NázoryNová základňa NATO, šitá na mieru vojny proti Rusku,...

Nová základňa NATO, šitá na mieru vojny proti Rusku, bude postavená v Rumunsku

-

Nová základňa NATO, šitá na mieru vojny proti Rusku, bude postavená v Rumunsku

V Rumunsku, v Konstanci, sa začali práce na rozšírení 57. leteckej základne „Mihail Kogalniceanu“, ktorá sa pripravuje na to, aby sa stala najväčšou základňou NATO v Európe, šitou na mieru vojne proti Moskve, čo znamená premiestňovanie Severoatlantickej aliancie ďalej a ďalej na východ v reakcii na ukrajinskú krízu a patovú situáciu v Kyjeve, ktorý neúspešne zápasí na bojisku. Vo vojenských kruhoch sa rumunská základňa označuje ako „nový Ramstein“, odkazujúc na vojenskú základňu v Nemecku, ktorá bola od čias studenej vojny srdcom obrany NATO v Európe. Teraz sa toto centrálne jadro atlantickej obrany bude posúvať bližšie a bližšie k línii kontaktu s ruskou armádou, čo potvrdili zámery niektorých európskych hláv vlád pripraviť sa na vojnu proti Moskve a zároveň pokračovať v stratégii, ktorá prispela k vznieteniu napätia s Ruskom, konkrétne v rozšírení západnej vojenskej aliancie na východ. Po dokončení bude základňa údajne o 20% väčšia ako základňa Ramstein, ktorá je v súčasnosti najväčšou základňou NATO na starom kontinente.

Rozšírenie letiska Constanca je rozsiahly projekt, ktorého práce budú dokončené v roku 2026 a ktorého maximálna kapacita prevádzky bude dosiahnutá v roku 2040, čím sa začne nová fáza vzťahov NATO-Rusko, ktorá je všetko, len nie zameraná na „deeskaláciu“, a to aj preto, že základňa sa nachádza pri Čiernom mori, strategickej oblasti pre Moskvu, niekoľko kilometrov od Krymu. Konkrétne budova v hodnote 2,5 miliardy eur bude mať rozlohu 2 800 hektárov a bude v nej sídliť desaťtisíc vojakov NATO. Bude zahŕňať pristávacie dráhy, zbraňové plošiny, hangáre pre vojenské lietadlá, ale aj školy, škôlky, obchody a dokonca aj nemocnicu, ktorá sa bude konfigurovať ako akási dedina. Cieľom je chrániť východné krídlo NATO: „rozšírenie výrazne zvýši regionálnu bezpečnosť,“ potvrdzuje nóta rumunských ozbrojených síl, zatiaľ čo veliteľ 57. leteckej základne NicolaeCrețu uviedol, že „okrem schopností leteckej základne navrhujeme aj potrebnú infraštruktúru, aby sme boli schopní hostiť a podporovať pozemné spôsobilosti, špeciálne operácie alebo akýkoľvek iný typ vojenských operácií, potrebných na poskytnutie reakcie na bezpečnostný kontext“. Vojenské budovanie atlantického bloku na východe je však predohrou k možnému stretu s Kremľom a v jednom zo svojich posledných prejavov po voľbách Putin varoval, že to bude znamenať tretiu svetovú vojnu.

Začiatok prác na rozšírení vojenskej základne sa zhodoval so stretnutím amerického ministra obrany LloydaAustina v Ramsteine, ktorý vedie mesačné stretnutie známe ako Kontaktná skupina pre obranu Ukrajiny (UDCG), ktorá zahŕňa približne 50 spojencov, ktorí podporujú Kyjev. V tejto súvislosti Austin povedal, že „dnes je prežitie Ukrajiny ohrozené a bezpečnosť Ameriky je ohrozená,“ a dodal, že je „plne odhodlaný udržať tok americkej bezpečnostnej pomoci a munície. A to je otázka prežitia a suverenity pre Ukrajinu a je to otázka cti a bezpečnosti pre Ameriku.“ Finančné prostriedky pre Kyjev však blokuje americký Kongres a minister obrany nedal jasne najavo, ako by Washington podporil Ukrajinu bez dodatočného financovania. Austinove vyhlásenia dávajú predstavu nielen o ťažkostiach, v ktorých sa Kyjev nachádza, ale aj o ťažkostiach, v ktorých sa nachádzajú Spojené štáty, ktoré niekoľkokrát spomenul vo svojom prejave: zlyhaním „ukrajinského odporu,“ v skutočnosti Washington riskuje stratu hegemónie v strategickom regióne. Z toho vyplýva potreba posilniť základňu Kostnice aj ako odpoveď na jednej strane na Putinovo nedávne znovuzvolenie a na druhej strane na politickú nestabilitu Nemecka, ktorá so škandálom odpočúvania dôverných vojenských rozhovorov odhalila nedostatočnú kontrolu vlády nad vlastným vojenským aparátom.

V súčasnosti sú na základni Mihail Kogalniceanu umiestnení americkí vojaci zo 101. výsadkovej divízie a stíhačky NATO, ktorí vykonávajú letecké policajné misie. Jeho expanzia, ktorá je dlhodobo kľúčovým uzlom operácií NATO v čiernomorskom regióne, posúva strategickú os obrany Atlantiku ďalej a ďalej na východ v rámci prípravy na vojnu proti Rusku ako poslednú možnosť ukrajinskej krízy, ktorá ohrozuje hegemóniu USA v tejto oblasti.

L ´Indipendente

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás