ROZHOVORYPREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Juditou...

PREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Juditou Laššákovou

-

spot_img

PREPIS Podcastu Veci Verejných s Romanom Michelkom a Juditou Laššákovou

Bodový scenár podcastu.

– Prekvapenie kandidátok

– Klus na 150 mieste Sme rodina

– Kandidátka Oľano, je to troj či štvor koalícia ?

– ako skončí Pročko, Šofranko a spol. na tejto kandidátke ?

– Pochová Borisa Kollára kauza Richterová ?

– Prekrúžkuje sa Bekmatov zo 150 miesta na kandidátke Smeru ?

– Rozvrat právneho štátu pokračuje, ako po voľbách skončí Lipšic, Kliment Čurillovci ?

– Ako skončí disciplinárka s Pamelou Záleskou, ktorej obžalovaný skolaboval priamo v priebehu procesu ?

O tom a mnohých ďalších aktualitách sa viac dozviete v najnovšom podcaste Veci Verejných.

Podcast na Spotify:

PREPIS PODCASTU:

Roman Michelko: Vážení poslucháči, dovoľte, aby som vás privítal pri pravidelnom podcaste Veci Verejných a našou dnešnou hosťkou bude Judita Laššáková. Vitaj!

Judita Laššáková:  Ďakujem za pozvanie, zdravím všetkých.

Roman Michelko:  Tým, že tu máme Juditu, tak je jasné, že téma podcastu bude aktuálne, politické záležitosti, ktoré ona priebežne a systematicky glosuje. Teraz je kvázi uhorka. Napriek tomu veľmi sledovanou záležitosťou je zloženie kandidátok jednotlivých strán. Tak povedz mi, ktoré z nominácií na kandidátkach pokladáš za ten najväčší bizár, a ktoré sú také, že ťa prekvapili ako gúľaš očami, že to čo je. Myslím si, že OĽaNo budeme musieť prebrať, ale mňa teda osobne troška prekvapil bezbrehý oportunizmus Klusa, ktorý išiel za Sme rodinu. Najväčší eurohújer ide na kandidátku, kde sa jej líder oblapia so Salvinim, ktorý pozýva Marine Le Pen. To by som od Klusa nečakal, čo ty na to?

Judita Laššáková: No ja som bola veľmi prekvapená, pretože Martina Klusa sme ostatne rozoberali, keď som tu bola naposledy. A zhodli sme sa na tom, že väčšieho oportunistu na Slovensku, ani momentálne v súčasnej dobe nepoznáme, ale potom sme si hneď kontrovali Šeligom. Ale vrátim sa ku Klusovi. Po tom, čo on nedostal svoj vysnívaný flek na Dvore audítorov, čo je jedna zo siedmych inštitúcií Európskej únie. Hovoril, že pravdepodobne nebude kandidovať ďalej v politike, a že on pôjde naspäť na školu, na vysokú školu, a tam bude prednášať.

Roman Michelko: Alebo diplomacia ešte.

Judita Laššáková: To hlavne, a potom prekvapil tým, že sa dostal na kandidátku Sme rodina. Presne ako si hovoril, Salvini, Marine Le Pen, a všetci títo kvázi proti európsko uníjni politici. A on kráča do náručia Borisa Kollára. Vypočula som si rozhovor, ktorý poskytol hnonline ….

Roman Michelko: Viacero dával.

Judita Laššáková: Hej, lebo všetci sú na to zvedaví, to je totálny bizár. Ale Martin Klus to zdôvodňoval tak, že ak jeho prekrúžkujú ľudia zo 150-teho miesta, tak potom si s Borisom Kollárom sadnú, a potom naštartujú to geopolitické smerovanie Slovenska. Ako už väčšiu výhovorku a lepšiu som nepočula, ale vidíš to je presne to, keď nie si vyhranený politik, keď nemáš zázemie, keď nechodíš za ľuďmi, tak potom sa ti stane to, že len hľadáš nejaký flek. A druhá vec je, že pri stave v akom sú preferencie Borisa Kollára, on mohol urobiť všetko.

Roman Michelko: Všetky kauzy mu prejdú…

Judita Laššáková: Vždy, vždy, zober si, aký nárast preferencií mal, keď sa počas covidovej doby prechádzal autíčkom s tou svojou partnerkou do lekárne a skončil v nemocnici.  Napriek tomu mu to neurobilo s preferenciami nič. Ale bitka, prefackanie ženy, to sa zjavne jeho voličom nie celkom páči. Myslím si, že tie prieskumy, alebo respektíve….

Roman Michelko: Jedine Vox politico mu dalo 4 a 4,4%, všetky ostatné okolo 6%. Tam je otázka, kedy bol zber tých dát. V čase vrcholiacej krízy to pravdepodobne nemohlo byť.  Alebo, asi nebolo. Ja čakám na prieskumy z prelomu júla a augusta, lebo ako si povedala, žiadna lož ho nikdy nezastavila. Jednoducho jeho voličské zázemie mu zožerie všetko. Toľko krát už oklamal voličov, ale ja hovorím, že je to úplne v poriadku. Pretože, kto volí Borisa, tak ten si zaslúži byť oklamaný. Len pre mňa je otázka, či naozaj násilie na ženách bude to K.O. Podľa mnohých jeho nemôže nič zlikvidovať, tak ako bulvár. Bulvár sa toho dosť chytil, Richterová mu celkom slušne podkuruje. Myslíš si, že môže byť pod 5% niekedy v najbližšom prieskume? Len jediný prieskum mu dal 4 a 4,4%, to bolo to Vox politico, ktoré robí na dennej báze tých 100 respondentov.

Judita Laššáková: Takto. Bavíš sa momentálne s niekým, kto tým prieskumom moc neverí. Pretože, ak sa pozriem na stav takého Progresívneho Slovenska, že pomaly atakuje pätnástku a nemyslím si, že tých šesť pre Borisa Kollára je to, čo momentálne teraz má. Skôr  si myslím, že tá šestka, je ten jeho potenciál. Keď si pozrieš všetky tie články, a ako rozoberajú tých 15,9 pre P.S. , tak zistíš že oni majú to svoje gro voličov naozaj na 6,9, to je to, čo by ich volilo, aj keby neviem čo bolo. A všetko nad to je skôr si myslím, že potenciál. A teraz je otázka, lebo SASKA a Za ľudí by mohli byť tí, teda Za ľudí už teraz nie sú. K tomu sa ešte možno vrátime. A SASKA a ešte možno Demokrati sú tí, s ktorými PSko by mohlo urobiť…..

Roman Michelko: Demokrati sú mimo, 3,6%. Nad štyri nedajú, Letanovská to určite nevytiahne.

Judita Laššáková: Teda ona teda vážne nie, to som mala tiež historku.

Roman Michelko: Keď si zoberieš, to bola z núdze cnosť, lebo tam sú len extrémne polarizujúci ľudia.Tí akože prvoligisti, vypelichaný gunár, minister obrany Jaro Naď, Šeliga, jednoducho to, čo tam máš, to je čistá katastrofa. V podstate Letanovská má jednu výhodu oproti ním, že až tak nevadí. Demokrati by možno mohli byť nebezpeční, ak by sa spojili s Modrými od Mikiho. Ale to sa už nestane. Podľa mňa, zaoberať sa Demokratmi je úplne zbytočné. To je strana mimo, ale keď si hovorila SASKU v poslednom prieskume mala 5,0%. To je úplne na hranici. Ja skôr mám iné vysvetlenie pre Progresívcov. Máš tri segmenty voličov. Jeden sú opozícia, teda všetky opozičné strany. To sú ľudia, ktorí sú naštvaní z tejto garnitúry a nefunguje u nich argument lebo Fico. Potom máš nejakých nostalgikov pre bývalú koalíciu, ktorí sa totálne skompromitovali, ktorí sú totálne neschopní, ktorí sú absolútni diletanti. No a potom sú tí, ktorí to nikdy nedajú opozícii, lebo Fico, nikdy to nedajú tímto, lebo katastrofálny výkon vlády. A vlastne povedia, veď títo ešte neboli pri vláde, dajme to im. Tam sú aj spojené nádoby SASKA kontra Progresívci. Kým jedni padajú, tak druhí logicky rastú, lebo kde inde to dáš. Tí, ktorí sú sklamaní so súčasnej koalície, tak nemajú inú šancu, ak nie sú opoziční. To je jediná relevantná strana, ktorá nie je ani, ani, čiže oni chytajú všetkých tých nespokojných, ktorých sklamala bývalá koalícia, ktorí to nedajú opozícií,  ale však títo tu ešte neboli skúsme to dať im. To je podľa mňa jediná racionálna interpretácia, prečo je niekedy na druhom, niekedy na treťom mieste.

Judita Laššáková: No idem formulovať ďalej z tej mojej teórie. Čiže keď máme kolo tých 15-16%, to je potenciál z môjho pohľadu, a 7, zhodneme sa na tom, čo má PS, že je skalných.  Sedem percent sa môže na poslednú chvíľu, pred vhodením tej obálky do urny rozhodnúť takým spôsobom, že bolo by fajn, ak by sme zachránili tú SASKU, aby malo s kým PS robiť koalíciu. Ja netvrdím, že tá SASKA sa tam dostane, ako bola by som najradšej keby tam nebola. Niekto taký ako je Alojz Baránik, úprimne sa ti priznám, ja si o Janke Bittó Cigánikovej nemyslím nie veľa dobrého, keď ju bolo treba pochváliť, tak som ju pochválila. Ale mi je zadkom milšia do tváre ako Alojz Baránik. To vôbec, to je niečo tak boľševické, ja to ani neviem inak nazvať. To je totálny tyran, ktorý keď sa dostane k moci a čo produkoval na  Ústavnoprávnom výbore v NR SR. To je dehonestácia, absolútna dehonestácia komplet všetkých ostatných poslancov, ale aj voličov, ktorých by mal zastupovať Baránik.

Roman Michelko: Ale aj právnickej profesii, nikto neurobí väčšiu hanbu. Chvalabohu nastalo tento týždeň také isté zadosťučinenie, bude musieť zaplatiť 70 000 eur sudkyni. Bohužiaľ to tuším len Krajský súd, ešte sa teoreticky môže odvolať, či ako to je?

Judita Laššáková: Nie….

Roman Michelko: Čiže normálne príde exekučný príkaz, keby sa cukal, alebo tak?

Judita Laššáková: Ešte má jednu šancu, keby sa Demokrati dostali do parlamentu a s nimi aj 150-tka Lucia Ďuriš Nicholsonová. Vieš čo sa deje v tom momente, jej zaniká mandát v EP, a Alojz Baránik je jej náhradník.

Roman Michelko: Preboha, čiže potom by získal imunitu.

Judita Laššáková: Jednak by získal imunitu, tá exekúcia vedel by ju oddeliť, dohodnúť sa na splátkach. Nech tú ľudia nefabulujú, tí europoslanci majú 7600 eur plat.

Roman Michelko: Čiže za desať mesačných platov by to dal.

Judita Laššáková: Čo by teoreticky stihol, lebo by mu končil mandát niekedy v máji. Ak sa Lucia Ďuriš Nicholsonová  dostane do NR SR za Demokratov, zo 150-tky, a jej zanikne mandát a Alojz Baránik nepôjde, tak ide Natália Blahová.

Roman Michelko: Aha, jedno lepšie ako druhé.

Judita Laššáková: No a ďalšia vec, keď už sme pri takýchto, že prechádzaš z jednej inštitúcie do druhej. Napríklad aj zánikom mandátu Milana Uhríka, neviem, čo by musela Republika urobiť, aby sa nedostala do parlamentu.

Roman Michelko: Ona je istá.

Judita Laššáková: Tak, čiže ak sa Republika dostane do NR SR a s ňou aj Milan Uhrík.

Roman Michelko: Mazurek je prvý náhradník.

Judita Laššáková: Ale on prišiel vtedy, keď mal ten súdny spor, aj o tento post.

Roman Michelko: On si ho neuplatnil.

Judita Laššáková: Nie, to nevadí. Súčasťou trestu bolo aj to, že on prišiel o to, byť náhradníkom do EP.

Roman Michelko: Čiže by šiel Beluský.

Judita Laššáková: Veľmi správne, dobre, výborne. A teraz mi povedz, tuším je tam potom Marek Kotleba, alebo Ondrej Ďurica, však to je jedno, Ondrej Ďurica je tak, či tak v Republike. Teraz mi povedz, čo taký Martin Beluský za 9 mesiacov v EP urobí?

Roman Michelko: No nič, príde si na plat. Čo by už urobil Baránik okrem hanby.

Judita Laššáková:  Čiže v tomto držím skôr palce Republike, a nie Demokratom.

Roman Michelko: Beluský je ĽSNS.

Judita Laššáková: Áno, len Uhrík bol vtedy 2019 na kandidátke ĽSNS. Európsky parlament vôbec nezaujíma, či je teraz Milan Uhrík v Republike.

Roman Michelko: Ako náhradník ide. Inak ako samozrejme je vysoká miera pravdepodobnosti, že Mazurek by ostal v Národnej rade. To je aj tak iba akademická debata.

Judita Laššáková: Áno a Milan Mazurek z môjho pohľadu má rétorický talent. Čo som počula, že sa aj ďalej vzdeláva, ale myslím si, že na Európsky parlament je príliš, nech mi nemá za zlé, je príliš nevyzretý, príliš zbrklý, a na to treba dorásť.

Roman Michelko: Iné prostredie tam je, takže to je jasné.

Judita Laššáková: A ďalšia vec je, že ak by sa zo SNS prekrúžkoval Miroslav Radačovský, tak automaticky mu zaniká mandát. Tým pádom ide z ĽSNS ešte druhý.

Roman Michelko: On si môže vybrať. Myslím si, že vážne uvažoval ísť do Národnej rady, že si ponechá mandát a pôjde náhradník. Jeho kandidatúra zo stého miesta je viac menej symbolická. To základné posolstvo je, že dúfa, že sa zvezie jeho syn pri jeho mene. Čo ja nedúfam, ale dobre, nebudem komentovať kolegov. Ale on dal, ak teda nejaký veľký bonus, tak meno Lučanského, lebo to je nejaký symbol. V podstate to je náš Kuciak, navyše má 150 bilboardov v Žilinskom kraji,  a toto môže rezonovať pre voličov oveľa viac, než ktokoľvek iný z tej jeho kandidátky Patriot.

Judita Laššáková: To určite. Ale keďže ty si na SNS, tak ty to komentovať nemôžeš. Ja poviem, je o mne verejne známe, že ja som nenechala nitku suchú na Andrejovi Dankovi od roku 2017, a kvalitne som mu dala zabrať. To jedno mu musím uznať, že naozaj nech má akékoľvek ego, to ego odložil, a posadil k sebe Tomáša Tarabu aj teba, aj Radačovského, aj Ruda Huliaka , aj Iva Ševčíka, ja ho osobne poznám. Toto by som naozaj vyzdvihla, že toto je super. Myslím si, že takéto zjednocovanie pronárodných síl, čo je tu každým rokom a každými voľbami, a nikdy sa to nikomu nepodarilo. Ani nie len v takejto miere ako Andrej Danko. Myslím si, že toto mu treba priznať k dobru. Najviac ma rozosmievajú tí, ktorí tvrdia, že Roman Michelko pracoval na tom, aby bol konečne na nejakej kandidátke. Toto teraz nekomentuj, ja môžem. A vtedy ľuďom hovorím, vy ste zabudli na voľby v 2020, však Roman bol na kandidátke. Ty si bol tuším trojka na kandidátke Vlasti. Ale Vlasť tým, že sa nedostala, ty si mal 30 000 krúžkov vyše…

Roman Michelko: 28

Judita Laššáková: No z nás dvoch som ja chlap, a ja teda preháňam. Ale dobre mal si 28 000 krúžkov, ale napríklad taký Juraj Krúpa mal 1400. A v parlamente sedel celé tri roky. A ty, ktorý si mal 28 000 krúžkov si sa tam nedostal, čiže ja ti držím palce. Lebo, čo ja ťa sledujem, tak si vo svojich  názoroch konzistentný. Druhá vec je, že tá politika z tej druhej strany, keď už sa staneš poslancom, to tam niekedy je také, že iné. Vysvetlím na príklade. Teraz sme robili podcast s Dannym Kollárom, s Norbertom Lichtnerom, ale kvôli nejakej veci, ktorú ani nemôžem, ani nebudem komentovať, sme to nedali von, bude to vonku dnes. To množstvo hejtu, ktoré prišlo, že prečo to nejde von. Ty teraz sedíš a pozeráš sa na tie komentáre, že ako tým ľuďom povedať, aby si neprezradil tajomstvo. Tak si osobne myslím, že politici vo vrchole výkonu. Bavíme sa predseda vlády a každý jeden minister ku ktorému sa dostanú utajované informácie, musí nejakým spôsobom na základe týchto utajovaných informácií rozhodnúť. Ale ten občan, na druhej strane si to nevie vysvetliť, lebo mu to vysvetlenie chýba. Nemôže premiér povedať, prepáčte, ja som sa dostal k utajovaným informáciám, tak preto som takto rozhodol. Milión tisíc reakcií, čo ja som mala na tom svojom kanáli chápe, že občan, ktorý sa nedozvie všetky informácie, zrazu dostáva možnosť si zakonšpirovať. Čo robíme všetci, lebo všetci nejakým spôsobom pracujeme s informáciami. A niektorí aj so šumami, ale jednoducho je vec, ktorú si prosím ťa, ak budeš v tej Národnej rade a ja teda dúfam, že budeš, ustráž, a komunikuj to s ľuďmi do tej maximálnej možnej miery.

Roman Michelko: Dobre, ja len chcem jednu vetu k tomu. Naozaj konečne sa ukazuje, že spájanie má nejaký efekt, čo sa týka preferencií.  Ostatné preferencie boli 5,1, 5,5 ,5,7%. Čiže naozaj sa stáva,   povedal by som, skoro bezpečne parlamentnou stranou. Teda verím, že ten trend sa už len potvrdí. Poďme k ďalším veciam. Asi je nutné okomentovať v dvoch rovinách kandidátku OĽaNO. Také tie bizarnosti, že chce dať súboj o predsedu. To je strašný gýč, ale to je čistý Igor. Jurinová ho dá dole a tak, čiže potrebuje tam prvok hry. Súťažte a krúžkujte, lebo keď nebudete dosť krúžkovať, tak Jurinová bude, ja potom nebudem, ja potom odídem, úplne bizarnosti. Mňa neskutočne vytáča takýto strašný gýč, že tá kandidátka je štvorkoalícia, a on to vydáva za trojkoalíciu. Gábor Grendel je predseda a štatutár NOVY. Ale nie je v rámci koalície, je tam politická, ani nie, že molekula.

Judita Laššáková: S Danielom Lipšicom.

Roman Michelko: Áno, a druhý je teda Kresťanská únia. Štvrtý kandidát, keď sa pýtajú, že prečo to nedal, lebo to je desať percent, to už taký hrdina nie je. Akože dať 10 %, to by sme sa asi všetci ostatní potešili. Lebo to je dosť vysoká šanca, že nemusí dať, čo sa týka tých sedem. Je tu isté riziko, budeme sa modliť, aby to bolo tak 6,9%. Ale nemôžeme vylúčiť, že to na tých sedem dá, lebo je hyperaktívny. Ako vnímaš to, možno to nevieš, ale on sa snažil iné strany spochybniť na Najvyššom správnom súde, že de facto sú koalícia, ale nie sú koalícia. SNS to musela robiť tak, že všetci štatutári strán sa vzdali štatutárstva. Teraz sú ako keby radoví, a dali to na iných. Grendel je štatutár. Malo by zmysel napadnúť to podľa jeho modelu na Najvyššom správnom súde?

Judita Laššáková: Myslím si, že ten boj o právo by nemal skončiť. Ak by si toto urobil aj ty, tak teba treba napadnúť. Tu ide o princíp, ale čo sa týka Igora Matoviča, ja si myslím, že on vyhrá, tak či tak.

Roman Michelko: Vyhrá v akom zmysle?

Judita Laššáková: Či sa do parlamentu dostane, alebo aj či sa nedostane. Nehovoríme to o tom, že zopakuje 25%, to zas nie. Len si všimni, že on je normálne závislý na adrenalíne. On to miluje, a z môjho parlamentu robí všetko preto, aby sa do toho parlamentu dostal, ale aby ani len omylom sa nedostal do koalície. Pretože jemu naozaj vyhovuje to, aby mohol vykrikovať z opozície. Druhá vec je, že tie jeho krúžky, tak k tomu by som povedala jednu vec. On čo sa týka matematiky nie je hlupák, on vie, že každý jeden krúžok je dobrý. A možno je veľa nahnevaných voličov, ktorí by jemu krúžok nedali, ale keď má akože vyzývateľa v osobe Jurínovej , ktorá hneď povedala, že ona vlastne ani nebude zastavať post poslanca.

Roman Michelko: Ale potom mala rozhovor, kde povedala, že veľmi bude záležať na tom, koľko krúžkov dostane, aký silný bude mať mandát. Čím naznačila, ako by vznikla taká nepredvídateľná, nepochopiteľná udalosť,  keby prekrúžkovala Igora, že by ostala v parlamente. Samozrejme, sedieť na oboch stoličkách nebude. Ale, keby bol veľmi silný mandát, tak by potom možno ostala. Že ma teda ambície, Bože uchovaj, ísť do exekutívy.

Judita Laššáková: Tá Jurinová, ktorá prevzala Žilinský  samosprávny kraj po Jurajovi Blanárovi, ktorý ho postavil na druhé miesto spomedzi všetkých ôsmych. Ona ho za štyri roky dostala na ôsme miesto. A ona chce ísť do exekutívy, no výborne. Vážne môže ísť hocikto, ešte jednu vec by som k tej hre Igora Matoviča, že poďte si zakrúžkovať svojho lídra. No voľba lídra, by mala byť vnútrostraníckou záležitosťou, to znamená, že sa zvolá snem.

Roman Michelko: Ty hovoríš o štandardných veciach, ale on nikdy štandardný nebol.

Judita Laššáková: Pamätáš si referendum, že to je Ficove referendum, a my všetci zaplatíme Ficovi referendum. A prečo si to nezaplatí Fico, pán Matovič a Vy si náhodou nechcete zaplatiť stranícky snem?

Roman Michelko: Prosím ťa, tých 45 ľudí, ktorých si sám vybral, to je paródia na akúkoľvek stranu. Keď si pozrieš zloženie predsedníctva, to sú Šípošovci, to nemá význam. Jasné, dal prvok hry do voľby. Ale chcem jednu, inú vec. Čo si ty povedala, ja hovorím, že ľudia, ktorí vedia troška čítať medzi riadkami, keď si dal ako neprekonateľnú podmienku vstupu do vlády 500 eur voliča za účasť na voľbách. Čo je pri nejakej vysokej účasti 2,5 miliardy, to presne ako si ty povedala, nikdy a za žiadnych okolností nepôjdem do vlády. Keď toto povedal, tak jasne povedal, že kde sa cíti dobre, a kde jasne smeruje. Môže to znamenať také posolstvo, že asi sa ho nezbavíme, asi jeho absolútne otravovanie verejného priestoru ostane, ale už nebude v exekutíve. Nebude môcť skaziť nič okrem vzduchu v parlamente, nemôže nič pokaziť, keďže nebude vo vláde.  Nenájde sa normálny, príčetný politik, ktorý by vôbec uvažoval ísť s ním do koalície, a ktorý by ešte cenu za to zaplatil 2 miliardy eur za účasť na voľbách, to je nonsens.

Judita Laššáková: Ešte dodám k tej Jurínovej, lebo ísť na kandidátku s tým, že ja sa aj tak vzdám, to isté povedal aj Viskupič. V občianskom práve, keď máš prejav vôle, ten nesmie byť predstieraný, ona predstiera. Je to na voličoch, čo budú voliť, myslím si, že OĽaNO….

Roman Michelko: Ďuro Droba detto.

Judita Laššáková: Áno, ale oni tieto strany naškrabkajú nejaké percentá, teda ja fandím Igorovi, aby dosiahol úspech PSka z minulých volieb.

Roman Michelko: 6,93.

Judita Laššáková: Áno…

Roman Michelko: Aby ľudia pochopili a treba sedem. Aby neboli hejty, že to čo je, že koľko ti platí.

Judita Laššáková: Áno a druhá vec, že Demokratom, lebo ja Jarovi Naďovi a zároveň Zuzane Čaputovej neviem odpustiť tú DCA zmluvu s USA, takže im prajem 2,9, aby ani len nemali štátny príspevok. A čo sa týka SASKY 4,9 tiež, tak ešte dobre povedzme 4, lebo nebyť ich spolu aktivity, tak by k tej obrannej zmluve vôbec nedošlo. Korčok bol ich nominant SASKY, a najlepšie na veci bolo to, že Korčok dával to pripomienkovanie tej obrannej zmluvy do takého termínu, aby ľudia na to nereagovali. A ešte za to, aby občania nemohli pripomienkovať niečo, na čo majú právo, tak ešte za to bol mainstremom Korčok pochválený, to ani nie sú, že novinári, to sú propagandisti.

Roman Michelko: Korporátne média, presne tak. Toto má už vôbec nevzrušuje, lebo nemám ani tie najmenšie očakávania. Poďme ešte k takej veci. Ja som si dúfal, že tie najoplzlejšie ksichty tam už nebudú. Potom pozerám, že 23-jka Pročko, Kuriak, dokonca hviezda Šofranko je tam. Tuším nejako okolo 25-teho miesta. Čo si myslíš, ja naozaj sa neviem vžiť do psychiky voliča OĽaNO, potom absolútne katastrofálnom výkone, ktoré podal za tri a pol roka. Po tej nepetičnej a nekončiacej primitívnosti a agresivite, čo tam predvádzal taký intelektuálny gigant, ako je Pročko. V podstate viem, že sa prekrúžkuje, je tam aj Záborská aj Veronika. Kto volí OĽaNO, ten volí aj Veroniku, ako mentálna úroveň, podobná. Myslíš si, že Pročko alebo Šofranko dajú tri plus?

Judita Laššáková:  Jáj, že tri percentá.

Roman Michelko: Lebo oni sú na nezvoliteľnom mieste 23, ak zoberieš, že štyria, piati ľudia sa zdola prekrúžkujú. Galko zrazu, prebudený liberál sa tam dostal, Milanová je 20-tka. Ministerka, ktorá nikdy nešla do debát, lebo čo by aj preboha hovorila.

Judita Laššáková: Možno aj, chvalabohu.

Roman Michelko: Jasné, však chvalabohu pre ňu, ale nie pre to, že takéto persóny sú. Keď si pozerám tu kandidátku, tak ma troška prekvapilo, že Šudíka dali na koniec kandidátky. Ako medzi tých top lídrov ako Galka. Ten model bol, že prvých jedenásť nových. Mikulec čistá katastrofa, desiatka Krajčí a tak ďalej. Potom okolo dvadsiatky, takí druhoradí poslanci, medzi nimi je aj Šofranko, ako veľká líderka. Ako si myslíš, že ako to skončí, majú tieto obskúrne figúrky šancu vôbec sa znova prekrúžkovať, ak by dali 7 plus?

Judita Laššáková: Ja si myslím osobne, že Igor Matovič v roku 2020 rozhasil všetky politické poučky. Čo on urobil s tým svojím výletom do Cannes a získal 25%, čo bolo nemysliteľné. Ja si myslím, že on mal s tými poslancami debatu na štyri oči, a dokázal ich presvedčiť, že budeš tak vysoko, a neboj sa so siedmimi percentami sa dostaneme do vnútra, a ty tam budeš. Šofranko ho podržala vtedy, keď išlo o hlasovanie o hmotnej zodpovednosti politikov, vtedy jej záhadným spôsobom nefungoval ten prístroj, ktorým by mohla hlasovať a sedela vedľa Igora Matoviča. Takže ja si myslím, ja som to videl, áno Igor, my ti veríme. A Jožo Pročko, on to tiež podľa môjho názoru dostal za odmenu, lebo on tiež uveril, že budú mať viac ako tých sedem percent. Čo sa týka Šudíka, myslím si, že to isté len v opačnom garde. V štýle, však buď s nami dole, tam ťa ľudia vytiahnu skôr.  Keďže predpokladáme obidvaja, že Igor Matovič vie jednu vec vynikajúco a to je klamanie. Myslím si, že klamal každému.

Roman Michelko: Tam ide o to, že čo voliči, lebo to, že čo on robí, je nepodstatné. Podstatné je, že čo voliči OĽaNO. Myslíš si, že chcem od teba strašne veľa, že by si sa prevtelila do psycho voliča OĽaNA, čo je taký mentálny kontrmelec. To sa málokomu podarí, ale….

Judita Laššáková: Ja si myslím, že to bude takým spôsobom, že oni začnú opätovne vyťahovať. Si všimni, ja mám de javu, ako keby som bola v roku 2018, lebo Fico, a tri miliardy ročne. Doteraz to opakujú.

Roman Michelko: To je absurdné, to je naozaj strana pre mentálne nedostatočných.

Judita Laššáková: Nie, takto ty sa o politiku zaoberáš veľmi, veľmi dlho. A ty ňou žiješ, rovnako ja ráno pozriem všetky správy. Spravím si monitoring, vyletí mi jedno obočie, potom druhé, potom obidve naraz. To je jedno, ale skrátka sú ľudia, ktorí politiku vnímajú veľmi povrchne, a im stačia iba krátke mantry opakovať do nekonečna, až si na to tí ľudia zvyknú.

Roman Michelko:  Ja si myslím, že to sú ľudia bez súdnosti. Človek, ktorý sa troška pohybuje, nemyslím teraz mentálne retardovaných, ale tri miliardy eur je tak neskutočná suma, že tá predstava, že z rozpočtu, ktorý má 9,10,11miliárd. Z toho každý rok uliať tri miliardy, je mimo akéhokoľvek pochopenia. Také tie veci, že konto na Belize, to je úplne smiešne, to si z toho robia virál. To naozaj musia byť, nie že dvojciferné IQ, tí čo to volia, alebo veria tomu. Ja viem, že v každej spoločnosti je nejaké percento ľudí, ktorí sú totálne mimo. Ale toto je už akákoľvek strata elementárnej príčetnosti.

Judita Laššáková:  Áno, ale my máme infláciu informácií. To znamená, že tie informácie na teba vyskakujú a ty, hocikto, niekedy aj ja si niečo prečítam. Ja nejdem za tým, lebo ma to nezaujíma a neviem ti povedať o tri, štyri mesiace, či som tú informáciu úplne nevyhodila. Alebo s ňou počítam, keď niečo kalkulujem. Ale veľmi veľa ľudí si nepoloží elementárnu základnú otázku. Tak, keď kradli ročne tri miliardy, tak kde sú?

Roman Michelko: Presne.

Judita Laššáková: Boli ste tam tri roky, už tri miliardy krát dvanásť rokov, to je 36 miliárd, to som už mala dostať naspäť.

Roman Michelko: Aj za tých tri a pol roka sa malo 9 miliárd vrátiť, ktoré neboli rozkradnuté. To je niečo neskutočné.

Judita Laššáková: Toto a druhá vec je, že Laco Kamenický, keď ešte bol v pozícií ministra financií v roku 2019, on pracoval so štátnym rozpočtom. Smeráci pod vedením Pellegriniho, ako predsedu vlády, pracovali s rozpočtom 18 miliárd na výdavkovej časti. Títo majú 36.

Roman Michelko: Čiže desať percent by sa aj tak rozkradlo. Dobre, menej ako desať percent, úplne absurdné. To sú také pálky. Ale vieš, ten základný problém je v tom, že to je otázka proporcionality, toto mimochodom sa stále používa v debate, že preboha kde je tých 9 miliárd, ktoré sa nerozkradli. To je úplne absurdné. Jedna vec ma prekvapila, že ten človek nemá absolútne žiadnu príčetnosť, alebo nejakú… No dobre tie persóny, ktoré sme hovorili, to sú len obskúrne figúrky, ktoré sú na smiech. Ale on si dal na kandidátku Maroša, ktorá má mega škandál. Brutálny bossing, brutálny mobing, zamestnávanie syna, neskutočné hodinové sadzby pre externistov. To je tak skorumpovaný a skompromitovaný človek a on ho dal na kandidátku. Najprv sa od neho dištancoval, keď bola tá kauza v tom Pozemkovom fonde. A teraz ho naraz dá na kandidátku. Ako ten človek rozmýšľa, lebo to už nikto príčetný sa nedostane, alebo sa neťahá na kandidátku.

Judita Laššáková: Ty to nechápeš, ty si to nepochopil. Ani ja som to nepochopila, ale Maroš má vo svojej podstate DNA protikorupčné.

Roman Michelko: Jáj tak.

Judita Laššáková: Čiže všetko ostatné ide bokom….

Roman Michelko: Ale to je fakt potom už len pre úplných debilov, ja už potom fakt nechápem, že kto dnes môže byť voličom OĽaNA, lebo toto je naozaj úplne iný vesmír.

Judita Laššáková: Je, ale si všimni, že niektoré veci nevedia, a teraz bez ohľadu, či sa bavíme o Ficovi, o Andrejovi Dankovi, alebo o hocikom. Niektoré témy nevedia šéfovia strán, tým pádom ani strana komunikovať dobre. Igor to dobre robiť vie, on vie, že tí ľudia na toho Maroša zabudli, a teraz sa k tomu postaví…

Roman Michelko: Ale však to je mesačná kauza. To nie je, že pred rokom.

Judita Laššáková: Je leto, je teplo, ľudia sú vonku, kúpu sa.

Roman Michelko: Každý, kto je na kandidátke sa dostane pod drobnohľad.

Judita Laššáková: Áno. On sa zvezie.

Roman Michelko: Takáč mal tlačovku o tom. Tam jednoznačne….

Judita Laššáková: Pozri, keď ťa nepreberú mainstreamové médiá, tak to ešte stále nie je to pravé orechové. Lebo to sa potrebuje dostať pod kožu tým ľuďom, normálne, že vo večerných správach všetkých hlavných televízií, ale pokým to tam nebude… A nebude to omieľané rovnako často, ako Igorove desaťročné klamstvá, tak dovtedy to ľudia nebudú vedieť. Druhá vec, to netreba brať z mojej strany, že to je kritika, že témy nekomunikovať. Ale si zober, že Igor Matovič to robí dobre v tom zmysle, že on vždy hovorí, že dali sme vám 200 eur, a ešte vám chceme dať 500. A teraz tí ľudia, no dobre, tak on nám naozaj fakticky dal 200 eur. To je tiež Columbova žena.

Roman Michelko: Ako komu, ale dobre.

Judita Laššáková: No presne, druhá vec je, že on tým, že zobral mestám a obciam obrovské množstvo peňazí, tak vlastne tým ľuďom vyťahuje z vreciek oveľa viac, ale to ľudia nebudú hromžiť na Igora, že Igor Matovič zle hospodáril, nedal mestám a obciam, preto budú musieť obce navyšovať dane, poplatky, preto  budú musieť, ja neviem obmedzovať osvetlenie. Rozumieš, a v 21. storočí sme sa dostali tam, existujú možno nejaké obce, kde bude každá druhá, možno tretia lampa daná na Sulíka, že sa vyskrutkuje žiarovka.

Roman Michelko: Toto by som troška polemizoval, pretože práve tým, že pustil žilou samospráve, tak takmer všetci jeho poslanci, ktorý boli aj v komunále prepadli. Prepadla Mierna zo Skalice, prepadla dlhoročná župná poslankyňa v Piešťanoch, Vetrák sa nedostal do župy, Vetrák sa nedostal do mesta, dostal sa jedine do miestnej časti. V podstate, keď si zoberieš okrem Igora Husa, čo je tuším v Turčianskych Tepliciach, všetci ostatní prepadli. Šípoš sa ani len do miestneho zastupiteľstva nedostal, ani len v Starej Ľubovni. O tom, že by sa dostal do župy nič, Šudík tak isto vybuchol aj v meste, aj  v tomto. Jednoducho to bol brutálny masaker, Pleštínska sa nedostala, nie, že do župy, ani starostka obce sa nestala. Čo mala druhý, alebo tretí mandát. To, že masakrovali samosprávy, tak to im voliči troška dali na vedomie. Nie oni úplne prepadli, najviac ma potešil samozrejme Šeliga. Ani v Námestove.

Judita Laššáková: Nie sme škodoradostní, že vôbec.

Roman Michelko: Ja som jasne povedal, ktorým ľuďom držím palce. Bohužiaľ tiež to nevyšlo.

Judita Laššáková: Ja som mala o dva hlasy menej ako Kyselica.

Roman Michelko: Čo je absurdné, kandidát na župana. Tri roky bol v politike, mal obrovský mediálny priestor. A napriek tomu jasne, to bol veľmi dobrý výsledok.

Judita Laššáková: Ja to považujem za vynikajúci výsledok, ale čo sa týka tých miest a obcí, ja si skôr myslím, že toto je jedna z tých tém, ktorú by mali. Ja ti teraz nechcem hovoriť, čo máš komunikovať.  Ale jednoducho sadnúť si so ZMOSom, pretože tam chýbajú obrovské peniaze. A dokonca minule som počúvala tlačovku Miša Kaliňáka, tuším, že je bývalý hovorca ZMOSu, a on tam jasne hovoril, že títo nešťastníci na poslednú chvíľu prijali ešte zákon, že každá DSS môže posielať. Skrátka, veľmi to skrátim, pritiahnem za vlasy, ale gro je to, že každá DSSka môže posielať faktúru za osobu, ktorú opatruje, ak za tú osobu nemá kto platiť.

Roman Michelko: Má nízky dôchodok.

Judita Laššáková: Má nízky dôchodok, tak to môže posielať mestám a obciam, kde má tá osoba hlásený trvalý pobyt. To znamená, že nejaká obec, ktorá má, vymyslím si 22 tisícový rozpočet, má zaplatiť faktúru za 13 tisíc. A toto sú presne tie veci, ktoré treba tým ľuďom hovoriť, a komunikovať to, pretože to je jeden problém. Druhý problém je to, ako ja ti prajem, ale teraz neber v zlom, ale absolútne ti nezávidím, pretože ten bordel, ktorý tu bude, a ja teraz prorokujem, február 2024, keď ľudia naozaj dostanú faktúry za energie. To bude obrovský problém, ktorý by ste mali ako politické strany komunikovať už teraz. Lebo, keď to vypukne vtedy, tak už to bude lebo Fico, lebo SNS.

Roman Michelko: Myslíš teraz tie dotácie na kompenzácie cien energií.

Judita Laššáková: Teraz si zober, že ty máš 190 eur zastropovanú cenu. A cena je vo svojej podstate vlastne  81 eur. Všetko ostatné štát dopláca nejakej distribučke. Takej distribučke, kde jednoducho za 760 miliónov Sulík neuplatnil predkupné právo. To sú zase peniaze, ktoré odtekajú do Nemecka. A potom taký, ako je Juraj Droba, on uzavrie novú zmluvu s prevádzkovateľom medzimestskej dopravy v Bratislave. Keď si pozrieš Arrivu, Arriva je 100% vlastnená nemeckým štátom. My sa tu bavíme o Drobovi a Sulíkovi, ktorí tvrdia, že štát je zlý vlastník. Ale všetko nahrávajú cudzím štátom.

Roman Michelko: V každom inom kraji, v každej inej župe, po takomto megaprúseri, kedy bol kolaps dopravy regionálnej. Keby fungovali ľudia ako živé GPSka, lebo zobrali tam ukrajinských vodičov, mali ich navádzať, že kde majú ísť, by krachol. V Bratislave môže byť vrece zemiakov, ak má dobrú stranícku značku, tak je zvolený.

Judita Laššáková: Ešte podporovaný Vallom.

Roman Michelko: Tam je kartel, typický kartel, vy župu, my mesto. Neexistuje, ako som spomínal, že teflonový Boris, že všetky kauzy po ňom prejdú, úplne stečú, nič sa mu nestane, nič sa neoprie o neho. To isté je v prípade Bratislavy, to je zlomená palica, v Starom Meste je severokórejský parlament, väčšinový systém. Aj toto by bolo dobré otvoriť, lebo to nie je celkom normálne. Keď 30% voličov má 100% mandátov. Viac mandátový väčšinový systém ti spôsobuje to, že relatívna väčšina ti vyhrá. Ak urobia dobrú koalíciu, tí ostatní nemajú šancu.  Poďme ešte, keď prebiehame kandidátky, tak Smer mal skoro totálne stranícku kandidátku. Troška ma prekvapili takí ,,mladíci ako 79 ročný Muňko, ale to je ich problém.

Judita Laššáková: Neviem, či si mu neubral.

Roman Michelko: Nie, on je 44-ka. To viem, ako najstarší poslanec, to som si dal pozor. Ale dvaja ľudia sú mimo, no traja, toho jedného berú, že je Smerák. Gašpar a Bekmatov. S Gašparom sa dobre poznáš, viem čím si to zaslúžil, osem mesiacov v kolúznej väzbe, alebo tak.

Judita Laššáková:  Vnučka sa mu narodila vtedy.

Roman Michelko: Áno, takže bolo to veľmi tvrdé. A Bekmatov, aký máš na toto názor? Ja som bol troška prekvapený, lebo Bekmatov je zať Braňa Ondruša, ktorý je pravá ruka Erika Tomáša. Tak som myslel, že bude inde smerovať. Ale v podstate, v čase kedy Socialisti mali na čele Eda Chmelára, mali 11 000 hlasov. V Smere treba na prekrúžkovanie 15 000. Bekmatov je menej známy ako Chmelár, 150-tka je veľmi dobré miesto. Čo si myslíš, má šancu dať tých 15, 16 000, lebo toľko na prekrúžkovanie treba pri Smere.

Judita Laššáková: Nech mi je odpustené, plus mínus ja si tipnem od 10 do 12 000.

Roman Michelko: Desaťtisíc je tristo, to je príliš málo. Viac ako tristo, okolo 500 000, 400, 450 000.

Judita Laššáková: Jedine, že by to fungovalo tak, ako teraz v Nových Zámkoch, boli spolu, predstavili ho. Teraz budú v Starej Bystrici.

Roman Michelko: Ty si myslíš, že 10, 12 000 bude stačiť?

Judita Laššáková: Nie, nie. Toľko asi dostane, to je môj odhad, môj tip, no tak stretneme sa po voľbách a budeme si vyčítať, že kto ako netrafil. On keby zabral, on je mladý, možno by dokázal osloviť mladých. Ja ho nesledujem, neviem ako funguje…

Roman Michelko: On bol protikandidát na župe v Nitre, kde kandidoval na župana.

Judita Laššáková: Nie, ja som nekandidovala na župana, len ako poslankyňa.

Roman Michelko: To máš pravdu, len ako poslankyňa, aj do mesta.

Judita Laššáková: Áno, ani primátor, ani predseda samosprávneho kraja. Vieš, keď ti ľudia nedajú ani len podpis, aby si tu kandidátku dal, tak potom nemá význam sa vôbec o to snažiť. Ale ja mu držím palce, pretože novú krv myslím si, že treba. Na druhej strane ja naozaj chápem, prečo Fico zostavoval kandidátku, tak ako ju zostavoval. A čo sa týka aj toho Tibora Gašpara, teraz fabulujem, lebo ja som sa o tom vážne s Ficom nebavila. Ja si myslím, že on Tibora Gašpara dal hore na zvoliteľné miesto, hlavne kvôli tomu, aby dal signál svojím voličom, že nespravodlivosť naozaj ja nebudem tolerovať. Toto si ja osobne myslím. Čo sa týka tej 150-tky, myslím si, že to je taký že pokus-omyl, uvidíme, čo to dá. Lebo však 150-tka je vďaka Matovičovi celkom zaujímavé číslo. Treba uznať, že to je odvaha ísť na 150-tku na kandidátku Smeru. Naozaj tam potrebuješ veľa krúžkov na to aby si sa prekrúžkoval. To myslím si, že Lucia Ďuriš Nicholsonová, ak je na kandidátke Demokratov 150-ta má naozaj väčšiu šancu, ak by sa dostala. Predsa len je známejšia, určite áno, teda minimálne pre jej voličov. Myslím si, že Smer skúša, však ako konečne sa zobudil. Bol prefackaný Smer…

Roman Michelko: Prešli si očistcom.

Judita Laššáková: Určite, a teraz skúšajú, to je taký pokus, omyl. Toto mi vyjde, toto mi vyjsť nemusí. Mňa veľmi príjemne prekvapilo, že mladí ľudia sú vysoko.

Roman Michelko: Dvadsaťpäťka je Melicher, Kaliňák je podpredseda.

Judita Laššáková: Áno, presne, takže toho ani neberieme. Dvadsiatka je tuším Janko Mažgút.

Roman Michelko: Ale on už nie je MS, on má cez 40.

Judita Laššáková: Áno, ďakujem, že si ma na to upozornil.

Roman Michelko: Od 35-ky sú stredná generácia.

Judita Laššáková: Hej. Potom Zuzka Matejíčková, čo je veľmi….

Roman Michelko: Tá je už tak na hrane, 36. Keď pôjdu do vlády, tak tam bude ako náhradníčka. Keď zoberieme 17,8. Minulé voľby bolo 17,8, tam bolo potrebných nejakých 16 000 na prekrúžkovanie. Tam išlo o to, aký bol prepad.

Judita Laššáková: Ona má 35-ku, ale naozaj, ak vezmeš ona sa tomu skladisku venovala fakt, že veľmi. Naozaj potom išla, a vďaka tej kauze padol nakoniec Heger, lebo padol na Vlčanovej kauze.

Roman Michelko: Plevíková zase dala dolu Kmeca.

Judita Laššáková: No mladé pušky strieľajú veľmi dobre, takže sa mi to veľmi páči. Ale, už keď sme teda takýmto spôsobom premostili k tomu Hlasu, že presmerujeme sa na Hlas. Tak ja neviem, kto robí poradcu pánovi Pellegrinimu, ale dostať 22 % stranu na dnešných, ja neviem pomaly 11%.

Roman Michelko: Oportunizmus, neschopnosť vyhraniť sa, lavírovanie. V podstate pripúšťanie koalície s Progresívcami. Čo sú všetko ľahko a jasno identifikovateľné problémy. Už len poslednú otázku a ja len krátko doplním toho Bekmatova. Jeho bonus je v tom, že v čase keď išli Socialisti, fungovala racionalizácia, jeho potenciál je väčší. Ale ľudia vedeli, že nemá šancu, tak mnohí, ktorí by mu to dali, tak mu to nedali. Teraz je, že mladý, aktívny, nie hlúpy, mnoho voličov zo Smeru ten krúžok dá jemu. Aj keď nie je z ich strany, toto si myslím, že je silný bonus, aj keď potenciál má väčší ako bol predtým. A teraz posledná vec, z tých troch vecí, jednu viem. Často krát sa ľudia pýtajú, či bude revanš, nebude revanš, a podobne. A Fico povedal, že žiadne krvavé oči nemá a nechce robiť kolotoč nekonečnej krvnej pomsty, a neviem čoho. Ale tri veci musia byť po voľbách zmenené. Prvý je špeciálny prokurátor, čo sa dá elegantne, žiadna zmena zákona, stačí sa pozrieť na previerku Lipšica. To je absurdné, že on ju dostal, bez previerky automaticky končí. Tá previerka príšerne smrdí, to je človek s kolosálnym konfliktom záujmov. Tam sa urobí jednoducho analýza a pôjde preč. Druhá vec, ľudia z NAKY Čurillovci odídu bez náhrad, ani ich nechce trestne stíhať, ale to si neviem celkom presne predstaviť. Ja si myslím, že oni majú toľko na rováši, že trestné stíhanie bude, a nikto ho nebude brzdiť. Ale tretia vec ma zaujala, ale to si neviem celkom predstaviť.  On povedal, že Kliment musí skončiť. Skús mi to vysvetliť, ako to môže dosiahnúť, keďže viem, že pozícia sudcov je veľmi nezávislá od politikov. Teoreticky si viem predstaviť, že sa zmení zloženie Súdnej rady, lebo je precedens a už je aj zákon, že nominanti parlamentu a vlády sa vymenia automaticky po voľbách. Lebo Kolíková, takže oplatilo sa to. To znamená, že Mazák končí v Súdnej rade, a že Súdna rada môže dávať disciplinárky. Tam je aj problém s disciplinárnym senátom Najvyššieho správneho súdu. Keby sa aj pre nejaké delikty dostal Kliment na disciplinárku, že Súdna rada by začala proti nemu konanie, čo si nemyslím, že je také jednoduché. Podľa teba je reálna šanca, že by ho zbalili, vyzliekli z talára. Lebo toto si myslím, že je skoro nesplniteľná misia dať dolu sudcu Najvyššieho súdu a tuším šéfa, niektorého zo senátov je extrémne ťažké. Je to vôbec teoreticky možné?

Judita Laššáková: Takto, aby sme nezabiehali do vecí, ktoré sú čisto hypotetické.

Roman Michelko: Ale si právnička, akú majú vôbec šancu, alebo páky na sudcov?

Judita Laššáková: Čo sa týka tej disciplinárky, tam áno, toho vedia dať dole.

Roman Michelko: To len Súdna rada.

Judita Laššáková: To áno. Lenže druhá vec je, že pán Kliment nemá veľmi veľa podporovateľov, aj čo sa týka sudcov. Disciplinárny návrh, ak dá aj nový minister spravodlivosti, tak by s tým nemal byť problém. Druhá vec je, že čo sa týka pána sudcu, tak on, hociktorý sudca automaticky prichádza o svoj súdny talár, ak je právoplatne odsúdený za trestný čin. No a neviem, či pán Ondrej Repa, kde Kliment je jeho strýko, ktorý spolupracoval s Čurillovcami. Aj Tiborovi Gašparovi vyčítali  Bödöra. Dobre, ale nebudem do toho zachádzať. Rodinu si nikto nevyberá, ale to akým spôsobom bankuješ s rodinou už áno. Takže ja osobne si myslím, že správne sa k tomu Fico postavil, lebo to nemôže byť o krvavých očiach. To jednoducho tie orgány činné v trestnom konaní musia postupovať podľa zákona. Pretože to na konci dňa pri Európskom súde pre ľudské práva, vie ten dotyčný vyhrať. A ešte budeme platiť odškodné, čiže aby sa nám nestalo to, čo sa nám pomaly schyľuje s Dušanom Kováčikom, lebo to tiež nebolo košer, ako ho dostali na to odsúdenie. Aj do väzby, aj potom odsúdili. My nevieme ako rozhodne Európsky súd pre ľudské práva, takže všetko treba robiť podľa zákona, podľa práva. A budem prvá, ktorá budem kričať, keby sa Klimentovi, alebo aj Lipšicovi nejakým spôsobom porušovali práva. Nemôže jeho proces na tomto stroskotať, ak som sa vyjadrila správne. Ale čo sa týka tých sudcov. Pozri, existuje také niečo ako ohýbanie práva. Vďaka Kolíkovej, keď už sme pri tom, to si tiež na seba ušili, uplietli bič. Ale to by bol jeden z prvých zákonov, ktorý by som zrušila, okrem energetických, tie by som unblok zrušila všetky. Ale pozeral by som sa na vytváranie toho, akým spôsobom on dostáva za každým Repove veci, to ja dodnes nechápem.

Roman Michelko: Náhodným…

Judita Laššáková: Náhodným výberom, jasne, jasne, jasne.

Roman Michelko: Pre mňa je skôr tá technikália, ak si pozriem pri akých zásadných pochybeniach sudcov vlastne boli len disciplinárky, že krátenie mzdy a niečo také. Vyzlečenie z talára si nepamätám presne, kedy sa stalo, možno je nejaký odsúdený sudca. Polka bol, ktorý bral ten úplatok pri kauze. Ale toto si myslím, že je veľmi málo pravdepodobné, ale právoplatné a vykonateľné rozhodnutie súdu je otázka troch, štyroch rokov. A teraz neviem keby bolo začaté trestné stíhanie, on by bol postavený mimo služby a bral by nejaké a mal by nejaké percentá zo mzdy, či ako?

Judita Laššáková: Toto ti neviem povedať presne.

Roman Michelko: Pri Trnkovi to vieme, lebo tu to tak funguje.

Judita Laššáková: Áno a namiesto toho, aby som sa podkopla, lebo to fakt netuším tie technikálie. Nepoviem nič, ale myslím si, že u neho toto nebude cesta, pretože veľmi boli nabrúsení aj na Dalibora Miľana a potom, keď Dalibora Miľana nevyzliekli z talára, tak som vedela, že ide aj tá sudcovská, taká tá stavovská česť, už sa odkláňa od Matovičovsko-Hegerovsko-Čurillovsko- Lipšicovského….

Roman Michelko: Posledná otázka. Pamela Záleská, nevidel Mazák dôvod, prečo by začal disciplinárku, keď skolaboval obvinený priamo na súde. Keď odmietla mu dať inzulín ako ťažkému diabetikovi. A teraz je tuším nejaký pokus začať disciplinárku s Pamelou Záleskou, vieš o tom niečo? Bude, či nebude?

Judita Laššáková: Mala by byť. Tam sú tuším aj návrhy, že 30% zo mzdy, ale uvidíme ako sa k tomu postaví Najvyšší správny súd. Pretože nech by to bol ktokoľvek aj Mikuláš Černák.

Roman Michelko: Štyrikrát tam vyzýval, nevnímala absolútne.

Judita Laššáková: Teraz ste mali pauzu. Ja som mala v rodine, stará mama si pichala inzulín, ja teda viem, aké to je. Najesť sa, a v presnú hodinu si pichnúť ten inzulín, a ona nepochopila, že to musí byť vtedy. Ako myslím si, že tá žena nechápe viacero vecí. Ale toto je za hranicou, lebo keby s týmto sa išlo na Európsky súd pre ľudské práva, tak to Slovenská republika, teda my všetci zaplatíme, pretože jeho práva boli porušené.

Roman Michelko: Jasné, tam je 30%. Je vôbec šanca, že napríklad vyšší stupeň postihu, že preradenie na nižší súd. Lebo vlastne Špecializovaný trestný súd je na úrovni Krajského súdu, nechcem byť taký optimista.

Judita Laššáková: Pozri sa, keď vedeli Baránikovi z 200 000, čo mal zaplatiť Ayše Pružinec spraviť 70 000, prečo by to nešlo aj hore, vieš?

Roman Michelko: Jáj, dobre. Tak dúfajme, že to dopadne spravodlivo a optimisticky.

Judita Laššáková: Hlavne zákonne.

Roman Michelko: Veľmi pekne ti ďakujem za to, že si navštívila náš podcast. Dúfam, že raz mesačne sa budeme aj pravidelne ďalej stretávať. Máš teraz nejaké ďalšie veci, takže nemôžeme byť dlhší. Každopádne ešte raz ti ďakujem a dovidenia, dopočutia.

Judita Laššáková: Aj ja ďakujem, a pozdravujem poslucháčov. 

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás