fbpx
NázoryPápež František: „Celý svet je vo vojne, v autodeštrukcii, zastavme...

Pápež František: „Celý svet je vo vojne, v autodeštrukcii, zastavme to kým je čas.“

-

Pápež František: „Celý svet je vo vojne, v autodeštrukcii, zastavme to kým je čas.“

Pápež František včera počas letu pri návrate z Južného Sudánu do Vatikánu okrem iného povedal nasledovné slová novinárom, ktorí ho sprevádzali:

- reklama -

„Celý svet je vo vojne, v autodeštrukcii, zastavme to, pokým je ešte čas!“

„Som otvorený stretnúť sa s obidvomi prezidentmi, ukrajinským aj ruským, som pripravený na stretnutie.“

„Dnes sme v tomto bode, ale toto nie je jediná vojna, kde by som chcel dosiahnuť spravodlivosť. Už dvanásť – trinásť rokov sa nachádza vo vojne Sýria, viac ako desať rokov je vojna v Jemene, myslite na Mjanmarsko, na úbohý ľud, ktorý sa túla po svete, lebo boli bojovníkmi Rohingya vyhnaní z vlastného domova. ( Pozn.:  ozbrojená skupina ARSA – Arakan Rohingya Salvation Army „šíri  brutálnymi útokmi strach medzi hinduistami a inými etnickými komunitamia je zodpovedná za masakre, zabíjanie a únosy hinduistov a hinduistiek, odhalila Amnesty International po uskutočnení podrobného vyšetrovania v Mjanmarsku.Naše najnovšie vyšetrovanie vrhá svetlo na zneužívanie ľudských práv zo strany ARSA, o ktorom sa však veľa nepíše,“ povedala Tirana Hassanová, riaditeľka Krízového centra Amnesty International.)

Pápež pokračoval: Všade, v Latinskej Amerike,  koľko ohnísk vojny existuje! Áno, sú vojny, ktoré sú dôležitejšie rozruchom, ktoré robia, ale celý svet je vojne a v samodeštrukcii. Musíme veci vyhodnocovať seriózne – je to autodeštrukcia. Zastavme to, pokým je čas, lebo jedna malá eskalácia  vyvolá väčšiu, tá väčšia vyvolá ešte väčšiu a my nevieme, kde skončíme.

Žiaľ, my, ktorých domovom je Slovensko, nemusíme dlhšie ako sekundu hľadať odpoveď na otázku, prečo pani prezidentka a odvolaný –  teoreticky zatiaľ do 30. septembra z milosti fungujúci predseda vlády, čo sa mu však môže kedykoľvek skrátiť, ak „pochybí“,  po svojich návratoch z duchovnej cesty u pápeža Františka, ktorú vykonali v mene nás všetkých, naďalej posielajú zbrane na Ukrajinu a urobili z nášho štátu skladisko,  opravárne a tranzit zbraní, ktoré neprinášajú mier, ale zabíjajú. Vo Vatikáne po požehnaní, ktorého sa im dostalo od samotného pápeža Františka, ktorý volá po mieri a utíchnutí zbraní vo svete, po návrate na Slovensko  naďalej podporujú eskaláciu vojny, ktorá už stála toľko nevinných ľudských životov, že ich počet pred svetovou verejnosťou koneční užívatelia ziskov z tejto tragédie taja – boja sa ich uviesť.

Pápež František v Kongu: „Ruky preč od Afriky, nie je to baňa, ktorú treba vykorisťovať“

Cestu pápeža Františka do Afriky Vatikán vysvetlil potrebou, „aby hovoril o mieri a vyliečil rany ľudí, ktorí uviazli medzi konfliktmi a chudobou, využívaním zdrojov a klimatickými katastrofami“.

Pápež vo svojom prejave v Kinshase uviedol:

„Ruky preč od Konžskej demokratickej republiky, ruky preč od Afriky! Prestaňte dusiť Afriku: nie je to baňa, ktorú treba ťažiť, ani pôda, ktorú treba drancovať.“

„Je tragické, že tieto miesta a všeobecnejšie africký kontinent stále trpia rôznymi formami vykorisťovania. Po politickom útlaku sa rozpútal rovnako zotročujúci „ekonomický kolonializmus“ a pripomenul „zabudnutú genocídu, ktorou trpí Konžská demokratická republika“. Vykorisťovanie Afriky „je dráma, pred ktorou ekonomicky najvyspelejší svet často zatvára oči, uši a ústa. Ale táto krajina a tento kontinent si zaslúžia, aby sme si ich vážili a počúvali, zaslúžia si priestor a pozornosť.“

Pápež vyzval celé obyvateľstvo Konžskej demokratickej republiky, aby skoncovalo s násilím a nenávisťou, pretože násilie, ktoré je v krajine nekontrolovateľné, je ako „úder do žalúdka“. Napokon vyzval štátne  orgány, aby investovali do mladých ľudí a ich vzdelávania. „Najvzácnejšie diamanty konžskej krajiny, ktoré sú deťmi tohto národa, musia byť schopné využiť platné vzdelávacie príležitosti, ktoré im umožnia plne využiť brilantné talenty, ktoré majú.“

Záverom: Našimi najvzácnejšími diamantami sú naše deti, ako rodičia sme povinní garantovať im ich bezpečnosť a nemôžeme dovoliť, aby nám zomierali za tých, pre ktorých ich životy nemajú žiadnu cenu a ani sa tým netaja.

Dana Bystrická

Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás