fbpx
- Reklama -
DomáceNRSR: Poslanci zvolili za komisárku pre zdravotne postihnutých Z....

NRSR: Poslanci zvolili za komisárku pre zdravotne postihnutých Z. Stavrovskú

-

NRSR: Poslanci zvolili za komisárku pre zdravotne postihnutých Z. Stavrovskú

Bratislava 3. decembra (TASR) – Komisárkou pre zdravotne postihnuté osoby bude aj naďalej Zuzana Stavrovská. Ako jedinú kandidátku na tento post ju v piatkovom hlasovaní zvolili poslanci Národnej rady (NR) SR. Zo 140 prítomných ju podporilo 135 poslancov, nikto nebol proti, zdržali sa traja a dvaja nehlasovali. Stavrovskú zvolili na šesťročné funkčné obdobie.

- reklama -

Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím sa podieľa na ochrane práv osôb so zdravotným postihnutím podporou a presadzovaním práv priznaných týmto osobám medzinárodnými zmluvami, ktorými je SR viazaná.

Úlohou komisára je posudzovať na základe podnetu alebo z vlastnej iniciatívy dodržiavanie práv osôb so zdravotným postihnutím, monitorovať dodržiavanie práv týchto osôb najmä vykonávaním nezávislého zisťovania plnenia záväzkov. Komisárka tiež môže robiť výskumy a prieskumy na sledovanie stavu a vývoja v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím.

„Opätovné zvolenie si veľmi vážim, táto práca má veľký zmysel. Teším sa, že môžeme pokračovať v ochrane práv zraniteľných,“ skonštatovala v stanovisku Stavrovská. Je historicky prvou komisárkou pre osoby so zdravotným postihnutím na Slovensku. Prvýkrát ju parlament zvolil v decembri 2015. Od vzniku Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím prijal 3385 individuálnych podnetov. Úrad čelil podľa komisárky po svojom vzniku nerešpektovaniu zo strany niektorých orgánov verejnej správy. „Museli sme si vybudovať dôveryhodnosť. Nemáme právo ukladať sankcie, musíme využívať najmä trpezlivú komunikáciu. Očakávala som aj väčšiu toleranciu kompetentných k ľuďom so zdravotným znevýhodnením,“ poznamenala Stavrovská.

Komisárka chce rozšíriť pôsobnosť úradu aj na ochranu práv seniorov. Plánuje presadiť aj zmenu zákona konania pred Ústavným súdom SR, aby klienta so zdravotným postihnutím v konaní o ústavnej sťažnosti mohol zastupovať Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Chce tiež docieliť možnosť bezplatného právneho zastúpenia ex offo bez potreby preukazovania majetku v súdnych konaniach o spôsobilosti na právne úkony.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás