fbpx
DomáceNový prieskum: Koalícia v troskách, úplne pohorela

Nový prieskum: Koalícia v troskách, úplne pohorela

-

Nový prieskum: Koalícia v troskách, úplne pohorela

BRATISLAVA – Ak by sa parlamentné voľby konali dnes, ich víťazom by sa jasne stala strana Hlas-SD na čele s Petrom Pellegrinim, ktorú by volila takmer pätina voličov. Nasledoval by ju Smer-SD a až na treťom mieste a s priepastným rozdielom by skončila SaS.

Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu, ktorý pre Zoznam.sk vypracovala agentúra Polis. Respondenti v ňom odpovedali na otázku, ktorú stranu, hnutie, alebo koalíciu by volili, ak by boli parlamentné voľby tento víkend.

Až 19,9 percenta uviedlo, že by to bol Hlas-SD. Tomu by to v parlamente zaručilo 35 mandátov. Druhý by skončil Smer-SD so ziskom 16,8 percenta a 29 mandátmi. Tretie miesto by obsadila strana SaS, avšak od druhého Smeru ju delí priepastný rozdiel. Svoj hlas by jej odovzdalo 8,8 percenta voličov a v parlamente by liberáli obsadili 15 kresiel.

Strany OĽaNO a Sme rodina by dostali rovnako 6,1 percenta hlasov a v parlamente by každá obsadila 11 kresiel. Tesne za nimi by skončilo Progresívne Slovensko so 6 percentami, nasledovalo by KDH s 5,9 percentami, Republika s 5,8 percentami a Aliancia s 5,5 percentami. Všetkým týmto stranám by v Národnej rade pripadlo po 10 mandátov. Brány parlamentu by ako posledná prekročili kotlebovci z ĽS NS so ziskom 5,2 percenta hlasov a 9 mandátmi

Pod hranicou zvoliteľnosti sa nachádza SNS s 3,8 percentami, Za ľudí s 3,6 percentami a Dobrá voľba s 3,2 percentami. Zvyšné strany by dostali od voličov menej ako 3 percentá hlasov.

Preferencie sú vyrátané z 58 percentnej účasti. Nerozhodnutých bolo 23 percent respondentov, voliť by určite nešlo 19 percent. Prieskum sa konal od 17. do 22. decembra 2021 na vzorke 1111 respondentov starších ako 18 rokov.

Prieskum sa tiež pozrel na to, komu by voliči dali svoj hlas, ak by nemohli voliť nimi uvedenú stranu. V tomto prípade by najväčšia časť z nich strane volila Smer-SD. Urobilo by tak 18,1 percenta z nich. Druhá skončila SaS so 14,1 percentami a tretí v tesnom závese je Hlas-SD so 14 percentami.

Výsledky sú vyrátané z 25 percentnej účasti. V tomto prípade bolo totiž až 52 percent respondentov nerozhodnutých a 23 percent by voliť nešlo.

Zdroj: topky.sk

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás