurz na rozdiel od nás, kde ešte aj tomuto bránime, aby to bol koniec začiatku legislatívne. U nich je verejný diškurz smerom k tomu aby sa povolili manželstvá a potom  sa išlo do adopcie detí a toto ona jednoznačne forsírovala a podporovala. Rovnako ako chcela ratifikáciu Istanbulského dohovoru, takže inkorporovať do legislatívny gender ideológiu, tie viaceré pohlavia, nie len binárne, čo hovoria konzervatívci, ale oni hovoria, že sú nebinárne osoby a rozvíjajú to na pocitovej báze. Tí ľudia sa tak cítia a treba to zapísať, toto ona podporovala. Mnoho takýchto kultúrnych otázok smerom k radikálnemu progresivizmu voči ktorému sa tu vyhraňujeme, tak toto ona podporovala veľmi ostentatívnym spôsobom. Musím povedať, že na slovenskej strane naše sufražetky pani Vášaryová a pani Radičová sa vyjadrili, že by ju volili. Treba povedať že pani Danuše Nerudovú podporovala finančná skupina Penta, ktorá ma síce iné akvizície v ČR ako zdravotníctvo, ale je to určitý spôsob lobizmu. Musíme povedať, že Penta všeobecne podporuje tieto liberálne veci, vidíme aj na Slovensku, okrem toho, že si vždy nájdu niekoho, kto má na zdravotníctvo vplyv. Ten výsledok, ktorý dosiahla Danuše Nerudová to bolo v hlasovom ponímaní 770 000 bol naozaj veľmi slušný, aby sa stala senátorka, možno išla do komunálu, takže si myslím na to, že bola no name je to slušný výsledok a je to politický kapitál s ktorým sa dá počítať aj do budúcna. Aj v rámci tých politických hnutí, to sú úplne legálne snaženia. Čo sa týka prvej voľby tie predikcie boli jasné, to som ti aj písal do sms, čo sa týka druhého kola uvidíme.

Roman Michelko: Bookmakeri boli v tomto dobrí. Dostaneme sa hneď aj k finalistom. Ak chce ďalej Nerudová pokračovať, či už ako senátorka, alebo primátorka tak má veľkú šancu. Kde kto by sa o ňu bil, ona má ekonomické vzdelanie a tak ďalej, bola by pravdepodobne výraznou osobou. Druhá vec, ktorú povedala, teda nepriamo ale jednoznačne, že ona urobila priestor pre ďalšie ženy, čím ona povedala, že ona má dosť a zrejme znovu kandidovať nebude. Musí sa rozhodnú, že čo a ako ďalej.

Pavol Nemec: Ešte jednu vec by som k nej povedal a už definitívne ideme na finále. Mňa tam ešte zaujala jedná vec, toho zlomu smerom k tej podpore pre pani Danuše Nerudovú. Boli dve posledné diskusie, jedná bola na Nove, úplne posledná, kde prišiel aj pán Babiš.  Deň predtým bola na Prime, tam pán Babiš nebol, bola tam len pani Nerudová  a pán Pavel a tá diskusia dopadla pre pani Nerudovú katastrofálne, vyslovene ju tam veľmi inteligentným spôsobom pán Pavel vymazal. Myslím si, že to bolo rozhodujúce pre mnoho voličov, ktorí sa definitívne priklonili k pánovi Petrovi Pavlovi. Na Nove bolo vidieť, že obidvaja účastníci druhého kola túto diskusiu už vynechali vyslovene. Dali jej obidvaja kvetiny, rozlúčili sa s ňou a poslali ju von z tejto politickej súťaže. Myslím si, že to bolo také signifikantné a môžeme ísť na druhé kolo.

Roman Michelko: Tesne predtým nastala vec, ktorá nebola už zaregistrovaná v prieskumoch a to bolo prvostupňové rozhodnutie súdu, ktoré oslobodilo Babiša v kauze Čapí hnízdo. Strašne dlho sa ťahala táto kauza cez viaceré volebné obdobia. Teda nie je to definitívny rozsudok, iba prvostupňový, nie právoplatný. Veľa váhajúcich prestalo váhať a dalo to nakoniec Babišovi. Chvíľku, keď sa začali tie menšie obce zratávať, tak vyzeralo to, že vyhrá to prvé kolo. Dokonca spočiatku mal 10%-tný náskok potom sa začal sťahovať, keď sa začali väčšie mestá zratávať. Tam bola jasná aj štruktúra tých voličov. Ako podľa teba toto rozhodnutie pomohlo Babišovi a malo to zásadný vplyv na výsledok?

Pavol Nemec: Ja si myslím, že vplyv to na ten výsledok určite nejaký malo. Myslím si, že zásadný a najmä si myslím, že to malo veľký vplyv na psychiku Andreja Babiša. To bolo extrémne vidieť to uvoľnenie, čo z neho spadlo a po tom rozsudku sa zúčastnil na poslednej debate. V priamej konfrontácií na TV NOVA bolo vidieť, že táto téma skončila. Každý rešpektoval rozhodnutie súdu a hlavne to bolo vidieť na jeho psychickej pohode. Malo to rozhodnutie vplyv na nejakých ľudí, nemyslím si, že to bola zásadná vec. To bola jedná z vecí, ktorá mala vplyv na výsledky. Ešte by som povedal jedno zásadné rozlíšenie medzi kandidátmi. Teda medzi Petrom Pavlom a Andrejom Babišom z hľadiska voličskej základne z toho prvého kola, tak Andrej Babiš mal takého rurálneho voliča z menších miest, menších aglomerácií. Je to vidieť, že aj pán prezident Zeman mu dal tú podporu a prevzal významnú časť jeho podporovateľov, ktorých on mal v predchádzajúcich voľbách. Naopak Peter Pavel sa opiera o väčšie celky Prahu a okresné mestá.

Roman Michelko: Volebná mapa bola jasná, Liberecký kraj a potom dole až do južných Čiech mal Pavel a všetko ostatné mal vlastne Babiš. Moravu a všetky okrajové oblasti.

Pavol Nemec: V krajských mestách vyhral pán Babiš len v Ústi nad Labem a v Ostrave.

Roman Michelko: mimochodom je veľmi zaujímavé, že hejtman Moravsko-slezského kraja  a primátor Ostravy verejne dekralovali a to sú z ANO, že budú voliť aj v prvom aj v druhom kole Pavla. Jeden je dokonca podpredseda ANO, to sú také bizarnosti.

Pavol Nemec: Každé voľby majú svoje bizarnosti. Tým sú aj zaujímavé.

Roman Michelko: Poďme si prebehnúť tú remízu, čo si povedal, že sú tam mikroskopické rozdiely, ale zásadná vec je rezervoár hlasov pre druhé kolo. Traja odstupivší už deklarovali podporu Pavlovi, Nerudová 770 000, Fischer  350 000 a nejakých 150 000 Hilšer. Keď len 60% z nich vypočuje toto volanie a ostaní nepôjdu, alebo v malej miere pôjdu, tak to vyzerá veľmi biedne pre Babiša. Čo sa týka Baštu, tak logicky by jeho voliči mali skôr voliť Babiša, ale on verejne vyzval, že nepodporuje nikoho. Povedzme, že ešte menej ako 60% voličov pôjde a Babiš už nemá odkiaľ chytať ten elektorát do druhého kola. Všetky predikcie to vidia ako hotovú vec.

Pavol Nemec: Ešte aj Tomáš Zima sa nevyjadril, že niekoho podporí ale to je marginalita mal 30 000 hlasov.

Roman Michelko: On je ale šéf konzília pri Zemanovi. Koľko teraz bookmakeri dávajú na Pavla 1,15?, 1,30, tak nejako a tuším, že Babiš má okolo 5. Toto ukazuje, kto je super favoritom druhého kola, otázka znie, čo vlastne môže robiť Babišov tím. Jediná jeho šanca je masívnym spôsobom demobilizovať aby čo najviac ľudí nie išlo voliť. Je jasné akou kartou bude hrať, už to ukázal aj na tlačovke, kde na jednej strane mu zagratuloval a na druhej strane ho zdisoval, že je to nechutné ak pravicová Praha si zvolila komunistického rozviedčíka. A že jediný taký v Európe je Putin, to je brutálna kanonáda a Pavel povedal, že rukavice idú dolu. Myslíš si, že takáto hrubá kampaň má šancu vymazať 1,4 milióna voličov, z ktorých môže rásť?

Pavol Nemec: Hlavne si myslím, že tieto kampane sa projektujú marketérmi v pozadí, ktorí čítajú hru protihráča. Rešpektujú možnosti a danosti svojho kandidáta a nastavujú mediálne nastavenie. Je to také bizarné lebo v druhom kole budú po 33 rokoch od komunizmu dvaja bývalí komunisti, nemajú si čo vyčítať. Majú obidvaja spravodajskú minulosť, každý troška inú, tak že je to zvláštne a zaujímavé ak nejaký kandidát a tí marketéri mu to dávajú do popredia, tak títo dvaja si nemajú čo navzájom vyčítať. Treba povedať pre našich poslucháčov, ak ste boli príslušníkom Komunistickej strany v tom období od roku 1970 do roku 1979, tak ste museli súhlasiť s normalizáciou a so vstupom Sovietskych vojsk na územie Československa, tam bola vyslovene formulácia ,,bratská pomoc“. Tomu musel každý komunista dať podpis, že takto to prebehlo o tom boli previerkové komisie v roku 1970.

Roman Mcihelko: Troška aby sme boli presnejší toto bolo v 70-tych rokoch, keď boli previerkové komisie.  Pavel je ročník 62-ka a vstupoval do Strany v 1987, 1988, vtedy neboli previerkové komisie.

Pavol Nemec: Neboli, ale ak si vstupoval do Strany si musel súhlasiť s náboženskou otázkou. Tak isto aj tieto veci tam dávali.

Roman Michelko: Nebolo to takou formou, že vyložene musel toto povedať. Neviem, či toto ešte v roku 1987 riešili, tam to bolo jasné. Bolo tam Poučenie z krízového vývoja.

Pavol Nemec: Musel si s tým súhlasiť pri vstupe do Strany.

Roman Michelko: To, už bola perestrojka, nechcem teraz robiť advokáta diaboli. Verejne si musel deklarovať.

Pavol Nemec: Nie podpisom, oni to podpisovali. Takýmto spôsobom to prebiehalo, tie spravodajské okolnosti boli u každého rôzne. Z hľadiska toho, že akým spôsobom to môže ovplyvniť voľby, oni mali svoj profesný život aj potom, však už 30 rokov potom. Andrej Babiš mal úspešný firemný príbeh, vybudoval nejakú firmu, bol aj predseda vlády ČR, bol minister financií. Peter Pavel mal zase svoju excelentnú kariéru. Bol náčelník generálneho štábu v ČR, mal druhú najvyššiu funkcie pri NATO po tajomníkovi. Sú jazykovo veľmi dobre vybavený, študovali na školách, lebo boli zase tie kádrove rezervy KSČ, robili pre tie štátny orgány, jeden na obchodnom priestore, druhý na vojenskom. Vedia tri jazyky, sú to veľmi inteligentní ľudia, čo sa týka odbornosti. Bude sa im vyčítať, akým spôsobom to komunikujú, či sa priznávajú, alebo zľahčujú. Andrej Babiš pôsobil v podniku zahraničného obchodu v Petrimexe. To boli podniky, ktoré boli veľmi citlivé, tam sa mohol zamestnať len veľmi lojálny človek, x-krát preverený do deviateho kolena. To iste platí o generálovi Pavlovi, robil v rozviedke, má vojenské gymnázium. Hlavne tá vojenská rozviedka KSČ, to boli veľmi výberové školy. Musel si byť oddaný systému, Peter Pavel mal aj otca, ktorý pracoval v kontrarozviedke, na vnútornej ochrane.  Tiež bol aj člen KSČ, inak sa to nedalo samozrejme, oni boli nomenklatúrne kádre minulého režimu. V rámci takej mládežníckej, ľahko dospelej vetvy, budúce kádre. To neboli ľudia, ktorí by si podávali ruku s  Biľakom, Husákom, ale boli to ich nástupcovia. S tými kádrami sa počítalo, z hľadiska vzdelania a tak ďalej.

Roman Michelko: Treba povedať, že Pavel mal 27, keď prišiel prevrat, Babiš mal 35.

Pavol Nemec: Ešte sa vrátim k tomu, ja si myslím, že z hľadiska marketingu, ten útok z jednej alebo druhej strany. Skôr sa bude čakať, akým spôsobom sa s tým budú ľudia vysporiadávať, pán Babiš sa súdi, že on nebol tým Burešom, stále sa súdi, nechce to priznať aj to komunikuje v týchto voľbách. Zase Petr Pavel, ktorý sa volal Pávek v tom čase takéto krycie meno, ten to priznáva.

Roman Michelko: Interpretuje, že chcel byť diplomat vojenský.

Pavol Nemec: Tak, to sú dva rôzne komunikačné kanále a otázka je čo s tým spravia voliči.

Roman Michelko: Tam chcem povedať zásadný prístup elektorátu. Babišovi toto jeho voliči dávno odpustili. Vôbec to neriešia, nie je to relevantné, do istej miery aj tie naťahovačky so slovenským ÚPN. Je tam vymazaný preto, lebo Ústavný súd povedal, že sa žaluje s ministerstvom vnútra nie ÚPN. Tam vyhral spory. Tí ľudia si aj fiktívne písali  tie stretnutia s ním, pre mňa aj zbytočne toto rieši. Ale dobre ide touto cestou, tak ako je na Slovensku evidovaný, ale tak ako voliči kašlú na Čapí hnízdo, prijali jeho vyjadrenie, jeho core voliči s tým nemajú problém. V prípade Pavla, ten má pravicových voličov, Česko je extrémne antikomunistická krajina, čo je paradox, že to vyhral človek po 33 rokoch s takouto minulosťou. Tam bola taká otázka, či by ako prezident vymenoval náčelníka generálneho štábu s komunistickou minulosťou, Pavel povedal, že áno, Nerudová, že nie. Tam sa tiež ukazuje, že ona je nová generácia. Čo je podstatné, logika tvrdej kampane, že bol vojenský rozviedčík, môže u voličov Pavla do istej miery zafungovať. Pretože jeho voliči sú oveľa kritickejší, voliči Babiša toto neriešia. Problém je, či tá demobilizácia Pavlových voličov po tomto útoku a naopak veľmi mala mobilizácia Babišových voličov, on už nemá kde brať. Môže zobrať povedzme z Baštových voličov a potom z nevoličov. Z nejakého dôvodu si povedia, že pôjdu do druhého kola, aj keď v prvom nešli. Otázka je, či tých 1 300 000 potenciálnych voličov dokáže eliminovať táto antikampaň. Ty si vravel, ak máš presne tie koeficienty, oni si to nejakým spôsobom zrátali. Tam to vyzerá podľa mňa jednoznačne.

Pavol Nemec: To ešte rozoberieme na záver, aby sme to rozobrali z hľadiska náznakov. Čo som si všimol pán Babiš na tlačovke po prvom kole odštartoval štvavú kampaň. Pretože vie, že nijak inak nemá šancu. Petr Pavel sa nepripravoval na voľby 2 mesiace, ale 4 roky. Za ním sú podnikatelia a finančné skupiny, rovnako ako Agrofert, ktorý reprezentuje Babiš. Čo sa týka vedenia kampane, tí marketéri za Pavlom veľmi dobre vedeli, že aký tip je Babiš. Sú rovnako špičkový, myslím sú ešte lepší ako u Babiša a dali presný antagonistický tip Babiša. Je to o odvahe, v tomto má Peter Pavel aj autentické preferencie, ktoré musia marketéri čítať. Ktorý vlastne pripravujú kampaň pre konkrétnu funkciu, konkrétneho človeka. Veľmi dobre narábajú aj s tým anglickým humorom, ktorý on má v sebe prirodzene. On sa veľmi striktne vyjadruje, veľmi málo, ale ak niečo povie, tak to má svoju vtipnosť. Tú gradáciu bolo veľmi pekne vidieť v priamom strete s pani Nerudovou. Uvidíme, či to aj využije voči Babišovi, ktorý je veľmi emočný na tú funkciu. Veľmi často ulieta, veľmi často ho dokáže takýto človek ako Petr Pavol vie rozkolísať. Aj toto je veľká vec, ak to uzavrieme v predikcii, že ako to dopadne. Andrej Babiš v rámci tej antikapane využíva aj to, že chce zorganizovať mierovú konferenciu v Prahe. Čo sa táka tak Česká republika má na vojnu na Ukrajine minimálny vplyv.

Roman Mcihelko: Nie je neutrálna, Turecko to hrá na všetky strany. Turecko je veľkým sprostredkovateľom, všetky dohody napríklad medzi ombudsmanmi sa koná na pôde Turecka. Česká republika je extrémne na jednu stranu, nikdy nebýva mierová konferencia na pôde nie neutrálnej krajiny.

Pavol Nemec: To vyplýva aj od veľkosti štátu, po rozpade Rakúsko – Uhorska všetky enklávy, ktoré vznikli ako nástupníckej štáty, tak treba povedať a to nie je hanlivý výraz, to je pragmatizmus, to sú takzvané mestské štáty, 5 až 10 miliónový štát vo veľkom svete riadi komunál. To nie sú štáty, ktoré by určovali geopolitiku.

Roman Michelko: Máš Nórsko, ktoré v podstate spôsobilo priestor na rokovanie o Izraeli, takže niekedy aj takýto malí hráči sú. Ale sú neutrálni.

Pavol Nemec: Bavíme sa o veľkých hrách. Nie, že niekde urobíš tú etudu, tak sú veľké celky. To nie, že nejaká malá krajina. Treba povedať, že tá mierová konferencia je smerovaná do vnútra Českej republiky. A na túto voľbu, to neznamená, že by to vyriešilo niečo. Vypustil takú billboardovú kampaň, že nezavlečte Česko do vojny. On je diplomat, nie vojak. To sú také marketingové klastre po ktorých ideš, to je taká ofenzívna kampaň. Okrem toho, že ty si bol rozviedčíkom, tak ja som za mier, ty si bol vojak. To je vystavané, vidno, že nejakým spôsobom to vystavali. Ďalšia vec, Babiš nadväzuje na tie funkcie, že nie som politikom. Alebo som politikom a mám skúsenosti, tam sa prezentuje aj tým stretnutí s pánom Macronom, je to troška aj ekonomický lobizmus. Hrá sa o dostavanie Dukovan, kde sú Francúzi, kde sú v hre aj Kórejci. Je tam aj kanadsko-americká firma Westinghouse. So stretnutia s pánom Babišom v prípade úspechu by mala profit aj druhá strana.

Roman Michelko: Veľa ľudí hovorilo, že to bolo mimo čiaru a totálne PR. On je dnes opozičný politik, aj keby bol prezident, tak do takých vecí hovorí vláda a nie prezident. Mierová konferencia v Čechách je nerealistická, je to čisto hrá na voličov, ktorí nechcú vojnu a hrá to na nich. Pre mňa je to dosť problematické, nebude niekto zo mňa robiť hlupáka, viem že je to nerealistické a je to bluf. Ale pre voličov vytiahne túto rétoriku, áno Pavel tam chce posielať nové a nové tipy zbraní. Dávať nové a nové pôžičky a ja to chcem ukončiť, pritom Babiš bol vždy atlantický, pro európsky a pro NATO. Toto vidím ja, poď teda uzavrieť tú tému predikciou, ako to vidia bookmakeri. Ešte poviem jednu vec, včera bola na Prime taká analýza, kde tá agentúra hodinu a pol predtým avizovali výsledok. Oni hodinu a pol predtým povedali, že to nakoniec vyhrá Pavel. Boli veľmi presní a pomery ako sa budú presúvať hlasy im to ukázalo, že vysokým favoritom druhého kola je Pavel. Čo hovoria bookmakeri?

Pavol Nemec: Tak, ako ja by som povedal, že budúcim prezidentom Českej republiky sa stane Petr Pavel a nebude to tesný rozdiel. Ja mám odhady, že to bude okolo 10% rozdiel.

Roman Michelko: Takto presne vyrátali ten predikčný model, 45% ku 55%. Jedná vec, ktorá to teoreticky spochybňuje na rozdiel od Slovenska v Čechách vyhrával výraznejší kandidát. Vždy v konfrontácií Schwrzenberg a Zeman, to bol Zeman, Drahoš kontra Zeman, to bol Zeman, teda ten čo oveľa viac polarizoval. Ten čo bol starší, teraz by toto znamenalo zmenu paradigmy, uvidíme. Je fakt, že čísla hovoria jasne.

Pavol Nemec: My sme videli Roman, ja som aj minulé voľby toto prezentoval, vtedy bolo očakávanie, že pán Drahoš je favoritom a tak ďalej. Ale opak bol pravdou, povedali sme, že favoritom je Zeman, aj sme očakávali to víťazstvo aj to potvrdil. Treba povedať, že kto by čakal podobný scenár v týchto voľbách, tak mu poviem jednu vec pán Babiš nie je pán Zeman. A pán Petr Pavel nie je pán Drahoš a tým som povedal všetko.

Pavol Nemec: Poďme k poslednej otázke, sme tesne pred referendom v sobotu 21. januára bude, takže využívam túto možnosť, aby si dal svoje krátke posolstvo, že ako sa k tomu postavíš.

Pavol Nemec: Jasne, ja som aj hovoril, že pôvodne to bola stranícka záležitosť, keďže vlastne Robert Fico rozbiehal, tak to bolo na mobilizácia elektorátu, aby mali činnosť. Stretávali sa cez prázdniny a zbierali tie podpisy, má to svoje rácio. Samozrejme niekam inam to postúpilo, má to svoj vývoj, prešlo to rešeršou pani prezidentky, jedna otázka vypadla. Zostala otázka, súhlasíte s tým súčasne volebné obdobie NR je možné ukončiť referendom, alebo uznesením NR SR a to zmenou Ústavy SR? Otázka znie, či 76-tka poslancov stačí na skrátenie volebného obdobia parlamentom. Ak sa pozrieme čisto technológiou moci na toto, tak je to vec, ktorá stojí za podporu. Ak má niekto problém, že to poslanci zo socialistického tábora vyzbierali. Ale to je irelevantné, lebo to je celospoločenská téma. Referendum je schválené, podpísané, vyhlásené. Tak to je výzva pre mainstream aby o tom informoval, lebo to je výzva. Tak sa nebavme o normálnej informovanosti, ale o straníckej tlači. Musí sa o tom informovať, akým spôsobom, kedy to bude to znamená 21.januára 2023 od 07:00 do 22:00 túto sobotu. A o čom to bude, a urobiť diskusiu, nejaké PR tomu spraviť, je to celospoločenská vec. To už nie je stranícka vec, treba o tom informovať. Čo sa týka toho, že to robia Smeráci. To nie o vláde Smeru, to nie je o vláde OĽaNA, to nie je o vláde Dzurindu. To je o tom, ak sa vám nepáčila nejaká Gorila, išli ste na námestia, boli ste bezbranní voči tej vládnej moci. Keď sa vám nepáčila vražda novinára, išli ste  na námestia a nevedeli ste nijakým spôsobom vyvolať predčasné voľby. Ak sa vám nepáčili pandemické opatrenia súčasnej vlády, alebo veci ohľadom ekonomickej krízy. Tak to je o tom, že môžete pri dostatočnom počte podpisov zorganizovať, ak sa toto schváli. Táto možnosť vám umožní, že kedykoľvek v budúcnosti ak budem problém s hľadiska riadenia štátu súčasným alebo budúcim establishmentom máte možnosť zozbierať hlasy, aby ste to referendum mohli zorganizovať. Keď príde 50% + 1 hlas, tam je obrovské kvórum, ochrana aby sa to nezneužívalo. To znamená, že 2,3 milióna voličov by muselo dôjsť a tá masa by rozhodla o tom, že budú predčasné voľby. Takýmto jednoduchým zákonným spôsobom využijete to čo je v ústave, že všetka moc patrí ľudu a platí to aj pre budúcnosť, tento štát takúto možnosť potrebuje. Vidieť to aj teraz, že tá 90-tka je veľa, stačí 76-tka, ak sa tam dohaduje, ak sa tam politikárči. Ale nie že naprieč strán, ale po jednotlivcoch. Toto je parlamentná demokracia, ak s apo jednotlivcoch zberá na nejaký hárok 76 ľudí, náhodné zloženie. To nie je demokracia a hlavne nie parlamentná, ktorú máme v ústave, ak niekto stratí väčšinu, tak má ísť do predčasných volieb a znova si pýtať mandát. Odporúčam zúčastniť sa, ja sa zúčastním toho referenda.

Roman Michelko: Ja tak isto. Ešte sa budeme tomuto tento týždeň venovať, posolstvo je jasné. Veľmi pekne ti ďakujem za dnešnú účasť v tomto podcaste, môžeme poslucháčom sľúbiť, že o 14 dní budeme znova a budeme rozoberať druhé kole, uvidíme či sme trafili, alebo bude prekvapenia. Ďakujem, že si prišiel a dopočutia.

Pavol Nemec: Aj ja ďakujem a dopočutia.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás