PodcastyPrepis Podcastu  Veci Verejných o výsledkoch referenda s Mimi Šramovou

Prepis Podcastu  Veci Verejných o výsledkoch referenda s Mimi Šramovou

-

Prepis Podcastu  Veci Verejných o výsledkoch referenda s Mimi Šramovou

  • Ako hodnotiť výsledok referenda?
  • Kde boli maximá a minimá volebnej účasti a čo to hovorí o Slovensku
  • Je to debakel, triumf, alebo ani, ani.
  • Je 1,2 milióna občanov ktorí prišli k referendu dosť, alebo málo?
  • Aké budú ďalšie kroky skrachovanej koalície?
  •  Príjme sa ústavná úprava ktorá umožní rozpustenie parlamentu?
  • Je možné, aby boli voľby skôr ako  koncom septembra 2023?
  • Aká je šanca, že bude úradnícka vláda?
  • Heger pochopí, že nemá šancu.
  • Aká je životaschopnosť nových koaličných projektov, Modrá koalícia – chránená dielňa pre skrachovaných politikov, draftuje KDH Hegera, aké sú ďalšie možnosti.
  • Je nejaká šanca, že sa podarí eliminovať prepad opozičných hlasov.
  • Aká je šanca , že sa podarí zamedziť prepad koaličných hlasov?

Podcast na Spotify:

PREPIS PODCASTU:

Roman Michelko: Vážení poslucháči, dovoľte, aby som vás privítal pri našom pravidelnom podcaste Veci verejných, s naším pravidelným hosťom, Mimi Šramovou. Vitaj.

Mimi Šramová:  Ďakujem. Zdravím všetkých poslucháčov.

Roman Michelko: Je jasné, že prioritne sa dnes budeme baviť o výsledkoch referenda, ale nie len o tom. Každopádne sú také, že všetci sú víťazi, nikto nie je porazený. Respektíve jedna strana hovorí druhej strane, že to je pre nich debakel. Niečo podobné ako pri komunálkach. V podstate skúsme si teraz povedať, čo môžeme hovoriť, alebo ako to môžeme charakterizovať. Ja som mal tri levely kedy som si povedal, čo je debakel, čo je ako tak prijateľný výsledok. Čo je to, v čo som dúfal.  Ako ty hodnotíš výsledok?

Mimi Šramová:  Rozprávali sme sa predtým, že aké boli naše odhady. Môj odhad bol medzi 25-30%, to si myslím, že sa aj naplnilo. Aj keď musím povedať, ako hlásili ľudia počas dňa, aké tam boli prázdne hárky podpisové, tak fakt ma chytila panika. Ty kokso, ak to bude 20%, tak to bude úspech, ale nakoniec to bolo 27 niečo, takže celkom fajn. Za mňa podľa očakávaní a to čo hovoríš, to je ak sa niekto pozrie na pohár, či je poloprázdny, alebo poloplný, každý si z toho zobral svoje. Pre mňa zásadná vec je taká, že vláda, ktorej bola vyslovená nedôvera sa vysmieva referendu ku ktorému prišlo 1,2 milióna voličov. Musíme brať do úvahy, že tá kampaň trvala 2 týždne, fakt boli zlé poveternostné podmienky. Ukázalo sa to, čo povedal Robert Fico, nasnežilo a fúkalo. Hlavní ústavní činitelia boli proti, ani nie že neutrálny, ale vyslovene proti. Za všetkých týchto negatívnych okolností, keď tam prišlo 1,2 milióna ľudí. Na jednej strane povedali, že kampaň Smeru, tak oni majú 1,2milióna voličov? Už potom argumentovali, že to nie sú všetko vaši voliči. Treba sa na to pozrieť z rôznych aspektov.

Roman Michelko: Ja som mal také tri úrovne, debakel by bol pod 20%. Alebo úroveň , ktoré malo referendum o rodine v roku 2015. Teda 500 000, keď som povedal, že 1,1 milióna, alebo 1,2 milióna to sú čísla, s ktorými sa dá robiť. Vytúženou, ale nedosiahnutou métou bolo 1,3 milióna, čo je počet hlasov, ktoré získala koalícia, čiže mala 95 mandátov. Treba si jednu vec uvedomiť, ak si zoberieme tri posledné voľby, tak v roku 2012 prišlo 55%, v roku 2016 59% a v roku 2020 65%. Priemer je okolo 55%, inak povedané cirka 40% ľudí nikdy a za žiadnych okolností nejdú k voľbám. Ak zoberiem tých optimistických 60% účasť,  50% všetkých oprávnených voličov je 85 % tých, čo chodia voliť. To je tak šialené kvórum v referende, že to takmer nedáva šancu. Zatiaľ bolo jedno úspešné. Ja mám vážne pochybností o regulérnosti jeho výsledkov. Možno si pamätáš v čase moratória vystúpil Hrušovský v rozhlase, a povedal choďte voliť. Vtedy 10% chýbalo ku kvóru, a zázračne v priebehu dvoch hodín bolo tých 10%. Toto mne osobne dáva veľké otázniky. Ale dobre, 1 200 000 je suma, na ktorej sa dá stavať a samozrejme vyjadrenia Verony alebo Oľajnistov, že je to debakel a ľudia im dali dôveru, sú absurdné. Slovensko je rôzne, si hovorila, keď si pozerala tie hárky, tak to bola čistá depka. Ak si v Starom meste sa nečudujme, tak bolo 15%, Dunajská streda mala 13%, tá to tromfla.

Mimi Šramová: Luník bol ešte horší.

Roman Michelko: To ani nehovorím z 4 400 siedmi ľudia, čiže absolútna katastrofa. Inak čakám teraz analýzu rómskych osád, koľko mali účasť v komunálnych, v parlamentných a koľko mali teraz.  To bude veľmi zaujímavé, ako sa tam motivujú voliči, nemusíme mať dôkazy, myslím, že tie čísla ukážu. Samozrejme Považská Bystrica na prvom mieste, Trenčiansky kraj najvyšší cez 30%, Žilinský kraj tiež cez 30%, severovýchod Slovenska. Tu sa ukazuje ako je Slovensko rozdelené. Čo to hovorí o rozdelení názorov na Slovensku? Môžu povedať koaličníci, že je to debakel opozície?

Mimi Šramová: Ja na ich mieste, by som sa mala na pozore, ak si zoberieme, koľko mali hlasov v posledných voľbách. Ja by som bola zdržanlivá a na ich mieste, by som sa mala na pozore. Nemôžu si povedať, že 70% + je za nich.

Roman Michelko: To je absurdné, lebo 40% nechodí voliť, treba očistiť túto sumu.

Mimi Šramová: Ak by bol niekto zvádzaný a by riešil, že toto verzus tá druhá polovica, že ktorí sú proti, nie je to tak.

Roman Michelko: Pre mňa je úplne zásadná vec, počty ja som si zrátal Smer a ĽSNS, čo boli jediné parlamentné opozičné  strany, mali nejakých 750 000 hlasov. Teraz je nárast o 400 000, treba si povedať je v tom aj SNS a ĽSNS, ktorá sa nedostane, to je veľký problém, lebo tam nejaký prepad bude. Ja som extrapoláciou vypočítal, že tých 1 200 000 je takých 85-87 mandátov. Problém je, že 10, 11 mandátov prepadne. Ak sa spočítajú preferencie SNS a ĽSNS, tak je to 12 mandátov. Koalícia robí všetko preto, aby jej neprepadli hlasy. Viem, že pri Kotlebovi sa s tým nedá absolútne nič robiť. Teoreticky robí nejaký blok Danko, neviem, či sa mu to podarí. So zaťatými zubami by mohli ostatné opozičné strany niečo urobiť, dať ich na kandidátku. Škoda, tých 10 mandátov môže po voľbách veľmi chýbať.  Treba povedať, že referendum je jediné hlasovanie, kde sú kvóra. Prezidentské voľby prvé kolo 48%, druhé 43%. Európske voľby jedenkrát 12% niečo, pod 13%, potom nejakých 20%. Komunálne voľby mali okolo 40%. Regionálne voľby, predtým než boli spojené, mali niečo okolo 20%. Všetci sú legitímni, jediné voľby, kde bolo nad 50%, boli parlamentné voľby. Tie ešte pod 50% nešli, niekedy 55%. Je to úplne absurdné dávať kvórum na referendum, všetci ostatní politici, ktorí sú zvolení sú legitímni, ale referendum nie. Toto je zásadný problém. Ak by sme tento meter dali na prezidentku, tak ju nemáme, lebo ani v jednom kole nebolo nad 50%. Otázka je, prečo politici nechcú, aby bol funkčný inštitút referenda.

Mimi Šramová: Lebo sa ho boja, vedia, že je to dvojsečná zbraň, je to moc, ktorá ide priamo od ľudí. Ťažko zmanipulujú X stotisíc, milión voličov. Musím pochváliť Slovenský rozhlas, mali veľmi pekné volebné štúdio, neviem či do jednej alebo druhej ráno. Volali Šeligovi, Erikovi Tomášovi, neviem, či to bol Vetrák, ktorí povedal, že sa treba zamyslieť nad znížením toho kvóra na 25%. Ale už včera to bolo 30%, som niekde začula.

Roman Michelko:  Aj tuším Lenč, alebo Myslovič v 24-ke, že môže byť plávajúce kvórum, čo je maďarský model. To znamená polovičná účasť z dvoch predchádzajúcich volieb. Je úplne jasné ako funguje referendum, demobilizáciou, alebo obštrukciou. Tí, ktorí nechcú, tak povedia ostaňte doma, nechoďte tam, týmto spôsobom to vyriešite. Ak by to kvórum bolo napríklad 25%, tak by museli do nohy ísť, lebo by boli neistí. Paradoxne znížením kvóra by sa podstatne zvýšila účasť na referende. Dnes je to jednoznačné, len 1,5% bolo proti. To boli zblúdení koaliční voliči. Možno si si všimla, ak sa pýtali aj Fica, či mieni tento typ referenda znižovať kvórum, tak povedal nie, necháme to na 50-tke. Tam si jasne uvedomil, že je to dvojsečná zbraň. Treba jasne povedať poslucháčom, politici nechcú priamu voľbu, nechcú sa uberať o kompetencie. Je to len figový list. To vidieť, keď sa hovorí napríklad o participatívnych rozpočtoch. Kedy komunálni politici dajú časť rozpočtu na ľudí, občianske združenia, aktivistov. Je to niekedy 1% a to už je obrovský úspech. Ak si myslíte, že politici akceptujú vôľu ľudu, tak ste na omyle. Veľmi neradi zdieľajú moc s občanmi. Myslím si, že extrémne pokrytectvo politikov speje k tomu, že nič také ako zníženie kvóra nebude.

Mimi Šramová: Ešte jednu vec si treba Romi uvedomiť, že teraz nasledujúce tri roky nemôže byť takýto typ referenda. Je to vyblokované.

Roman Michelko: Nie, to by bolo iba v prípade, ak by bolo úspešné. Úspešný výsledok referenda nie je možné tri roky zrušiť, ani ústavným zákonom. Ono nebolo úspešné, takže v tomto prípade to nie je zablokované.

Mimi Šramová: No ja som sa bavila s Drgoncom a mne to takto vysvetlil. Možno, že sa mýlim.

Roman Michelko: Výsledok referenda nie je možné zmeniť tri roky a to ani ústavným zákonom. Ale toto referendum neprijalo žiadne rozhodnutie. Šanca, že by pri permanentnej 40%-tnej neúčasti sa našla väčšina 2 200 000, ak by robil ktokoľvek čokoľvek, aj v čase kuciakiády by to neprešlo. Tak je to nastavené, že nemusia sa báť. Výsledok tohto je jasné posolstvo, politici sa nemusia báť referenda.

Mimi Šramová: Vo volebnej prázdnej miestnosti som zažila za mnou pani, ktorá bola nemilo prekvapená, že koľko málo ľudí. Povedala, že nech ich tie energie zožerú.

Roman Michelko: Jasne, mimochodom oni robia všetko preto, aby si dávali ďalšie klinčeky do rakvy. Čím dlhšie budú v agónii, že sa tu vráti opozícia možno aj s ústavnou väčšinou. Ale dobre, nebuďme idealisti. Poďme k motiváciám, prečo to robia. Dnes sme v stave, v nedeľu, čiže včera, bola partia na úrade vlády, bez Borisa Kollára, ale ten povedal, že všetko v pohode. Teda, že 30-teho septembra budú predčasné voľby. Chcú tam dať, to čo Matovič povedal, garancia jedného volebného obvodu a pomerný systém. Zjavne mali na Pinelke vychádzku, lebo prišiel s absolútnou absurditou. Nikto to nerieši, že by sa to malo zmeniť. Nehovoria o tom, že v 16-tom roku to dávali do programu. Ešte minulého roku Gyimesi dával návrh zákona na 75 a 75, teda pomerný a väčšinový systém. Oni si šliapu po hube.

Mimi Šramová: Ináč Gyimesi povedal, že poďme do referenda, nevieš či bol?

Roman Michelko: To neviem, tuším, že Tabak bola a ešte Svrček z koaličníkov. O týchto sa hovorí. Nikto nevytáča Naďa viac ako Gyimesi, normálne uvažuje, že by sa vzdal postu ministra, aby vytlačil Gyimesiho. Teraz nasleduje dvojkroková vec. Prvá vec, prijať ústavnú možnosť rozpustenia parlamentu, a druhý krok sa ústavnou väčšinou dohodnúť na predčasných voľbách. Do konca januára by mali prejsť obe. Tam nie je problém s ministrom spravodlivosti to je dohodnuté, že v Zbierke zákonov to bude do 24 hodín. Potom na základe toho môžu prijať skrátenie volebného obdobia, ale veľký špekulant Heger hovorí, že rokovať o termíne nechajú až na marcovú schôdzu. Čo je podľa mňa úplný výsmech, prezidentka povedala, že očakáva v prvej polovici roka, potom povedala, že aj september je dobrý. Myslíš si, že keby takto chytrácky a trápne sa snažil Heger iba jednu časť tej dohody bez termínu volieb. By naozaj prvýkrát v živote urobila, čo sľúbila, a odvolala ho, a dala tam úradnícku vládu. Čo si myslíš, že urobí, ak nebude termín do konca januára?

Mimi Šramová:  Ja si myslím, že prezidentka to splní. Ona má pravo vymenovať tú úradnícku vládu a ja ti poviem, že ja im to aj prajem. Keď oni robia také čachre s termínmi a so všetkým. Nech majú úradnícku vládu a nech si to skúsia. My občania sme už zvyknutí na všetko, ale oni si myslia, že im všetko prejde a majú bezhraničnú moc. Tu by som sa skôr pozastavila nad tým paradoxom, nech mi niekto povie, akú legitimitu má táto vláda, ktorej bola vyslovená nedôvera sa niekde držať ešte 9 mesiacov. Preboha, v každej krajine majú aj politici sebareflexiu. To ako keby, nejaký zamestnanec, ktorého vyhodíš od 1.1. a on ti povie, že on sa zbalí až 1.9. To ako fakt nedáva zmysel.

Roman Michelko: Ešte horšie to je 1.10. A 15.12. dostal výpoveď, takže to je ešte oveľa brutálnejšie. To je tak neskutočná drzosť, ja už na to nemám ani slov. Vláda bez dôvery musí dávať všetky body odobriť prezidentke, má obmedzené právomoci. Pretože nikdy si nepredstavovali v tom roku 2011, keď sa prijal ten zákon, že by mohla byť tak dlho v demisii. Niektoré kompetencie sú nepokryté, oni sa dohadujú, že by sa vlastne  mal prijať nový ústavný zákon, ktorý vráti kompetencie odvolanej vláde, lebo eurofondy, lebo veľké projekty. To je aká drzosť, oni si neuvedomujú, že nemajú legitimitu. Oni chcú vlastne plné kompetencie, myslíš si, že keby sa o niečo také pokúšali, že nezatiahne ručnú brzdu prezidentka.

Mimi Šramová: Prezidentka sa odvolá na Ústavný súd SR, a vieme presne, ako ten môže rozhodnúť.

Roman Michelko: No nemôže, lebo oni by to ústavným zákonom museli prijať, a tam by bol vyšachovaný Ústavný súd SR.

Mimi Šramová: Keby to dali posúdiť?

Roman Michelko: Máme právnu úpravu, ktorá bola pred rokom asi prijatá. Kolíková to dala. To, že Ústavný súd SR nemôže posudzovať ústavné zákony. Na to, aby dali kompetencie vlády bez dôvery. Tak toto musia ústavným zákonom zmeniť. Oni majú neskutočnú drzosť, že oni chcú vrátiť kompetencie. Dúfam, že keby toto tu naozaj chceli dať do parlamentu, a Boris Kollár o tom hovoril, prezidentka ho v sekunde odvolá. Ona povedala aj vyškerenému Edkovi, kedykoľvek, ak pochybíš ťa stiahnem. Ona má obrovské právomoci, môže ho odvolať, dúfam, že to urobí. Oni chcú, aby výbory národnej rady odobrovali nejaké veci, tam majú zase väčšinu. Ja dúfam, že toto neprejde a som naozaj zvedavý, ak nebude termín do konca januára, že teda bude úradnícka vláda, lebo všetko je lepšie ako toto.

Mimi Šramová: Musíme si uvedomiť, že prezidentka je rok a niečo pred prezidentskými voľbami. Otázne je, či ona si chce zobrať na tričko všetky tieto šlamastiky, lebo to si zoberie potom do volieb.

Roman Michelko: To je možné, ale máme precedens, všetky úradnícke vlády boli extrémne populárne, lebo sa nehádali. Druhá vec je, že Rusnokova vláda nezískala nikdy dôveru a Zeman to ustál. Ale politická odvaha Zemana a Čaputovej sa nedá vôbec porovnať.

Mimi Šramová: Keď Čaputová vymenuje úradnícku vládu, či získa dôveru.

Roman Michelko: Nemusí, ona bude v takom istom postavení ako Hegerová vláda. Môže vydávať vyhlášky, sem tam niečo, nie kontroverzné prejde.

Mimi Šramová: Remišová operuje tým, že eurofondy. Heger tiež operuje s tým, že nerád odchádza od nedokončenej roboty. Ale nie je prilepený k stoličke, to sú také vyhlásenia, kde v druhej časti poprie tú prvú časť.

Roman Michelko: Kto môže brať vážne Veroničku, tá povie niečo normálne, ak sa zmýli a to sa jej nestáva. Poďme k motivácii, prečo táto partia chce byť za každú cenu. Oni teraz prichádzajú k takým veciam, že nemôžu prepadnúť koaličné hlasy. Druhá vec Dag Daniš to povedal, že robí sa chránená dielňa pre prostoduchých politikov. To je tá zberná strana pôvodne na profile Spolu, mali sa fúzovať s Dzurindom, teraz povedal, že sa nebudú, len sa premenujú. Dzurinda zaregistroval značku Modrá koalícia. Tam bude chránená dielňa skrachovaných politikov Šeliga, Žitňanská, Budajová jedenástka, Jarko Naď, fakultatívne možno aj Heger. Samozrejme Dzurinda to všetko bude  ťahať za drátiky a ešte tam bude aj Miro Kollár, neviem či aj jabĺčkárka tam príde, však čo iné. Čo si myslíš o tejto chránenej dielni, ja som rozmýšľal, že kontajnerová strana, expirovaní politici.

Mimi Šramová: Teraz myslíš o Modrej koalícii, či Jablko?

Roman Michelko: Všetko. Takto, Modrá koalícia je kôš, expirované ovocie, už tam lietajú mušky, vyhodiť do kontajnera. Možno vypáliť z toho niečo, tak toto tu má byť 5+. Pôvodne, možno vieš možno nevieš, predstava Mikiho bola taká, že natiahnu sa na KDH. KDH ja 5+-, v prieskumoch 6, reálne 4,6%. Že povie Majerskému, musíš to dať na istotu, musíš urobiť absurditu konzervatívno-liberálny blok. V podstate neprepadnú hlasy, a ty si tam dáš takých umiernených konzervatívnych politikov. Majerský mal trocha súdnosti, že povedal nie. Teraz odpadková strana si myslí, že dá 5+. Na to potrebujú, aby Heger integroval. AK tam bude Heger a Dzurinda, tak to bude taký výtlak, že možno dajú 5+. Čo si myslíš o tejto chránenej dielni.

Mimi Šramová: Nemyslím si, že majú šancu na 5+. Na margo, čo povedal Sulík na stranu Jablko, tak sa zatváril a povedal, že on má rád sušené jablká. Kollár sa vyjadril k Hegerovi, že nech sa vyjadrí za koho rokuje, na koho strane stojí. Kollárovi sa ťažko rokuje s Hegerom, lebo nevie koho vlastne zastupuje.

Roman Michelko: No nevie sa koľko ľudí odíde s Hegerom, zrejme Budajová jedenástka. On je taký obskúrny týpek, vraj konzervatívec, ktorý si berie dúhovú vlajku do rúk, keď ide k Teplárni. On je absolútne na smiech. Z nejakého pre mňa nepochopiteľného dôvodu si niekto myslí, že on je osobnosť, ktorá viaže hlasy. Ja si tiež myslím, že toto je bez šance, ani nie, že pod 5, ale že to bude úplne marginálna strana. Aj Rado Baťo z Dobrej voľby sa tam chce ťahať, to majú byť splašky z celého politického rybníka. Násobnej nulou je vždy nula a toxická Gorila za tým. Inak ja tak rozmýšľam, kto z toho OĽaNA, kto za osobnosti tam môžu ísť. Extrémne milý, prívetivý a sympatický Jaro Naď, to je jedná figúrka. V Budajovej jedenástke je persóna, tu kábel tam kábel Halák. Prvýkrát sa človek o ňom dozvedel, keď urobil hackerský útok, nevedia, že to urobí, ale urobil. Potom je tam tepláková lady, červená panda Čekovský, to sú také osobnosti. To sa nedá nevoliť, a samozrejme politický lubrikant Šeliga, krásna squadra. Čo si myslíš, že KDHáci povedali, že Hegera ako osobu draftujú.Keby veľmi chcel, že ho zoberú, lebo je nominálne charizmatický kresťan. Nemyslím si, že je to charizmatický vodca.

Mimi Šramová: Na to ti poviem len jednu vec. Ak chce Majerský pochovať KDH, ako tak naškrabkal teraz tých 6%, ak chce pochovať KDH, nech si zoberie Hegera.

Roman Michelko: On si myslí, že úradujúci premiér, ale ja si to nemyslím. On je hermafrodit, on je miláčik Denníka N, lebo je ten správny, progresívny, vždy vie dúhovú vlajku zobrať. Na druhej strane sa vydáva za praktizujúceho kresťana, on chodí na modlitebné krúžky. Prečo to Matovič robí, on si myslí, že ak urobí nejakú liberálnu úderku, že oni pošlú Sulíka pod 5% a oslabia P.S. Dva v jednom, najnenavídanejšieho človeka, lebo dneska nie Fico je najväčší nepriateľ, ale Sulík. Keby náhodou urobil Heger takú vec, že sa odtrhne s tými fundamentalistami, Vašečka, Záborská, Hatráková a podobné top osobnosti. Tí prejdú ku KDH spolu s ním a erodujú jeho snahu robiť konzervatívno-sociálne hnutie. To by bola iná káva, bratovražedný boj, o toto sa hrá v podstate.

Mimi Šramová: Títo ľudia, ktorých spomínaš, na nich vsadil Matovič tú LGBTI kartu, že on bude konzervatívnejší. On vsádza na nich a Heger je akože progresívnejší s dúhovou vlajkou, neviem si predstaviť, že by oni odišli.

Roman Michelko: Iba kvôli extrémnej servilite. Najväčšia chyba Lojza Hlinu bola, že osobná závisť voči Záborskej mu zatemnila hlavu, keby Záborská prišla na jeho kandidátku, tak sú určite nad 5%. Ona mala cez 30 000 preferenčných hlasov, tam niet o čom. Toto by bol návrat stratených synov a dcér. Mal by byť taký ústavný, možno fyzikálny zákon, že Záborská musí byť doživotne poslankyňa buď euro, alebo v NR SR. Teraz som čítal rozhovor so Záborskou a tá je extrémne servilná. Ona zostane s Igorom do posledných dní, až do armagedonu. 

Mimi Šramová: Vieš, čo je zaujímavé, že nebadám nejakú animozitu medzi Matovičom a Hegerom aspoň externe, možno interne tam je niečo.

Roman Michelko: Teraz som vysvetlil, on robí špinavú robotu pre Igora, jeho zadanie je oslabiť progresívcov a poslať Sulíka mimo parlament. Ak toto bude robiť, liberáli všetkých krajín spojte sa za Hegerom a Dzurindom, tak vtedy robí zadanie Igora. Vtedy robí OĽaNO dvojka, liberálne OĽaNO, tak vtedy je fajn. Jedine vtedy by vznikol problém, ak by povedal, že ja som bol normálne konzervatívec, ja som bol kresťanské spoločenstvá. Však mňa Vašečka vytiahol z tých všelijakých modlitebných krúžkov. Či je schopný sebareflexie a osobného rozhodnutia.

Mimi Šramová: A revolty, to som chcela povedať, že oni to čo robia, tak robia po dohode. Ešte by som sa chcela povenovať tomu ŠTS a tomu, čo chcel Šeliga zakotviť do ústavy. Nakoniec povedal, že nebudú tlačiť na pílu, že sa to bude inak riešiť. Dnes už bolo, že sa to bude riešiť poslaneckým návrhom, tak som zvedavá, že čo vymyslia. Medzitým na právnych listoch včera vyšlo, predseda trestnoprávneho kolégia Peter Šamko hovoril o tom, že by prečo by ÚŠP a ŠTS mali byť zakotvené v ústave. Tam boli iné veci. Krajský súd, existencia, ktoré sa neriešili tak, proste to šmahom jednej ruky zhodil.

Roman Michelko: Podstatné je, že šmahom ruky to zhodí Boris Kollár.

Mimi Šramová: Povedal, v živote toto nepodporím.

Roman Michelko: Samozrejme, že oni chcú zabetónovať Lipšica. Oni si myslia, že to je jediná šanca, ale tu sú iné možnosti ako dať dole Lipšica, vôbec nie ani zákonom. Stačí sa pozrieť na jeho previerku. Jeho previerka neskutočné smrdí, NBÚ keby revidovala jeho previerku, on letí ako špinavé prádlo. Mal výhodu oproti iným advokátom, fiktívne si vymysleli, že bude nejaké práce robiť pre Ministerstvo práce, previerka bola extrémne rýchla. Nový šéf NBÚ povie, čo to má za previerku, to je absurdné. Keď tie Káľavského veci vyšli, tak 80% NAKY nemôže mať previerku. Netreba meniť zákon, toto Šeliga nie je schopný urobiť, zrejme chcel nezávislosť Špeciálnej prokuratúry voči Generálnej. Plus mať paragraf 363 TP na Ústavnom súde SR.

Mimi Šramová: Tie útoky, ktoré sú. Fico opakovane hovorí na tlačovkách, že nemajú v pláne zrušiť ŠTS ani ÚŠP, ako keby si vymysleli nejakú chiméru.

Roman Michelko: Igor sa ráno zobudil a povedal, koniec sveta maďarský model volebného systému. Nikto o tom nehovoril, hovoril som so Smerákmi s Hlasákmi a nikto o tom nerozpráva. To je úplne choré, pritom oni to mali v roku 2016 v programe, a ešte pred rokom Gyimesi. Šeliga chcel absurditu, aby sa Špeciálna prokuratúra vymanila z pod dozoru Generálnej  a bola absolútne ničím, nie neregulovaná. Toto s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou nemôže cez Kollára prejsť a ústavná väčšina nebude. Druhá vec na to, aby sa urobil poriadok na ÚŠP stačí previerka. Normálne sa pozrú na previerku, ktorú tento človek s extrémnym konfliktom záujmov, nikdy nemal dostať. Dvojmesačná previerka, to je úplný nonsens, absolútne mimo.

Mimi Šramová: Tam je viac týchto vecí. Ak hovoríš o Matovičovi, ja som si robila analýzu jeho statusov, tam vidíš, keď sa blížilo k referendu, posledných 6 statusov boli o Ficovi a ešte večer po referende boli ďalšie dva. To ukazuje jeho vnútorný svet, ako sa bál toho referenda. A že mu nie je ľahostajný výsledok.

Roman Michelko: On povedal ešte jednu vec, možno si zaregistrovala. Ak by bolo referendum nad 40%, tak by to bol vážny prúser, aj 35 by bol obrovský. On dal vtedy ten verejný prísľub, ak príde na referendum viac ako dostala koalícia s 95-timi mandátmi, tak všetci jeho poslanci zahlasujú, čo je absurdné, ale v poriadku. Bol by to dobrý obušok proti nemu, nepodarilo sa. Najhoršie je, že ešte stále funguje argument lebo Fico, dokedy môžu byť diletanti a neschopáci. Dokedy to bude fungovať?

Mimi Šramová: No pozri sa, pri tom referende to ubralo, tým že to akože bolo Ficovo referendum a 10 miliónov sa mohlo dať dôchodcom. Ako keby nebrali do úvahy celoplošné testovanie a nákup vakcín, ktoré po expirácii trčia na skladoch. Tento argument neberiem. Nezabudnime na tú iniciatívu Jednoty dôchodcov Slovenska spolu s Inštitútom ekonomických rizík, ktorý dali podnet na Generálnu prokuratúru. Tam zastropovanie cien v najväčšom vrchole, tam je rozdiel 3,5 až 4 miliardy eur, ktoré zaplatí každý jeden občan. To sú také veci, ktoré sa týkajú každého z nás a či budú voľby v júni alebo v septembri, tak ten argument lebo Fico neobstojí. Kvôli Ficovi platíme vyššie faktúry.

Roman Michelko: Presne. No takto. Pre mňa je nepochopiteľné, že OĽaNO má 7-8 %, je to absurdné. Druhá vec je, že aj druhá strana je rozbitá, hrozí, že 7 mandátov opozičných prepadne. Je vôbec možné skonsolidovať tie opozičné hlasy, minimálne zo SNS, aby neprepadli. Lebo aj 6 mandátov bude dosť, ako som hovoril, pri Kotlebovi sa nedá.

Mimi Šramová: Niekto, neviem kto poprel, že by bol Andrej Danko na kandidátke Smeru.

Roman Michelko: Áno, Blanár včera.

Mimi Šramová: Áno, ja neviem, čo sa do volieb stane. Ale tá SNS z 3%, už je na 4,1%. Ja som nad tým rozmýšľala, že prečo sa nedajú dokopy s Národnou koalíciou.

Roman Michelko: Huliak a Danko, to by bolo ťažko.

Mimi Šramová: Ale 5% podľa mňa by na 100% dali.

Roman Michelko: Je to možné, osobnostne by to nešlo.

Mimi Šramová: Ale kto z ďalších, to sú také osobnosti, že by sa medzi sebou… Tam je problém, vieš Romi je 5 strán, z ktorých má každá 1,1%. Tak spojme sa, dobre, tak poďte pod našu značku. Nie vy poďte pod našu značku, také boje tam prebiehajú. Potom ide hore komínom 6%.

Roman Michelko: A to je 14 mandátov, alebo 12. Bolo by fajn, kebyže sa urobí model posledné 4 mandáty, ja viem, že s Dankom je to ťažké.

Mimi Šramová: A Tomáš Taraba s kým pôjde?

Roman Michelko: Tam je to jasné s Borisom, niet o čom. On to už aj potvrdil, či pôjdu k nemu. Ak sa dohodneme tak pôjdu, robí pre neho nejaké práce, tie trestné kódexy. Aby to nebolo priamo, že Boris dáva, tam niet o čom. Je to veľké zúfalstvo, samozrejme môžeme iba apelovať. Takto, je to v dvoch rovinách. Danko vraj robí nejaké rokovania o Národnom bloku, vieš o tom niečo, boli nejaké stretnutia, dohodli sa.

Mimi Šramová: To prvýkrát počujem.

Roman Michelko: On to ohlásil, otázka je, či mu prišli.  Druhá možnosť je, ak by 4% dali, tak by tie 4 mandáty mohli dať pod Smer. Minimálne si myslím, že Smer na tom získa okolo dvoch mandátov, lebo 4% je 6 mandátov. Keď im dajú 4, tak nič také neriskujú, aj stranícke štruktúry budú upokojené. Povedia si, že viac nám donesú, ako nám zoberú. Teraz tie argumenty, že sa s nimi spojíme keď prejdú. Ale oni majú 4,1%, ľudia racionalizujú svoju voľbu, ak sa ani raz nedostal k 5-tke. On dá od troch do štyroch, stačí to na to, aby dostal príspevok, ale o čom je príspevok. Žetóny sa budú v parlamente rozdávať.

Mimi Šramová: A Jano Baránek, však on rozmýšľa, že spraví.

Roman Michelko: Jano Baránek mal taký známy tip večerný, kde hovoril s oligarchami, a povedal im, aby si očistili svoje svedomie a podporili nejakú slušnú stranu. Ale jeden povedal, týchto ľudí tam chcem, druhý nič z toho. Naozaj ísť do strany, ktorá nemá billboardy, nič. On sa snaží, robí Slovensko na prvom mieste, ja sa obávam, že nepôjde do toho na divoko. Naozaj nevidím tam nejakú štruktúru osobnostnú. On spojuje všetku negatívnu energiu voči tejto vláde, ja som mal veľa spätných väzieb veľmi negatívnych. Keď tam ľudia videli Markoviča, a ešte prišla s takým trápnym Mufti sem, Mufti tam, také trápnosti. To nie je kompatibilné s mnohými ľuďmi, ktorí majú pozitívnu emóciu na Mečiara, ktorý urobil veľa chýb, ale jednoducho. Stále je to človek, ktorý je zakladateľ Slovenska, nie všetci majú krátku pamäť. V tomto nie je ohlásený ani projekt, majú protesty, ktorý bude, že víťazný február. Myslím, že aj sám povedal, že nateraz do strany nepôjde, dobre myslím si, že celkom slušne sme si to rozobrali. Ak máš nejaké ďalšie veci.

Mimi Šramová: Teraz o tom Mečiarovi mi napadlo, či si myslíš, možno, že Slováci naozaj potrebujú silného lídra. Ako bol Mečiar a Fico, ako keby boli stratení v priestore. Ak im niekto nepovie, že takto a nechytí ich tou charizmou.

Roman Michelko: Fico dokázal ako bájny Fénix vstať z popola. Všetci ho odpisovali, bol jeden prieskum, kde mal 6,2% potom 8%.

Mimi Šramová: Bez ohľadu na Fica je to sociologicky a politologicky fenomén, ako keby teraz Radičova vstala a mala zrazu 20%.

Roman Michelko: Comeback absolútny urobil, nie tak, že spomienkový optimizmus. Naozaj makal, je oveľa aktívnejší ako Pellegrini, tvrdo sa derie, napriek brutálnej presilovke médií. Ale samozrejme jeho limity rastu sú obmedzené, už nikdy nebude mať 44% ako mal v roku 2012. Samozrejme spolu môžu dať s Hlasom. Do septembra môžu narásť, vtedy mali 84 mandátov. Nijaký iný nejaký líder už nevznikne, v horizonte volieb september 2023 netreba nič očakávať. Nový subjekt, ktorý nekandidoval v roku 2020 je Republika, tam je vysoká šanca, že prejdú, museli by nejakú chybu urobiť, aby nie.

Mimi Šramová: Otázne je, kto s nimi.

Roman Michelko: Vieš čo, takto, včera Boris Kollár povedal, že nepôjde s Republikou, čo som prekvapený, ale jeho slovo nemá žiadnu váhu. Ani Fico ani Pellegrini sa nevyhranili. Dokonca explicitne povedal Fico v rozhovore pre Zem a Vek, pred rokom, že nemá s tým problém. Nemôže to otvorene hovoriť pred voľbami. Ak si pamätáš ten protest pred Ústavným súdom SR, keď mali mať spoločný meeting, tak to rozdelil.

Mimi Šramová: Keď si podávali ruku kvôli referendu…

Roman Michelko: Aj tie všetky mémečka na Moniku Beňovú. Nemôžu to podľa mňa ohlasovať pred voľbami.

Mimi Šramová: Fico povedal, každá strana, ktorá bude mať 5%…

Roman Michelko: Dúfam, že nemyslel OĽaNO. Dobre, takto sú dneska rozdané karty.

Mimi Šramová: Pre mňa bude naozaj zaujímavé , čo sa udeje toho 31. januára. Odsúvajú sa, kardinálne problém trápiacich ľudí, dobre referendum prebehlo. Ale tu sú úplne iné veci, ktoré trápia ľudí a oni to odsúvajú z týždňa na týždeň. To som fakt zvedavá, čo sa udeje. Heger povedal, že už majú znenie zmeny tej ústavy.

Roman Michelko: To je v poriadku. Tá dvojkrokovosť je jasná. Najprv vyjde zmena ústavy, ktorá musí byť v Zbierke zákonov. Potom je druhý krok, čo je termín volieb, tam je otázka, či to dajú do 31. januára, čo nie je problém. Ak si pamätáš, v utorok padla Radičovej vláda a vo štvrtok bola dohoda na ústavnom zákone, ktorý limituje vládu bez dôvery na kúrenie, svietenie a obrovské kompetencie prezidenta, ak sa chce, tak sa dá. Otázka je, či Heger nezačne špekulovať a hovoriť tie dristy o marcovej schôdzi.

Mimi Šramová: Možno, že má pre nás  krásne vízie.

Roman Michelko: Áno on je vizionár a veľký líder. Ja neviem, či je to panoptikum, psychiatria. Dúfam, že o nejakých 14 sa už posunie, tak ťa znovu privítam a dúfam, že sme troška svetla do toho dali. Veľmi pekne ti ďakujem za účasť v podcaste. Teším sa znovu o 14 dní.

Mimi Šramová: Ďakujem. Aj ja a teším sa na budúce, pozdravujem poslucháčov.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás