NázoryPluska.sk: Jankovská neklame. Ani o nátlakoch, ani o nočných...

Pluska.sk: Jankovská neklame. Ani o nátlakoch, ani o nočných morách s prokurátorom

-

Pluska.sk: Jankovská neklame. Ani o nátlakoch, ani o nočných morách s prokurátorom

Neľudské zaobchádzanie a nátlak na výpovede Jankovskú vo väzbe psychicky zničili natoľko, že si siahla na život. Hovorí pravdu – vyhodnotil polygraf.

Nevychádza veľmi z domu, zvyčajne ju navštevujú synovia, – hovoria o Monike Jankovskej ľudia z jej okolia. Keď aj vyjde na ulicu, po sebavedomej bývalej štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti a sudkyni niet stopy. Aj na vypočúvania a súdy prichádzala vychudnutá, strhaná a roztrasená až do takej miery, že ju pravidelne pri chôdzi musel podopierať jej advokát. Pri zmienke o kauzách Búrka a Víchrica potrebuje často odísť na záchod a vracať. Depresívna a so sklonmi k samovražde – takto sa na nej podpísali podmienky vo väzbe.

Polygraf: neklame

Otrasné zaobchádzanie, pošliapavanie ľudských práv a hrubý nátlak – aj tak vyzerala podľa výpovedí Moniky Jankovskej jej väzba. V PLUS 7 DNÍ sme o nej písali. Časť verejnosti, súdiac podľa reakcií na sociálnych sieťach a v komentároch na webe reagovala na Jankovskej tvrdenia s nedôverou. Niet sa veľmi čomu čudovať, máme v pamäti tlačovú besedu, keď sa vzdávala funkcie štátnej tajomníčky a tvrdila, že Mariana Kočnera nepozná. To však nič nemení na tom, že každý človek má právo na dôstojné a slušné zaobchádzanie zo strany štátnych orgánov, hoci by nenávisť davu bola akákoľvek silná.

Jankovská sa rozhodla, že vierohodnosť svojich slov preukáže na polygrafickom vyšetrení, ľudovo na detektore lži.

„Potvrdzujem, že moja klientka absolvovala polygrafické vyšetrenie. Výsledky som odovzdal do vyšetrovacieho spisu v kauzách Búrka a Víchrica. Viac k tomu nemám čo uviesť,“ vyhlásil pre PLUS 7 DNÍ Peter Erdős, advokát Moniky Jankovskej.

Výsledky psychofyziologického vyšetrenia na detektore má však PLUS 7 DNÍ k dispozícii. Uskutočnilo sa ešte vlani na konci októbra v ambulancii akreditovanej psychofyziologičky Eleny Fortisovej v Bratislave. Tá bola známa ako kritička Kaliňákovho vyšetrenia na detektore lži v súvislosti s únosom Vietnamca, ktoré podľa nej nebolo profesionálne vedené. U Moniky Jankovskej sa však vyšetrenie skončilo so záverom – lož nebola indikovaná.

Nočné mory

Tento výsledok znamená, že Jankovská s vysokou mierou pravdepodobnosti hovorí o hrubom zaobchádzaní vo väzbe pravdu. Pripomeňme si teda, čo sa vlastne dialo pred jej psychickým zrútením za mrežami. Jankovská spomína svoje nočné mory. Snívalo sa jej, že ju prokurátor ide zastreliť. Prečo vlastne vznikli?

Vo vyšetrovacej väzbe Jankovskú úplne izolovali od rodiny, umiestnili ju do špinavej cely, ktorú čistila niekoľko dní od krvi, exkrementov a vývratkov. Informácie, ktoré sa k nej dostávali, boli tiež desivé – jej syn mal nehodu a ona v cele netušila, či je v poriadku. Zato jej s pôžitkom rozprávali, že sedí v rovnakej cele ako doživotne odsúdený mafián Róbert Lališ, prípadne, že jej spoluväzenkyňa sa upálila… Psychologička, ktorú si vyžiadala, necítila potrebu stráviť s ňou viac než päť minút a vec považovala za vybavenú predpisom liekov.

Nočné mory s prokurátorom

Jankovskej sa často sníva, že ju prokurátor Kysel ide zastreliť. Veď aj keď začala vypovedať, Kysel vraj na ňu kričal, že pokým sa neprizná v celom rozsahu, pôjdu po celej jej rodine, budú preverovať jej rodinných príslušníkov, vznesú proti nim obvinenie za legalizáciu príjmov z trestnej činnosti, preveria firmy jej bývalého manžela, zavrú jej deti a do troch mesiacov bude všetko vybavené.

Juhás v akcii

O mesiac neskôr rozhodol sudca o jej prepustení z väzby na slobodu. Veľmi som sa tešila domov,“ spomína Jankovská. Ale nastal šok. Pred nemocnicou stáli po zuby ozbrojení kukláči s veľkým autom a novinári.

Vyšetrovateľ Juhás jej prikázal nastúpiť. „V aute sa na mňa usmial a povedal mi, že ja sa z väzby nikdy nedostanem. V aute som sa zrútila. Chytil ma záchvat paniky a nemohla som dýchať,” spomína, ako opäť skončila v nemocnici. Z väzby ju prepustili po roku a pol. A hoci je nad slnko jasnejšie, že život vo väzbe nie je za odmenu, je rovnako jasné aj to, že vo väzbe nie je človek na to, aby z neho štátne orgány urobili možno aj celoživotného pacienta psychiatrie.

Autor: Lenka Dale

Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás