Top udalosťOrbán nechce odsúhlasiť 50 miliárd pre Ukrajinu, tak EÚ...

Orbán nechce odsúhlasiť 50 miliárd pre Ukrajinu, tak EÚ ho môže zbaviť hlasovacích práv, pretože údajne ohrozuje bezpečnosť krajiny, ktorá je v procese integrácie

-

Orbán nechce odsúhlasiť 50 miliárd pre Ukrajinu, tak EÚ ho môže zbaviť hlasovacích práv, pretože údajne ohrozuje bezpečnosť krajiny, ktorá je v procese integrácie

EÚ: Únia môže zbaviť Maďarsko hlasovacích práv, ak Orbán zablokuje pomoc pre Ukrajinu

BRATISLAVA 26. januára (SITA) – Lídri Európskej únie sú naklonení myšlienke zbaviť Maďarsko jeho hlasovacích práv, ak maďarský premiér Viktor Orbán na samite 1. februára zablokuje schválenie finančnej pomoci Ukrajine vo výške 50 miliárd eur. Referuje o tom web Politico s odvolaním sa na niekoľkých európskych diplomatov.

Tí naznačili, že po mnohých rokoch „mäkkého“ prístupu voči Budapešti sa možnosť zbavenia hlasovacích práv už nenachádza mimo stola, ak Maďarsko ohrozuje bezpečnosť Ukrajiny, ktorá sa v súčasnosti nachádza v procese integrácie do EÚ.

Piati európski predstavitelia a diplomati pre Politico uviedli, že ostatné členské krajiny sú pripravené postaviť sa proti Budapešti, čo by bol historický krok v podaní európskych lídrov, ktorí sa tradične spoliehajú na jednotu a konsenzus.

„Ak Orbán na februárovom samite naozaj opäť zablokuje dohodu, použitie článku sedem na zbavenie Maďarska jeho hlasovacích práv by sa mohlo stať reálnou možnosťou,“ povedal jeden z diplomatov EÚ.

V spomenutom článku 7 Zmluvy o Európskej únii sa stanovuje možnosť pozastavenia hlasovacích práv členskej krajiny, ak sa zistí, že táto krajina závažne porušuje základné princípy EÚ.

Podľa webu Politico však niektoré krajiny strednej a východnej Európy majú obavy z aktivovania článku 7, pretože sa obávajú, že by v budúcnosti mohli čeliť podobnej kontrole v otázkach právneho štátu u seba doma.

Politico dodáva, že veľkou neznámou je najmä slovenský premiér Robert Fico, keďže nie je jasné, či bude lojálny voči Orbánovi alebo voči zvyšku EÚ.

https://www.politico.eu/article/eu-threatens-silence-hungary-orban-if-blocks-ukrainian-aid-funds-article-7/

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás