Faraón Pepi II. a jeho bizarné riešenie na muchy
Keď je med silnejší než muchy
Pepi II., faraón starovekého Egypta zo Šiestej dynastie (nar. 2284 pred Kristom), bol v mnohých ohľadoch fascinujúcou postavou. Možno ho poznáte ako jedného z najdlhšie vládnucich panovníkov v histórii, ktorý podľa niektorých zdrojov vládol Egyptu 94 rokov. Avšak, ako to býva u mnohých historických postáv, dlhá vláda priniesla aj niekoľko bizarných rozhodnutí, ktoré dnes vnímame skôr ako anekdoty než ako vládnu politiku. A jedným z najzaujímavejších – a možno aj najvtipnejších – krokov bola jeho nenávisť k muchám. Tak veľmi mu prekážali, že vymyslel svoje vlastné riešenie, ktoré by v dnešnej dobe asi neskončilo najlepšie v akejkoľvek kancelárii ľudských práv.
Otrok ako „živá mucholapka“?
Pepi II., zrejme vychovaný v pohodlí a neobmedzenej moci, prišiel s nápadom, ktorý by dnes asi nikto nečakal – namazať svojich otrokov medom. Tento krok mal za cieľ prilákať všetky muchy k nim a nie k jeho samotnému kráľovskému trónu. Predstavte si to: otroci, pokrytí sladkým lepkavým medom, sa stali ľudskými mucholapkami, ktoré držali hmyz na uzde počas večerných hostín a rituálov. Zatiaľ čo faraón v kľude a pokoji oslavoval, jeho otroci museli zápasiť s rojnicami múch, ktoré sa prilepili na ich medom pokrytú pokožku.
Zlaté mušky ako symbol vytrvalosti
Nie všetci Egypťania však zdieľali Pepiho nenávisť k týmto hmyzím návštevníkom. Mucha bola v Egypte symbolom vytrvalosti a húževnatosti, takže na bojisku boli vojakom udelené zlaté amulety vo forme mušiek ako symbol ich vytrvalosti. Len na kráľovskom dvore sa muchy stali symbolom chaosu, ktorý faraón jednoducho nemohol zniesť. A keďže všetko chce mať dôkladne pod kontrolou – aj v prípade, že to znamenalo natierať svojich otrokov sladkým lepidlom – veď ich mal tisíce a aj tak poriadne nič nerobili…
Vláda nemá konca
Pepi II. bol skutočne fascinujúcou postavou, no a otroci natretí každý deň medom určite snívali aj o tom, kedy sa pominú jeho dni a oni konečne budú môcť otročiť „normálne“. Ako však bolo spomenuté, Pepi bol najdlhšie vládnucim faraónom, ktorý prežil generácie otrokov. Niektorí tak boli omedovaní od začiatku života do svojho konca a Pepi stále žil. ich medové týždne sa tak zmenili na roky a celý život. Vláda 94 rokov je dnes síce už spochybňovaná, no isté je, že vládol minimálne 62 rokov. To sa teda museli včeličky naozaj veľmi snažiť, aby bolo medu pre jeho veličenstvo stále dosť!
Autor: Marek Kurta