fbpx
DomáceOsobnosti vedeckého,kultúrneho života vyzývajú poslancov neschváliť okupačnú zmluvu s...

Osobnosti vedeckého,kultúrneho života vyzývajú poslancov neschváliť okupačnú zmluvu s USA

-

Osobnosti vedeckého,kultúrneho života vyzývajú poslancov neschváliť okupačnú zmluvu s USA

Bratislava 7. februára (TASR) – Viac ako štyridsať osobností spoločenského, vedeckého a kultúrneho života vyzýva poslancov Národnej rady (NR) SR k odmietnutiu schválenia obrannej dohody s USA. Považujú ju za nevýhodnú a riskantnú. V otvorenom liste zároveň konštatujú, že Slovensko má na rozdiel od mnohých iných štátov NATO veľmi zlú historickú skúsenosť s pobytom cudzích vojsk na našom území. Pripomínajú tiež, že dve tretiny občanov odmietajú prítomnosť amerických vojsk na území Slovenska. TASR o tom informoval iniciátor výzvy Eduard Chmelár.

„Chceme vás preto vyzvať k úcte k našim vlastným dejinám, k odvahe odmietnuť nevýhodnú a riskantnú zmluvu a k rešpektu voči vlastným voličom, ktorých dve tretiny odmietajú prítomnosť amerických vojsk na území Slovenska a väčšina odmieta DCA, vojenskú zmluvu s USA,“ apelujú v liste. Dôvodom na odmietanie zmluvy je podľa signatárov aj to, že vláda SR obišla NR SR a neumožnila pripomienkovať a spolutvoriť dokument vyššieho významu.

Slovenská republika a Spojené štáty podpísali zmluvu koncom minulého týždňa. Signatárom za Slovensko bol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), za USA šéf diplomacie Antony Blinken. Pri podpise bol aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). Zmluvu musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR.

Predstavitelia vlády deklarovali, že zmluva neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR. Opozícia ju kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová uzavretie dohody podporuje.

Národná rada SR sa bude zmluvou zaoberať na utorkovej schôdzi (8.2.).

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás