fbpx
PodcastyPREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Mimi Šramovou

PREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Mimi Šramovou

-

PREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Mimi Šramovou

Témy:

 • Kuciakiáda
 • Výroky ministra Káčera
 • Ako sa rodí Oľano 2 a kedy už konečne Heger predstaví svoj nový politický projekt ?
 • Kto v ňom bude, alebo spájanie núl, Mistrík sa vracia, ako zamúti vodu mnohonásobný
  politický skrachovanec.
 • Danko formuje národno-ľavicový blok. Akú šancu bude mať spojenie SNS, Národnej koalície,
  Komunistov, Socialistov, strany Patriot a Tarabovcov ?
 • Vyjadrenia Pellegriniho na stranu Smer a reakcia Fica. Ako to čítať, čo je za tým ?
 • Aký je vývoj v kauze Mýtnik ? Kajúcnik Suchoba sa opálený vrátil z Dubaja, a veľmi ako svedok
  nezažiaril.
 • Aký je vývoj v Súdnej rade ? Ako sa vyjadrila k pôsobeniu sudkyne Pamely Záleskej a expredsedovi Okresného Súdu Romanovi Fittovi, ktorý naopak bránil zákonnosť.
 • Kto rozhodne o tom či darovanie Migov 29 je v kompetenciách odvolanej vlády.
 • Skončí Sulík nadobro v politike ? Robí všetko preto, aby sa SaSka nedostala do parlamentu.
  Alebo predsa len zafunguje pud sebazáchovy a SaSka podporí júnový termín predčasných
  volieb ?

Podcast na Spotify:

Prepis podcastu:

Roman Michelko: Vážení poslucháči, dovoľte, aby som vás privítal pri ďalšom podcaste Veci Verejných s  pravidelnou hosťkou Mimi Šramovou. Vitaj.

Mimi Šramová: Ďakujem, pozdravujem všetkých poslucháčov.

Roman Michelko: Už sme dlhšie nebol spolu, a preto sa všeličo udialo.

Mimi Šramová: To neznamená, že by sme neboli v teréne.

Roman Michelko: Tak ty si hyperaktívna, ľudia to sledujú veľmi aktívne. Vidia, že nezaháľaš. Atmosféra posledných dní, tak tú zatienilo včera piate výročie úmrtia Kuciaka, Kuciakiáda, tancuje sa na jeho hrobe. Bol promovaný film, v televízií od rána, od siedmej do pol noci. Ako ty vnímaš túto vlnu, respektíve ako to máme čítať?

Mimi Šramová:  Patrí sa povedať, že je nám všetkým ľúto, čo sa stalo. Zrejme sme ďaleko od vyšetrenia pravdy. Ja byť na mieste politikov a médií, tak určite by som rešpektovala pietu, ktorú si obidve rodiny zaslúžia. Je taký naratív,  hovorí sa, že tancujú na hroboch dvoch mladých ľudí. Videli sme , ako sa tí politici v tom predháňali a musím povedať, že mi to nie je sympatické.

Roman Michelko: Je film, ktorý teraz bude promovaný, rodičov ťahajú na pódiá. Niektoré veci ma aj potešili, takmer všetci ľudia zo Slušného Slovenska sa dištancujú od Šeligu ako oportunistu, ktorý totálne sklamal. Mnohí hovoria, že mal jediný cieľ a to, dostať sa do politiky. Čo sa týka justície, tak Najvyšší súd vrátil ŠTS a médiá hovoria, že dnes je jasný objednávateľ. Včera tomu Havran venoval reláciu, Holcová hovorila, že si chvíľu myslela, že by mohla byť Žužová objednávateľ. Ako ty vidíš šancu na súdnu bodku tohto prípadu? Jana Teleki to intenzívne sledovala, tam žiadne priame dôkazy nie sú. Zrejme si to sledovala intenzívnejšie ako bežní ľudia, aký ty očakávaš finálny verdikt.

Mimi Šramová: Ja si osobne myslím, že sme ďaleko od zistenia pravdy. Musím odcitovať status, ktorý dal včera generálny prokurátor, pre mňa záhadný: ,, Pravda nie je vždy taká istá, ako býva rozhodnutie väčšiny.“ To je citát Jána Pavla II, to dal pri príležitosti tejto ľudskej tragédie. Čo je pre mňa zarážajúce, včera v Na telo plus bol špeciálny prokurátor Lipšic, ktorý sa k týmto veciam vyjadroval Juhás, ktorý má tieto veci na starosti, bol v Aktualitách tuším u Hanáka. Napriek tomu, že vyšetrovanie beží a špeciálny prokurátor má obmedzenia, vyjadrenia ku kauzám. Napriek tomu to bol dosť rozsiahly rozhovor ku kde čomu. Myslím si, že sme ďaleko od poznania pravdy.

Roman Michelko: Tam sú nejaké termíny. Tuším v lete bude rozhodovať ŠTS. Tam by mal byť zjavný verdikt, otázka je, či na základ dôkaznej núdze, či na základe je možné odsúdiť. Škoda. Nebohá Teleki by vedela viac, tá bola na všetkých rokovaniach. Čo sa týka politikov a médií, je všetko jasné. Mňa strašne vytáča ten naratív uneseného štátu, ktorý sa stále vyťahuje. Je to osem mesiacov pred voľbami, takže sa nedá povedať, že ten film o Kuciakovi nepôjde ako Sviňa. Tam OĽaNo dávalo reklamu do tohto filmu. Môže toto ešte nejakým spôsobom ovplyvniť výsledky volieb, tá zmena ktorá nastala, že nestačí kradnúť, nemôžu byť ani diletanti. To, čo prišlo, rehabilitovalo to, čo bolo predtým.

Mimi Šramová: Čo si budeme hovoriť, načasovanie toho filmu Kuciak k piatemu výročiu, vtedy sa nemohlo vedieť, že tu dôjde k predčasným voľbám. Je to načasované tak, aby to nejakým spôsobom ovplyvnilo voľby ako film Sviňa. Osobne si myslím, že ľudia už vytriezveli z toho ako sa veci majú, vidia ako vyzerá spravodlivosť na Slovensku. Skutočnosti, ktoré sú prezentované v tom filme ak vieme ako tu prebieha vyšetrovanie a dokazovanie. Myslím si, že ľuďmi to nezatrasie a urobia si vlastný názor.

Roman Michelko: Tá spoločnosť je polarizovaná a toto je ďalší model do skladačky. Je frustrujúce, že zneužívajú aj rodinu. Pri Kušnírovej, no ona je taká, že sa ľahko nechá. Myslím si, že otec Kuciaka by sa mohol odfiltrovať, a nebyť ikonou niečoho. Som zvedavý, čo na to povedia poslucháči. Pre mňa je toto gýč, u mňa tie kontrolky svietia na červeno.

Mimi Šramová: Ja by som naozaj vyzývala ľudí, že predtým než rozhodnú súdy, mali by byť spravodlivé, tak vyjadrovať sa k niekomu, že kto môže byť objednávateľ. To vyšetrovanie trvá dosť dlho, pokiaľ by tam niečo bolo, tak tie rozsudky by právoplatné boli. Ja osobne by som sa vyvarovala takýchto úsudkov vopred.

Roman Michelko: Ja spomeniem tú debatu včera u Havrana, tam advokát Kušnírovej Kvasnica, povedal niekoľko absolútnych hlúpostí. Že naši experti rozkódovali Treemu, realita bola taká, keby Tóth nedal záložný mobil. Tam boli všetky smsky aj kód, nič nemuseli rozkódovať. Holcová hovorila, že nejaké európske centrum im pomáhalo. Možno si zaregistrovala, že Fico verejne vyhlásil, že ráta s Gašparom ako s človekom na kandidátku. Ako toto ako verejnú provokáciu, ako facku verejnému vkusu. On je samozrejme rétoricky aj odborne veľmi schopný, samozrejme si prešiel nejakým očistcom.  Ako to vnímaš tieto veci, Fico si zastáva svojich ľudí a je to taká provokácia. Myslíš si, že je to chyba alebo, že je to dobré.

Mimi Šramová: Kto sleduje dianie, videl, koľkokrát sa Tibor Gašpar objavoval na tlačovkách síce k trestnoprávnym veciam, ale boli to smerácke konferencie. Viac krát sa vyskytla tá téma, či bude mať nejaké ambície, takže z tohto hľadiska to prekvapenie nebolo. Ja si myslím, že pre Smer je to dobrá voľba, že Tibor Gašpar urobil veľkú cestu. Jednak to, ako ho ľudia vnímajú teraz, a ako ho vnímali predtým na funkcií policajného prezidenta, tam je veľký prerod. Čo počúvam ľudí, tak sú veľmi milo prekvapení, že má záujem o veci verejné.

Roman Michelko: To je jedna vec. Druhá vec je, že on je ikona toho, ako sa zneužíva právo. Tam bolo jasné, že ho chceli zlomiť, urobiť z neho exemplárny prípad a podobne. Nezlomili ho, on nie je človek, ktorý by prešiel na druhú stranu. Takéto  ponuky mal, ale zachoval si svoju tvár.

Mimi Šramová: U neho tá snaha o očistu spoločnosti je hmatateľná. On si svoje odžil, ja osobne mu verím, ak sa chce vrátiť, tak si chce svoje veci robiť po novom.

Roman Michelko: V politických debatách bude veľmi nepríjemný oponent a nejakí Šípošovia .

Mimi Šramová: Šeliga, vieš si ho predstaviť v rozhovore k 363-ke.

Roman Michelko: Nechcem a neviem si predstaviť Šeligu v ďalšom volebnom období. Poďme k ďalšej téme, Káčer sa tu stáva facebookovou hviezdou. Zopárkrát ma aj pobavil, odcituj teda čím zaperlil a môžeme sa o tom rozprávať.

Mimi Šramová: Minister zahraničných vecí, dočasne poverený, diplomat. Ten by mal uhladzovať veci, namiesto toho, aby rozdúchaval ohne. Odkázali mu aj Maďari, že patrí na psychiatriu, nechal Orbánovi odkaz, nech ide niekde, do kelu. Bolo to veľmi vulgárne, mne sa ozvalo toľko ľudí, boli z toho vytočení. Už sa ozval aj ruský politológ, ktorý sa vyjadril, že je veľká škoda, že Slovensko sa takto zosmiešňuje. Maďarský šéf parlamentu mu odkazuje, že by sa mal liečiť. Svet je polarizovaný, spoločnosť je polarizovaná na Slovensku a dávať takto vyjadrenia krčmového typu, však diplomati sú od toho, aby konflikty dávali nejakým spôsobom do poriadku. Bohužiaľ vidíme opak.

Roman Michelko: On je veľký kamarát s Jarkom Naďom, ten je milý, usmievavý, sympatický človek, lepšiu dvojičku si nemohol nájsť. Vraj ho zlomili k tomu, že chce ďalej politicky pokračovať.

Mimi Šramová: Myslíš Káčera, či Naďa?

Roman Michelko: Káčer, on hovoril, že nikdy nechcel byť v politike. Bude v Edkovom tíme a zároveň povedal, že si padli do oka s Naďom. Lebo to je tiež podobný hulvát a primitív, mňa raz potešil tými vyjadreniami o Matovičovi a Gyimesim. Môžeme rozobrať ten jeho bonbót, že keby Rusku obsadilo Ukrajinu, tak je otázka času, kedy by Maďarsko zobralo juh Slovenska. Tým si chytil aj časť menej zorientovaných voličov,  tí si myslia, že dáva tým Maďarom. Ja som sa dlhodobo a systematicky venoval maďarskej zahraničnej politike a musím povedať, veď robila som aj seminár exteriotálne účinky legislatívy, keď vybudovať tú 15 miliónovú politiku. Zahraničná politika Maďarska robí s dlhodobými konceptmi. Viackrát sa im podarilo zneistiť Trianon, máme tú prvú, druhú Viedenskú arbitráž. Máme to hnutie 64 žúp a podobne, ale to podstatné je, že postavenie Maďarska v EÚ je krajne problematické. Teraz nie je vhodná doba, aby Orbán vyskakoval, chcú mu zobrať eurofondy, tiež možno vetovať niektoré veci. Okrem toho Orbán je cynik, on robí všetko tak, aby to bolo jemu vnútropoliticky výhodné. On chcel získať v zahraničí piatu kolónu, chcel, aby ho aj v zahraničí mohli voliť. Bolo to rokovanie parlamentného výboru v Komárne bez nášho vedomia. Pred bývalý maďarský prezident sa snažil ísť cez most na Slovensko. Ale toto sú provokácie pre domáce publikum, nie je taký šialenec, teraz by mu to absolútne neprešlo. Teraz je v rámci EÚ extrémne oslabený, naopak Heger a Čaputová sú akože za tých dobrých. Toto v reálnom čase nehrozí. Toto bol pokus o démonizáciu, najväčší zločinec je Putin a druhý je Orbán, aby niekto nevnímal jeho politiku inak ako negatívne.

Mimi Šramová: Nikomu nemôžeme uprieť jeho názor, či je politický alebo súkromný. Vkladať do toho vulgarizmy a vyjadrovať sa takýmto štýlom nie je na mieste.

Roman Michelko: Ešte pokiaľ to robí Matovič, tam vieme, že má vychádzky z Pinelky. Poďme k ďalšej veci, kedy bol poslanecký klub a Edkovi hovorili, že sa vymáčkni a odíď. Urob tú OĽaNO, však koľko máme od pádu vlády  sme v neistote. Ono je to skôr komédia, je tu taká dvojica, že Naď a Heger. Najprv išiel na trip do KDH, tam mu povedali, že dvojka, šiel za Igorom, čo si o tom myslíš, Igor mu povedal, oni sú pyšná strana, to nemôžeš brať, to je urážlivé. Edko pochopil, čo si má myslieť a reprodukoval to takto. Žiadne zásnuby s KDH nebudú, potom dostal poverenie, urob OĽaNO dvojku aby si erodoval SaSku, dostal ju mimo parlament, oslabil PSko a samozrejme, pokiaľ možno,zlikvidoval aj tú Modrú koalíciu. Edko a Naď, teraz bokovka, dobrý kamarát Káčer plus Šeliga  a teraz prišiel z mrákot minulosti Mistrík, to je akože zombie sa vracia. Neviem, či si čítala ten článok, on má byť zjednocovateľ pravice. Preboha koho on už môže zjednotiť, potom strana Šanca, tí čo nevedia, bolo niekedy dávno Babicová, šéfka Expresu, na tom sneme SDKÚ, ktorý sa zmenil na kar, ona kandidovala na podpredsedníčku SDKÚ. Vtedy to Frešo zarezal, čím urobil Slovensku veľkú službu, lebo SDKÚ z 5–tich % padlo na 0,28%. Tak potom s Novotným podpredsedom urobili takú stranu, že Šanca, tá získala 1%, 0,5%. Potom to dala Novotnému, teraz prešovský primátor Oľha je šéf tej strany. Teda títo tam chcú ísť, potom ďalší, ktorí tam majú byť, Veronička, chudák nikto ju nechce, takže ona. Potom by aj Spolu zobrali, bez Dzurindu, potom Macko ODSka a teraz neviem ako to je, lebo pôvodne v tej jednej partii bol aj Rado Baťo, že Dobrá voľba, keď odišiel do Londýna Drucker.

Mimi Šramová: To ešte nevedel, že ho opustí Hlina.

Roman Michelko: Táto squadra má byť akože OĽaNO dvojka, ktorá má cieliť na pravicových, mestských a lepšie zarábajúcich voličov, teda voličov, ktorí sú voliči predovšetkým SaSky, čiastočne P.S.ka a čiastočne Modrej koalície. Ako vidíš túto squadru, aké im dávaš šance?

Mimi Šramová: Povedala by som, že neberme im ambície, neberme im šance, ale veľa z týchto mien je takých, ktoré zarezonovali, prišli, zasvietili, zhasli. Ja tam osobne nevidím šancu na úspech. Ani ako jednotlivé subjekty, ani spolu, poznáme tie charaktery a ja si myslím, že takéto zoskupenie, 5,7,10 subjektov, silných osobností by sa dalo dokopy a vychádzalo spolu.

Roman Michelko: Tak jediné lepidlo, ktoré ich môže držať je šanca neskončiť v politike. Mimochodom jablčkárku tam nikto nechce, takže Lucka Nicholsonová je zase na ocot. Miro Kollár, ak sa hovorilo, kto by na tom pôdoryse Modrej koalície, ktorá mala v jednom prieskume 1,4, inde 1,2%, hovoril teda, že nekradnúť nestačí a dnešná vláda je esencia diletantizmus a jeho predstaviteľmi je Veronička a Marovič. A ešte ozaj, Budaj, Budajova jedenástka, na týchto sme zabudli. Čekovský a tepláková Lady a červená panda a všetci títo. Pre mňa je vtipné, mať takého sympaťáka ako je Naď na kandidátke, to je veľká výhra, potom eštebáka Budaja, ktorý nad všetku pochybnosť sa zaviazal, že bude donášať na svojich dvoch najlepších kamarátov. Potom v tej jedenástke, tam sú naozaj skvosty, okrem červenej pandy, čo je najviac katastrofálny redaktor RTVS, tak je tam aj tu kábel, tam kábel Halák a potom tepláková Lajdy, to je skvost na skvost.  To sú ľudia s ,,obrovským“ výtlakom, toto si dať na kandidátku je čistá katastrofa. Dag Daniš aj písal o tom, že oni by aj tú stranu poskytli, ale je tam veľa hladných krkov, Veronička chcela v prvej desiatke sedem ľudí, to je úplne mimo. Najväčšia akvizícia tej Budajov Zmeny zdola je ten zajačik, čo číta dĺžeň, čiarka. Takéto skvosty chcú, ja vidím v tom nádej a to v tom, ak by si v pomätení mysle zmyslel Dzurinda, že ešte nepovedal posledné slovo a Modrá koalícia by ostala a bolo by tu OĽaNO dvojka Hegerove. Oni by celkom slušne mohli poslať Sulíka mimo parlament, lebo oni idú presne po jeho voličoch, oslabia PSko, kedy by ich dali z 10% na 7%. OĽaNO malo 7 % v jednom prieskume a v druhom 6,2%. Ak by dalo 3% OĽaNO dvojka, tak je krásne, že by padli obidve OĽaNA. V najideálnejšej kombinácii by to mohlo vyzerať tak, že Progresívci budú mať 7% a OĽaNO a Za ľudí a všetky tie ostatné strany padnú, SaSka padne. To by bolo ideálne, nič lepšie by pre Slovensko nemohli urobiť, v podstate Kiska urobil jednu dobrú vec, že ako svoju následovníčku Veronu, lebo nikto by nezlikvidoval tú stranu ako ona. Tak isto, že Freša podporil nepriamo Dzurinda, tak definitívne zlikvidoval vlastnú stranu. Nikto už neprebehne Feeša v likvidácií vlastnej strany. Môže to byť ku podivu aj celkom optimistické.

Mimi Šramová: Že sa sami zlikvidujú.

Roman Michelko: Kiežby to tak bolo, asi čo nikdy nezlikvidujú je PSko, to má odkiaľ padať a navyše tam fungujú spojené nádoby, keď klesá SaSka rastie PSko a naopak.

Mimi Šramová: Keď hovoríš o týchto mini stranách, ja by som sa skôr venovala stranám, ktoré ani nie sú v prieskumoch a to je napríklad Národná Koalícia, ktorá veľmi posilnila svoje štruktúry v regiónoch. Vieme, že mali nejaké rokovanie s Radačovským so stranou Patriot aj s Andrejom Dankom. Ja si skôr myslím, že tam je potenciál, tam je to národné cítenie.  Hovorí sa, že ľahko sa kritizuje z opozície, jednak sú tam nové neokukané tváre. Je tam dosť aktivistov, ktorí sú aktívni v regiónoch, ak tam by prebehlo nejaké spojenie a prehltli by tie veľké egá, ktoré sú medzi nimi. Ja si myslím, že by mali šancu sa dostať do parlamentu, my sme to predpovedali, že keby sa spojila Národná Koalícia s Dankom, a potom bolo to rokovanie plus Socialisti sú tam.

Roman Michelko: A ešte Komunisti Hrdlička. Tak tam oni spolu so Socialistami sú taká marxistická mládež, minule bol líder tej strany Chmelár a získal 0,5%, ale dobre treba jasne povedať, že spájanie v národno-ľavicovom fronte, v tom zoskupení…

Mimi Šramová: Ešte Taraba, čo som počula.

Roman Michelko: Áno aj ja som to počul. Prvá a základná vec, treba držať palce a bol by som tiež rád, keby dali 5+%. Dnes je situácia taká, že Danko má od 3,5% do 4,1%. Národná Koalícia má 1,5%, 1,6%. Ak sa dostanú do prieskumov, na druhej strane Huliak, získal tretie miesto v župných voľbách. Je starosta Očovej a získal celkom slušné čísla, potenciál je, ako si vravela, oni majú 1600 členov. My sme dali včera rozhovor s nimi. Tam ide o to, že oni by mali mať minimálne tretinu toho, čo má SNS, čiže také niečo, že dám ti desiate miesto na kandidátke a buď happy a ďalších 149 bude našich, je dosť mimo. Vznikli aj také kontroverzie, že Národná Koalícia za vedenia Slaveny Vorobelovej, išla na kandidátku ĽSNS a to je ťažko predýchateľné pre Socialsitov, ktorí sú silno antifašistická strana, teraz síce už Vorobelová tam nie je, takže tieto veci už sú mimo. Teoreticky by to šlo, otázka je ego, či pochopí Danko, že on bez toho, že urobí blok nemá šancu. Ani sa nepamätám kedy mal 5%. Keby bola synergie, keby zobral v prvej päťke jedného, v prvej desiatke dvoch, ale ak bude päťkoalícia, zoberme si, že Komunisti ani nekandidovali, povedzme si, že mali 0,2%, 0,3%. Socialisti nech majú 0,5%, Radačovského strane dajme 0,1% a Tarabovci, to som tiež zvedavý, je jasné, že nejdú s Borisom. Ono by to 5+% mohlo dať, nie ako koalícia, ale ako otvorená kandidátka. Otázka je, či ľudská malichernosť, lebo je jedno, či si jednotka alebo 150-tka, ale 120-tka na strane, ktorá má 4,99%, to máš úplne jedno. Tam veľkorysosť je na mieste, je pravda, že okrem Huliaka tam nie sú výraznejšie osobnosti.

Mimi Šramová: Ale sú, generál Ševčík.

Roman Michelko: Dobre, neviem, ktorí sú ešte.

Mimi Šramová: Miro Čimo.

Roman Michelko: Mne až tak veľmi tie mená nič nehovoria, poznal som tie mená tých, ktorí boli predtým.  Tam bol kandidát na nitrianskeho župana, ten sa dobre ukázal. Bolo tam ešte zopár ďalších ľudí, mohlo by to fungovať, áno sú v regiónoch, nepochybujeme o tom, že Huliak by sa určite prekrúžkoval, to že je desiatka je nepodstatné. Podstatné je, aby tam aspoň 5 ľudí bolo a dvaja, traja by sa mohli prekrúžkovať. Možno Bekmatov by sa tiež, tam ide o to aby to ego bolo v poriadku. Ja viem teda šéfredaktorka extraplus Lenka Majer v podstate iniciovala to stretnutie.

Mimi Šramová: Lenka dávala dokopy to stretnutie.

Roman Michelko: Verejne ich vyzývame, aby boli racionálni. Ja som aj veľakrát kritizoval Danka, ale dám mu mediálny priestor, ak to nezbúra. Dneska sa hovorí o trojčlenke, Smer, Hlas a tretí, zrejme Boris, keby tam bol Danko, by to viac pasovalo. Myslím si, že tam by až také ofuky nerobil ani Pelle, to znamená, že s Dankom už nejak bol. Je aký je, ale bola by to najprirodzenejšia koalícia.

Mimi Šramová: Inak škoda, že Národná Koalícia sa nevyskytuje v prieskumoch, určite by mali viac ako Remišová. Remišová má 1%, čo má menej ako Kotlebovci a ona sa v prieskumoch vyskytuje a NK sa nevyskytuje, verím tomu, že majú viacej než ona.

Roman Michelko: Niečo je pozitívne spájanie, tak sme naliali nádej do žíl našich poslucháčov. Ďalšia vec, ktorú mne veľa ľudí volalo, ale nechám to tebe na prvý výkop, je tá konfrontácia Fico kontra Pellegrini. Ako to vidíš?

Mimi Šramová:  Zostruje sa to, ako keby sme  sa blížime k voľbám. Celú túto záležitosť odštartoval Peter Pellegrini v rozhovore v Novom čase, kde povedal, že v žiadnom prípade spolupráca s Ficom, Smerom a tak ďalej. Vylúčil tak isto Republiku, kde ich nazval, že sú fašisti. Potom ale deň na to prišlo stranícke stanovisko, ktoré sa vyhranilo voči spolupráci s OĽaNO a ĽSNS. Včera mala strana Hlas rozšírené vedenie strany v Bystrici, kde som bola na tlačovej konferencii a spýtam sa priamo Pellegriniho, ktorá verzia platí. Oni tam videli také vyhlásenie, ktoré bolo identické s tým z nedele, vyhranili sa voči ĽSNS a strane OĽaNO. Na čo sa ho teda pýtam, že ako teda Smer a Fico a on povedal, že si nevie predstaviť, že by sedel s Ficom v jednej vláde ad personam. Na to som sa pýtala, či by Smer bez Fica mohol byť, či mu vadí len Fico, tam bola vyhybačná odpoveď, povedal, že voliči rozhodnú.

Roman Michelko: Ono je to v dvoch, alebo troch rovinách. Prvá a základná vec, ten kto bude prvý, tak ten bude premiér. Kto bude druhý, ten bude predseda parlamentu. Tým pádom sa to vyrieši, je úplne jasné, že Fico a Pellegrini nemôžu byť v subordinačnom postavení. Jeden nemôže byť podriadený druhému. Kto pozná pomery v parlamente, pozná to, ako fungujú poslanci v rámci klubov, komunikujú, žiadne averzie, 20 rokov boli spolu, žiaden problém.

Mimi Šramová: Niekedy je to také viac divadlo v telke.

Roman Michelko: Skôr nie, ja nespochybňujem osobné animozity týchto dvoch lídrov. To je jasné, určite nebude Pelle podriadený priamo Ficovi a naopak. Ale pokiaľ jeden bude šéfom parlamentu, druhý vlády. Toto je podľa mňa vyriešené. Dôležité je, kto dostane prvé miesto, lebo ten bude rozdávať karty, ak by to nakoniec dal Fico, tak by som povedal, že Hlas nemá šancu uniknúť, lebo sotva by svojim voličov vysvetlil , že odmietol takúto šancu urobiť hodnotovo konzistentnú vládu sociálnodemokratickú urobiť. A išiel by do nejakých divočín s liberálmi, alebo s nejakými bláznami. Ak sa niekedy hovorilo, že je nemožné vládnuť s Matovičom, ale rovnako nemožné je vládnuť aj so Sulíkom, ak toto ešte niekto dneska nechápe, tak nechápe nič. Viem, že pred rokom a pol bola taká nejaká interná dohoda, že by to mohli dať spolu, dneska je to úplne mimo. Ten základný problém je, že najväčšia nevesta po voľbách bude Pelle. Ukazuje sa, že nebude možné zostaviť vládu bez neho, matematicky to nedá. Ten základný  problém je v tom, že ako to teda vyriešia. Ak by dostal šancu, tak to môže hocijako dať, už aj Progresívci by to nejak dali, možno aj s tými KDHákmi, keď prelezú, ale nejaká päťkoalícia by mohla byť. Pokiaľ prvé miesto bude mať Fico, tak on ho nepustí. Druhá vec, že prečo Fico takéto veci urobil, tak áno, práve sa hrá o prvé miesto. Medzi nimi sa prelievajú tie hlasy, to je to isté ako PS a SaS.

Mimi Šramová: Ja si myslím, že to bude otázka desatin percent vo voľbách.

Roman Michelko: Uvidíme, hyperaktvita Fica je neporovnateľne väčšia so spavým režimom Pelleho a na jednej strane na sneme jasne povedali, že 17. novembra mali snem Smer, že najbližší koaličný partner je Hlas, logicky, to povedal Smer. Na druhej strane byť prvý je veľký bonus, tam prezidentka asi neodolá a bude musieť formálne poveriť víťaza volieb.

Mimi Šramová: Aj keď veľmi nerada.

Roman Michelko: Aj keď veľmi nerada, jasne. Tým pádom nastáva situácia, kto rozdáva karty. Áno toto zakopnutie Pelleho Fico využil,a neznamená to, že nie je možná koalícia, to treba jednoznačne povedať. Len toto je súčasťou boja o to, kto bude prvý na páske.

Mimi Šramová: Súhlasím, ešte jednu vec. Včera poprel Pellegrini a vylúčil rokovania o koalícií Hlas, PS a SaS, že také neexistuje.

Roman Michelko: Ja som sa rozprával so Šutajom Eštokom aj s viacerými vplyvnými z Hlasu,  a ja som im hovoril, nemôžete urobiť tú istú chybu, ktorú urobila SDĽka, keď išla s SDK. Keby ste šli so SaSkou, musíte absolútne rezignovať na svoj volebný program. Je to libertariánska strana pre tých, čo zarábajú 3000 + a ak by ste toto urobili, tak SDĽka išla zo 14% na 1,4%, a bolo by to vaše posledné angažmá. Je samozrejme jasné, že Pellegrini ma ísté ambície aj po premiérskom poste a koalícia s Republikou by mu ich sťažila.  Nasmeroval by na seba negatívnu energiu médií. Asi by naskočil Boris, ten bol prvý, čo prerušil to tabu a povedal, že čo sa tu všetci hráte, však je jasné, že bez Hlasu to nepôjdu. Ale, ak by šiel Danko nad 5%, tak to je ešte bližšie, zdá sa že trojkoalícia bude stačiť. Sú vlastne traja adepti na tretieho, Boris Kollár, Danko, alebo Republika.

Mimi Šramová: Ľudia sa už tak poučili, že keď experimentovali vo voľbách s niečím nepoznaným, že podľa čoho budú rozhodovať. Keď sa rozhodujú pri SaSke, veď my máme najkvalitnejší ekonomický program a veľa z podnikateľských kruhov ich volilo. Ja sa osobne stretávam s tým, že veľa ľudí ich už nebude voliť. Podľa čoho by sa mal ten volič rozhodovať. Asi podľa nejakého siedmeho zmyslu, podľa toho, kto mu je ako sympatický.

Roman Michelko: Presne tak, aby bolo jasne, predstava, že ľudia čítajú programy a volia podľa nich je veľmi naivná. Ani politológovia nečítajú programy, dneska 90% ľudí sa rozhoduje, sympatie, antipatie. To je jednoznačné, tým, čo robí Sulík, že odmieta júnový termín volieb, ide brutálne proti sebe, lebo necháva šancu na to, aby mu vrástla konkurencia vo forme Modrej koalície, OĽaNO dvojky na čele s Hegerom. Ide totálne seba deštruktívnym spôsobom, nemá to žiadnu logiku. Klub je rozdelený, Krúpa hovorí, že on je jednoznačne za júnový termín volieb. Je možné, že do toho pondelka ešte nejaké posuny nastanú, tie jeho argumenty, že on dal slovo. Preboha komu dal slovo, bláznovi, ktorý 4-krát za deň zmení názor. To je absurdné, to nemá žiadnu logiku. Podľa mňa je Sulík znechutený z politiky a hľadá si zámienku ako odísť na ranč. Keby chcel doviesť stranu mimo parlament nič by nerobil inak, ako to čo robí. Tam je úplne jednoznačné, že ranč čaká. Dobre ja za SaSkou plakať nebudem ale dobre v poriadku, nech teda ide svojou cestou. Teraz ide tvoja parketa, včera si v Banskej Bystrici na ŠTS, tak, ako sa vyvíja kauza Mýtnik?

Mimi Šramová: Včera prebiehal v tej kauze dlho očakávaný výsluh svedka  v úvodzovkách v tomto momente univerzálneho svedka, kajúcnika Michala Suchobu, ktorý priletel z Abú Dabí opálený a rozprával tam svoju verziu, no bolo to veľmi zaujímavé, Ezop by sa nehanbil za takéto vyjadrenia. Často krát, keď niečo povedal, zavládol rozruch, úsmevy na tvárach obhajcov zúčastnených Jozefa Brhela ml. a Jozefa Brhela st., pretože to evidentne nesedelo s realitou. Asi 4 hodiny prebiehala debata o autorských právach, kedy nevedel povedať, kto je ich vlastník, kto je tvorca, ako sa prevádzali autorské práva, jednalo sa o firmu Alexis, ten systém pre štátnu pokladnicu. Bolo to veľmi zaujímavé, taký moment pre mňa silný, keď sa ho pýtali, či videl šéfa IT sekcie Milana Gregu, ktorý bol 6 mesiacov vo väzbe a pýtala sa obhajoba, či videl Suchoba, ako mu dáva Brhel peniaze. Nie, nie nikdy som to nevidel. Ale ste povedali, že ho platí. A on už keď nevedel ako sa má zaobísť, tak povedal, ale v IT žargóne znamená, že ho platí, že mu dáva pokyny, čo má robiť. Lenže na základe jeho pôvodnej výpovede, tento Milan Grega bol vo väzení 6 mesiacov. A on sa otočí, sorry ja som to takto nemyslel, bolo tam viacero takých momentov. Včera neodletel Suchoba do Abú Dabí, pretože sa to neukončilo, aj kvôli tomu, že Hrubala išiel na debatu do Bratislavy k výročiu Kuciaka s Kolíkovou. Tak isto by mal byť vypočutý Daniel Čech, a tiež aj pani Rovčaninová, ktorá bola konateľka vo firme Alexis. Uvidíme teda, aký bude záver po týchto troch dňoch.

Roman Michelko: Dozorujúci prokurátor je Repa tam?

Mimi Šramová: Áno.

Roman Michelko: Ja si pamätám na jednom z pojednávacích dní, už aj Hrubala, ktorý je všetko možné, len nie nejaký objektívny šéf ŠTS, tak poriadne vyfackal Repu, že čo mu to dáva za podklady. To by možno, že Pamela Záleská dala, ale to už ani Hrubala nedáva. Ako ty vidíš cez takéto pseudo argumenty kajúcnikov má toto šancu prejsť cez Najvyšší súd, alebo nezastaví to už ŠTS a obhajoba Repova je úplne katastrofálna, Hrubala mu to chcel vrátiť.

Mimi Šramová: Vyzerá to, ako keby tá obžaloba bola postavená na vode. Neviem si predstaviť, že toto by sa mohlo postúpiť ďalej. Kto si toto zoberie na seba, či to zahrajú do stratena? Neviem si predstaviť, že v tomto duchu sa budú niesť ďalšie výsluchy. Kedy obhajoba rozoberie na franforce, tie výpovede kajúcnikov? Tam nemajú skutkovú podstatu trestného činu, neviem si predstaviť, že sa niekto pod toto podpíše.

Roman Michelko: Hrubala si chce zachovať imidž v odbornej verejnosti, že nie je úplná handra. Ja si pamätám, kedy médiá pustili jeho vyhrážku na Repu, že buď to pripravíte normálne, alebo practe sa preč. Nastalo tam niečo, dozorujúci prokurátor to zlepši,l alebo čo, lebo tam boli veci, ktoré boli úplne na smiech.

Mimi Šramová: Z toho, čo som včera mohla vysledovať, tak prokurátor Repa sa asi dvakrát ozval a namietal niečo, čo hovorí obhajoba. Nemyslím si, že má niečo pádne v rukách, s čím by mohol prísť. Keď som včera počula rozhovor Lipšica, tak sa vyjadril o Harkabusovi, že to je jeden z najkvalitnejších prokurátorov na Slovensku a tak ďalej. Tento imidž si oni vo svojej bubline držia.

Roman Michelko: No uvidíme, samozrejme je jasné, ak príde nejaký rozsudok tak to skončí na najvyššom súde. Tam to bude záležať na tom, aký senát to dostane. Fico v jednom rozhovore pre Štandard povedal, že minimálne dvaja ľudia musia odísť, nikto nechce rušiť Špeciálnu prokuratúru a ŠTS, ale Lipšic a Kliment musia odísť.

Mimi Šramová: Pokiaľ by sa išlo do dôsledkov, tak tam by sa našlo veľmi veľa zaujatosti a pochybení a tak ďalej.

Roman Michelko: Tam treba povedať, keď prostoduchý Šeliga sa snažil dať do ústavy garanciu ÚŠP a ŠTS. Na to netreba zmenu zákona, stačí sa pozrieť na Lipšicovu previerku, tá neskutočne smrdí, každý príčetný šéf NBÚ ju musí zrušiť.

Mimi Šramová: Zaujímavé, že je okolo toho ticho, že to nikto nerieši.

Roman Michelko: Ono sa to chvíľu riešilo. Neviem či vieš, ale po mimo verejnosti, išla nejaká novela, z dielne Sme Rodina, ktorá mala obmedziť kompetencie špeciálneho prokurátora, ďaleko to nedošlo.   Išlo to z ministerstva, Karas to pustil, som prekvapený, on teraz dal nové trestné štatúty.

Mimi Šramová: Dnes to malo byť akurát na vláde. Novela trestných kódexov.

Roman Michelko: Tam sa má, nie že dekriminalizovať, ale majú byť znížené niektoré sadzby.

Mimi Šramová: Znížené, ale stále to nie je v rámci európskych štandardov, Čiech a Nemecka.

Roman Michelko: Advokátska komora hovorila, že to sú totálne kozmetické úpravy. Poďme teda…

Mimi Šramová: Ešte k tomu Mýtniku by som chcela povedať, čo je na tom najviac závažné, že prišlo k transakcii, ktorá pripravila štát o 45 miliónov eur. Ale ak si to rozmeníš na drobné, tak  ten, ktorý robil Suchoba spolu s Brhelom mladším, to bol softvér, ktorý ušetrí štátu 1,6 miliardy. Oni pomohli tomu štátu, oni by mali byť ocenení.

Roman Michelko: Tam ide o to, že vraj sa to dalo obstarať lacnejšie.

Mimi Šramová: Ale NKÚ povedal, že tam boli dodržané všetky pravidlá. Je tam veľmi veľa rozporov.

Roman Michelko: Tam je takéto PR, ktoré urobil Matovič , že sa to dalo za pár tisíc urobiť, nie za pár miliónov. To je už folklór. Poďme ešte k jednej téme, ak nemáš už čo k Mýtniku.

Mimi Šramová: Môžeme k Súdnej rade, ktorá bola minulý týždeň na Valentína, ale ešte by som chcela, že dnes vyšlo také vyhlásenie Via Iuris, ktorá hodnotí právny štát na Slovensku. Mali tri veľké vytknutia. Po prvé, zneužívanie paragrafu 363TP, po druhé práva novinárov sú málo chránené, a po tretie LGBTI agenda je veľmi zle nastavená legislatíva. Toto je správa mimovládnej organizácie Via Iuris, ktorá je platená vieme ako, a kto v nej pôsobil, takže takéto stanovisko dnes vyšlo.

Roman Michelko: Keď už sme pri tých novinároch, tak to ma svrbí jazyk, lebo pani ministerka dala povinnosť všetkým youtuberom sa registrovať.

Mimi Šramová: Chcú chrániť.

Roman Michelko: Áno, a potom budeme platiť nejaké poplatky.

Mimi Šramová: Dvestošesťdesiat eur, ak na tom zarábaš.

Roman Michelko: Už si to poslala, či nie?

Mimi Šramová: Ešte nie.

Roman Michelko: Niekde som v médiách videl, že tma je nejaké tlačivo, samozrejme sú tam nejaké sankcie.

Mimi Šramová: Lebo platíš dvakrát, 1000 eur. Ty keď máš monetizovaný Youtube, tak to musíš mať buď na fyzickú, alebo právnickú osobu, aby si to mal riadne zdanené. Ty dvakrát platíš poplatok.

Roman Michelko: To je neskutočné, nehovoriac o tom, že väčšinu reklamy máš zo zahraničia. Ja sa smejem, že ochrana novinárov a táto vláda. Niekedy hovoria, že útoky Matoviča sú horšie ako Fica. Poďme teda k tej Súdnej rade, čo teda prijala?

Mimi Šramová: Mala sa tam pojednávať disciplinárka voči sudkyni Záleskej. To sa posunulo ako riadny bod s tým, že mala by byť prítomná, čo ona deklarovala, že chce. Ďalšia vec, ktorá bola zásadná, a to bol sudca Fitt a nezákonný zásah NAKA na OS BA III, kde bol vtedy šéfom sudca Roman Fitt, ktorého ministerka Kolíková odvolala. Išlo tam o to, aby Súdna rada prijala uznesenie k tomu, že berú na vedomie správu NBÚ, že to bolo nezákonné a tak ďalej.

Roman Michelko: Možno by bolo dobre povedať, že kvôli čomu ho odvolala.

Mimi Šramová: On bránil zákonnosť, lebo zákonná sudkyňa bola iná. Zavolali ho ako šéfa súdu. Nemôže vydať len tak s utajovanou prílohou spis. Jednalo sa o spis Makó, Beňa, takže podľa zákona odmietli. Kolíková ho odvolala, lebo manažérsky to nezvládol, a nespýtal sa ich, či chcú kávu a koláčik.

Roman MIchelko: Nebolo tam to, tie zločiny NAKA, ktoré Inšpekcia sledovala, a oni sa chceli dostať čo na nich majú, aké odposluchy. Ty si povedala, že ak sa tie informácie použijú proti ním, tak sa nemajú právo oboznámiť.

Mimi Šramová: On jednal v rámci zákona, ministerka ho potrebovala odvolať. Sú tam určité podozrenia, že ho naschvál odvolala, pretože v zálohe mala niekoho iného. Čas ukáže. Nový minister Karas mu ponúkol späť ,aby sa vrátil, odmietol to. Ale Súdna rada nebola schopná 10 mesiacov prijať uznesenie k týmto veciam, už aj teraz, keď je záver Inšpekcie, že to bolo nezákonné, je záver NBÚ tak isto. Konečne teda prijali uznesenie, že odsudzujú čo sa udialo. Bola tam časť uznesenia, ktorú polovica nechcela prijať a to to, že odsudzujú správanie ministerky Kolíkovej. Bolo vidieť, že polovica Súdnej rady sa pod toto nechce podpísať. Už aj to, že bolo prijaté uznesenie po 10 mesiacoch, je úspech.

Roman Michelko: Aké sú pomery v Súdnej rade? Teraz tie voľby do Súdnej rady bola katastrofa, vieme, že Dostál tam robil hanbu, keď sa menovali tí sudcovia. Sudcovská komunita tam dala všetko tvrdých kritikov mazákovčiny, teraz je to pol na pol, je to pat?

Mimi Šramová: Je to také akože pol na pol, plus mínus, závisí od toho, čo sa tam prejednáva. Sú tam Kolíkovci a sú tam anti Mazákovci.

Roman Michelko: Tá časť Súdnej rady, ktorú kreuje sudcovská samospráva, tak ona je proti týmto tvrdým zásahom. Aj Zuza Piusi ukázala týchto ľudí, ktorí sú absolútne znechutení.

Mimi Šramová: Ak máš na mysli film Očista justície, ktorý bol natočený tesne pred voľbami, tak sú tam aj ľudia, ktorí sú súčasťou Súdnej rady. Tam vtedy vystupovali s Kolíkovou, Baránik s Matovičom ako s najväčšími hájiteľmi morálky na Slovensku. Tieto dva roky ukázali, že tomuto tak nie je, a títo ľudia sú nastavení ináč. Keď vidím Baránika na ústavnom výbore, ja sa čudujem tým ľuďom, ja neviem ako sa spätne pozerajú na to svoje vystupovanie v tom filme pred tromi rokmi.

Roman Michelko: Tam bolo viacero línií. Dokonca Paluda a iní hovorili, že toto, čo sa robí je teatrálne zatýkanie sudcov. Že radšej to mali nechať prirodzenou cestou, toto teda oni nechceli. Sami tí záchranári justície sú totálne znechutení a veľmi dobra bola línia, ktorú som ani nečakal s Fiľom a Lipšicom, ktorí jedného mafiána, ktorý sa tam vozí po jednej žeriavničke, ktorú šikanuje.

Mimi Šramová: Myslíš Fiľa.

Roman Michelko: Fiľo z Ružomberka, SCP, respektíve Mondi. Ja som povedal, že som bol pozitívne prekvapený, samozrejme začínalo to Treemou.

Mimi Šramová: To bol svetlým momentom toho filmu, ja hovorím o tom, že títo ľudia, ktorí tam vtedy vystupovali zo Súdnej rady a teraz spätne pozrú kam to zašlo.

Roman Michelko: No počkaj, ale oni povedali, že boli kritickí, že sa im to nepáči. Oni povedali, že takto sme to nechceli. Oni sami nie sú vôbec spokojní s tými hrubými metódami.

Mimi Šramová: Ale to sú presne tí ľudia, ktorí na Súdnej rade vystupujú, a nechcú sa podpísať pod takéto uznesenie.

Roman Michelko: Však Paludu si pamätáme. Kandidoval na SaSke a potom urobili lex Harabin. Dobre, myslím, že sme prebrali, čo sa udialo, ak máš ešte niečo. Ešte mi predsa jedna vec napadla. Ja som vstával, alebo sadal zo stoličky, keď Edko Heger pri tom, že či vláda bez dôvery má kompetenciu darovať Mig-29, tak povedal, no spýtame sa ústavných právnikov. To je úplný nonsens. Keď sa spýtajú Kubinu alebo Gibu, tak to je jasné, asi sa nespýtajú Drgonca.

Mimi Šramová: Drgonca sa nespýtajú, Drgonec mi na to dal stanovisko, spýtali sa Bujňáka Vincenta, ten na to dal tiež stanovisko, a nepáčilo sa im. Rýchlo urobili z Mazáka ústavného právnika, dal stanovisko ako sa to  dá obísť a toto teraz všetci citujú.

Roman Michelko: Pre mňa všetky názory, sú len názory, nemajú žiadnu relevanciu. Jediná inštitúcia, ktorá má monopol na interpretáciu ústavy a interpretáciu kompetencií v čase, ak je vláda bez dôvery je Ústavný súd SR. To znamená, že ich názory si môžu dať pokojne za klobúk. Ja verím a dúfam, ak by takéto niečo bolo, tak 30 opozičných dá podanie, a oni dajú predbežko. Asi predpokladať, že Fiačanov Ústavný súd bude nejakou veľkou hrádzou proti porušovaniu ústavy. Je naivné, ale nádej zomiera posledná. Je pre mňa absurdné, ak niekto povie, že my sa spýtame na názor ústavných právnikov, názor je nič. Názorov môže byť desať, môžu byť protichodné, nikto z právnikov nemá kompetenciu o tom rozhodnúť. To má jedine Ústavný súd, to je jednoznačné. Troška ma prekvapilo, že vo verejnej debate nezaznievajú tieto argumenty. Oni to budú chcieť asi urobiť uznesením parlamentu. Tam je otázka, či by to malo byť až kvalifikovanou väčšinou. Tie kompetencie zadefinoval vláde bez dôvery ústavný zákon, prelomiť to jednoducho uznesením parlamentu, no dobre budeme to sledovať.

Mimi Šramová: Budeme to sledovať, ale pozri sa ako vrchná veliteľka ozbrojených síl, sa z toho tiež nemôže vyzliekať.

Roman Michelko: Ale vyzlieka sa. Budúci týždeň bude akýsi pokus otvoriť v pondelok schôdzu a samozrejme bude potom ešte marcová schôdza. Budeme to sledovať, myslím, že sme naozaj vyčerpali tie podstatné veci, ktoré sa udiali. Takže veľmi pekne ti ďakujem za účasť v podcaste, a znova o nejaké 3-4 týždne, dopočutia.

Mimi Šramová: Uvidíme sa, dopočutia.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás